Skocz do zawartości

Marek Aureliusz - STOICYZM - myśli, które dają do myślenia


Metody

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przedstawiam kolejnego wielkiego filozofia, myśliciela, cesarza rzymu , jednego z najwybitniejszych przedstawicielu stoicyzmu- Marka Aureliusza.

marek-aureliusz.jpg

 

  •  ,,Skromnie przyjmować, spokojnie tracić."
  •  ,,Życie człowieka sprowadza się do snu, płodzenia dzieci, wypróżniania się oraz płaszczenia przed innymi, przy jednoczesnym pysznieniu się swoją władzą."
  •  ,,Polub twoją pracę, nawet gdyby była mało znacząca i odpoczywaj przy niej."

 ,,Nasze życie jest takim, jakim uczyniły je nasze myśli."

  • ,,Ludzie, którzy pragną się jeden nad drugim wywyższyć, przed sobą wzajem się poniżają."
  •  ,,Nie żyj tak, jakbyś miał żyć lat dziesięć tysięcy. Los wisi nad tobą. Dopóty żyjesz, dopóki można, bądź dobry."

,,Kiedy wady innych sprawiają ci przykrość, spójrz na siebie i zastanów się nad twoimi własnymi. Zajmując się nimi, zapomnisz o złości i nauczysz się żyć mądrze."

  •  ,,Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować."
  •  ,,Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje."

,,Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być ostatnią w życiu."

,,Jak wielki spokój zyskuje ten, kto nie baczy na to, co bliźni mówi, czyni lub myśli, ale na to tylko, co sam robi, by było sprawiedliwie i zbożnie. Wszystko bowiem, cokolwiek czynię sam, czy z pomocą obcą, powinno jeden tylko cel mieć na oku: pożytek i korzyść społeczną."

  • ,,Możesz zacząć życie nowe. Jeszcze raz przyjrzyj się sprawom tak, jak zwykłeś to czynić. Na tym bowiem polega odrodzenie życia."
  • ,,Zamierzam spotkać się dzisiaj z ludźmi, którzy zbyt wiele mówią, z ludźmi samolubnymi, egoistami i niewdzięcznikami. To mnie jednak nie zaskoczy i nie zdziwi, ponieważ nie umiem wyobrazić sobie świata bez ludzi tego rodzaju."

 

 

Polecam także jedną z najważniejszych książek w historii. Jego ,,Rozmyslania'' Jest ona niezbędna dla tych którzy chcą prowadzić inne, lepsze życie. 

 

rozmyslania-b-iext41939382.jpg

Edytowane przez Metody
  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Metody "Rozmyślania" Marka Aureliusza, to dzieło, które odmieniło moje życie. Dało wskazówkę, podniosło na duchu, nauczyło postępowania w codzienności. Przeczytałem kilka razy, parę lat temu. Nawiasem, nie wiem czy się mylę, ale czasem wydaje mi się, że @Stulejman Wspaniały czerpie również z "Rozmyślań" w swoich monologach. Pozdrawiam.

Edytowane przez MałyRycerz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.