Skocz do zawartości

Programowanie


blck.shp

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od tego, że minąłem się nieco z przeznaczeniem. Skończyłem technikum logistyczne, mimo że kompletnie mnie to nie interesuje. Wiedziałem, że każda firma potrzebuje logistyki, czy to transport, czy magazyny, więc uznałem że pracy nie zabraknie, ale kompletnie mnie to nie satysfakcjonuje. 

 

Myślę, czy nie zabrać się za dział IT ogólnie pojęty. Nie mam za dużej wiedzy na ten temat, bo dotychczas jedyne działania na komputerze to były gry. Jakieś tam pojęcie mam o sprzęcie to znaczy karty graficzne, procesory itd. ale jest to raczej bardzo podstawowa wiedza. Jednak mam dużą frajdę, jak muszę coś pokombinowac, coś się włączyć nie chce, coś nie działa, a ja muszę szukać po Internecie, jak to naprawić, wchodzić gdzieś w rejestry, coś usuwać, coś dodać i te sprawy.

 

Tutaj moje pytanie. Czy są jakieś kursy programowania, tworzenia czegoś, czy coś w tym stylu? Ktoś się orientuje? I czy można po takim ewentualnym kursie znaleźć pracę, czy raczej wypadałoby jakąś szkołę informatyczną skończyć? Mam trochę odłożonych pieniędzy, które mogę przeznaczyć na kurs, a także od przyszłego roku zamierzam podjąć jakieś studia, więc jeśli znalazłbym pracę w IT i spodobałoby mi się, to mógłbym iść na studia bezpośrednio związane z informatyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci z takiego szybkiego kursu, jak pójdziesz do pracy i będziesz się męczył z każdym zadaniem jakie Ci dadzą, bo będziesz miał ogromne braki w podstawach?

 

Wio przerobić książkę od języka C, potem C++, potem java albo c#, przy okazji poczytać o systemach operacyjnych sieciach.

 

Jak chcesz być klepaczem kodu to idź na ten kurs, potem będziesz wykonywał proste czynności, tylko na wypasione zarobki nie licz.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, blck.shp napisał:

Czy są jakieś kursy programowania, tworzenia czegoś, czy coś w tym stylu? Ktoś się orientuje?

Są, nawet i darmowe na YT i na różnych stronach. Kwestia tego w jakim języku będziesz programować, spróbuj sobie jakiegoś darmowego kursu i zobacz czy Ci to odpowiada :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blck.shp napisał:

Myślę, czy nie zabrać się za dział IT ogólnie pojęty. Nie mam za dużej wiedzy na ten temat, bo dotychczas jedyne działania na komputerze to były gry. Jakieś tam pojęcie mam o sprzęcie to znaczy karty graficzne, procesory itd. ale jest to raczej bardzo podstawowa wiedza. Jednak mam dużą frajdę, jak muszę coś pokombinowac, coś się włączyć nie chce, coś nie działa, a ja muszę szukać po Internecie, jak to naprawić, wchodzić gdzieś w rejestry, coś usuwać, coś dodać i te sprawy.

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: Co chcę konkretnie robić? Co mnie kręci? Projektować strony internetowe? Mieć ciepłą posadkę jako dobrze opłacany specjalista w korpo? A może freelancer? A może obejrzałeś Mr. Robot i chciałbyś wejść w hackowanie i cybersecurity? A może AI/ sztuczna inteligencja? A może chcesz być full stackiem? A może bazy danych? A może Big Data? Masz jakąś wizję siebie?

 

Godzinę temu, blck.shp napisał:

Tutaj moje pytanie. Czy są jakieś kursy programowania, tworzenia czegoś, czy coś w tym stylu? Ktoś się orientuje? I czy można po takim ewentualnym kursie znaleźć pracę, czy raczej wypadałoby jakąś szkołę informatyczną skończyć? Mam trochę odłożonych pieniędzy, które mogę przeznaczyć na kurs, a także od przyszłego roku zamierzam podjąć jakieś studia, więc jeśli znalazłbym pracę w IT i spodobałoby mi się, to mógłbym iść na studia bezpośrednio związane z informatyką.

Najłatwiejsze jest robienie stron internetowych więc możesz sprawdzić rzeczy typu html i css, na yt jest masa darmowych tutoriali. Sprawdź sobie kanał Samuraj Programowania. Gość - humanista, pokazuje jak nauczył się programować i ma tam kurs Front End (czyli to co widzisz jak wchodzisz na stronę, kolor, czcionka, layout etc). Zobacz to sobie. Odpowiedz, czy to Cię kręci. Potem sprawdź sobie język Python. Python jest łatwy i jest duże ssanie na niego na rynku. Są w internecie kursy za free, które prowadzą za rękę od podstaw do poziomu pozwalającego dostać pracę juniora.

 

Zobacz sobie Microsoft Visual Academy. Masz tam darmowe kursy języków ''microsoftowych" np C#. To wszystko jest za darmo.

 

Ja sam jestem humanistą, który zapisał się do szkoły programowania i uczę się Javy. Nie trzeba studiów. Większość obecnych programistów wg stack overflow to ludzie, którzy się przekwalifikowali. A niedobór ludzi w programowaniu jest bardzo duży.

 

Wniosek: Popróbuj różnych języków, czyli dojdź do poziomu, w którym rozumiesz o co w nich chodzi, co w nich można zrobić. Eksperymentuj! Wybór języka programowania to nie jest wybór na całe życie, nauczysz się jednego, to uczysz się kolejnego, by nie stać w miejscu. Najbardziej cenieni specjaliści to full stacki (czyli znający Front End i Back End). Nauka programowania się nie kończy, tego jest masa!

 

 

Edytowane przez manygguh
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, czader napisał:

Co Ci z takiego szybkiego kursu, jak pójdziesz do pracy i będziesz się męczył z każdym zadaniem jakie Ci dadzą, bo będziesz miał ogromne braki w podstawach?

Myślałem o jakimś dłuższym kursie, powiedzmy 1msc po kilka godzin dziennie, coś jak 1/2 etatu, o ile takie są. Wiem, że miesiąc to też nie za dużo, ale na pewno załapałbym podstawy jakieś, na których mógłbym później bazować.

 

3 godziny temu, Quo Vadis? napisał:

Są, nawet i darmowe na YT i na różnych stronach. Kwestia tego w jakim języku będziesz programować, spróbuj sobie jakiegoś darmowego kursu i zobacz czy Ci to odpowiada :) 

No najpierw muszę poznać te języki, więc sam póki co nie wiem w jakim.

 

2 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Naucz się GIT'a możesz przetrenować nawet na pisaniu CV ;)

Okej, jak będę w domu to zobaczę co to i z czym to się je. Dzięki.

 

2 godziny temu, manygguh napisał:

A może obejrzałeś Mr. Robot i chciałbyś wejść w hackowanie i cybersecurity?

 

 

Przyznam się, że właśnie po tym serialu zapaliła się we mnie jakaś iskra programowania. Hackerem to chciałem być od dziecka. :D

2 godziny temu, manygguh napisał:

Ja sam jestem humanistą, który zapisał się do szkoły programowania i uczę się Javy.

Właśnie, chodzi mi o coś, co potwierdzi moje umiejętności i wiedzę. Powiedziałem 'kurs', bo teraz modne kursy. Wiem, że darmowa wiedza z książek, czy z internetu nawet jest na wagę złota, ale nijak potwierdza faktyczne zdolności. Taka szkoła, pewnie nie trwa długo, stawiam na 2 lata, a po skończeniu na pewno dostaniesz jakiś dyplom, na który pracodawca już inaczej patrzy.

