Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

Ćwierć Wieku Poezji

  • wpisy
    4
  • komentarzy
    27
  • wyświetleń
    315

Analiza filmu: "Psy"

Artem

478 wyświetleń

UWAGA! Poniższy tekst zawiera spoilery!

Właśnie wczoraj odświeżyłem sobie obie części "Psów" Pasikowskiego. Pierwsza część, to film kultowy, niezwykle mroczny, brutalny i klimatyczny. Druga, już wydaje się być filmem lżejszym i bardziej zamerykanizowanym, np. przez większą ilość humoru czy happy end. Zauważyłem, że pierwsza część tej kultowej... no powiedzmy serii, to idealny przykład pokazania działania współczesnych kobiet, co wielokrotnie przez forumowiczów było tutaj opisywane, przeżywane, czy wyśmiewane. No to jedziemy.

 

Franz poznaje Andżelikę z polecenia Ola. Ma ją przesłuchać w związku z jakąś starą sprawą związaną z jej ojcem, księdzem. Oczywiście ma to związek z "porządkami" w aktach jakie robili dawni UBecy. 

 

Co wiemy o Franzu?

Gość swoje przeżył, żona od niego odeszła, zabrała dziecko i majątek. W trakcie filmu widzimy, jak traci również dom i samochód co jest kluczowym momentem w jego relacji z Andżelą. Można by powiedzieć, że Franz mógłby się odnaleźć na naszym forum, został pokrzywdzony przez kobiety i sam wie ile "miłość" kosztuje. Jego podejście do kobiet, które traktuje jako dodatek do życia, widać w rozmowie z Nowym w drugiej części Psów. Mamy też fajnie zestawioną w tej scenie ideologię forum z Matrixem. Reprezentantem powszechnego ładu jest Nowy grany przez Pazurę. Możemy też zauważyć, że najpierw Nowy opowiada, że Franz w złych miejscach szuka kobiet, i że jego żona jest taka wspaniała, i że dziewicą była, i że poznana w bibliotece... A potem gdy ma wychodzić od Franza dodaje: "Idę już nie, bo mi stara znowu będzie brzęczeć" :) 

 

Co wiemy o Andżelice? 

Podobno jej ojcem jest ksiądz, ale wygląda na to, że sama go nie nigdy poznała. Wychowywana była w szkole o zaostrzonym rygorze, wiele przeszła, była wielokrotnie wykorzystywana seksualnie. Mimo 17 lat już wie o co chodzi na tym świecie. Przy pierwszej rozmowie już proponuje Franzowi seks. Wie więc, że to jej karta przetargowa a cel jest jeden: ustawić się jak najlepiej w życiu. Jest materialistką o czym przekonujemy się w kolejnych przeanalizowanych przeze mnie scenach:

 

1.Pierwsza rozmowa, kawiarnia.

Bohaterowie się poznają. Dowiadujemy się o przeżyciach Franza. Z ust Angeliki słyszymy propozycję seksu oraz tekst: "Fajny masz ten samochód"

Potem dopytuje o majątek Franza: "Co Ci jeszcze zostawiła?" (chodzi o żonę Franza i to co mu zostawiła po rozwodzie) - to powinien być kolejny alert dla naszego bohatera.

 

2. Franz pije z Olem. Andżelika poznaje Ola.

Po tym krótkim zapoznaniu Andżeliki z Olem,  Franz słyszy shit test: "Fajny jest ten Olo nie? Taki śmieszny", następnie Andżela chce dogryźć Franzowi mówiąc, że jest stary. Wszystko ma podtekst seksualny gdyż Franz jeszcze nie kochał się z Andżeliką a ona poddaje w wątpliwość jego męskość. Franz wydaje się ignorować jej shit test, następnie zaczynają rozmawiać o seksie. Andżelika chce mu się oddać, Franz odmawia. Wydawać by się mogło, że mężczyzna szuka czegoś więcej niż tylko seksu, nie może tego zrobić bez miłości. 

