Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

TRANCE & STUFF

  • wpisów
    8
  • komentarzy
    10
  • wyświetleń
    956

MUZYKA TRANCE - Part 02

HORACIOU5

256 wyświetleń

Po dłuższej przerwie czas na kontynuowanie wątku dotyczącego mixowania muzyki trance. Ostatnio zakończyliśmy na beatmatchingu więc teraz przejdziemy do kolejnego etapu jakim jest znajomość utworu. Kiedy uzupełniamy swoją bibliotekę muzyczną o nowe tracki należy zdecydowanie zapoznać się z nimi. Dzięki temu zapoznamy się z tym jak brzmią co pozwoli nam na kontynuowanie seta poprzez wybranie stosownego utworu o podobnym, bądź też takim samym kluczu. Oprócz tego będziemy wiedzieli w jakich miejscach możemy wprowadzić poszczególne tracki a znając te dwie rzeczy nasze przejścia zdecydowanie zyskają na jakości. Oprócz tego mając tę wiedzę możemy skuteczniej używać funkcji "loop" a także zastosować odpowiednie efekty co zdecydowanie ułatwia wprowadzenie kolejnego utworu.

 

No dobrze, mamy sobie podstawy i mamy zagrać na przykład 2 godziny. Tutaj nasuwa się pytanie: jak w takim razie przygotować się do tego? Po pierwsze musimy zastanowić się w którym momencie wkraczamy do akcji. Jeżeli jest to środek nocy to nie ma sensu granie wolnych utworów czy też rozgrzewanie tłumu, bo ludzie są już "na fali" i poprzednicy zdążyli już to zrobić. Inaczej wygląda sytuacja kiedy rozpoczynamy noc. Wtedy dobry posunięciem jest stopniowe rozgrzewanie tłumu. Przykładowo jeżeli mamy 2 godziny do dyspozycji to pierwszą z nich możemy poświecić na stopniowe wprowadzenie ludzi w klimat, natomiast w trakcie drugiej godziny możemy ich powoli rozgrzewać, co pozwoli DJ-owi grającemu po nas na wejście z bardziej energicznym materiałem. Z kolei jeżeli mamy godzinę do wykorzystania to wtedy po prostu robimy warm-up i przygotowujemy tłum na to, co czeka ich po nas.

 

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zaczynamy w środku nocy. Wtedy ludzie są nakręceni więc śmiało możemy wjechać, że tak kolokwialnie powiem "na pełnej kurwie" i jechać bez ceregieli. Oczywiście utwór którym zaczynam może mieć jakieś intro, ale potem dobrze jest przejść do konkretów i kontynuować dobrą zabawę. A co zrobić kiedy kończymy daną imprezę? Tutaj mamy do wyboru dwie drogi. Nie pierniczymy się i jedziemy energicznie aż do samego końca albo też powoli zwalniamy tempo i kończymy utworami, które mają za zadanie wyciszyć atmosferę i wprowadzić ludzi w stan rozluźnienia bo dobrej zabawie. Zauważyłem, że ta pierwsza opcja znacznie częściej występuje, kiedy danego wieczora występuje kilku DJ-ów. Z kolei druga metoda jest stosowana wtedy, kiedy jeden DJ gra całą noc. Wtedy odpowiada on za rozgrzanie publiki, dorzucenie do pieca i na koniec eleganckie zamknięcie imprezy.

 

A jak się przygotować z utworami jeżeli chodzi o takie granie? Mamy w zasadzie trzy drogi. Pierwsza: przygotowujemy seta od A do Z, wybieramy starannie każdy utwór i przenosimy je osobnego folderu. Do tego można je w jakiś sposób sobie pogrupować tak, żebyśmy mieli je po kolei. Jeżeli chodzi o tę metodę, to zaletą jest to, że zyskujemy na pewności siebie, bo wiemy że mamy wszystko dopięte na ostatni guzik. Problem jest taki, że kiedy tłum nie będzie "czuł" klimatu, to nie wprowadzimy zmian, bo nie jesteśmy na to przygotowani. Ogólnie sam stosuje ten sposób wtedy, kiedy mam zamiar nagrywać epizodu do swojej serii. Przeglądam nowe utwory z ostatnich miesięcy oraz lat i powoli składam seta, którego później nagrywam.

 

Druga metoda polega na tym, że idziemy po prostu na żywioł. Tutaj wymagana jest bardzo dobra znajomość posiadanych przez nas utworów i trzeba być gotowym na to, że coś może mimo wszystko pójść nie tak. Z drugiej strony pozwala nam to na znacznie większa swobodę i dostosowanie się do sytuacji panującej na parkiecie. No i tutaj pojawia się też świetny dreszczyk emocji, kiedy kończymy przejście, rozglądamy się za kolejnym utworem i w zasadzie sami jeszcze nie wiemy jak to wszystko się potoczy. Od pewnego momentu, kiedy zyskałem większą pewność siebie, grywam właśnie tak w internetach. Nieraz przeszła mi przez głowę myśl "o w mordę, i co dalej?" po czym następowało szybkie przeanalizowanie sytuacji, znalezienie kolejnego utworu i dalsza jazda.

 

Jest jeszcze trzecia metoda, którą sam będę chciał opanować kiedy zacznę grać w klubach. W pewien sposób jest to połączenie pierwszej i drugiej w taki sposób, że przygotowujemy utwory, ale nie planujemy seta od A do Z. Zamiast tego układamy sobie w głowie ogólny pomysł na to co chcemy zagrać i przygotowujemy sobie dwa albo więcej folderów z zestawami tracków. To którą droga podążymy zależy wtedy od sytuacji od parkiecie i naszego własnego widzenia misia. Jeżeli wszystko idzie cacy zawsze możemy nagle podkręcić atmosferę. Zmiana folderu, wkracza coś bardziej energetycznego. Kurcze, może teraz jakiś wokal? Kolejny folder, wybór utworu, jadymy. Pozwala to na bardzo dużo swobody ale ponownie wymagana jest bardzo dobra znajomość utworów.

 

Teraz za to poruszę pewną ciekawą kwestię. Pamiętacie jak pisałem, że wszystko ma płynąć i nie należy używać zbyt często efektów? No cóż, taka jest prawda... chyba że jedzie seta w stylu BOSH. Na czym to to polega? Krótko mówiąc: znasz utwory które grasz, umiesz odpowiednio stosować efekty, potrafisz robić hardkorowe przejścia i w zasadzie siejesz destrukcję na parkiecie. Poniżej znajdziecie seta, który idealnie obrazuje na czym to polega i gwarantuję, że wtedy DJ musi się nieźle napocić żeby wyczynić to wszystko co słyszą ludzie. Do tego ideę takiego mixa najlepiej obrazuje jeden z komentarzy pod nim: "That's what a Bosh set is all about! A set meant for nothing but destruction. Just put your head down and dance till you drop!".

 

 

Do tego zwróćcie uwagę na to, jak DJ wchodzi w interakcję z tłumem. I nie chodzi mi tutaj o momenty, w których mówi do ludzi przez mikrofon :)
0 komentarzy


Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz