Skocz do zawartości

Fantastyka - gry, książki, filmy


Jack Pospolity

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zauważyłam takiego nigdzie w rezerwacie, więc zdecydowałam się stworzyć temat zbiorczy, wrzucając do worka z napisem "fantastyka" również horrory, science fiction i wszystko co tylko się nawinie, a od fantastyki się wywodzi (bo nie sądzę, żeby stworzenie osobnych tematów miało sens). 

Drogie Panie, drodzy Panowie - zapraszam do rozmowy o gustach, o których to rzekomo się nie dyskutuje. Temat jest dosyć szeroki, więc zacznę od zagadnienia komiksu.

Komiksem z którym miałam najwięcej do czynienia jest Sandman autorstwa Neila Gaimana, czyli dzieło które zmieniło sposób patrzenia na komiks, udowadniając, że ów również może być sztuką i stając w opozycji do sztampowych bohaterów typu Superman. Chociaż Supermana nie potępiam, od czegoś trzeba zacząć. Głównym bohaterem jest tytułowy Sandman (zwany też Morfeuszem), uosobienie Snu, jeden z siedmiu Nieskończonych. Komiks z początku oscyluje wokół horroru, potem z kolei trochę "łagodnieje" i dąży do fantastyki z dużą zawartością mitologii z różnych stron świata i wielu odniesień do popkultury. Polecam, bo treść jest bezkompromisowa, brutalna, mroczna i przede wszystkim wybitna. Z innych komiksów flagowe polskie dzieło - Szninkiel Rosińskiego i Van Hamme'a. A jeśli ktoś lubi spuścić nieco z tonu, to przede wszystkim Lobo - bo akcja, krew i rozpierducha zawsze w cenie. 

okladka-200.jpg

Edytowane przez Jack Pospolity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szninkiel", to kasyk. Wspominany przeze mnie z dużym rozrzewnieniem, bo czytany za smarka, a wiadomo momenty były, a co za tym idzie emocje, nie tak wielki jakie wzbudzał wątek filozoficzno mesjsnistyczno kubricowski ?, ale na tyle bolesny, że czsami złamywałam ręce nad monochromatyczną wizualizacja erotycznych wizji  van Hamme'a.

Rosińskiego w Thorgalu lubiłam. Poza tym z komiksów czytawałam jeszcze cykl Kaznodzieja.

Ale generalnie wole fantastykę- prozę generalnie w wydaniu klasycznym, książkowym. Wiecej i większe pole do popisu dla wyobraźni. "Lód" Dukaja chciałabym zobaczyc jak ktoś w komiksie wymaluje ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jeśli chodzi o fantastykę w formie książki to seria "Miecz Prawdy" Terrego Goodkinda. Dawno temu widziałem jeden odcinek serialu o tymże tytule i było to strasznie słabe, niedługo potem jakimś zbiegiem okoliczności trafiła w moje ręce pierwsza książka z serii i po prostu się zakochałem, można tam znaleźc wszystko co najlepsze, od czarów poprzez przemoc, walkę, seks aż do ukrytych prawd życiowych. Uwielbiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.