Skocz do zawartości

Normalny

Rekomendowane odpowiedzi

Zaciekawiony ostatnimi audycjami Radio Samiec postanowiłem poczytać Księgi Syracha (przepraszam ewentualnych biblistów jeśli spłycę temat, zastosuję złą pisownię, bez oznaczeń i wyrwane cytaty z całości itp.). Krótkie info z Wikipedii - Księga została napisana po hebrajsku ok. roku 190 p.n.e. w Jerozolimie (tekst hebrajski zachował się jedynie we fragmentach) ... W Kościele katolickim istniały wahania co do jej przyjęcia (a to ciekawe dlaczego?).

 

Wiele tez w niej zawartych porównałem do swoich przeżyć i doświadczeń. Poniżej parę fragmentów które szczególnie mnie zaciekawiły:

 

Przyjaciele. Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj! Bywa bowiem przyjaciel, ale tylko na czas jemu dogodny, nie pozostanie nim w dzień twego ucisku.

 

Różne przestrogi i rady. Nie czyń zła, aby cię zło nie pochłonęło. Odstąp od nieprawości, a ona odstąpi od ciebie.

 

Roztropność i zastanowienie. We wszystkich sprawach pamiętaj o swym kresie, a nigdy nie zgrzeszysz. Nie sprzeczaj się z człowiekiem potężnym, abyś przypadkiem nie wpadł w jego ręce. Nie pożyczaj człowiekowi możniejszemu od siebie, a jeślibyś pożyczył, uważaj to za stracone! Nie ręcz ponad swoją możliwość, a jeśliś poręczył, troszcz się jako płatnik! Nie wyruszaj w drogę z człowiekiem nieroztropnie odważnym, aby ci nie był ciężarem: on bowiem według swej woli będzie postępować i mógłbyś zginąć przez jego szaleństwo. Wobec obcego nie zdradzaj tajemnic, nie wiesz bowiem, co wymyśli.

 

Kobiety. Nie podejrzewaj swej żony, byś nie nauczył jej złego postępowania przeciw sobie. Nie zaprzedawaj kobiecie swej duszy, by się nie wyniosła nad twoją władzę. Odwróć oko od pięknej kobiety, a nie przyglądaj się obcej piękności: przez piękność kobiety wielu zeszło na złe drogi, przez nią bowiem miłość namiętna rozpala się jak ogień. Z kobietą zamężną nigdy razem nie siadaj ani nie ucztuj z nią przy winie, aby przypadkiem twa dusza nie skłoniła się ku niej, byś przez swą namiętność nie potknął się aż do zagłady.

 

Przestawaj z równymi sobie! Kto się dotyka smoły, ten się pobrudzi, a kto z pysznym przestaje - do niego się upodobni. Nie bierz ciężaru ponad swoje siły i nie szukaj towarzystwa z możniejszym i bogatszym od siebie. Cóż za towarzystwo może mieć garnek gliniany z metalowym kotłem? Gdy ten uderzy, skruszy tamtego. Gdy bogaty wyrządzi krzywdę, zżymać się będzie, gdy biedny poniesie krzywdę, jeszcze sam poprosi o przebaczenie. Jeśli będziesz tamtemu pożyteczny, wykorzysta ciebie, a jeśli popadniesz w biedę, to cię opuści.

 

Dobra i zła kobieta. Każda rana, byle nie rana serca, wszelka złość, byle nie złość żony. Wolałbym mieszkać z lwem i smokiem, niż mieszkać z żoną przewrotną. Nie dawaj ujścia wodzie ani możności rządzenia przewrotnej żonie. Jeżeli nie trzyma się rąk twoich, odsuń ją od siebie.

 

No i na koniec absolutny hit (poruszany w Radio Samiec) aby każdy wyrył to w pamięci:

 

Bądź niezależny. Ani synowi, ani żonie, ani bratu, ani przyjacielowi nie dawaj władzy nad sobą za życia, nie oddawaj też twoich dostatków komu innemu, abyś pożałowawszy tego, nie musiał o nie prosić. Póki żyjesz i tchnienie jest w tobie, nikomu nie dawaj nad sobą władzy. W dniu kończącym dni twego życia i w chwili śmierci rozdaj [swoje] dziedzictwo!

 

 

Minęło ponad 2 tyś lat a to wciąż aktualne. Zachęcam do przeczytania całości bo zacytowałem tylko niewielkie wycinki tekstu. Może ktoś odnajdzie odpowiedzi na własne pytania – niezależnie od własnych poglądów religijnych.

Edytowane przez Normalny
  • Like 14
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ramzes napisał:

Od siebie zachęcam zapoznać się również z księgą mądrości, przysłów, Koheleta. oraz Historię Darii i Samsona . 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalila_(postać_biblijna)

 

Warto wracać co jakiś czas w wolnych chwilach :)

"Wtedy Dalila zarzuciła mu brak miłości, brak zaufania oraz okłamywanie jej."

Już wiem, dlaczego jesteśmy sto lat za murzynami.

 

@Stulejman Wspaniały czytałeś Biblię, może jakaś audycja na tematy, które w księdze pokrywają się z rzeczywistością? Wiadomo, że przez tysiące lat treść była zmieniana, ale jak widać coś ciekawego w niej zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, I_am_the_Senate napisał:

Czy jest na forum ktoś, kto w jakichś cyklach mógłby wytłumaczyć chociaż jakieś fragmenty Biblii lub czy znacie jakieś strony? Tłumaczenia batmanów o tym jak trzeba być dobrym i oddać wszystko nie interesują mnie.

Temat jest trudny, bo Biblia może być tłumaczona metaforycznie lub przyjmowana w prost. Jeśli metaforycznie to kościół Katolicki wydaje materiały pozwalające "zrozumieć" Biblię, tutaj musisz szukać fraz "Pismo Święte z komentarzem"(są też dostępne online) i sprawdzać czy mają "IMPRIMATUR"(zatwierdzone przez biskupa - że są zgodne z nauczaniem Kościoła). Jeśli natomiast chcesz tłumaczenia innych odłamów chrześcijańskich to tutaj podobnie większe kościoły, które mają jakąś hierarchię będą miały jakieś wspólne stanowisko. Natomiast jest mnóstwo małych zborów, gdzie każdy pastor może mieć inną interpretację pisma, więc tutaj jest prawdziwe szaleństwo. Chrześcijanie mają najwięcej na świecie denominacji(odłamów) ze wszystkich religii więc  nie ma jednoznacznych odpowiedzi niestety. 

Edytowane przez Gardevili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gardevili Właśnie chcę uniknąć wszelkich tłumaczeń batmanów kościoła katolickiego. Interesuje mnie co oznaczają te metafory coś jak tłumaczenia josepha murphyego o Józefie że starego testamentu czy zamianie wina na weselu, czyli odkrycie prawdziwego sensu tych metafor, użytych sformułowań.

Widziałem komentarze do tej najnowszej Biblii , to jakaś masakra- sam bełkot i propaganda oglupiajaca, z której nic nie wynika.

 

Wracając do wątku, Syrach mądrze pisze o spadku. W mojej ocenie ją chyba można rozumieć dosłownie chyba, że jest to tak sprytnie napisane, że jeszcze coś oznacza oprócz tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Normalny napisał:

a nie przyglądaj się obcej piękności: przez piękność kobiety wielu zeszło na złe drogi, przez nią bowiem miłość namiętna rozpala się jak ogień. Z kobietą zamężną nigdy razem nie siadaj ani nie ucztuj z nią przy winie, aby przypadkiem twa dusza nie skłoniła się ku niej, byś przez swą namiętność nie potknął się aż do zagłady.

Jakże aktualne.. ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymienione wyżej księgi to raczej zbiór złotych myśli które nie wymagają komentarza a jedynie odrobię refleksji co jak i dlaczego. Całość tworzy specyficzny mindset.  Mógłbym napisać Pieśń nad pieśniami ale on jest pełen właśnie alegorii tamtych czasów. Jeśli ktoś chce to może znaleść jeszcze modlitwę o mądrość Salomona.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.