Skocz do zawartości

Serwer plików NAS


adrian86

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

W czasach kiedy pamięć wbudowana w telefon jest zbyt mała.

Darmowa chmura googla ma jedynie 15 gb.

Karty micro SD padają, a dane z nich idą się jeb..ć.

 

Postanowiłem postawić domową chmurę tak z 1 TB.

Budżet na taki sprzęt to <500.

Czy ktoś miał styczność ze stawianiem, i pomoże w wyborze urządzenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dobry :)

Rozejrzyj się po domu, czy gdzieś nie leży jaki stary laptop, netbook. Można go przywrócić do życia, podłączyć dysk na USB, postawić na tym LAMP i chmurę oprzeć o:

https://owncloud.org/, taki własny dropbox.

Przy skromnym budżecie (NAS typu Synology to nie tania zabawka) skupiłbym się na powierzchni dyskowej, też kosztującej kilka orenów.

 

Jako serce zestawu można wykorzystać raspberry pi, chyba najtańsze jeśli musisz coś zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mnemonic Niby fajnie, ale jak Ci dysk w starym lapku padnie to będzie płacz. Jeżeli to mają być dane, które mają jakąś wartość to warto pomyśleć o NASie właśnie i ustawić go w RAID 1 coby w wypadku awarii dysku 1 dysk 2 był lustrzaną jego kopią.

 

Osobiście robię kopie danych tylko z laptopa i używam w tym celu dysku zewnętrznego, który raz w tygodniu podpinam coby zrobił sobie kopię przyrostową.

 

@adrian86 Mam doświadczeniem z NASami od Synology - mogę je polecić. Ale niestety tanie nie są - a i pamiętaj, że zazwyczaj w paczce nie dostajesz żadnego dysku. Sam musisz o nie zadbać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przeszkód żeby do takiego laptopa (jakiegokolwiek urządzenia pracującego w trybie serwer) podłączyć więcej niż jeden dysk i ustanowić na nich macierz.  

Ja odkopałem starą extensę z połamanymi zawiasami, postawiłem na tym LAMP, podłączyłem dyski USB i hostuję na tym masę usług, począwszy od chmury, z którą mój telefon synchronizuje się automatycznie, www, DLNA, nawet muzykę strumieniuję dziś z własnego serwera na telefon gdy jestem w podróży.

A kosztowało mnie to tyle co dyski, softu używam OS.

Edytowane przez Mnemonic
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takowe dwa :) Synology i Netgear.

Dokładnie kupiłem taki:

http://allegro.pl/netgear-readynas-rnd2000-200eus-2xst-nowy-fvatgwar-i6696637938.html

Nie jest najnowszy, ale rozsądny kompromis między ceną a wydajnością. NAS przychodzi bez systemu, trzeba go ściągnąć ze strony Netgear i troszkę pokombinować z instalacją.
Do tego kupiłem dwa dyski Seagate Constellation 3TB serwerowe i śmiga :) Oczywiście możliwość RAID 1, 0, JBOD.

Aha no i jeszcze używam BitTorrent.

 

Większe możliwości jeśli chodzi o konfigurację i funkcje ma Synology, ale te podstawowe modele są dość wolne i drogie.

Odradzam modele 1-dyskowe.

Edytowane przez GurneyHalleck
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, GurneyHalleck napisał:

Zależy mi właśnie na takim rozwiązaniu, mega easy.

W hardwerze mam wiedzę jedynie niezbędną.
A w rozwiązaniach sieciowych totalnie minimalną.

 

Ten Netgear + dyski wydaje się rozsądną propozycją. Projekt nie przekroczy bardzo, zakładanego budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adrian86 albo zwiększ budżet, albo wykup jakąś komercyjną chmurę. Tę kasę wydasz tylko na dwa HDD 1TB. Absolutnie rozwiązania 1-dyskowe odpadają. U mnie stoi Synology z mirroringiem i już mi się przydał parę miechów temu, bo jeden dysk padł (tuż po gwarancji, WD serii Red). Po wstawieniu nowego, tylko włączasz i maciora odbudowuje się automagicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Rnext napisał:

@adrian86 albo zwiększ budżet, albo wykup jakąś komercyjną chmurę.

Wolę mimo wszystko fizycznie mieć po swojej stronie.

Również wolę (teoretycznie) wydać raz, niż wiązać się w stałą płatność okresową.

 

Grudzień, styczeń. Okres wydatków, 500-600zł to maks. 

W takiej sytuacji pozostaje zakupić urządzenie i chociaż jeden dysk, może mniejszej pojemności na start.

Zawsze to 100% więcej niż to co mam teraz, czyli nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam qnap na 2 dyski. Jest super. Jestem bardzo zadowolony.

Jestem programistą i konsoli sie nie boje ale tu wszystko mogę wyklikać w łątwy sposób.

 

Obudowa kosztowała 800zł + 2x230 za dyski. Można na tym instalować aplikacje podobnie jak na telefonie i np. Automatycznie synchronizować dane z kieszeni do chmury w tle.

Dodatkowo są programy do synchronizacji folderów miedzy komputem a NASem. A dalej Nas moze synchronizować do chmury. Dostarczają gotowe rozwiązania aby dostać sie do NAS z internetu (poza LAN).

 

Bardzo fajne oprogramowanie.

 

Inne funkcje z których nie korzystam to:

 - Niektóre wersje maja wyjście hdmi i są media serwerem

 - Mogą nagrywać dane z kamer IP

 - Wielu użytkowników i kontrola kto do jakich plików ma dostęp.

- Automat yna instalacja serwera plików, galerii internetowej itp.

 

Jestem bardzo zadowolony. Pozytywnie mnie zaskoczyło urządzenie.

 

Edytowane przez RRRR_WWWW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goodram 32gb.

 

W pewnym momencie telefon wyświetlał informację o braku karty w slocie.

W pierwszej chwili pomyślałem że wystarczy ją "naprawić" z poziomu PC.

Żaden komputer/system jej nie widzi. Nie ma żadnej reakcji.

Próbowałem ją ratować programami do odzyskiwania danych. Szukać na portach. Nic.

Po prostu fizycznie coś w niej padło, i koniec.

 

Bracie, taka niespodzianka motywuje do działania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

@Camilovesky

Zrobiłem konfig zgodnie z tym: https://pclab.pl/art75192-3.html

I przyznam, działa to świetnie, tzn. zgodnie z postanowionym celem (prywatna chmura).

Nie zagłębiałem się w zaawansowane możliwości maszynki, odpaliłem, szybki config i działa!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.