Skocz do zawartości

Baron Ungern von Sternberg


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu (blisko trzy lata) jestem pod ogromnym wrażeniem postaci barona Romana Ungerna von Sternberga. Niesamowita postać którą poznałem podczas lektury książki "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Ferdynanda Ossendowskiego. Oto kilka ciekawych cytatów o baronie (z wiki):

Cytat

Średniego wzrostu blondyn, chudy i pozornie wątły, ale żelaznego zdrowia i energii, Ungern żyje wojną. Nie jest to oficer w powszechnie przyjętym znaczeniu tego słowa, jak że nie tylko nie zna najbardziej elementarnych przepisów i podstawowych zasad służby, ale nieustannie popełnia wykroczenia zarówno przeciwko dyscyplinie zewnętrznej, jak i wychowaniu wojskowemu – jest to typ partyzanta amatora, łowcy tropiciela śladów z powieści Mayne-Reida. Obszarpany i brudny, śpi zawsze na podłodze, wśród Kozaków z sotni, jada ze wspólnego kotła i mimo, że wychowany w dostatku i komforcie, robi wrażenie człowieka, któremu zupełnie na nich nie zależy. Na próżno próbowałem przekonać go o konieczności zadbania przynajmniej o wygląd zewnętrzny.

 Piotr Wrangel

Często się zdarzało, że siedział ze mną do czasu, aż przyszła moja żona lub inna dama. Po ich przybyciu starał się jak najszybciej pożegnać i wyjść; nie znosił towarzystwa kobiet.

 Władimir Kislicyn

Gdyby nam jutro doniesiono, że Ungern jest pod Irkuckiem lub u bram Pekinu, moglibyśmy tylko potwierdzić, że nie mamy pojęcia o miejscu jego pobytu i przyznać, że z tym diabelskim człowiekiem wszystko jest możliwe.

— Far East Review

 

Co myślicie o tym człowieku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pisałem już o nim na forum, o ile dobrze pamiętam.

Też około 2 lata temu był moim autorytetem. Przeważnie interesująco przedstawiono go w książce Ferdynanda Ossendowskiego "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów". Szkoda, że bądź co bądź jest tak mało znany, bo byłby na pewno lepszym kandydatem na filmowego superbohatera, niż jacyś batmani czy spidermeny. :D Mógłby być dobrym wzorem walki z komunizmem, odwagi, determinacji i heroicznego podejścia do życia. Miał swoje wady w zachowaniu - nierzadko wybuchał i nie ogarniał emocji, ale jako całość był jedną z najznakomitszych postaci historycznych.

 

Ja poznałem jego postać za pośrednictwem tego filmu:

 

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ungern był antysemitą oraz fanem feudalizmu czyli niewolniczego wykorzystywania chłopów przez szlachtę. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_von_Ungern-Sternberg#Poglądy

"Ungern był także zajadłym i fanatycznym antysemitą, oskarżając Żydów o bycie wiecznie obcym elementem, ciągle dążącym do osłabienia władzy"

 

"Ungern był zagorzałym zwolennikiem starego, feudalnego porządku"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MoszeKortuxy Niedziwne, jeśli pochodził od rodziny z wyższych warstw. W wypadku wojny z bolszewikami było to bardzo powszechne u białych. Także jego antysemityzm nie był dziwny - w końcu Lenin i Trocki byli Żydami.

Mimo że daleko mi do poglądów antysemickich, tak w atmosferze Rosji 100 lat temu te poglądy feudalne są zrozumiałe. Rosja jest heartlandem - kapitalizm się tam nie sprawdził, ponieważ rząd musi działać twardą ręką, aby móc kontrolować tak ogromne przestrzenie i tak rozległe granice. Alternatywą jest carski feudalizm, bądź komunizm. Komunizm zawsze i wszędzie jest gorszy od kapitalizmu, natomiast feudalizm działał przez setki lat i, bądź co bądź - był zdecydowanie lepszy od komunizmu.

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Strusprawa1 napisał:

natomiast feudalizm działał przez setki lat

Działał i historia pokazała, że jest nieskuteczny z historycznej perspektywy czasu. Społeczeństwa feudalne są zacofane w porównaniu z kapitalistycznymi. Przykład Chin z początku XX wieku to doskonały przykład. Nie potrafili sobie poradzić w żaden sposób z atakami i kolonizacją przez państwa zachodnie, Rosję oraz Japonię. To w efekcie doprowadziło do rewolucji w 1911 roku, która obaliła feudalny rząd cesarski. Finalnie i tak wygrali komuniści i rządzą do dzisiaj. Podobnie było w Rosji w lutym 1917 roku kiedy władzę zdobył Aleksander Kiereński, którą odebrali mu bolszewicy w październiku tego samego roku. 

 

Feudalizm jest słabszy od kapitalizmu i także od komunizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od komunizmu nie ma nic gorszego. Nic od komunizmu nie jest gorsze, nawet nazizm. Kapitalizm jest o niebo lepszy oczywiście od feudalizmu, ale niestety jak za Jelcyna starano się wprowadzić kapitalizm, to wskaźniki ekonomiczne nie poszły do góry jak u nas. Aleksander Kiereński nie miał żadnego realnego wpływu na zmianę, ponieważ lud chciał końca wojny, podczas gdy on ją kontynuował walki - ofensywa Kiereńskiego.

Feudalizm jest ustrojem niewolniczym dla szeroko pojętej warstwy chłopskiej i to wiadome jest, że zniewoleni ludzie pracują gorzej, ale w komunizmie, gdzie ludzie zniewoleni są również, ekonomia działa jeszcze gorzej, ponieważ w tej rzeczywistości popyt i podaż tracą na znaczeniu. (są ignorowane)

 

Chiny to osobny temat.

Z perspektywy ewolucji "zwycięża lepszy" to komunizm może być lepszy od feudalizmu, ale tylko dlatego, ponieważ zyskuje w oczach mas. W praktyce ludziom się w komunizmie gorzej żyje i gospodarka rozwija się wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.