Skocz do zawartości

Nagłówki gazet i manipulacja ludźmi


TheFlorator

Rekomendowane odpowiedzi

No i kur*a kolejny raz się łapię na tym, że czytam nagłówek a mój mózg sam sobie resztę historii dopisze.

 

Nagłowek sugeruje , że rodzice zabrali ipada i dzieciak odebrał sobie życie z tego powodu-myślę uzalażnienie od elektroniki u dzieci. Poczytam bo mnie to może dotyczyć, Czytam... i okazuje się, że była depresja, Asperger, adhd, wczesniejsze próby samobójcze. Czyli...raczej zabranie ipada to raczej nie byl powód główny.

 

Jak jeszcze inni to mogą odczytać - nie zabieraj ipada dzieciakom bo popełnią samobójstwo.

 

Szlag mnie trafia jak ludźmi się manipuluje a zwłaszcza skrótami myślowymi i z*ebanymi nagłówkami pisanymi  "pod ilość kliknięć".

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4386454/Teenager-15-dead-parents-confiscated-iPad.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczny clickbait. ;)

 

Pamiętam jak przed wyborami w stanach na jakiejś stronie był tytuł artykułu w stylu "Biznes Trumpa zbankrutował!" - po czym okazuje się, że faktycznie 

zbankrutował, ale już po tym jak Trump go odsprzedał, bo kiedy był właścicielem to interes się rozwijał. :P 

Ale na poziomie podświadomości pewnie takie nagłówki miały wywołać skojarzenie w stylu "nie jest w stanie poprowadzić interesu, to jak poradzi sobie z państwem?".

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to co mnie przeraża to to, że to jest kur*a wszędzie teraz. I ja sam się na to regularnie łapie. Nagłówek jedno a artykul zupełnie o czym innym. Do jasnej cholery, czy nikt już nie może napisać normalnego artykułu z normlnym nagłówkiem nie nastawionym na wywołanie sensacji?

 

Poza tym wg mnie jak się pisze o samobójstwie młodego człowieka to chyba powinno się parę razy zastanowić??

 

Z drugiej strony dailymail to nie jest gazeta zbyt wysokich lotów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napiszą coś grzecznie, to ludzie nie wejdą, a bez tego nie będzie przychodów z reklam - muszą nas szokować. Sam się łapię na tym, że wchodzę na emocjonujące wpisy, by zobaczyć że znowu mnie oszukali. No ale wejście jest, reklamę podświadomie zarejestrowałem i biznes się kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emocje to jedno, ale te naglowki sugeruja, podswiadomosci (?), ze artykul jest o czyms innym tzn z gory narzucaja historie/interpretacje faktow zanim w ogole przeczytasz o co tak na prawde chodzi. Narzucona jest z automatu pewna interpretacja faktow i opinia zanim masz w ogole szanse sam sie zastanowic. Podobno wiekszosc ludI czyta po naglowkach w ogole i jest to pewna metoda programowania podswiadomosci. I to mnie tak wpienia a nawet nie ta klikalnosc i reklamy.

 

Cholera moglem wczesniej temat zapodac a nie po polnocy i dac jakis bardziej emocjonalny to bym mial sam wiecej czytelnikow :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaki procent społeczeństwa jest świadomy tych mechanizmów. Pewnie niewielki skoro mechanizm dalej działa.

 

Mnie też wkurza jak w materiałach informacyjnych przedstawiających jakieś niby wydarzenie używa się zwrotu "miał". Dla przykładu "Pan XYZ miał wyłudzić 100tyś" można jeszcze dodać słowo "rzekomo". O mnie można by powiedzieć Gr4nt miał rzekomo wygrać 1000000 w totka. Prawda? No chyba prawda.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.