Skocz do zawartości

W roku 2018 zostanę programistą.


Siłacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Bracia!

Jako, że takie publiczne wpisy i deklaracje dobrze działają na moją psychikę i bardzo mocno motywują do działania, to informuję, że w roku 2018 będę pracował na pełen etat jako programista.


 

Dlaczego?

Obecnie pracuję w pokrewnej branży, ale nie mam zupełnie styczności z programowaniem, tylko zajmuję się fizycznym zaprojektowaniem i montażem elementów elektronicznych (w tym mikrokontrolery, mikroprocesory które sterują całym sprzętem) w całość, ale programy są napisane przez inne osoby z zespołu.

Zarabiam dobrze, jak na mój wiek i porównując się do swoich znajomych to nawet bardzo dobrze, ale wiem, że to nie jest to, co chciałbym robić całe życie i dlatego chciałbym spróbować swoich sił jako programista, ale jednocześnie "wyjść" z branży elektronicznej, w której obecnie siedzę, bo czuję, że to jest nie to. Lubię to, ale chcę zmian.

Liczę się z tym, że na samym początku w nowej branży moje zarobki mogą spaść, ale wiem o tym, że długofalowo (być może już nawet w 2018 roku) wzrosną.

 

Jak?

Nie zaczynam od zupełnego zera. Znam podstawy (język C++ / C#), ale jest to bardzo mało, chociaż stanowi jakiś punkt, skąd mogę zacząć dalszą naukę.

Chciałbym ogarnąć język Java, ponieważ widzę ogromne zapotrzebowanie na osoby programujące w tym języku, jest masa poradników / kursów i książek, dlatego start nie będzie drogą przez mękę i czymś niemożliwym. Potrzeba tylko i aż cholernego samozaparcia i długich godzin ćwiczeń i nauki.

Przed świętami zaopatrzyłem się w książkę "Java. Przewodnik dla początkujących" wydawnictwa Helion, na dniach zacznę przyswajać wiedzę w niej zawartą, chociaż wiem, że to jest tylko pierwszy kroczek i są tam zawarte podstawy, lecz z tego co czytałem w internecie, to są to solidne podstawy, które pozwolą stworzyć jakiś swój program i stanowią niezłą bazę na dalszą naukę. Oczywiście nie będę książki tylko czytał, ale jednocześnie pisał proste, małe programy, w których wykorzystam to, czego się po drodze nauczę. Książkę chciałbym opanować i zacząć wykorzystywać to, czego się nauczę do końca lutego 2018 roku. Po tym wykonam sam, od podstaw jakiś bardziej skomplikowany program, aby wykorzystać wszystko, czego się przez te dwa miesiące nauczę - konkretnie jeszcze nie wiem co to będzie, ale pomysł na pewno niebawem wpadnie sam.

 

Następnie uważam, że będę już sam najlepiej wiedział co robić dalej, bo albo mnie coś zainteresuje, albo po prostu zacznę ogarniać jakieś bardziej skomplikowane sprawy i do końca maja 2018 chciałbym dołączyć do zespołu programistów (najpewniej będzie to jakiś projekt, do którego się dołączę) i popracować w grupie, wykorzystać co się nauczyłem w praktyce i nauczyć się pracować w większej grupie. Chcę to zrobić dobrowolnie i nie oczekuję za to wynagrodzenia.

 

Uważam, że już w sierpniu będę mógł szukać w okolicy firmy, która będzie chciała mnie zatrudnić i która zauważy we mnie ogromny potencjał. Na początek liczę na jakiś staż w pełnym wymiarze godzin - tutaj już oczywiście oczekuję zapłaty i po nim - myślę, że nie będzie problemów z zatrudnieniem mnie.

 

Więc Bracia - trzymajcie kciuki. Jak ktoś przebył podobną drogę, to czekam na jakieś wskazówki / porady.

Przebieg wszystkiego co z programowaniem związane, co jakiś czas opisywał będę w tym wątku.

  • Like 10
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robert_m Nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale czytałem, że jak już coś więcej potrafisz w jednym języku, to przeskoczyć na drugi jest już wiele prościej, bo zmienia się tylko składnia i komendy. Na podstawowych elementach takich jak deklaracje zmiennych, wprowadzanie danych przez użytkownika, czy pętle widzę, że to jest prawda - to, co ogarnąłem w C++ robi się identycznie w Javie, tylko zmienia się składnia. 

Teraz nie mogę się już poddać, mam od 2018 roku zaplanowane minimum 2 godziny dziennie codziennie, więc czas jest, motywacja na ten moment jest, więc nic tylko działać. :)

 

@azagoth Bardzo dziękuję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Siłacz Ode mnie tylko tyle (C++)-(C)= Java.

