Skocz do zawartości

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.


Rekomendowane odpowiedzi

I tak się pewnie bez wizyty u jakiegoś doradcy nie obejdzie, ale...

 

Zakładam z dotychczasowym wspólnikiem spółkę + dwie nowe osoby.

 

Niestety mam jeszcze nie do końca poprzecinane nicie łączące mnie z ex i toksyczną rodzinką. Mam zaufaną osobę na którą mogę wziąć udziały, a ona przepisze je na mnie z powrotem za 2-3 lata. Wcześniej nie da rady, wchodzimy w spółkę i specjalnie tak konstruujemy umowę spółki, żeby wcześniej nie dało się ich sprzedać. Każdy z nas wnosi do spółki jakaś wiedzę i po prostu chcemy, żeby wszyscy pchali ten wózek, a nie że ktoś odsprzeda udziały. Układa jest dobry po naszej stornie są dwie osoby, 'po przeciwnej' też dwie i mamy podział 50:50. 

 

Teraz moje pytanie jak rozegrać taka operację, żeby jak najmniej oddać potem skarbówce. Teraz udziały będą warte symboliczną kwotę, ale mam nadzieję że wypracujemy dużo większą wartość spółki w ciągu tych 2,5 roku. Wtedy sprzedaż lub darowizna mocno mnie zaboli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrób sobie "umowe powierniczą" z tą osobą że ta osoba ma Ci oddać za 2-3 lata udziały w spółce. Dobry prawnik powinien Ci wyjaśnić w czym rzecz. Wydaje mi się że w umowie możecie zawrzeć warunek że udziały bedą odsprzedane po konkretnej cenie. Ale nie jestem specjalistą więc sprawdź to.

 

Wiem też że spółka(np zagraniczna) może mieć udziały w spółce, ale o szczegóły pytaj prawnika. Wtedy jest szansa że była nie będzie wiedziała że coś masz.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.