Skocz do zawartości

Badanie dot. wpływu zasobów na atrakcyjność


Rekomendowane odpowiedzi

Całkiem niedawno opublikowano badanie (tzn. że przeszło zewnętrzną recenzję, więc metodologicznie wszystko musiało grać), którego abstrakt donosi:

Quote

Parental investment hypotheses regarding mate selection suggest that human males should seek partners featured by youth and high fertility. However, females should be more sensitive to resources that can be invested on themselves and their offspring. Previous studies indicate that economic status is indeed important in male attractiveness. However, no previous study has quantified and compared the impact of equivalent resources on male and female attractiveness. Annual salary is a direct way to evaluate economic status. Here, we combined images of male and female body shape with information on annual salary to elucidate the influence of economic status on the attractiveness ratings by opposite sex raters in American, Chinese and European populations. We found that ratings of attractiveness were around 4 times more sensitive to salary for females rating males, compared to males rating females. These results indicate that higher economic status can offset lower physical attractiveness in men much more easily than in women. Neither raters' BMI nor age influenced this effect for females rating male attractiveness. This difference explains many features of human mating behavior and may pose a barrier for male engagement in low-consumption lifestyles.

Moje luźne tłumaczenie najważniejszych wniosków:

Quote

Atrakcyjność mężczyzn w oczach pań związana z zasobami jest ok. 4 razy silniejsza niż związana z wyglądem w porównaniu z atrakcyjnością w drugą stronę (panie w oczach mężczyzn). Wyniki te sugerują, że wyższy status ekonomiczny może nadrabiać niską atrakcyjność fizyczną panów o wiele łatwiej niż w przypadku pań. Wyniki były takie same bez względu na atrakcyjność samych oceniających pań (BMI, wiek). Ten stan może być barierą w doborze partnerów dla mężczyzn prowadzących nisko-konsumpcyjny styl życia.

Pełen tekst artykułu dostępny jest tutaj: http://www.ehbonline.org/article/S1090-5138(17)30315-X/fulltext (niestety za paywall'em, czyli płatny). Dyskusja na reddit: https://www.reddit.com/r/science/comments/7my58a/females_are_four_times_more_sensitive_than_males/

 

Czyli kolejny dowód na słuszność wielu podawanych na forum tez. Może komuś się to przyda w dyskusjach. Z faktami naukowymi trudno się spierać. Przyda też się pewnie tym z nas, którzy jeszcze nie dowierzają, że tak faktycznie może być. Że to jednak ten gadzi mózg dokonuje za Nią wyborów... :) 

 

(jeśli umieszczam w złym dziale, to proszę o przeniesienie)

Edytowane przez Piotr84
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały dokładnie. Mieliśmy ostatnio znajomka na obiedzie, który się żalił, że z siostrą (bliźniaczką) która robi mega-odpały, że nie może się z nią dogadać i niczego jej wytłumaczyć. Reagowała szantażem, płaczem, fochem... Powiedziałem żeby gadał nie do jej mózgu tylko do emocji. Zakrztusił się prawie :D 

Po prostu popełniamy błąd zakładając, że panie działają tak jak my.

 

@Piotr84 (nie tylko) tutaj też próbowaliśmy nadgryźć temat:

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext Ja na Święta podałem kilku kobietom przykłady:

1) jak kobieta bije faceta, to ten nie może nic zrobić (uderzyć nie może, na policji nic nie wskóra, w sądzie łagodne wyroki).

2) alimenty są ustanawiane na podstawie możliwości zarobkowych (zarabia 1500 zł, ale jest inżynierem to może wyjechać do Warszawy i więcej wycisnąć, alimenty 2000 zł ustanawia sąd).

3) alimenty za obniżenie standardu życia, nawet jak nie mają dzieci, podałem przykład Pana Wójcika.

 

Reakcja kobiet to odpowiedź:

- Podaj mi przykład z życia, bo to są przykłady z gazet, celebryci i atak w moją stronę, że to są rzadkie przypadki.

- Są przecież dobre kobiety.

- Uwagi w moją stronę, że się koncentruję na patologii.

 

Taka to jest gadka z kobietami. Szkoda o tym w ogóle wspominać!.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PewnySiebie napisał:

Reakcja kobiet to odpowiedź:

- Podaj mi przykład z życia, bo to są przykłady z gazet, celebryci i atak w moją stronę, że to są rzadkie przypadki.

- Są przecież dobre kobiety.

- Uwagi w moją stronę, że się koncentruję na patologii.

 

Taka to jest gadka z kobietami. Szkoda o tym w ogóle wspominać!.

 

 

No ale w drugą stronę jest przecież dokładnie na odwrót.
Skoro #mitu i 80% pań było zgwałconych... (i to NIEPRAWDA, że hasztak-mitu to woda na młyn atencjuszek...)

 

Tja...
Samiec twój wróg...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.