Skocz do zawartości

Odpłatna rejestracja na forum - wady i zalety.


Rekomendowane odpowiedzi

@Stulejman Wspaniały działałem na forach sportowych, jeżeli użytkownicy idą w tysiącach to z kilkoma moderatorami nie dasz rady zarządzać.

Forum ma  teraz sporo hejterów i troli, nawet starsi użytkownicy czasami dają się złapać w pseudo dyskusje.

 

@Stulejman Wspaniały i @Mosze Red przy okazji zajrzyjcie w temat odnośnie szyfrowania forum 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, StonekZiemniaczany napisał:

- wysokość wpisowego dobrowolna, nie mniejsza jednak niż 2PLN,

IMHO wrong !

 

2 złote to kwota bardzo niska. Ktoś kto dostałby zadanie hejtowania - otrzyma za swoją robotę trolla od kogoś "starszego i mądrzejszego" wielokrotnośc tej kwoty liczoną w setkach.

Ma wiec kasę na stworzenie setek multikont.

 

A już z jednego konta może skutecznie nasmrodzić.

 

Pieniądze (zwłaszcza tak niskie) to dla hejtera najmniejszy kłopot. Trzeba znaleźć inne zabezpieczenie.

 

To jest jak z zamkiem i złodziejem. Zamek stanowi dobre zabezpieczenie przed byle łachmytą. Ale byle łachmyta jest mało szkodliwy. Ot nakurwuje, naobraża i tyle sobie pogada.

Fachowiec zaś poradzi sobie z każdym zamkiem.

I to właśnie fachowiec narobi smrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bonzo nie wczytałeś się w treść. Nie kwota liczona w PLN, ale sam fakt wykonania przelewu (dane płatnika) miałby zniechęcić trola. I to miało stanowić oręż w walce z hejtem, a nie jakieś tam PLNy. Druga część projetku czyli obdarowywanie zasłużonych użytkowników, było by także tylko po to, aby forum nie było oskarżone o wyciąganie kasy na widzimisię Zarządu, a na faktyczne potrzeby forum i gadgety dla użytkowników.

Projekt nie przejdzie bo Mosze Red dopatrzył się w nim drugiego dna. Po to była ta dyskucja, aby wspólnie wyłapać wszystkie za i przeciw. W tym przypadku więcej bylo minusów. Tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem jak by te wszystkie dane osobowe wyciekły i dostały się nie tam gdzie trzeba, to by to było wielu osobom bardzo na rękę. Niesamowicie logiczne... a jak fajnie można się dobrać do danych osobowych ludzi. No genialne ;)

Edytowane przez HORACIOU5
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że, dobrym pomysłem jest to co proponują @Tornado i @Donovan. Opcja wejścia za opłatą w głębszy poziom forum pozwoli na prowadzenie debaty na odpowiednim poziomie , bez celowo wprowadzanego bełkotu typu: mam lapka 2GB , co o tym myślicie ,czy lepiej kupić 4 GB  itp. Poza tym elitarność i brak anonimowości w pewnej grupie, pozwoli na łatwiejsze przejście ze świata wirtualnego do realnych działań.Jaki jest sens utrzymywania forum które staje się jedynie "wentylem bezpieczeństwa" dla naszych emocji i poglądów.My krzyczymy a karawana jedzie dalej.Jeżeli komuś naprawdę zależy, to 10zł czy 20zł nie zrobi różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Stulejman Wspaniały napisał:

To może jakieś inne pomysły na ograniczenie hejterki? Bo niestety ale szkodzą nam wybitnie mocno.

 

Wyeliminować się nie da niestety.

Można natomiast im utrudniać trochę działanie poprzez np.:

 

1. Zwiększenie czujności użytkowników.

Można zaobserwować schematy które powielają trolle.

Użytkownicy powinni być bardziej czujni, zgłaszać takie posty, użytkowników a także osoby które lajkują takie posty powinny być na cenzurowanym.

Nie zawsze będą to trolle, ale lepiej dmuchać na zimne.

 

2. Kwarantanna dla nowych użytkowników.

24/48 godzin zanim będą mogli w pełni pisać na całym forum.

Ograniczy to tworzenie nowych kont trollerskich, jednego po drugim.

Oczywiście mogą utworzyć kilka kont i dopiero po tych 24 godzinach zacząć zabawę, ale i tak może to pomóc w późniejszej łapance :D

 

3. Wzajemne wsparcie i jedność.

Związane także z punktem "1".

Jeśli ktoś atakuje forum, właściciela czy moderatorów a reszta milczy, a nawet lajkuje posty takiego hejtera to nie świadczy to dobrze o grupie jako całości.

Hejterzy mają za zadanie wzbudzać negatywne emocje oraz wywoływać spory co prowadzi do rozłamu w społeczności.