 

Póki co dzięki za rady i podpowiedzi, zaznajomie się z tym wszystkim, co poleciliscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem trochę dobrego o Coders Lab, mają kilka dosyć długich kursów dla kompletnych początkujących, trzeba jednak wyłożyć sporo gotówki na taki kurs.

Generalnie jak sam będziesz się uczył też dasz radę ale wtedy musi być portfolio z kilkoma ładnymi programami, żebyś miał się czym pochwalić przed pracodawcą.

3 godziny temu, czader napisał:

Wio przerobić książkę od języka C, potem C++

Tego nie słuchaj, stracisz czas ucząc się czegoś co ci się nie przyda na rynku pracy, juniorów w C i C++ mało gdzie biorą a jak biorą to zwykle chcą papierka i na początku zasuwasz za darmo. Bierz od razu to w czym chcesz robić i nie trać czasu na inne języki, czas na to przyjdzie później jak będziesz poszerzał horyzonty.

 

Na twoim miejscu zacząłbym od razu z Javą/C#, raczej C# ale to moja preferencja, w obu językach masz sporo ofert dla juniorów i generalnie przyjmują jak pokażesz, że coś umiesz, dobrze jest mieć portfolio na Gitcie z kilkoma swoimi programami żeby mieć co pokazać.

Optymalnie jest też wybrać specjalizację w miarę szybko, musisz zdecydować w którym punkcie rozwoju czy chcesz robić w Webie, pisać aplikacje desktopowe a może interesują cię bazy danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, blck.shp napisał:

Myślałem o jakimś dłuższym kursie, powiedzmy 1msc po kilka godzin dziennie, coś jak 1/2 etatu, o ile takie są. Wiem, że miesiąc to też nie za dużo, ale na pewno załapałbym podstawy jakieś, na których mógłbym później bazować.

 

Są takie kursy, które trwają 1-6 miesięcy. To tzw. bootcampy. Sam jestem na czymś takim. Ale zanim wybierzesz, na który chcesz się zapisać i wpłacisz pieniądze, to warto popatrzeć na to co jest darmowe, czyli takie bara-bara z programowaniem, ale bez zobowiązań, bo po kilku lekcjach powiesz: beee, a to mi się nie podoba, proszę o zwrot pieniędzy etc. Co do kursów np w Javie jest taki brak siły roboczej, że pracę ma się właściwie z miejsca. Pod kątem jak najszybszego znalezienia pracy oraz zarobków jako junior Java będzie najlepsza.

 

9 minut temu, blck.shp napisał:

No najpierw muszę poznać te języki, więc sam póki co nie wiem w jakim

To tak jak z dziewczynami, musisz kilka przerobić, żeby wiedzieć, co lubisz, a czego nie. Najłatwiejsze dziewczyny to takie html/css. Czyli wygląd zewnętrzny strony, czyli takie puste lale, które są tapeciarami. Tutaj masz podstawy:

 

 

Poliż się trochę z nimi, poprzytulaj i zobacz, czy wiesz, co czujesz.

 

Zaproponowałem Ci też Pythona. Laski a'la Python już nie są takie łatwe i nie dadzą Ci na pierwszej rance, na drugiej i trzeciej też nie. Musisz trochę pogłówkować, jak je zaciągnąć na chatę. Może Ci w tym pomóc taki kurs i zobaczyć z czym się to je:

 

Powiedziałem Ci też o C#, to już będzie trochę cięższe niż Python, takie laski nieśmiało mówią o tym, że seks tylko po ślubie:

 

https://mva.microsoft.com/en-US/training-courses/c-fundamentals-for-absolute-beginners-16169

 

Java, uchodzi za trudny język na początek, ale ja od niego zacząłem. Rzeczywiście nie jest prosty i jest trochę abstrakcyjnych rzeczy. Ale skoro ja to ogarniam, a miałem na maturze podstawowej 40% z matmy, to każdy może, trzeba jednak poświęcać się temu mocno. Jest mega dużo materiałów, które niesamowicie ułatwiają zdobywanie wiedzy w Javie. 

