Skocz do zawartości

Teoria ewolucji.


Ambroży

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł dla wszystkich, nawet laików "biologicznych". Zalecam doczytać do końca. Daje do myślenia. Szczegółów nie zdradzam :D

 http://www.wiw.pl/biologia/Ewolucjonizm/EwolucjaCzlowieka/Esej.asp?base=r&cp=1&ce=2

 

Następnym razem sprawdź, czy gdzieś już nie toczy się na dany temat dyskusja, można było to zamieścić tutaj zamiast zakładać nowy temat. Q

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nasz przodek pochodzi z Afryki jest wiadome od dawna. Teoria ewolucji Darwina jest zamknięta i udowodniona. Jedyne co nas różni od innych ssaków to rozbudowana świadomość, która powstała jako skutek uboczny dostosowania do środowiska. Obecnie sądzi się, że szczątkową świadomość posiadają także zwierzęta. Jesteśmy tylko jednym z gatunków, żyjących chwilę, na kawałku skały mikroskopijnych w porównaniu do wszechświata wielkości. Megalomania za to, to nasza specjalność.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiek, w poleconym przeze mnie eseju jest coś, co nie daje mi spać po nocach, serio :P Mianowicie scalenie chromosomów. Zostawiam konkretny cytat. 

 

W omawianym dotąd kariotypie człowieka pominięty został chromosom drugi. Nie bez przyczyny, gdyż w kariotypach szympansa nie ma on swojego odpowiednika. A raczej: jest on homologiczny dwóm różnym chromosomom szympansa, które musiały w pewnym momencie połączyć się, tworząc jeden, dłuższy chromosom w miejsce dwóch (w miejscu połączenia nasz drugi chromosom ma wyraźną „bliznę” – niezatarty ślad tego dramatycznego, choć cichego wydarzenia, które zaszło w jednej komórce naszego protoplasty przed milionami lat).

 

Trochę o tym czytałem. Połączenie wskazanych chromosomów dało nam faktycznie "inność", ale spowodowało jednocześnie wiele negatywnych zmian, nietypowych chorób. To jest praktycznie nierealne, aby coś takiego nastąpiło naturalnie. W ten temat mocno wszedłem i jedyne, co pasuje to zewnętrzna ingerencja jako przyczyna pojawienia się człowieka. Mocno zaawansowana inżynieria genetyczna, która przekształciła gotowy materiał, czyli małpy w człowieka. To już moje zdanie :D 

 

:D 

 

Porównywałem na grafikach chromosomy szympansów i człowieka. Dla mnie to po prostu wygląda tak, że ktoś wchodzi. Patrzy. Scala materiał, zostawia swój "ślad", testuje eksperyment i spierdala dalej :D Obecne zachowanie ludzkości jest podobne do zachowania opuszczonego dziecka. Nie wiemy dosłownie, po co tutaj jesteśmy. Nie wiemy nic. Tęsknimy za bogiem, za stwórcą. Według mnie ten sens gdzieś istnieje. Z moich przemyśleń wynika, że jesteśmy eksperymentem, który miał zostać zniszczony, ale z różnych powodów kilka osób przetrwało i ziemia została ponownie skolonizowana, lecz bez twórców. No, ale to już mocne psychiczne jazdy :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mac napisał:

Porównywałem na grafikach chromosomy szympansów i człowieka. Dla mnie to po prostu wygląda tak, że ktoś wchodzi. Patrzy. Scala materiał, zostawia swój "ślad", testuje eksperyment i spierdala dalej :D Obecne zachowanie ludzkości jest podobne do zachowania opuszczonego dziecka. Nie wiemy dosłownie, po co tutaj jesteśmy. Nie wiemy nic. Tęsknimy za bogiem, za stwórcą. Według mnie ten sens gdzieś istnieje. Z moich przemyśleń wynika, że jesteśmy eksperymentem, który miał zostać zniszczony, ale z różnych powodów kilka osób przetrwało i ziemia została ponownie skolonizowana, lecz bez twórców. No, ale to już mocne psychiczne jazdy :D 

Polecam opowiadania Artura C Clarka. Podobny zamysł mają.