 

Sposobów na walkę jest wiele, tak samo jak wiele swoich sposobów mają hejterzy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, HORACIOU5 napisał:

A potem jak by te wszystkie dane osobowe wyciekły

Rozumiem Twoje obawy, są one słuszne. Jednak dane takie przechowywane by byly jedynie w historii operacji wykonanych na koncie bankowym, a nie gdzieś na pendrive. Zatem, aby je pozyskać to zainteresowany musiałby albo włamać się Markowi do konta, albo go porwać i torturować. 

Temat cały czas uważam za rozwojowy, bo mimo obalenia przez Mosze Reda pierwotnego projektu, przychodzą tu chłopaki ze swoimi pomysłami. Wszystko to dla dobra forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejtowanie jest PASJĄ wielu ludzi. Wielu hejterów w dalszym ciągu zapłaci te parę złotych. Osoby które robią tu syf ,,na zlecienie" tym bardziej nie będą miały z tym problemów. Natomiast na 100% odstraszycie osoby które nie chcą chwalić się imieniem i nazwiskiem ze swojego konta oraz miejscowością placówki banku. Niestety ale płatna rejestracja nie rozwiąże problemów trolli i zawodowych awanturników i nie rozumiem na jakiej podstawie w ogóle powstało przekonanie że po jej wprowadzeniu będzie ,,gwarancja" na to że nigdy już nie pojawią się na forum. 

Myślicie że skoro nieludzko potrafią dręczyć naszych liderów na wykopie LATAMI to powstrzyma ich konieczność zapłacenia 50 zł (zakładając że będziecie banowali a oni będą zakładali nowe konta)? Jeśli nie chodzi o pieniądze tylko o niechcianych użytkowników to moim zdaniem ta metoda nie zadziała. Mam natomiast inny pomysł który chętnie przedstawie adminom na priv jeśli będą chcieli(tylko napiszcie pierwsi proszę bo chcę mieć pewność że w ogóle rozważacie wysłuchanie mnie - bo nie lubie się rozpisywać nieproszony). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panther ten pomysł upadł, ale co do 50zł to jednak jest to duży cios dla tych ludzi - Sławek zarabia niewiele ponad 3k, więc kilka razy w miesiącu stracić po 50zł, to jest dla niego bardzo dużo, zwłaszcza świadomość że on traci, a ja zarabiam jego hajs. Vincent dla złotówki by się zamknął w szafie publicznie, a Rysiek mimo przechwałek w korpo zarabia pewnie ok. 6k, więc też byłby to trochę cios dla niego. No i jeszcze kombinowanie jak to wpłacić, z jakiego banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest taka możliwość od strony technicznej ale  można by kupić/napisać narzędzie, wyświetlające lub podświetlające na czerwono rejestracje kont z tego samego adresu IP. Potem przesunięcie na samą górę (podczas poglądu adresów IP). Lub pójście o krok dalej i banowanie takich kont po 12h (z wypaczeniem przypadków). Bardziej ułatwienie dla administratorów, ale lepsze to niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak zakładałem konto na 4clubbers, to przy rejestracji wymóg był wysłania sms pod jakiś tam nr za drobną kwotę i miałem dostęp automatycznie do forum bez czekania. Wiadomo, że jakąś część tej kwoty małej pobiera operator, ale zawsze jakiś zarobek jest, a i przy okazji można zwalczyć trollowe kobiety czy białych rycerzy.

Edytowane przez Qaikwow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pozytywny napisał:

2. Kwarantanna dla nowych użytkowników.

 

24/48 godzin zanim będą mogli w pełni pisać na całym forum.

Ograniczy to tworzenie nowych kont trollerskich, jednego po drugim.

Oczywiście mogą utworzyć kilka kont i dopiero po tych 24 godzinach zacząć zabawę, ale i tak może to pomóc w późniejszej łapance :D

Kwarantanna wydaje się niezłą myślą. Z tym, że 24 czy 48h to może być za mało. I nie wiązałbym jej z czasem, a z twórczością forumową.

 

Kiedys na jakimś forum, chyba nawet motoryzacyjnym była kwarantanna dość ciekawa.

Bo kwarantanna trwała jak gdyby cały czas
Mianowicie - użytkownicy mieli swoje "stopnie" (zależne od tego ile postów opublikowali) - tak samo jak tu. Mieli również swoje lajki - tak samo jak tu.

Lajki miały rózną wagę. Lajk od kota z małą ilością lajków/ postów na koncie wazył np 1 punkt. Ale od kogoś "starszego i mądrzejszego" - na przykład 10 punktów.

 

W ten sposób nowy user zbierał punkty - a co za tym idzie - stopnie starszeństwa. A to z kolei pozwalało mu uzyskiwac kolejne uprawnienia do PISANIA w odpowiednich, coraz to bardziej "zaawansowanych" działach. Dział, nawet najbardziej zaawansowany - czytać mógł każdy, nawet bez logowania (tak samo jak tu), ale aby zabrac głos - to już trzeba się było wczesniej postarać.

