Skocz do zawartości

Problemy z koncentracją


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,
założyłem ten temat ponieważ widzę, że jest pewna choroba która mnie toczy przez połowę mojego życia i mam wrażenie, że odbiera połowę mojego potencjału. Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić. Chodzi o problem braku koncentracji.

 

Mam wrażenie, że moje życie idzie w przyzwoitym kierunku - mam niezłą pracę, wykształcenie (jestem aplikantem adwokackim). Szczerze powiedziawszy nie wiem jak do tego doszedłem. Problem polega na tym, że w każdej niemal dziedzinie mojego życia, czegokolwiek bym nie robił, zawsze funkcjonuje jeden niezmienny schemat: fascynacja i euforyczne zaciekawienie, chwila normalnego skupienia oraz dekoncentracja i znudzenie w momencie w którym skupienie winno być największe. Brzmi jak normalny schemat, ale jego codzienność powoduje że mam wrażenie że bezustannie marnuję czas. Niezależnie od tego czy mówimy o ciekawej książce, o literaturze fachowej, o spotkaniu ze znajomymi czy planach na przyszłość. Nie umiem sobie z tym poradzić, a co gorsza często odbija się to na moich wynikach w pracy - niechlujstwo i błędy językowe w moich pracach (przez chroniczne szukanie odskoczni podczas pisania), znudzenie oraz powierzchowna (z pozoru szeroka) wiedza. A co gorsza - mam wrażenie że również problemy z formułowaniem zdań w prawidłowej polszczyźnie i klarowne wysławianie się... Prosiłbym o wypowiedzenie się, co wg Was może powodować takie stany? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tak serio - koncentracja to coś co działa wobec 1 ego obiektu, nie możesz wciskać sobie wielowątkowości, ale ćwiczyć skupienie na 1 ym przedmiocie koncentracji, szybka może być zamiana przedmiotu koncentracji, ale nie da się skutecznie robić kilku rzeczy na raz jeśli chodzi o pracę intelektualną. Jeśli w danym momencie coś odkręca cię od danej rzeczy - to musisz ćwiczyć: 1 świadomość tego - rozpoznanie że odlatujesz 2 dawać sobie potem dyrektywę "wracam do sedna" i bez agresji powoli wracasz do rzeczy, to trzeba ćwiczyć.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha, z używkami mam nadzieje ze wszystko w normie. Tzn alkohol tylko z jakiejś okazji, papierochy rzucone. Pracuje nad zredukowaniem do minimum kofeiny (energetyki i kawa) i cukrów (głównie wspomniane energetyki i inne napoje). Scooby chrupki to tez nie problem uprzedzając pytania :D

 

Z hobby przyznam, jest problem - do niedawna od dziecka bylem molem książkowym. Jednak od kiedy pracuje po 9+h dziennie wpatrzony w komputer zupełnie straciłem ochotę na jeszcze większe ilości tekstu. Tutaj owszem, mam sporo do przepracowania.

Edytowane przez scooby1993
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnoza problemów z koncentracją - trudna to sprawa.

Ja bym się skupił na świadomym oddechu,relaksacji,medytacji oraz pomijanym przez tak wiele osób aspekcie zdrowotnym,

a ten według mnie jest tutaj największą przyczyną.

Złe odżywianie (tarczyca) problemy ze snem (braki aminokwasów,witamin).

Często powody związane z zbyt wysokim poziomem cukru, rozchwianymi hormonami(szczególnie u pań).

Używki, stres,zaburzony rytm snu.

 

Warto poświęcić troszkę pracy by eliminować leaki - pomalutku, ale skutecznie :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo, zawsze bylem dobrym "historykiem", duzo interesowałem się polityką, aktywnie dzialalem w organizacjach studenckich. Silka tez byla w liceum, co jakiś czas do niej wrcan. Innymi słowy mimo ze lubilem spędzać czas sam ze sobą nie bylem odludkiem. Ojciec jest człowiekiem z ogromną wiedza i wieloma pasjami ale rzadko ruszającym tylek z domu w wolnym czasie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.