Tylko tyle albo aż tyle pamiętam z wykładów.

 

Osobiście równolegle zaczął bym zaglądać do Asemblera(wstawki) dla optymalizacji kodu. Często daje to możliwość bezpośredniego adresowania urządzenia z pominięciem potoków bibliotek/systemu operacyjnego.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Siłacz

Powodzonka, także zamierzam wejść w nowym roku w branżę IT. Już pisałem o tym gdzieś. Mam zakupiony kurs z Udemy na tworzenie stron internetowych, 46h wykładu więc całkiem sporo. Mam zamiar wejść najpierw we front end, potem z biegiem czasu douczać się języków (także mam zakupiony kurs na podstawy Pythona) i być dobrym we front jak i back endzie.

Więc wytrwałości, już niedługo, koledze po fachu. :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast nauki z książki weź pod uwagę darmowe video tutoriale, jak np. ten (John Purcell - Cave of Programming) - szybciej załapiesz

podstawy i będziesz mógł przejść do pisania projektów.

 

Piszesz wspomniałeś o tej dżawie w kontekscie popytu - wziąłeś pod uwagę to, co się w niej robi?

 

edit:

Krowiastą książkę zawsze można przeczytać do poduchy, żeby usystematyzować wiedzę.

Sam próbowałem uczyć się z książek przez dłuższy czas (przeczytane Symfonie C++, Java Core Podstawy i Techniki Zaawansowane i inne), ale to nie dla mnie - wyryte regułki szybko wypadają z głowy. :D

 

edit 2:

Co do wyboru języka przez pryzmat popytu (z tego, co napisałeś, to tak zrobiłeś)

- żebyś się nie zraził do progamowania bo liźniesz tej javy i np. Springa (backend webowy), i nie będzie Ci to pasować.

Zawsze są jeszcze aplikacje mobilne, front end, mikroelektronika, inżynieria wsteczna, big data, data science i pierdyliard innych ciekawych dziedzin, które warto liznąć. ;)

 

edit 3:

Sorry @Tornado, ale piszesz bzdury. Jak @Siłacz chce szybko znaleźć pracę, to powinien skupić się na jednej rzeczy/stosie technologicznym.

 

Swoją drogą ciekawe, czy widać powiadomienia po edycjach postów :D

Edytowane przez Zaradny
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również życzę ci powodzenia w realizacji planów.

Jeżeli mogę ci coś skromnie podpowiedzieć to  spróbuj może programowania w Visual Basicu. W internecie jak wpiszesz jest masa filmów a i na samej stronie Microsoftu są opisane dość dobrze podstawy gdzie możesz sobie za darmo ściągnąć konsole do kodowania  Ja sam myślałem kiedyś o programowaniu i zapisałem się na kurs "Software Development Fundamentals" za który wywaliłem kasę i który to o dziwo zdałem i mam  nawet certyfikat :). Stwierdziłem jednak że to nie dla mnie. Jedynie co to może w przyszłości przycisnę grafikę komputerowa i tworzenie stron internetowych (jeden z bloków kursu) bo tylko to mi najbardziej podpasowało. Kurs był dobry bo liznąłem dzięki niemu podstaw wszystkiego Póki co pracuje w innej dziedzinie ale jak to się mówi "furtka jest uchylona"

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PewnySiebie Mnie komputerki od zawsze pociągały, i dłubię stronki z 10 lat. Głębiej teraz chce w to wejść - głównie JS, wchodzę intensywnie (kilka h dziennie) na razie mam dużą satysfakcję z tego.

 

Co do zarobków to się zobaczy, ale na pewno  będę próbował na własny rachunek działać i tworzyć firmę.   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia @Siłacz. Ja planuję wejść głębiej w Wordpress Development w przyszłym roku czyli tworzenie własnych pluginów, szablonów do wordpressa i poprawianie ich, cutomizowanie na użytek klienta. Największe doświadczenie miałem właśnie z CMS'ami jak Wordpress, Joomla czy inne też sie zdarzały + jakieś poprawki w HTML, CSS czy JQuery. Myślę, że to dobry pomysł zwłaszcza że 29% stron zbudowanych jest w Wordpressie i działalność w tym kierunku, ma uzasadnienie na rynku.

Edytowane przez BrightStar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Siłacz trzymam kciuki :) Ja sam od kompletnego jelenia nauczyłem się programować (bo już chyba mogę tak powiedzieć), a zrobiłem to od 1 października.

I moje doświadczenia były... cóż droga przez istny horror, płacz i rzucanie książkami o ścianę... Chłopaki wiedzą, bo mi pomagali :D

Ale jak zrobiłem swój pierwszy program w javafx (spodobał mi się ten framework jakoś, prostota i szybkość) to pojawiła się we mnie pasja i zajawka ciągle we mnie rośnie.

