Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie wkrótce będę miał mieszkanie na wynajem. Nie znam się na tym, więc proszę o info. osoby mające na ten temat wiedzę / doświadczenie.

Co należy wiedzieć, czego unikać, etc? 

Wyczytałem w necie, że nie można tak po prostu usunąć lokatora z lokalu - trzeba mieć dla niego lokal zastępczy (wtf?) - wyjątkiem jest umowa najmu okazjonalnego podpisana w obecności notariusza (!). 

 

@Stulejman Wspaniały na yt było info, że pracujesz nad książką dot. tego zagadnienia. Czy to info jest aktualne, a jeśli tak to kiedy ta książka będzie do kupienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o umowę najmu podpisaną w obecności notariusza.

Wynajmujący (lokator) - u notariusza - składa oświadczenie o poddaniu się egzekucji. W tymże oświadczeniu podaje, że ma się gdzie wyprowadzić w przypadku wypowiedzenia umowy najmu. Co ważne właściciel mieszkania do którego miałby się wyprowadzić wynajmujący powinien notarialnie złożyć oświadczenie, że przyjmie delikwenta.

I dopiero z tymi papierami przystępujemy do podpisania umowy. Koszt notariusza to ok. 200 zł każdorazowo.

 

Lokatora nie można usunąć z lokalu np. w okresie jesienno-zimowym lub gdy mieszka kobieta w ciąży. Generalnie przepisy się w tym zakresie zmieniają.
Najem należy zgłosić u Urzędu Skarbowego i odprowadzać podatek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomek25 napisał:

@GurneyHalleck wniosek z tego taki: w dniu wynajmu panna może zajść w ciąże i już jej nie eksmitujesz więc nie wiem w czym tu pomoże notariusz

Napisałem nieprecyzyjnie - w przypadku BRAKU w/w oświadczenia lokatora nie można usunąć z mieszkania w przypadkach regulowanych ustawą.

Jeżeli wynajmujący takie oświadczenie złoży i umowa najmu dotyczy najmu okazjonalnego (praktycznie zawsze jeżeli właścicielem jest osoba prywatna, nie trudniąca się zawodowo wynajmowaniem) to można go eksmitować wg postanowień umowy najmu - czyli po okresie wypowiedzenia np. 4 tygodnie - stanowi umowa.

 

@tomek25 rynek najmu jest ciężki i wymaga zabezpieczania obu stron - ale patologią bym tego nie nazwał. Uzasadnij proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie doświadczeń za ścianą bloku w którym mieszkałem ;) (jeśli potraktujesz to jako anegdotę to Twoja sprawa - dla nas to była szarpanina i kupa nerwów).

 

Samotna matka z 4 letnim dzieckiem (pijaczka prawdopodobnie narkomanka ukrywająca się w perfekcyjny sposób) oraz drugim 20 kilkuletnim synem ochroniarzem.

 

Wieloletnia szarpanina właściciela i nas jako sąsiadów z Panią która prawdopodobnie dorabiała sobie w wiadomy dla kobiet sposób.

 

Kilkukrotne wizyty opieki społecznej, policji i innych służb - generalnie cyrk na kółkach.

 

Gdyby nie owe wizyty to nikt by sie sprawą nie zainteresowal - praktycznie prawdopodobnie policja nacisnęła na Urząd miasta aby wyegzekwować lokal zastępczy w trybie pilnym.

 

Jeśli znasz dziury w tym systemie i trafisz dobrego frajera do golenia (tak mówię o właścicielu mieszkania do najmu per frajer) i masz np. kilkuletnie dziecko (samotna matka) albo będąc "starszą schorowaną osobą" możesz doić frajera praktycznie 3-7 lat (przewlekłość postępowań sądowych). A jak jesteś sprytny to nawet i dłużej.

 

Być może młode małżeństwo da się usunąć szybciej ale co będzie gdy Pani zajdzie z Panem w ciążę i nie wezmą ślubu? Samotna matka z dzieckiem której przysługuje prawo do lokalu zastępczego (obowiązkowo).

 

Po kilkuletniej procedurze sądowej z prawomocnym wyrokiem eksmisji idziesz zadowolony do Urzędu Miasta. Przedkładasz kwitek Pani z UM na co Pani z szyderczym uśmiechem na ustach mówi, iż czas oczekiwania na lokal zastępczy to np 3-4 lata. Owszem przez ten czas masz zwracany czynsz zaś Pani może np. na Twoim liczniku dobić grube rachunki ew. mścić się w okresie po wyroku prawomocnym i gówno jej zrobisz ;) 

 

Uwierz mi, że wiem co mówię- polskie prawo to gówno w wielu aspektach stąd owa niesprawiedliwość spoleczna, wielki fortuny Pana Kulczyka itp.

 

Pozdrawiam.

 

PS Owszem obserwuje wspaniała nowoczesną zdobycz rynku najmu tzw. najem okazjonalny. Tylko co gdy np zapisany w akcie adres już nie istnieje (zostal przejęty albo np spalony albo Pani jest patologiczna i podala nieprawdziwy adres). Co w takiej sytuacji? 

Edytowane przez tomek25
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anegdoty też mają swoją wartość dowodową, dzięki za info. Pytanie z jaką częstotliwością występuje taka patologia jaką opisałeś - chodzi mi o poziom ryzyka (pdp. wtopy). Chyba najprościej wyeliminować ten problem wynajmując tylko mężczyznom, przedtem badając czym się w życiu zajmują. Wątpię żeby jakiś np. inżynier miał chęć, żeby robić takie wałki.

 

Pomijam tutaj akcje typu, że koledzy wprowadzają się do lokalu, z którego nie można usunąć delikwenta i w LEGALNY sposób zachęcają go do wyprowadzki, np. imprezując całymi nocami, itd. - do tego trzeba mieć dobrych kolegów albo hajs żeby zapłacić za tego typu usługę. Było coś o tym kiedyś na wykopie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

LEGALNY sposób zachęcają go do wyprowadzki, np. imprezując całymi nocami, itd. - do tego trzeba mieć dobrych kolegów albo hajs żeby zapłacić za tego typu usługę. 

Zgadza się. Było o tym na wykopie. Wyglądało to na bardzo skuteczną metodę. Nie wiem na ile zgodną z prawem.

Mój przypadek był hardkorowy. Właściciel 600km od właściwego miejsca, Pani zasiedziała się 20 lat. Po 15 latach przestała płacić. Właściciel chciał wszystko robić zgodnie z prawem.

 

Panowie ja wam tylko daję przykład. Przecież na te forum przychodzą setki mężczyzn, którzy zostali wybitnie oszukani przez kobiety i w trakcie małżeństwa i potem zniszczeni w sądach rodzinnych.

Czy liczbowo w skali makro jest to powszechna praktyka? Ile % mężczyzn płaci alimenty i ląduje w sądach rodzinnych. Prawdopodobnie tyle ile % jest naciętych najemców mieszkań.

 

W mojej opinii rynek najmu nie jest dla szarego Mietka, który oddziedziczył mieszkanie po babci. Obserwuje go i zarabiając w tym biznesie, trzeba mieć swoich prawnikow, wyżej wymienionych "pomocników" którzy dla trudnych najemców wyjaśnią pewne sprawy. Obstawiam, że warto posiadać jeszcze kilka innych kontaktów (może detektyw?).

 

Być może poradnik lokatora rozwiąże pewne zagadki. Mam nadzieję, że poruszy również tzw. dziury w systemie. Jedną z nich (biedna poszkodowana samotna matka) jest używana w tym polskim systemie globalnie.

  • policja - fałszywe oskarżenia za gwałt etc. (przepraktykowane empirycznie) Pani nic się nie stało za takie oskarżenia.
  • sądy rodzinne - ogromne przewagi na tle mężczyzn
  • opieka społeczna - benefity , plus np pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca do przedszkola (pracujące pary w drugiej kolejności)
  • rynek najmu - obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego dla matki i małoletniego.

Dobro dziecka i matki to w tym kraju dobro przenajświętsze. Resztę osobników można gnoić i wyzyskiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wstrzasajaco_przystojny napisał:

na yt było info, że pracujesz nad książką dot. tego zagadnienia. Czy to info jest aktualne, a jeśli tak to kiedy ta książka będzie do kupienia?

Jeśli nie zaistnieją żadne nieprzewidziane trudności to w tym tygodniu. Już jest po korekcie i składzie, zostały dwie drobne poprawki i wykonanie okładki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrzucić zabawę z lokatorem na firmę pośredniczącą, która zajmie się szukaniem najemcy, płatnościami, rachunkami, kluczami, kontaktem z administracją i tak dalej. Oczywiście pomniejsza to nasz dochód o stosowną prowizję, ale za to zdejmuje z naszych barków i głowy wiele trosk i masę roboty 

 

Takie rozwiązanie jest idealne dla właścicieli nieruchomości, którzy są bardzo zapracowani bądź mieszkają w drugim końcu Polski albo poza jej granicami. Jak ktoś nie znajdzie w internecie mogę podać na priw.

Edytowane przez Endeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.