Skocz do zawartości

SONDA (program popularnonaukowy)


deleteduser10

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z was Drodzy Forumowicze pamięta, albo może nadal ogląda ten niemal doskonały program autorstwa Ś.P Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka?

 

Moim zdaniem pod względem wiedzy, podejścia do różnych zagadnień zagadnień z dziedziny nauki program ten nie ma i nie miał sobie równych w polskiej telewizji. Program jest po prostu rewelacyjny, mimo że dzisiaj może nieco trącić myszką. To, co jest obecnie w niej puszczane nie ma najmniejszego startu się do sondy. A słynna muzyka w czołówce "Sondy" to nic innego jak fragment kawałka Tangerine Dream. Takiego programu na razie na pewno w TV nie uświadczymy, bo społeczeństwo w skali globalnej straszliwie głupieje pod naporem śmieciowej, popkulturowej cywilizacji.

 

Dla tych, którzy nie wiedzą o czym mówię, przygotowałem linki z dwoma odcinkami:

 

 

Panowie używali (co istotne) pięknej polszczyzny. Zdań, zamiast równoważników i nie stosowali słowa "dizajn", tylko projekt, nie starali się się przypodobać na siłę publice, używając modnych lub młodzieżowych określeń/sloganów. Od strony merytorycznej też byli świetni, dotykali zagadnień techniki (głównie elektronika), ale też rozwoju cywilizacji, wpływu technologii na ludzkość - był to więc program zarówno naukowy jaki i na swój sposób "humanistyczny". Wielka szkoda że autorzy "Sondy" zginęli w tak tragiczny sposób.

 

Ale się rozpisałem. :D  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam właśnie z dzieciństwa i pamiętam też smutną wiadomość, gdy oznajmiono o wypadku Prowadzących.

Obecnie od baaardzo dawna nie oglądam zupełnie tv.

No cóż, w dzisiejszym świecie, program ten zapewne nie zarobiłby na siebie w POlsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program był świetny. Pomimo że byłem dzieckiem , oglądałem go z zapartym tchem. Bo był tak zrobiony, żeby mógł zrozumieć go każdy. Materiały filmowe użyte w programie autorzy mieli za darmo zza "żelaznej kurtyny"

Telewizja lat 80-tych miała niektóre świetne programy.

Jednego dnia leciała Sonda, innego dnia program o historii Wołoszańskiego, czasami rano program Pana Słodowego. Około południa leciały telewizyjne lekcje dla uczniów szkół średnich (w tym dla techników rolniczych) . W latach 90-tych przez kilka lat istniała telewizja edukacyjna.

Śmierć pana Kurka i Kamińskiego bardzo mną wstrząsnęła pomimo tego że byłem wtedy dzieciakiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak ja byłem dzieciakiem, to tego programu już dawno nie było na antenie (emisja w latach 1977-1989, czyli zakończyła się w roku w którym się urodziłem). Teraz oglądam na YouTube i ściągam z torrentów, a sporo odcinków wrzuciłem na swojego chomika.

 

Dlatego nie wiesz ze jakby powiedzieli dizajn to nikt by ich nie zrozumial, bo wowczas nikt w Polsce nie wiedzial co to ten dizajn jest.... Swoja droga - zawsze czekalem na ten program - chyba 17:30 w czwartek na pierwszym programie (byly do wyboru dwa :-D) To oni pokazywali nam co mozna zrobic za pomoca komputerow i zarazili mnie zamilowaniem do nauki i techniki - pozniej wprowadzono do TV program Ziarno i tym podobne bzdury...

 

A w 1989 skonczylem podstawowke i bylem juz dosyc kumaty - szly zmiany!!! ;-)

 

@ dzimi - telewizja edukacyjna byla o wiele wczesniej niz w latach 90tych... Jednak dokladnie pamietam ze dopiero w poznych latach osiemdziesiatych zaczeli nadawac przez caly dzien - wczesniej przed 16ta byla tylko plansza kontrolna - do 12tej rano natomiast pokazywali filmy 'dla drugiej' zmiany... i 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy dla drugiej zmiany, to były powtórki filmów z dnia poprzedniego (tych nadawanych o 20:00).

Ja pamiętam że telewizja edukacyjna ruszyła w latach 90`tych. Wcześniej były: "Programy  dla szkół " - lekcje :) ; "Mechanizacja rolnictwa" - często pan w garniturze stał w chlewie i opowiadał jak podnieść rentowność produkcji tucznika :D

 

Tutaj link do zeskanowanego programu tv (po programie widzę że to druga połowa lat 80, bo nadawała już TVP2)

http://retro.pewex.pl/475523

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy dla drugiej zmiany, to były powtórki filmów z dnia poprzedniego (tych nadawanych o 20:00).