Prawie 3 miesiące już się uczę i znam dosyć dobrze podstawy Javy, nauczyłem się obsługi linuxa z terminala oraz pisania skryptów bashowych, płynnie pracuję z gitem (przynajmniej na tych podstawowych niewielkich projektach), maven/gradle też spoko, moja wiedza na temat tych "budowniczych aplikacji" wybiega poza podstawy, bo mnie ten temat zaciekawił. Nauczyłem się ostatnio podstaw dependency injection i programowania aspektowego i cisnę Springa. Równorzędnie zgłębiam testy jednostkowe.

 

Powiem tak: Na książkę zmarnowałem 1,5 miesiąca... czytałem, nic nie rozumiałem, i czytałem w kółko. Dopiero jak pierdolnąłem książką w ścianę, pobrałem z githuba gierkę slide puzzle i zacząłem ją analizować i przepisywać, oświeciło mnie dosłownie. OOP sam nie wiem kiedy mi wpadło po prostu w kilka dni analizowania i przepisywania zacząłem się czuć swobodnie i sam pisać inne programy. Nie idź drogą książki :)  Uzupełniaj nią tylko wiedzę.

 

Mój cel 2018 to też jest wejście do IT na jakiegokolwiek stanowisko np. junior software tester.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia :) 

 

Ja zamierzam w 2018 roku znaleźć pracę w nieco innym miejscu. Obecnie pracuję już jako juniorek, natomiast zbyt dużo czasu tracę na dojazdy :) Myślałem też nad właśną działalnością ale nie wiem jeszcze. Wiadomo, że w zyciu różnie bywa... 

 

Na pewno muszę wziąć się ostro za Inglisz ;) Chce też pokombinować z tematami typu wzorce obiektowe itd. Chodzi o to, że języki się zmieniają, natomiast pewne elementy są jakby od lat i raczej się nie zmienią i stąd wnioskuję, że warto się nad nimi pochylić (mimo, że ja bardziej Front-End więc niby nie ma aż takiej logiki).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2017 o 09:58, blck.shp napisał:

Więc wytrwałości, już niedługo, koledze po fachu. :D

Dziękuję i wzajemnie życzę powodzenia. :)

W dniu 28.12.2017 o 10:01, Zaradny napisał:

Zamiast nauki z książki weź pod uwagę darmowe video tutoriale, jak np. ten (John Purcell - Cave of Programming) - szybciej załapiesz

podstawy i będziesz mógł przejść do pisania projektów.

Serdecznie dziękuję! Obejrzałem ze zrozumieniem już 15 odcinków tego kursu i faktycznie - wytłumaczone prosto, jasno i dobitnie. Nie jest to rozwlekane jak w w/w książce co jest ogromnym plusem, bo nadmiar wiedzy aż tak nie przytłacza.

W dniu 28.12.2017 o 10:01, Zaradny napisał:

 

Krowiastą książkę zawsze można przeczytać do poduchy, żeby usystematyzować wiedzę.

Sam próbowałem uczyć się z książek przez dłuższy czas (przeczytane Symfonie C++, Java Core Podstawy i Techniki Zaawansowane i inne), ale to nie dla mnie - wyryte regułki szybko wypadają z głowy. :D

I właśnie już doszedłem do wniosku, że tak jest dla mnie korzystnie - oglądam dany materiał, ćwiczę i tworzę samodzielnie prosty program na jego podstawie, później czytam o tym samym z książki - postaram się w ten sposób ogarnąć te podstawy.

W dniu 28.12.2017 o 10:01, Zaradny napisał:

Swoją drogą ciekawe, czy widać powiadomienia po edycjach postów :D

Nie widać. :) 

W dniu 28.12.2017 o 10:13, Szkaradny napisał:

 

Też na 2018 zaplanowałem zmianę roboty i wejście IT (JavaScript/Frontend)  odkładane latami.

 

Ciśniemy :)

Super! Powodzenia! :)

23 godziny temu, PewnySiebie napisał:

Najpierw się zastanówcie czy chcecie być programistami.

Są plusy i minusy, poza tym programiści wcale nie zarabiają kokosów u kogoś w firmie.

Ja traktuję mój obecny wiek jako próbę - jestem aktualnie w branży elektronicznej, dla wielu w moim wieku moje obecne stanowisko i zarobki to szczyt marzeń, ale ja wiem, że jestem tu jeszcze tylko na chwilkę, bo chcę liznąć więcej doświadczenia z większej ilości dziedzin - w tym programowanie. Być może programowanie to jest właśnie to czego szukam? Nie dowiem się tego, póki nie spróbuję, a na próbowanie mam właśnie teraz czas. :) 

23 godziny temu, Zaradny napisał:

Oczywiście dane mogą być przekoloryzowane, ale w porównaniu do innych branż różnica jest znaczna.