 

Świeżak, zarejestrowany przed chwilą - mógł (i musiał) się tylko przedstawić i nic nadto. Gdy się ładnie przedstawił - mógł pisać w jakimś dziale typu piaskownica - gdzie był poddany niejako "testowi". O czym pisze, jak pisze i tak dalej. I zbierał pierwsze lajki. Całe tony topic'ów szły do kosza z tego działu - czyszczone na bieżąco przez moderatorów.

 

A potem rozwój forumowicza przebiegał jak wyżej.

I co więcej - user, gdy zdobył np X punktów i pisał w ważniejszym dziale -  mógł zostać zdegradowany niżej - jesli napisał coś co się nie podobało lub było "nie po linii"

Robiło się to samoczynnie - na przykład zakamuflowany troll (gratuluję wytrwałości, mi by się nie chciało) - pisał "poprawnie" przez kilka tygodni, zbierał punkty i dostawał sie do ważniejszego działu. Tam wskakiwał i robił trzodę.

NATYCHMIAST dostawał ujemne lajki - co automatycznie powodowało, że wypadał z działu tracąc uprawnienie do pisania w nim.

Sami użytkownicy mogli, bez moda - wykopsać smrodziarza. Zwłaszcza jesli jakiś starszy stopniem zalajkował go ujemnie. To na przykład takowy tracił od razu 10 pkt.

Miało to tę zaletę, że taki troll nie wchodził następnie w kłótnie - bo nim się zdążył odszczekać - tracił uprawnienia do pisania spadając z powrotem do piaskownicy. Albo wręcz całkowicie wypadając z forum.

 

1 godzinę temu, HORACIOU5 napisał:

A potem jak by te wszystkie dane osobowe wyciekły i dostały się nie tam gdzie trzeba, to by to było wielu osobom bardzo na rękę. Niesamowicie logiczne... a jak fajnie można się dobrać do danych osobowych ludzi. No genialne ;)

 

A mikropłatność typu "wyslij SMS o treści np. "BRACIASAMCY" na numer 72896, jednorazowy koszt SMS 7.25+VAT ?

Zwrotnie kod do rejestracji.

 

Wyciekłyby co najwyżej numery telefonów, choć nie wiadomo czy na pewno, bo takim czymś się zajmują operatorzy takich usług i to od operatora trzebaby dostać listę numerów.

 

 

Edytowane przez Bonzo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do głowy to:

 

1. Zwiększenie liczby moderatorów

 

2. Wprowadzenie ograniczeń w ilości dodawanych komentarzy przez nowych użytkowników. Posty nowych użytkowników musiałyby być zatwierdzone przez moderację.

 

3. Kasowanie przez moderacje obraźliwych treści.

 

4. Zmiany w przyznawaniu reputacji. Był ostatnio przypadek trolla z wysoką reputacją, który dla osób z zewnątrz mógł wydawać się stałym użytkownikiem, a był na nim raptem jakiś tydzień.

Edytowane przez dobryziomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Stulejman Wspaniały napisał:

Zalety są oczywiste, dlatego skupmy się na wadach.

 

Wady jakie widzę na teraz, to przede wszystkim utrata niektórych cennych dla nas Braci - są tacy, co nie chcą się ujawniać, a rozumiem że z poczty przelewu nie zaakceptujemy, skoro każdy może wpisać na blankiecie co chce.

 

Gorsza wada to obsługa tego - z czasem dojdzie jeszcze np. 5 tysięcy osób, i 5 tysięcy przelewów... sprawdzaj wszystko, badaj, to wszystko zajmuje strasznie dużo czasu. Ktoś wpłaci z innego banku, przelew dojdzie za kilka dni, w tym czasie ktoś nerwowo wysyła do mnie meile co z kontem - i weź siedź i odpisuj, jak już teraz nie ogarniam meili.

 

 

Zapraszam do dyskusji, bo bardzo ważny temat.

 

Podejrzewam że da się wprowadzić taki mechanizm:

 

Przy rejestracji pole "podaj email", pole "podaj kod" i button "kup kod"  z przelewem przez payu,  kasa na koncie w kilka sekund i wysyłka kodu na maila. Wpisujesz kod i się rejestruje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Kapitan Horyzont said:

Sam pomysł odpłatności mnie nie odstrasza (zależy, ile), ale konieczność ujawnienia danych osobowych oznaczałaby, że spadam z forum.

Ja ròwnież. 

 

Może dobrym rozwiązaniem byłoby , wynagradzanie modom za ujawnienie troli.