Ja pamiętam że telewizja edukacyjna ruszyła w latach 90`tych. Wcześniej były: "Programy  dla szkół " - lekcje :) ; "Mechanizacja rolnictwa" - często pan w garniturze stał w chlewie i opowiadał jak podnieść rentowność produkcji tucznika :D

 

Tutaj link do zeskanowanego programu tv (po programie widzę że to druga połowa lat 80, bo nadawała już TVP2)

http://retro.pewex.pl/475523

 

Program dla Rolnikow 'Tydzien' rowniez pamietam - wiele razy go ogladalem czekajac na Teleranek lub Sobotke ale nie pamietam szczegolow tylko to ze mnie strasznie nudzil... a nie bylo nic innego do roboty, rodzice spali, ja u nich w lozku - bardzo wczesne lata 80. w dni pracujace nie pamietam tych programow rolniczych. a telewizja edukacyjna byla praktycznie przez cale moje dziecinstwo (czyli lata 80te) - np. doskonale pamietam kurs nauki francuskiego i inne - fizyke, pare razy nawet cos tam w liceum pani nam wyswietlala (juz byly magnetowidy)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o tym samym ale używamy różnych nazw.

Twór pod nazwą "Telewizja edukacyjna" istniał w latach 90-tych

W latach 80-tych też były lekcje muzyki, plastyki, fizyki, chemii w tv ale nie nazywało się to jw.

 

Mozliwe - nie pamietam nazw...

 

Ale wpadamy w offtop - moze zeby wrocic - to ktory odcinek Sondy jest Waszym ulubionym? Nie zebym pamietal - zaledwie jakies strzepy pozostaly mi w pamieci - ale moze jak zaczniemy tu sobie opowiadac o ulubionych to cos komus wroci do glowy albo zacheci go do obejrzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciężko wybrać, ale te dwa odcinki są na pewno jednymi z moich ulubionych:

 

https://www.youtube.com/watch?v=3YDAklyTjAg

 

Zaczalem ogladac i przypomnialem sobie ta czolowke z Voyagerem... One mnie wowczas fascynowaly. Dzis opowiadam o ich podrozy mojemu synowi i jest nimi ich odyseja rowniez zafascynowany - sam o nich wspomina i odnosi niektore rzeczy do ich misji. To fantastyczne.

 

Pierwszy program o ciezarowkach sprawil ze wrocilem do dziecinstwa i najwieksze wrazenie zrobil na mnie jezyk - tak zawsze ojciec mnie tresowal zebym mowil takim jezykiem i takim jezykiem mowilem, pozniej w liceum zaczalem sie buntowac i sporo odpuscilem, na studiach przeszedlem de facto 'deedukacje, pomimo tego conieco z tej poprawnosci i klarownosci jeszcze w moich wypowiedziach pozostalo... Ach - normalnie jakbym odwiedzil kraine wiecznej szczesliwosci - pomimo tego ze pamietam wszsytkie deficyty ktorych wowczas, w latach osiemdziesiatych, doznawalismy. Co do zawartosci merytorycznej szkoda naszej 'mysli technicznej' ktora ze wzgledu na komune nie przetrwala konfrontacji z konkurencja z Zachodu, z drugiej strony - milo widziec na codzien te wszystkie innowacyjne na tamte czasy rozwiazania. :-D

 

Drugi program o symulatorach - bajka, niestety w dobie virtual reality i superkomputerow graficznych traci nieco myszka, przemyslenia autorow tez nie wytrzymuja proby czasu ale i tak jest swietny. Swoja droga - grywalem zarowno na tym automacie z wyscigowka jak i na tym z lodzia podwodna...

 

Musze sobie poogladac wiecej - pamietam taki program w ktorym prezentowali komputer osobisty - nie maszyne zajmujaca pokoj ale cos w stylu laptopa (przenosnego) - nie pamietam czy to bylo Texas Instruments czy HP - w kazdym badz razie - mozna bylo cos zaprogramowac i chyba na kolorowo do razu wydrukowac - to byl szok!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Pierwszą część jeszcze zdzierżyłem, jednak raczej nie mam w sobie cech pelikana (za dużo nie łykam;) i po paru minutach drugiej części spocząłem w łożu małżeńskim. Zaproszony astronom mówił dość ciekawie o układzie panującym słonecznym; podobało mi się także  wkompilowanie fragmentów dawnej Sondy. Prowadzący jednak bardzo odstawał od poziomu panów K. & K. z pierwowzoru Sondy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołówka OK, ale prowadzącemu brak charyzmy  i odpowiedniego tonu głosu. Dobrze że coś powstaje może w przyszłosci dadzą kogoś innego  Mógł by mieć kogoś starszego do pomocy np. ten Pan Adam Możdżonek LINK ma dobrą dykcje przynajmniej w "klasycznym stylu"  lub Wiktor Niedzicki LINK

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem klasyczna formuła "Sondy" jak i jej poziom merytoryczny już nigdy nie powrócą. Tamte czasy już minęły. Teraz przekaz wiedzy czy samej informacji idzie silnie w stronę "macdonaldyzacji" i efekciarskiego popularyzowania opartego na silnych odwołaniach do takich schematów jakimi cechują się wszelkiej maści rozrywkowe show.

 

Obejrzałem wczorajsze wznowienie. Prowadzący do wymiany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.