 

17 minut temu, Rysiek Judasz napisał:

Jesteśmy tylko jednym z gatunków, żyjących chwilę, na kawałku skały mikroskopijnych w porównaniu do wszechświata wielkości. Megalomania za to, to nasza specjalność.

Jest jeszcze teoria niematerialna- symulacji. Dużo ciekawsza niż to co piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na panowie, przenieście to do Ezoteryki :D

 

@mac

 

Kwestia różnicy w chromosomach jest już dawno wyjaśniona. O co w tym biega?

 

Wszystkie wielkie małpy posiadają 24 chromosomy, za wyjątkiem człowieka, który ma ich 23. Okazuje się jednak, że szympans dzieli z nami ten sam fragment genetyczny, zapisany w chromosomie 2, ale rozbity na dwa chromosomy. Wyjaśnieniem tego zjawiska jest to, że przodek wszystkich małp miał dwa oddzielne chromosomy, natomiast u przodka ludzi te dwa chromosomy połączyły się w jeden, długi chromosom. Każdy chromosom zawiera na końcu tzw. telomer, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem. Zawiera również centromer. Jeśli widzieliście chromosomy rysowane jako taka krzywa literka X, to centromer znajduje się na przecięciu tych dwóch kresek. Każdy chromosom posiada cztery telomery i jeden centromer. Jednak w ludzkim chromosomie 2 możemy się doszukać pozostałości jednego więcej centromeru i czterech więcej telomerów. Czyli dokładnie tego, czego spodziewalibyśmy się po fakcie, że nasz wspólny przodek skleił ze sobą 2 chromosomy szympansa.

 

 Hominoid_synteny3.jpg

 

@GluX

 

Gratuluję Audioli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie ma wybieram, bo to jest nadużycie. Dowody kontra spekulacje - jeszcze raz podkreślam - teoria ewolucji jest naukowo udowodniona i zamknięta, choćby kreacjoniści stawali na głowie. Jakiego boga masz na myśli przyjacielu? Tego, który jest personifikowany jako facet z brodą? ;) Swego czasu, gdy zaczynałem dochodzić prawdy, byłem zafascynowany kolesiem, który się nazywa Mark Passio, on opowiadał i chyba dalej to robi o kosmitach, bogach, którzy skrzyżowali małpę z inteligentną jednostką, aby mieć wyrobników do wydobywania złota, które było komuś tam do czegoś potrzebne, nie trzymało się to kupy, więc brnąłem dalej. Wszystko w zasadzie, poza tym co było przed zdarzeniem zwanym Wielkich Wybuchem, kiedy to w czasie kilkunastu sekund powstało 90% widzialnego wszechświata jest wiadome, więc może czas porzucić bajki?

 

Ja już pomijam kwestie wiary i wiedzy, ale jakim trzeba być MEGALOMANEM (nie piszę tego personalnie, tylko ogólnie - zawsze mnie śmiech ogarnia jak widzę nadętą z powodu swojej geometrii, którą natura ukształtowała celem przekazania genów klacz, która mówi, że ceni sobie niezależność), by znając skalę tego co nas otacza przypisywać sobie, jako ludziom jakąkolwiek rolę w tym wszystkim. Jesteśmy efektem ubocznym ewolucji i czas się z tym pogodzić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się dawno ze wszystkim pogodziłem, ale fajnie pomyśleć, że jacyś kosmici nam grzebali w DNA :D Trochę strollowałem ten temat przyznaję :P Ale regulaminu nie łamię :D Wszystko w dobrej wierze :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreacjoniści mówią, że teoria ewolucji nie jest udowodniona. Jak dla mnie "życie" i jak mówisz skala tego wszystkiego jest zbyt skomplikowane aby mogło powstać z przypadku. Ja pozostanę przy nadużyciu i wierze w Wszechmogącego :) i nie widzę sensu się spierać. Też słuchałem Passio i Romana Nachta i to co mówią jest dla mnie taką ciekawostką, którą przyjemnie się słucha. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rysiek Judasz bardzo ciekawa tematyka. A przy okazji mam do Ciebie pytanie, bo widać, że kumasz ten temat:

Intryguje mnie tzw. efekt Bruce, ciekaw jestem, czy dotyczy on też kobiet, a nie tylko samic naczelnych. Też daje do myślenia, a nic sensownego w necie nie mogłem znaleźć. 