Np. x zł za potwierdzone ujawnienie trola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bonzo napisał:

Robiło się to samoczynnie - na przykład zakamuflowany troll (gratuluję wytrwałości, mi by się nie chciało) - pisał "poprawnie" przez kilka tygodni, zbierał punkty i dostawał sie do ważniejszego działu. Tam wskakiwał i robił trzodę.

NATYCHMIAST dostawał ujemne lajki - co automatycznie powodowało, że wypadał z działu tracąc uprawnienie do pisania w nim.

Sami użytkownicy mogli, bez moda - wykopsać smrodziarza. Zwłaszcza jesli jakiś starszy stopniem zalajkował go ujemnie. To na przykład takowy tracił od razu 10 pkt.

Miało to tę zaletę, że taki troll nie wchodził następnie w kłótnie - bo nim się zdążył odszczekać - tracił uprawnienia do pisania spadając z powrotem do piaskownicy. Albo wręcz całkowicie wypadając z forum.

Propozycja @Bonzo ma sens. Użytkownik "rośnie" niejako pod okiem innych użytkowników.

Zaangażowanie użytkowników w dużej mierze może odciążyć modów. Świadomość konsekwencji za "dislajki" powinna też ograniczyć spory nic nie wnoszące do tematu wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, piszecie o płaceniu modom, ale ja na forum nie zarabiam, tylko dokładam - jakbym wprowadził jakieś pensje, no to musiałbym dopłacać, tylko skąd? Darowizny na forum nie pokrywają małego procenta kosztów, wszystko utrzymuję ze sprzedaży książek. Jak kiedyś zaczniemy zarabiać, to tak, ale teraz jest to nie tylko niemożliwe, ale i upokarzające. Jak obliczyć ile ktoś zarobił, zliczać czas modom? Wprowadzić jakieś zasady ile złapanych trolli? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo pracy, już i tak ledwo przędziemy. Ja spędzam całe dnie na kompie, i ludzie mają do mnie często żal że czegoś nie robię.

 

Co do modów, trzeba ludzi zaufanych - po zdradzie Vincenta już w ogóle sobie za mało ufamy. Wszystkie nasze prywatne rzeczy ta wsza wyniosła Sławkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mnemonic napisał:

Propozycja @Bonzo ma sens. Użytkownik "rośnie" niejako pod okiem innych użytkowników.

Zaangażowanie użytkowników w dużej mierze może odciążyć modów. Świadomość konsekwencji za "dislajki" powinna też ograniczyć spory nic nie wnoszące do tematu wątku.

Chodzi głównie o to, że w takim systemie moderacja ma robotę głównie w dziale "przedszkole" - czyli w tym w ktorym są poczatkujący. I jest jeden dział do obróbki moderatorskiej, gdzie nieznanych, nowych userów jest najwięcej. Oczywiście dislajki też tam działają.

Moderatorzy wówczas sprawniej obrobią swoje zadania ponieważ śledzą w zasadzie tylko jeden dział a nie biegają po wszystkich działach - co kosztuje naprawdę dużo czasu.

Sam kiedyś byłem moderatorem na lpg-forum.pl - to mnie administracja taktownie zdjęła z tej zaszczytnej funkcji za zbytni liberalizm i pojęcie wolności słowa, którą mam od urodzenia.

Słusznie, ja się na moda nie nadaję.

Co nie zmienia faktu, że wiem, iż to nielekka robota.

 

Szansa, że ktoś, kto przejdzie "piętro wyżej" i będzie smrodził jest mała. Bo aby przejśc wyżej - trzeba po pierwsze - zainwestowac własny czas (a to pieniądz) a po drugie - pisać z sensem. I w dodatku napisać odpowiednio dużo. A im więcej ktoś pisze - tym wyraźniej widac co on za jeden.

 

Jesli trollem jest ktoś znajomy - to przy odrobinie oleju w głowie można rozpoznać go po stylu pisania, popełnianych błędach, innych cechach charakterystycznych.

A jesli nawet taki troll przeszedłby przez to sito i wskoczył piętro wyżej - to nie trzeba wołać moda by zadziałał nadanymi uprawnieniami - wystarczy albo odpowiednio wielu zwykłych userów albo na przykład jeden użytkownik, ktory ma wyższy status.

Jednym dislajkiem może skutecznie wyeliminować trolla.

 

Moderator w takim systemie ma zadanie raczej jako arbiter, gdyby na przykład ktoś został za szybko lub niesłusznie wyeliminowany (rozstrzyganie sporu), niż jako moderator, ktory analizuje każdy post.

 

Slabym punktem tej zabawy jest to, że może sie trafić ktoś, kto od dawna jest na tym forum, ma wysoki status i nagle się skłóci ze wszystkimi. Ale takie wypadki są raczej rzadkie i na tyle wyjątkowe, że mod może zawsze go zbanować.

 

Nie wiem jednak czy w tym wydaniu informatycznym tego forum takie coś jak opisałem jest technicznie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.