 

21 minut temu, blck.shp napisał:

Przyznam się, że właśnie po tym serialu zapaliła się we mnie jakaś iskra programowania. Hackerem to chciałem być od dziecka.

A tu Cię mam! Widzisz, każdy szanujący się haker ogarnia programowanie, nie ma innej opcji. Elliot w jednym z odcinków podczas hakowania piszę skrypt w Ruby. 

 

Teraz na Udemy są ogromne wyprzedaże:

 

Np możesz poznać podstawy Java po polsku za śmieszne 35 zł za które dostajesz 30h materiałów.

https://www.udemy.com/java-od-podstaw-do-eksperta-tworz-wasne-aplikacje/

 

A tu Python:

https://www.udemy.com/complete-python-bootcamp/

 

I tak dalej, warto skorzystać z takich wyprzedaży. Ja już się zaopatrzyłem w kilka, które mi wpadły w oko, bo za takie pieniądze dostajesz ogromną wiedzę i to się opłaca po prostu.

 

Poniżej masz infografikę, która może Ci sporo ułatwić wybór:

 

1*OF594B5qtCJR9MFSRTI-5g.png

 

Final notes:

Na dobrą sprawę nie ma większego znaczenia, co wybierzesz, zacznij od któregoś z tych  i tyle. Napisałem Ci już wszystko. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu pracowałem jako Javascript Dev w Niemczech.

W firmie miałem kolesia, który nauczył się programowania tylko po to, aby dostać ciepłą posadkę, i zarabiać niezłe pieniądze.

Zaczynał jako Java Jr. Dev (nie mylić z Javascript) , pracował niecałe 7 miesięcy, i zrezygnował.

Strasznie się męczył. Na spotkaniu pożegnalnym, powiedział że nienawidzi tej roboty :D .

Podobno zatrudnił się później w innej firmie, ale też zrezygnował po kilku miesiącach.

Teraz jest elektrykiem z własną działalnością gosp. , dobrze zarabia, i lubi to co robi.

 

Najważniejsza zasada, nic na siłę. Dobrze, że tak wcześnie się obudził.

Edytowane przez karolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak @karolek dobrze napisał: nie każdy nadaje się do takiej pracy. Nie każdy usiedzi w 1 miejscu przez 8 - 12 godzin i ciągle będzie chciał się dokształcać.

Jeżeli idziesz po to żeby zarobić, to wbrew pozorom na samym początku nie zarabia się kokosów.

Ekstrawertycy zamiast programowania powinni uczyć się zarządzania zespołem. Zależy jaki masz charakter.

Już wiele osób "zjadło sobie zęby" na programowaniu.

 

Poza tym zarobki są bardzo dobre, ale tylko dla pasjonatów, specjalistów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś się pyta jaki język na początek to już wiem, że zaczyna od dupy strony. Język jest tylko narzędziem, są też wzorce projektowe, systemy baz danych, trzeba znać podstawy systemów operacyjnych (Silberschatz - polecam jego pozycję). Samo sprowadzenie programowania do języka nic nie da. Napiszesz kod, ale będzie działał wolno - nie będziesz wiedział dlaczego. Nie mówię assembler, ale C na początek jest idealne dla kogoś kto myśli poważnie, a potem wybrać sobie dowolny obiektowy język + poznawać algorytmy i podobne sprawy. 

 

@Stulejman Wspaniały Ja mam tak, że czuję spełnienie jak widzę efekt końcowy, takie wewnętrzne uczucie "to moje dzieło". :D To samo mam przy robieniu zadań z matematyki czy podobnych rzeczy. Ja na to patrzę jak na proces twórczy. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, manygguh napisał:

Teraz na Udemy są ogromne wyprzedaże

Te wyprzedaże to tylko chwyt marketingowy, co ciekawe w zależności od ciasteczek ceny kursów potrafią się różnić na różnych przeglądarkach, więc najlepiej je przeglądać w trybie incognito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały Tworzenie kodu samo w sobie jest procesem czasochłonnym i przede wszystkim wymaga od programisty swego rodzaju pokory i cierpliwości. To tak jak z pisaniem książki, wierszy czy też budowaniem wieży z klocków lego jak było się małym brzdącem. Potrzeba dopasować odpowiedni klocek do drugiego, pomyśleć czy budowla się nie zawali, czy całość będzie wyglądać tak jak jako kreator sobie wyobrażałem. Koniec końców efekt gdy uzyskamy cały całokształt tego co chcieliśmy daje wielką satysfakcję i radochę z tego, że stworzyliśmy coś czy to skończony kolejny rozdział w książce, kolejne elementy w naszej budowli z klocków, czy też właśnie zaimplementowany i obmyślony przez nas samych algorytm, który idealnie wpasowuje się i spełnia swoje zadanie bez zarzutów.

 

@blck.shp A co do tematu. Drogi autorze,  a jak wyglądają Twoje wiadomości oraz umiejętności z matematyką. Jest takie powiedzenie, że firma szukająca dobrego programistę wpierw weźmie matematyka i sama go na własny koszt przeszkoli niż kogoś kto ma tylko znajomość kodu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Inny i Wyjątkowy W zasadzie to nie ma znaczenia, jeśli za tak niską cenę dostaje się wartościowy produkt. A jak się skończy ta wyprzedaż to posprawdzam ceny na różnych przeglądarkach i incognito, ciekawe co wyjdzie.

 

@Samiec Alfa Niekoniecznie:

 

 

Edytowane przez manygguh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kursy i tak nie zastąpią dokumentacji, dobrej literatury, gdzie opisuje się działanie bibliotek. Jak dla mnie cwaniaki wzięli kasę z UE i wkręcają, że uczą programowania. Jak ktoś serio chce się nauczyć to kupi sobie książkę i zrobi sobie plan, że "w tym tygodniu robię 2 rozdziały" - co to 2 rozdziały niby, ale po 15 tygodniach będzie miał solidne podstawy. ;) Żaden kurs mu nie będzie potrzebny.  Z resztą jak chcecie spróbować sił swoich to polecam:

 

https://www.codecademy.com

 

Polecam, za darmo. Po angielsku, ale jeżeli chcecie mieć pieniążki z IT to bez angielskiego nawet nie zaczynajcie. Angielski to łacina informatyków, więc polecam szlifowanie tego języka. 

 

Polecam tą serię na początek ;) 

 

https://helion.pl/serie/head-first-rusz-glowa

 

Nie zniechęcają swoją formą jak inne książki o programowaniu - są zazwyczaj pisane hermetycznym językiem. Te z kolei prezentują praktyczne podejście. Jednak po przerobieniu jednej z nich polecam doczytać już "poważniejszą" pozycję, aby oswajać się z terminologią. Kupcie jedną i ją przeróbcie. Błędem jest kupowanie 10 tomów, których i tak nie ruszycie nigdy.

Edytowane przez volcaniusch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@manygguh Wyprzedaż się nie skończy, bo to normalna cena :P https://www.wykop.pl/link/3689447/udemy-tylko-incognito-bezczelnie-zawyzaja-cene-na-podstawie-ciasteczek/najnowsze/ 

Warto to wiedzieć żeby nie kupować tych kursów bez namysłu ze względu na fikcyjne promocje.

 

EDIT: Jakby kogoś interesował Python i analiza danych to ta strona go pewnie zaciekawi: https://pythonprogramming.net/

Edytowane przez Inny i Wyjątkowy
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowania każdy może się nauczyć, to nie jest jakieś rocket science, jeden będzie w tym lepszy drugi gorszy, jeden będzie się uczył tego szybciej drugi wolniej to już kwestia cech indywidualnych. By się tego uczyć nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności z matmy(ta z podstawówki już wystarczy by coś działać), angielskiego, wiedzy jak działa komputer pod spodem.