Może jakaś blokada na info. :)

Ciekawe co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wersję, gdzie możesz sobie dowolnie podkręcać i odkręcać, jak miniratkę :D

 

http://htwins.net/scale2/

 

@TPakal1

 

Nie spotkałem się z tym terminem, ale wygląda ciekawie. Wyjaśnienie, że jest on ochroną samolubnego genu przed destrukcją w wypadku pojawienia się konkurenta, jest dla mnie bardzo prawdopodobny. :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rysiek Judasz napisał:

Dowody kontra spekulacje - jeszcze raz podkreślam - teoria ewolucji jest naukowo udowodniona i zamknięta

 

Nie widzisz sprzeczności w tym co napisałeś? Naukowo udowodnione to jest to, że jak skoczysz z 10 piętra to polecisz w dół, nie w górę, a nie ewolucja człowieka.

 

7 godzin temu, Rysiek Judasz napisał:

Wyjaśnieniem tego zjawiska jest to, że przodek wszystkich małp miał dwa oddzielne chromosomy, natomiast u przodka ludzi te dwa chromosomy połączyły się w jeden, długi chromosom.

 

.. i akurat jakimś dziwnym trafem po tym jednym przodku nie pozostał żaden ślad, tzw. brakujące ogniwo, chociaż różnic jest tak wiele, że tych ogniw to powinno być przynajmniej z dwadzieścia albo nawet trzydzieści, żeby teoria stopniowych zmian miała jakikolwiek sens. Na bank nigdy się nie znajdzie, nie udało się przez niemal 160 lat, a jego brak mimo tego, że przecież nie potwierdza prawdziwości teorii, to też przyjęto ochoczo, że nie wyklucza. Tutaj wbrew pozorom nie istnieje konflikt interesów pomiędzy naukowcami a duchownymi, bo jedni nie dopuszczają interwencji mocy nadprzyrodzonej, drugim przeszkadza pełne ziemskie wyjaśnienie, za to w tym przypadku w interesy obu grup uderza interwencja cywilizacji pozaziemskiej.

 

7 godzin temu, Rysiek Judasz napisał:

Czyli dokładnie tego, czego spodziewalibyśmy się po fakcie, że nasz wspólny przodek skleił ze sobą 2 chromosomy szympansa.

 

... i niby stąd właśnie się wzięło grubo ponad 4000 wad genetycznych u człowieka? Żeby to łatwo zobrazować: zespół downa nie jest chorobą stricte dziedziczną, pomijamy tutaj sytuację, gdy rodzicem jest osoba z tym zespołem wad wrodzonych. Mam na myśli to, że dzieci ułomne mogą urodzić się każdej rodzinie na świecie i naprawdę nie ma tutaj znaczenia przynależność do grupy podatkowej czy fakt, że nikt wcześniej w drzewku genealogicznym nie miał trisomii 21 chromosomu. Stary naprawdę wierzysz, że matka natura tak bardzo spartoliłaby swoją robotę?

 

Wszystkie naczelne, w tym wspomniany przez Ciebie szympans, którego genom różni się od naszego o ten 1%, mają 48 chromosomów i nagle w trybie instant u człowieka dochodzi do sklejenia ze sobą dwóch chromosomów i brak jakichkolwiek etapów pośrednich przebiegu tego procesu, tylko "w ludzkim chromosomie 2 możemy się doszukać pozostałości jednego więcej centromeru i czterech więcej telomerów" wynikających z połączenia z chromosomem 3. 

 

Dzisiaj sami potrafimy modyfikować genetycznie rośliny, sporych trudności nastręcza to w przypadku zwierząt, zapewne w tajnych laboratoriach odbywają się też próby genetycznego modyfikowania homo sapiens, ale oczywiście można to uznać za spekulacje, przecież człowiek nie byłby zdolny do takiego zezwierzęcenia. Technicznie rzecz biorąc problem tkwi w tym, że DNA nie tnie się mechanicznie, gdyż ostrze musiałoby mieć wielkość kilku molekuł, lecz chemicznie. Używane w tym procesie substancje chemiczne są dość dokładne, ale zdarzają się błędy, można wręcz powiedzieć, że pomyłki są nieuniknione. Wiemy to na podstawie własnych oficjalnie jeszcze skromnych doświadczeń.

 

Można uznać za nadużycie, że gdzieś tam istnieje lub istniała znacznie wyżej niż my obecnie rozwinięta cywilizacja, i tutaj pojawia się bardzo ciekawe zagadnienie. Naukowo nie jest udowodnione, że gdzieś w kosmosie istnieją formy życia, a czy naukowo jest udowodnione, że nigdzie w kosmosie nie ma życia poza trzecią planetą od Słońca? Niektóre rzeczy jeszcze nas przerastają i nie ma co wrzucać innych do ezoterycznego worka, jeśli twierdzenia naukowe opierają się na domysłach, a nie faktach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Quizas Jeremi

 

Nie udowadnia się NIEISTNIENIA czegoś, bo to logicznie niemożliwe. Udowadnia się ISTNIENIE czegoś, a póki co dowodów na cokolwiek brak. Teoria ewolucji jest najbardziej spójna jeśli chodzi o wyjaśnienie tego co się tu dzieje. Argument typu: "udowodnij, że boga nie ma", jest najczęstszym błędem logicznym podnoszonym przez kreacjonistów, podobnie jest z UFO. "Sklejenie" dwóch chromosomów nie nastąpiło nagle, tylko trwało tysiące lat i doprowadziło do rozwoju inteligencji u człowieka umożliwiającej nam formalne panowanie na ziemi, tej ziemi. ;) Podobnie jest zresztą dziś, gdzie moim zdaniem jesteśmy świadkami powstawania ludzi 2.0, którzy są coraz bardziej świadomi mechanizmów, które obowiązują w miejscu, gdzie istniejemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to, że jesteśmy w stanie udowodnić, że jabłko spadające z drzewa samo z siebie nie poleci do góry ani nie będzie sobie wisiało w miejscu w warunkach ziemskich. Logicznie woda pod wpływem wysokiej temperatury nie zmieni się w lód, ale najważniejsze jest w nauce to, że potrafimy to udowodnić, nie przyjmujemy przecież założenia, że coś się nie dzieje bo jest nielogiczne, tylko potwierdzamy to empirycznie bądź też mamy dowód. Mechanika kwantowa sugeruje, że świat jest niematerialny, nie jest to przypadkiem udowadnianie nieistnienia czegoś?

 

Przecież podany przez Ciebie przykład z Bogiem idealnie trafia także w teorię ewolucji: "udowodnij, że brakującego ogniwa nie ma". Po najbardziej rewolucyjnej zmianie w całej historii ewolucji nie został żaden ślad potwierdzający jej stopniowe postępowanie, a Ty stwierdzasz, że jest najbardziej spójna. Zatem z logicznego punktu widzenia równie błędne wydaje się stwierdzenie ile trwała, bo mamy dowody na przeskok i nic pomiędzy.  Mnie to zastanawia i dlatego trafia do mnie taka, a nie inna teoria.

 

Ktoś mi pokaże twarde dowody to zmienię zdanie, póki co to wychodzi na to, że takie nie istnieją. Zamieściłem na pierwszej stronie odnośnik, będzie Ci się nudziło to polecam się zapoznać, a na chwilę obecną to mamy do czynienia wyłącznie z teoriami z obu stron, więc pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

 

Żeby było jasne, ja nie twierdziłem, że ewolucja to bzdura, tylko tyle, że w pewnym momencie ktoś nam mocno w niej pomógł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 26.07.2016 o 17:21, Quizas Jeremi napisał:

Po najbardziej rewolucyjnej zmianie w całej historii ewolucji nie został żaden ślad potwierdzający jej stopniowe postępowanie

 

Ta najbardziej rewolucyjna zmiana dlaczego niby jest najbardziej rewolucyjną zmianą? Z punktu widzenia ewolucji mutacja jak każda inna.

 

Dnia 26.07.2016 o 17:21, Quizas Jeremi napisał:

Mechanika kwantowa sugeruje, że świat jest niematerialny, nie jest to przypadkiem udowadnianie nieistnienia czegoś?

 

Mechanika kwantowa sugeruje, że kwanty rządzą się innymi prawami niz fizyka klasyczna. W pewnym sensie nie istnieją materialnie w taki sposób jak codzienne przedmioty. Natomiast fizyka kwantowa z pewnością nie próbuje udowodnić, że świat czy cokolwiek innego nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arystyp napisał:

Mechanika kwantowa sugeruje, że kwanty rządzą się innymi prawami niz fizyka klasyczna. W pewnym sensie nie istnieją materialnie w taki sposób jak codzienne przedmioty. Natomiast fizyka kwantowa z pewnością nie próbuje udowodnić, że świat czy cokolwiek innego nie istnieje.

Prawa jakimi rządzi się fizyka kwantowa w takim samym stopniu dotyczą makro-cząsteczek takich jak atomy i wszystko co jest z nich zbudowane.

 

Odsyłam:
https://www.youtube.com/watch?v=VqULEE7eY8M

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Materia nie istnieje – materia jest jedynie efektem interakcji między świadomością, a falami potencjalności. Zostało to potwierdzone w doświadczeniu Younga i coraz doskonalszych jego wersjach, Udowodniono też, że nasza świadomość poprzez obserwację wpływa na wynik eksperymentu. Fale stają się cząsteczkami dopiero w momencie podjęcia przez nas decyzji o obserwacji, jest to kolejny fakt udowodniony naukowo. Przeprowadzenie eksperymentu bez obserwatora nie powoduje zamiany fali w materię. Jest to tzw. eksperyment Younga z dodaną opcją opóźnionego wyboru."

 

Cytat za: http://braciasamcy.pl/index.php?/topic/4682-wszechświat-został-stworzony-czyli-pochodzimy-od-boga/

 

Dyskusja rozbija się o przeskok, którego nauka nie potrafi wyjaśnić na chwilę obecną. Brakujące ogniwo to przecież wypisz wymaluj "błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". Homo Sapiens ewoluuje (to bezsprzeczny i potwierdzony naukowo fakt), ale w pewnym momencie miała miejsce gwałtowna, a nie płynna i stopniowo następująca zmiana. Darwiniści twierdzą, że oni to mają wyjaśnione (zaginiony wspólny przodek), tylko dziwnym trafem brakuje im dowodów, a jakoś znacznie starsze się zachowały i układają się w całość.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mordechaj B'rzyt-wa napisał:

Prawa jakimi rządzi się fizyka kwantowa w takim samym stopniu dotyczą makro-cząsteczek takich jak atomy i wszystko co jest z nich zbudowane.

 

Gdyby tak było, to rzucając piłkami tenisowymi na ścianę przez ścianę z dwoma otworami uzyskalibyśmy wzór interferencyjny, a mechanika kwantowa byłaby po prostu mechaniką.

 

Dla lepszego zobrazowania - gdyby rzeczy codzienne zachowywały się jak kwanty, to stojąc na torach przed jadącym pociągiem, zamknięcie oczu dawałoby realną szansę na uniknięcie zderzenia, a piłka podczas meczu mogłaby "przeniknąć" przez bramkarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.