Dokładnie. Ogólnie branża techniczna to zupełnie inne warunki i specyfika pracy niż wszelkie inne branże.

Tutaj jest po prostu inaczej. :)

22 godziny temu, BrightStar napisał:

Ja planuję wejść głębiej w Wordpress Development w przyszłym roku

Powodzenia!! :)

20 godzin temu, michau napisał:

Wkrótce zaczynam dwumiesieczny dzienny kurs Javy.

Po kursie daj znać czego się nauczyłeś i jak oceniasz takie kursy! :)

Powodzenia! :)

 

 

 

@MoszeKortuxy bardzo dziękuję! :)

20 godzin temu, manygguh napisał:

Ja też w połowie roku już chcę zacząć pracę jako junior. Powodzenia wszystkim!

Również powodzenia! :)

20 godzin temu, Carl93m napisał:

Nie idź drogą książki :)  Uzupełniaj nią tylko wiedzę.

Już kolejna taka cenna rada, bardzo dziękuję za cały wpis i również życzę powodzenia! :)

 

19 godzin temu, self-aware napisał:

Życzę powodzenia :) 

Dziękuję i również życzę powodzenia! :)

 

 

@Gromisek Bardzo dziękuję! :)

 

 

 

 

Dzisiaj już troszkę przysiadłem. Obejrzałem 15 filmików z kursu Cave of Programming, który podlinkował tutaj Zaradny i równolegle z nim samemu wykorzystuje to, czego się nauczę robiąc bardzo proste programy i czytam książkę tak, aby tą początkową wiedzę czerpać z dwóch źródeł. Zauważyłem, że w Cave of Programming wszystko jest pokazane bardzo prosto i jasno, natomiast w książce wszystko jest opisywane szerzej.

 

Na dzisiaj umiem deklarować zmienne, wiem czym się od siebie różnią, tworzyć klasy i metody, poznałem pętle, tablice jedno i dwuwymiarowe, potrafię też pobierać dane (zarówno liczby jak i łańcuchy znaków) od użytkownika i stosunkowo długo siedziałem i "bawiłem" się tym wszystkim tworząc proste programy wypisujące jakieś dane np. alfabet od a do z w konsoli, albo alfabet od wybranej literki do końca i różne inne wariacje, programiki tworzące różne obliczenia na podstawie podanych danych i dużo, dużo innych.

Są to podstawy z podstaw ale i tak jestem z siebie dumny, bo udało mi się wygospodarować wiele czasu i faktycznie uczciwie do tego przysiąść. Oby tak dalej, chociaż droga jeszcze długa. :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z książkami to jest taki problem, że 3/4 jest nam niepotrzebne na start. Po komu na starcie jakieś różne klasy zagnieżdżone, klasy statyczne, albo milion różnych kolekcji, biorąc pod uwagę, że na początku prawie ciągle ArrayList wystarcza :lol: I taki był mój błąd. Zamiast uczyć się programować, to ja uczyłem się jak implementować i jak działa kolejna linkedlist, queue i jakieś inne takie, a to po prostu bez sensu, bo jak skumasz jeden przykład to resztę sobie w dokumentacji podpatrzysz i szlus.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że sufit to te 4-6 tys.;

- lwia część polaków nawet nie będzie marzyć o takich pieniądzach, a już na pewno nie w pracy biurowej ze wszystkimi jej dodatkami (kawka, herbatka, ploteczki),

- proszę podaj branżę, gdzie dorwiesz się do tych 4-6k tak szybko, jak w IT.

 

Dużo, czy nie, zależy od punktu odniesienia. Trzeba też dodać, że np. w Wielkiej Brytanii w IT nie zarabia się

wiele więcej od innych - ot, zawód inżynierski jak każdy inny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎28‎.‎12‎.‎2017 o 16:15, Camilovesky napisał:

Wordpress zawsze na propsie! W sumie jedynie umiem bawić w dość zaawansowany sposób WP, coś poprawić, tam coś w kodzie zmienić, potłumaczyć niespolszczone wtyczki i tyle. Głębiej się nie zagłębiałem, bo mam od tego kumpla :) 

To i tak nieźle sobie radzisz. Pewnie większość rzeczy robisz sam. Przez ostatnie pół roku pracowałem na innym CMS'ie niż Wordpress + robiłem poprawki na nim w HTML, CSS i Jquery ale skłaniam się teraz ku własnej działalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.