Andżela: "To tylko seks, coś ty taki święty?"

Mamy tu już w latach 90-tych obraz współczesnych tendencji wśród mężczyzn oraz kobiet.

 

3. Łazienka.

Franz mimo swoich potrzeb kochania i czucia się kochanym potrafi negować Andżelikę. 

A: "Zazdrosny jesteś?"

F: "Spadaj"

A: "Jak ci się podoba moje 17letnie ciało?"

F: "Ty stara dupa jesteś." 

 

Franz nie daje też sobie wejść na głowę:

A: "Uśmiechnij się"

F: "Co jest, koncert życzeń?"

 

Na tekst Andżeliki "Nigdy cię nie zostawię", zaczyna się śmiać. Franz jest więc świadomy tego jak działają kobiety.

 

4. Seks.

Co ciekawe, zauważyłem, że Franz jak i Wolf (w 2 części) uprawiają seks z kobietami po nieudanych akcjach. Gdyby akcja z łącznikiem się powiodła, wydaje mi się, że Franz by nie poszedł do łóżka Andżeli w wiadomych celach. Odniosłem wrażenie, że seks dla niektórych bohaterów był formą odreagowania na niepowodzenia. Również i tam, podczas sceny łóżkowej dochodzi do shit testów.

Najpierw Andżela robi z siebie cnotkę:

A: "Ale przestaniesz jak mnie będzie bolało?"

F: "Przestań się wygłupiać"

Franz po raz kolejny wychodzi zwycięsko z shit testu, ale Andżela kontratakuje gdy Franz zaczął penetrację:

A: "To już? Cały?" 

Franz zmienia temat mówiąc : "Mała obejmij mnie". Widać, że jej teksty mają znikome znaczenie dla Franza.

 

5. Zabranie domu i samochodu.

Franz traci resztę majątku i wraz z Andżelą przeprowadza się do małego mieszkania. Tu zaczyna się ta tak zwana "miłość" psuć. Najpierw Andżela pyta ile Franz zarabia, a kwotę komentuje z sarkazmem. Co mnie zaskoczyło, Andżela zareagowała płaczem gdy wspomniała o utracie auta: "Szkoda tylko samochodu, fajny był". Pocieszenia Franza kwituje tekstem "Kurwa a tak nam było dobrze". Na pytanie Franza czy go dalej kocha, kiwa głową, jednak już wiadomo, że coś jest nie tak. A my, tu na forum możemy wiedzieć co :)

 

6. Powrót Ola.

Franz z Olem znowu piją wódkę, tym razem w towarzystwie leżącej na kanapie w dalszym kadrze Andżeli. Olo proponuje Franzowi pracę za grube pieniądze. W tym czasie widać słuchającą ich rozmowy Andżelę. Franz nie przyjmuje oferty Ola, która zmusiłaby go do  pracowania ze starymi ""kolegami po fachu", z którymi obiecał sobie, że zrobi porządek. 

 

7. Mieszkanie Ola.

Nie mija ułamek sekundy po tej scenie gdy Andżela odwiedza Ola i zdradza z nim Franza. W trakcie sceny seksu widać zobojętnienie na twarzy Andżeliki, wyraźnie to podkreśla jej wyrachowanie jak i tłumienie poczucia winy z powodu zranienia Franza. Mamy więc tę słynną lepszą gałąź. 

 

8. Telefon.

Andżela dzwoni do Franza i oznajmia mu z kim go zdradziła. Słynne "Nie chce mi się z tobą gadać", zostało wypowiedziane przez Franza, raczej nie dlatego, że Andżela odeszła od niego, a raczej dlatego, że wybrała do zdrady jego najlepszego przyjaciela. To zadało największy ból Franzowi, co przełoży się na końcową konfrontację zakończoną śmiercią Ola i słynne "Pierdolisz moją kobietę". 

 

9. Więzienie.

Andżela została sama. Odwiedza Franza w więzieniu. Franz nawet jej nie patrzy w oczy i rozmowę urywa po raz kolejny tekstem "Nie chce mi się z tobą gadać". 

 

Tak więc widzimy typowy schemat, genialnie przedstawiony w filmie z lat 90tych. Podczas gdy amerykańskie kino karmiło nas wiarą, że gonienie za kobietą się opłaca (Forrest Gump), miłość wszystko pokona (Ostatni Mohikanin) a kobiety to idealne istoty (Zapach kobiety), my już mogliśmy się pochwalić odkryciem brutalnie działającego matrixa. Chylę czoła przed Panem Pasikowskim. Wybrał on do opisania dość brutalny fragment rzeczywistości, jednak ta brutalność zaczęła dotykać każdego z nas. Inaczej to forum by nie miało racji bytu. 

 

PS. Franz wydaje się, że zabija Ola nie w wyniku samej współpracy z gangsterami lecz głównie z powodu Andzeliki. W drugiej części Psów nie zabija Wolfa, który miał romans z dziewczyną Franza Nadią. Możliwe, że Franz wyciągnął pewne wnioski i zdał sobie sprawę, że kobieta jest warta tylko skrzynkę Johnny'ego Walkera. A czasami i tak można przepłacić. 

 

Artem.


11 osób lubią to


9 komentarzy


Genialna analiza @Artem. Pomyśleć jak głęboko w czarnej dupie był kiedyś człowiek. Tyle razy człowiek oglądał ten zacny film i niczego się nie dopatrzył. Po lekturze Marka teraz jest to już bardzo logiczne i klarowne. Powiem żargonem z Harrego Pottera. Bronią na shit-testy są zaklęcia rozbrajające. A po czymś takim kobiecy mindfuck jest najlepszą nagrodą. A z tym "nigdy cię nie zostawię" Ileż to ja razy takie coś usłyszałem.:P. Mogłyby coś innego już wymyślić. Czasami mam wrażenie, że żyję w takim Westworld i bawię się z takimi androidami-hostami pod postacią samic, które nie mają świadomości tylko podświadomość i programy sterujące ( sterowniki). Ciągle te same shit-testy, ciągle te same gadki-szmatki.

 

Ps. Nie zabił Wolfa bo zdał sobie sprawę, że przez dziewuchę zabił swojego przyjaciela. Wyciągnął wnioski będą w pace i potem sprzedał swoją divę za skrzynkę Johnny'ego Walkera swojemu bratu. Zdał sobie sprawę, że tylko albo aż tyle są warte.

Edytowane przez Geralt
1 osoba lubi to

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza

Zauważcie że i tak się mówi, że Franz miał pecha do kobiet i trafiał na złe. Okazuje się jednak że cechy tychże pań przebijają się u tych "dobrych" ?

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza

Dobrze może trochę przerysowane z tą whisky ale film dobitnie pokazuje ukrytą prawdziwą naturę kobiet. I tak naprawdę nic a nic się nie zmieniło. Teraz po rewolucji seksualnej i rozwiązaniu obyczajów widać jak na dłoni. Krótka piłka albo zdobędziemy wiedzę i dystans do tego całego procesu albo zostaną facetom tylko divy albo jakieś zdesperowane mężatki 30+. Franz miał już doświadczenie oraz dystans to tej całej gry. Dopiero jakby w dwójce jest rozwinięte ten motyw z kobietą, którą można zawsze kupić to tylko kwestia ceny. I zawsze się znajdzie taki co da większą cenę ( inna lepsza gałąź).

1 osoba lubi to

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
38 minut temu, wroński napisał:

Franz miał pecha bo trafiał na kobiety. I tyle.

My też mieliśmy pecha, że trafialiśmy na kobiety :D 

 

 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
27 minut temu, Artem napisał:

My też mieliśmy pecha, że trafialiśmy na kobiety :D 

 

 

No.

1 osoba lubi to

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza

Koterskiego obejrzałem większość filmów. W sumie pomysł nie jest głupi. Dzięki.

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz