Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

TRANCE & STUFF

 • wpisów
  10
 • komentarzy
  17
 • wyświetleń
  3451

Tyranny czyli perfidna manipulacja pewnego czasopisemka.

HORACIOU5

553 wyświetleń

W tym miesiącu światło dzienne ujrzała bardzo dobra gra o nazwie Tyranny. Przyznam, że zakupiłem ją i niestety będzie czekała na upgrade komputera, ale zapoznałem się z gameplayem i historią dzięki YouTubowi oraz wiki związanej ze wspomnianą pozycją. Ogólnie gra jest warta swojej ceny i jest grą RPG w której nasze wybory faktycznie maja znaczenie (tak, patrzę na ciebie Masz Ci Rezultacie Trzy). Świat zaprezentowany w Tyranny jest naprawdę ciekawy... ale najwyraźniej niektórzy postanowili użyć magii manipulacji i wykorzystać go w dość niecnych celach. Do czego zmierzam? Otóż trafiłem na temat (link do tematu podam na samym końcu) założony przez jednego z... ekhm... "redaktorów" CD-Action, który chciał najwyraźniej zabłysnąć i na końcu pierwszej strony zamieścił takie oto zdanie: " No dobrze... ale kim są wzmiankowani w tekście Archonci, kim jest Kyros i dlaczego światem rządzą kobiety?".

 

Wychodzi na to, że pan redaktór albo postanowił nie zagłębić się za bardzo w świat Tyranny i wystawić pobieżną ocenę co sprawia, że można podważyć jego kompetencje... albo próbuje graczom wcisnąć w podświadomość pewną paskudną myśl, że to kobiety rządzą światem. No ale skoro owy majster rzucił takie oto zdanie pozwolę się przyjrzeć Tyranny bliżej i pokazać Wam jak to naprawdę w tej grze jest.

 

Zacznijmy może od samego Overlorda czyli Kyrosa. W trakcie spotykamy postacie, które mówią o nim jakby był mężczyzną... z kolei inne mówią o nim jakoby był kobietą. Ba, jedna z postaci dość perfidnie żonglują płciami kiedy zapytamy ją o tę kwestię i w zasadzie jedyne co wiemy to to, że... nic nie wiemy. No może oprócz tego, że Kyros ma naprawdę dość potężną moc do swojej dyspozycji i że podbił już praktycznie cały świat zawarty w grze Tyranny (przynajmniej tyle wiemy na ten moment). Także kto rządzi światem? Eee... no nie wiemy. Dziwnym trafem Pan redahtór później sam to zauważa wiec... skąd wytrzasnął powyższe zdanie? Już śpieszę z odpowiedzią.

 

Cytuj

Nie jest to wcale kwestia błaha, bo rzeczywistość Tyranny jest rzeczywistością matriarchalną. I ma to pewne uzasadnienie. W starogreckiej i starorzymskiej tradycji, do których gra estetycznie się odwołuje, kobiety dbały o spokój domu (stąd też obecność w mitologii Rzymian bogini płodności Fauny czy patronki ogniska domowego Westy), płeć brzydka wyprawiała się natomiast na opiewane w mitach wojny, tułaczki i przygody. Naturalną konsekwencją tego podziału jest w Tyranny fakt, że to panie władają ziemiami i zamkami, zaś panowie wiodą prym na morzu. U Zwierzców, humanoidalnych bestii dysponujących jednak sporym intelektem, stadem mogą przewodzić wyłącznie alphy i primy, słowem: samice. Bodaj jedyny elitarny oddział Szkarłatnego Chóru, Furie, też jest formacją niewieścią.

 

Pan redahtór spłodził o coś takiego. Owszem, prawdą jest że Tiersy, które podbijamy mają taką właśnie kulturę. Tyle tylko, że Pan redahtór zapomniał, że w owym świecie panie DZIEDZICZĄ ziemię a władają nią nie tylko one ale również mężczyźni (wystarczy spojrzeć na Stalwart). No ale ok, załóżmy, że to co Pan majster powyżej napisał jest prawdą, jak w takim razie wygląda sytuacja polityczna w tym regionie? Ano panuje wzajemna nienawiść, brak dogadania się i często gęsto były walki pomiędzy sobą... ot "matriarchat" w glorii i chwale.

 

Następnie pan redahtór wspomina Beastmenów, gdzie stadem przewodzą samice. Ok, zgadzam się, tak właśnie jest. Jak w takim razie wyjaśni fakt, że kiedy stworzymy mężczyznę to jedna z owych samic, Kills-in-Shadow, przyłącza się do bohatera bo wyczuwa, że nasz protagonista jest silniejszy niż najbardziej badassowe samice z jej plemienia. Dziwnym trafem to zostało wygodnie pominięte. Co do Furii to zgadza się, jest to elitarny oddział Scarlet Chorusu złożony z kobiet. Co ciekawe podlegają takiemu niezbyt miłemu komuś, kto się zwie Voices of Nerat i jest on... mężczyzną.

 

Skoro doszliśmy do Archonów to spójrzmy jak to się ma z nimi. Zacznijmy może od przyjrzenia się armiom, które Kyros wysłał aby podbić Tiersy. Pierwszą z nich, która się zowie Scarlet Chorus, dowodzi Voices of Nerat (facet), z kolei druga nazywa się Disfavored, której przywódcą jest Graven Ashe (facet). A nad nimi jest jeszcze Tunon, który zajmuje się przestrzeganiem praw w tym regionie i wydawaniem osądów. Co ciekawe jest... facetem. Do tego jeszcze dochodzi całkiem hardkorowy assasyn, Bleden Mark, który jest dziwnym trafem mężczyzną.

 

I tu dochodzimy do momentu, kiedy pojawia się kobieta (yay) z super duper mocą zwąca się Sirin. Kyros aby ograniczyć jej potężne moce zlecił stworzenie artefaktu, który owa niewiasta nosi na głowie. Nie może go zdjąć, bo inaczej jej się... umrze. A tak poza tym to nikomu nie przewodzi i w zasadzie jest narzędziem używanym wtedy, kiedy jej umiejętności są przydatne. Mógłbym tak jeszcze wymieniać i wymieniać... ale chyba rozumiecie do czego zmierzam prawda? A na sam koniec zaprezentuję wam pewną... mapkę.

 

Screenshot_2016-08-30_16.26.24.png

 

I teraz moi drodzy zwróćcie uwagę na na taki jasny mały kawałek lądu po lewej stronie. To jest region, gdzie rozgrywa się akcja Tyranny. No ale nie zapominajmy, w tej grze kobiety rzondzom "śfjatem". A i poniżej macie link do owego... ekhm... artykułu.

 

http://www.cdaction.pl/artykul-47455/tyranny-nowy-swiat-ale-nie-wspanialy.html

 • Like 2


2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Grę przeszedłem. Tezy redaktora rzeczywiście wyssane z palca. Ewidentnie największą władzę sprawują mężczyźni. Tunon jest uosobieniem władzy i sprawiedliwości, a jest mężczyzną i to powinno zamknąć temat.

Chyba, że Kyros rzeczywiście jest kobietą, ale czy wiele to zmienia? 

Może redaktor ma jakiś problem ze sobą w tym temacie i doszukuje się czegoś czego nie ma. Ja w ogóle nie traktowałem tej gry w kategoriach patriarchat-matriarchat. Pod tym względem wszystko jest tam wyważone.

Bardziej przykuwa uwagę sam świat gry, twardy i okrutny, gdzie jedyną opcją na przeżycie jest podporządkowanie się dyktaturze hegemona. Jakże to przypomina świat realny, gdzie wybór jest niewielki, a od systemu nie ma ucieczki.

Zaraz obok Baldurs gate i fallout 1 i 2, najlepszy cRPG w jaki grałem. Postacie i dialogi mistrzowskie, na dyskusje ze Zwrotką poświęciłem chyba z 45 minut ;)   

 • Like 1

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza

To i tak drobiazg w porównaniu z "dyskusjami" okołopolitycznymi na fanpage Smugglera. :)

Zwłaszcza wątki dotyczące multikulti i imigrantów są ciekawe, kto przeciw ten z ku klux klanu.

 

Najlepszy cytat Smugga: "Zawsze to lepiej jak gwałci swój, z tatuażem polski walczącej na ramieniu".

Tyle lat prowadzenia Action Redaction musiało odcisnąć piętno na psychice...

 

 

 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×