Skocz do zawartości

Stalker - zaburzenia psychiczne u podstaw


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że postanowiłem się bliżej przyjrzeć temu zjawisku i właściwie nie dziwi mnie nic z tego co wyczytałem jak np:

Cytat

A czy są cechy, które są wspólne dla wszystkich stalkerów?

 

- Są to osoby egocentryczne, egoistyczne, kontrolujące, sfrustrowane, zależne, które przejawiają bardzo niski poziom empatii i umiejętności nawiązywania relacji społecznych. Stalkerzy to osoby impulsywne, które w swoim naturalnym środowisku sprawiają wrażenie spokojnych i poukładanych. Ze statystyk wynika, że są to osoby o wyższym poziomie wykształcenia i pozycji społecznej.

Źródło: http://kobieta.interia.pl/uczucia/news-stalkerzy-niszcza-zycie-innych-mysla-tylko-o-sobie,nId,1532767

 

Cytat

 Czyli stalkerem może być osoba, która nie jest zdolna do empatii i która czerpie przyjemność z dręczenia, znęcania się. Taki ktoś może mówić o miłości albo moralizować, przebierać się w szatki strażnika jakichś zasad, ale to wszystko jest tylko fasadą. Bo to, co go naprawdę interesuje i kręci, to zadawanie bólu, cierpienia poprzez nękanie i wpływanie na czyjeś życie.

 

Albo czy to Wam czegoś nie przypomina?

Cytat

lub też utożsamiać się z jakąś postacią („to ja jestem Johnem Lennonem”) – i nagle już wie, jak to „naprawdę było”. „Naprawdę to było tak, że ona obiecała mi ślub! I teraz musi się z tego rozliczyć” – mówi i konstruuje całą rzeczywistość urojeniową wokół tej osoby, którą nęka, rozwija fantazję z nią w roli głównej, całą historię, która absolutnie nie poddaje się żadnym negocjacjom czy racjonalnemu argumentowaniu.

Źródło 2: http://zwierciadlo.pl/psychologia/portret-stalkera

 

Następny cytat:

Cytat

Przedostatni typ stalkera, „prześladowca urażony”, cechuje się silnym rysem paranoidalnym. „Urażony” prześladuje ofiarę za urojone krzywdy, które mu rzekomo wyrządziła. Ofiara może należeć do grupy społecznej, którą sprawca obwinia o swoje niepowodzenia.

Źródło 3: http://www.focus.pl/artykul/profil-przesladowcy

 

Osobiście pragnę tylko zachęcić do poczytania z kim mamy do czynienia, kto to jest stalker, jak działa stalker, jaka jest jego psychika, typy etc. Bardzo ciekawy temat :) 

Warte uwagi jest również to:

Cytat

Według raportu "Stalking w Polsce. Rozmiary - Formy - Skutki", co ósmy Polak padł już ofiarą tego przestępstwa. W czwartek dziennik "Rzeczpospolita" donosił tymczasem, że uporczywe nękanie, które polskie prawo zna zaledwie od 2011 r., w roku minionym zgłosiło na policję prawie 4,5 tys. osób. Co więcej, z danych Komendy Głównej Policji wynika, że aż 65 proc. spraw, z którymi zgłosili się nękani zakończyło się postawieniem prześladowcy zarzutów z nowego art. 190a kk. Oznacza to, że w Polsce stalkerów jest co najmniej półtora tysiąca.

Źródło 4: http://natemat.pl/49119,polska-krajem-stalkerow-nekanie-to-problem-tysiecy-zwyklych-ludzi-a-nie-celebrytow

 

I wiemy też, że statystyczny Polak uważa to za błahą sprawę ;) I tak jest do czasu aż nie dotknie to jego lub jego bliskich. Prosiłbym zatem przede wszystkim coraz to nowszych użytkowników forum o nie bagatelizowanie sprawy stalkingu. W tym wątku chciałem pokazać co nieco rys tej ułomności od strony psychicznej.

Dziękuję ;) 
PS. Wątek ma charakter czysto informacyjny.

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalking to bardzo ciekawa sprawa. Nasze prawo i służby są zupełnie nieprzygotowane na ten zupełnie inny typ przestępstw - ale powoli się to zmienia. Stalkerzy byli zawsze - ale tłumili swoje chęci zadawania bólu, ponieważ bali się odwetu. Dawniej musieli to robić osobiście, co oznaczało że mogli być pobici, oskarżeni a nawet zabici.

 

Niejeden stalker był bity, katowany, stawał się celem innych ludzi bądź służb. Odżywali w czasie wojen gdzie mogli bezkarnie dręczyć innych ludzi, chętnie idą tam gdzie jest władza, do służby więziennej, policji. Ale i tam mogli się narazić komuś silniejszemu i kończyło się kłopotami.

 

Dziś mają internet, i całe plugastwo z tych ludzi wypełzło, by zza tora, vpn-ów i innych bezpiecznych miejsc rujnować ludziom zdrowie i życie w praktycznie każdym jego aspekcie. Teraz już nie muszą się niczego bać, są bezpieczni i kryci przez głupie, nie rozumiejące straszliwości tych działań społeczeństwo, zburdelizowane służby i technologie komputerowe.

 

Sam jestem ciekawy, co będzie z moimi stalkerami, zawiasy, grzywna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pozytywny Moim zdaniem tak. To są szkodnicy i są niereformowalni, co stawia ich w jednym rzędzie z pedofilami, mordercami ect. Z tym, że stalker bazuje na wyrządzaniu krzywdy psychicznej i dlatego do pewnego czasu (w Polsce do 2011 r.) nie było to karalne - bo nie widać obrażeń jak np w przypadku pobicia. Na szczęście w internecie nic nie ginie a stalkujący może tylko tkwić w swoich urojeniach o bezkarności :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.