Jednak to że nie potrzebujesz nie znaczy że nie warto, wszystkie dodatkowe umiejętności zwiększają twoją wartość na rynku pracy, łatwiej będzie Ci się uczyć.

Polecam Ci na początek zobaczyć kurs C++ na kanale Pasja Informatyki na YouTube.

 

Edytowane przez Czarls
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ferryt napisał:

Tego nie słuchaj, stracisz czas ucząc się czegoś co ci się nie przyda na rynku pracy, juniorów w C i C++ mało gdzie biorą a jak biorą to zwykle chcą papierka i na początku zasuwasz za darmo. Bierz od razu to w czym chcesz robić i nie trać czasu na inne języki, czas na to przyjdzie później jak będziesz poszerzał horyzonty.

Żadna strata, jak za stratę czasu uważasz poszerzanie horyzontów i fundamentalne zrozumienie sensu programowania, a nie zostanie januszem jednego języka, to pozdro.

 

Potem jak się patrzy w kod takich ludzi, to oczy krwawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej napisać kod i skompilować ? Na początek "hello world", jak dojdziesz do choinki z pętli for i obczaisz algorytm bąbelkowy i się nie zrazisz to spoko, brnij w to.

 

W zasadzie jak będziesz w stanie powtórzyć z logiki nie pamięci, to nawet jak zamieszcze ten obrazek, to Cię nie zrazi.

qj660_cpp.png

 

 

Edytowane przez aras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, już sporo osób napisało Ci tutaj o tym gdzie znajdziesz wiedzę. Sam dostaje od braci dużo porad więc pozwól że również doradzę Ci w temacie który znam. Po pierwsze właśnie poczytaj o różnych rolach w IT i zastanów się gdzie byś siebie widział. 

Po pierwsze pytanie brzmi czy chcesz programować. Jeśli jest to opcja dla Ciebie to pamiętaj że IT na programowaniu się nie kończy.

Możesz np. zostać specjalistą od serwerów i sieci tzw. Sys-Adminem. Jeśli jesteś gotowy na naukę jak działa sieć, nie masz nic przeciwko podłączaniu i zamienianiu kilkuset kabli oraz lubisz rozwiązywać problemy celem zbudowania działającej infrastruktury IT, a jak będziesz umiał więcej to nawet ją zabezpieczać to może to być pozycja dla Ciebie. Jednak jest dużo teori której musisz się nauczyć żeby zrozumieć jak sieć w ogóle działa + opanować najbardziej popularne dystrybucje Linux-a. 

Alternatywnie możesz zacząć swoją pracę jako IT support i wtedy nabierać doświadczenia o specyfikacji programów aby potem przekwalifikować się na bardziej wyspecjalizowaną pozycję np. QA Analyst. 

Możesz również wejść jako junior tester - o tej pozycji wiem jak najmniej więc lepiej niech ktoś inny się wypowie. 

W każdej z tych pozycji będziesz miał mniejsza lub większą możliwość zbliżyć się do tego jak programy i ogólnie IT działa. 

Ewentualnie jeśli masz bardzo dobre podejście do ludzi możesz spróbować sił jako rekruter. Natomiast ostrzegam że tego typu pozycje są zdominowane przez młode, atrakcyjne kobiety. 

Teraz co jeśli mega Ci jednak zależy na tym aby programować. Cóż, musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: 

Czy bardziej jara Cię budowanie warstwy wizualnej i tego co użytkownik programu widzi np. posty na tym forum, okno edytora do którego wpisujesz i formatujesz swój post, menu na górze itd czy może czysta funkcjonalność - coś co dzieje się za kulisami, coś co sprawia że np. gdzieś (w bazie danych) są zapisane dane Twojego konta na tym forum - Twoje chasło, login itd. 

Jeśli jest to pierwsza wersja to znaczy że masz zadatki na tzw. Front-End developera. Tam będziesz zarówno programował jak i w pewnym sensie dbał o to aby wszystko w szacie graficznej było na właściwym miejscu. Np. żeby każdy awatar użytkowników na tym forum był po lewej a nie po prawej. Wtedy proponuje zacząc od nauki HTML 5 i CSS. Zrób kilka prostych stron i oglądaj tutoriale, czytaj o sposobach np. na zrobienie horyzontalnego menu, podświetlanego przycisku itd. Jak już będziesz to mniej więcej ogarniał zacznij naukę JavaScript. Po paru miesiącach zrób 2-3 strony i staraj się o pozycję junior front-end developera. Jest wiele ofert tego typu i firmy chętnie zatrudniają. 

Jeśli druga opcja (tzw. Back-End developer) to możliwości odnośnie wyboru języka i komponentów jest baaardzo dużo. Możesz tak jak pisali koledzy - nauczyć się podstaw programowania właśnie w C++. Możesz też od razu spróbować w języku docelowym np. jeśli interesuje Cię rynek enterprise to dobrym wyborem jest właśnie Java (nie JavaScript - java) bądź C#. Jak poczujesz się pewnie to możesz zacząć korzystać z komponentów np. framework Spring (Java), Platforma JEE (Java) lub platforma .NET (C#). Najwięcej pracy jest w korporacjach lub po prostu firmach o profilu enterprise. Jeśli wolisz skupić się na programowaniu aplikacji internetowych (jak np. Facebook, PornHub) to są najpopularniejsze języki języki PHP, Python, Ruby. Każdy z nich ma swoje komponenty. Python jest uważany za jeden z najprostrzych języków jednak jego składnia jak i metodyka pisania odstaje od pozostałych (minimalnie trudniej z niego przeskoczyć np. na Jave). Dodatkowo musisz też dobrze poznać przynajmniej jedną bazę danych.

Jest też trzecia opcja która jest połączeniem obydwu czyli programista aplikacji mobilnych. O tym wiem mało więc again - niech pozostali bracia doradzą coś więcej. 

Niezależnie którą z tych opcji wybierzesz musisz poznać jak działa system kontroli wersji - najpopularniejszy to GIT. 

W niektórych technologiach które wymieniłem warto również umieć posługiwać się przynajmniej jedną dystrybucją Linux-a. 

Oczywiście jest też strona równie ważna czyli wiedza typu wzorce projektowe (kiedy używać, jak działają i kiedy NIE UŻYWAĆ też), programowanie obiektowe, programowanie funkcyjne oraz metodologia pracy nad projektem np. Scrum. Zaznaczam iż teorii programowania jako front-end potrzebujesz delikatnie mniej (tam za to przyda Ci się wiedza o barwach, proporcjach, UX itd).

To w sumie tyle. Jeśli zabierzesz się za programowanie to to co piszą bracia jest prawdą - jeśli tego nie pokochasz, może być Ci baardzo ciężko. Pozycje typu support czy rekruter możesz traktować jako ,,tylko robotę".

Acha - i programowanie gier odradzam na początek bo jest mocna konkurencja oraz w przeciwieństwie do grania w gry jest to baardzo żmudna praca. Ponieważ nie tylko musisz zrobić coś co działa, ale coś co dobrze działa i do tego jest wciągającą zabawą.

No to tyle ode mnie:)

PS. Bracia programiści - nie hejtujcie. Kolega jest początkujący więc wyjaśniłem mu w prostych słowach. Jeśli bym chciał mu powiedzieć WSZYSTKO dokładnie to nic by nie zrozumiał w rezultacie, a nie o to tu chodzi. 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.