Skocz do zawartości

Exiting PXE ROM. Awaria kompa, ratunku!


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Komp dziś padł. Nie mój na szczęście. Doczytałem i wyszło że nie odczytuje windy z ssd, przeczyściłem, sprawdziłem każdy kabelek i było i jest git. Co robić? Czyżby trzeba było wymienić ssd z windą?

 

To jedno pytanie.

 

Drugie - to komp kupiony w morelach i windows był na dysku na partycji, to jak dysk walnął to jak go odzyskać?

 

https://imgur.com/a/qkc6R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę się ogarnąć, wziąć leki i ruszyć do sklepu szukać tych kabli.

 

Rozgraciłem stary komp i zdobyłem kabelki - podmieniałem i nic z tego, ta sama reakcja komputera. Nawet podłączałem kabelki z cd i to samo. Czyli to na pewno nie kabel. Czyli co teraz, kupować dysk SSD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-Jakiej marki jest ten sprzęt PCet składak czy  firmowy? 

 

Pxe Rom tylko gdybam: najpierw test dysku na innym pc programem do testowania, czasem działa zamiana w biosie napędów i dysków klejność(1 dysk,2 napęd), jak jest nowsza płyta główna aktualizacja bios.

 

2- Jaki system jest na tym dysku? Jeżeli 8/8.1 / 10 to ściągasz na innym kompie orginalny obraz windowsa ze strony MS i instalujesz. Albo podpinasz HDD   do innego kompa i programem do zczytywania kluczy kopiujesz klucz do notatnika albo robisz fote telefonem. 

Edytowane przez Voqlsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

Uruchamiałeś z podłączonym samym SSD bez HDD? Jest to istotne o tyle, że możesz mieć niewłaściwą kolejność dysków i zamiast z SSD będzie próbować wstać z HDD. Mało prawdopodobne, ale warto się upewnić.

 

@Łapinski

Tam jest widoczny jako bootowalny dysk HDD 1 TB, to nie jest problem z Windowsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popsuła Wam się kiedykolwiek nie ruszana sama z siebie taśma sata ?
Pierwsze słyszę o takim przypadku, prędzej doszukiwałbym się usterki w złączu płyty głównej i pierwsze co bym zrobił to przepięcie wtyczki, a najlepiej w takich przypadkach do diagnostyki służy drugi komp i drugi dysk

Edytowane przez Perun
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem hdd, podłączyłem tylko ssd do gniazda i nic, nadal to samo, nie widzi ssd mimo zmian taśmy. Nie mam za bardzo możliwości podłączać tego ssd do innego kompa, bo swojego boję się ruszać :<

 

https://imgur.com/a/tJXHP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mam na dysku zewnętrznym USB zainstalowanego prostego Linuksa np Minta. Uruchamiam kompa z tego dysku i testuje to co trzeba. W razie czego można pobrać z neta Startowe CD/DVD z jakimś Linuksem i przetestować system albo chociaż uzyskać dostęp do dysków kompa aby zgrać dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tutaj problemem jest fakt, że ten dysk nie jest widziany przez BIOS. Nie ma możliwości uruchomienia systemu czy dostępu dodanych, jeżeli dla płyty głównej on nie istnieje. Został podłączony do portu uprzednio zajmowanego przez HDD i dalej nie wstaje. W skrócie na 99% padł dysk, a w przypadku SSD zazwyczaj nie da się z tym nic zrobić.

 

@Voqlsky

Tutaj tego nie ma, to inny BIOS. Zresztą i tak nie ma to nic wspólnego z dyskiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

O ile wszystko jest ok ze sprzętem, tzn. tak jak zostało wspomniane, taśma sata sama z siebie nie jest w stanie ulec awarii, a w BIOS ustawiona jest prawidłowa kolejność rozruchu ( zakładając, że problem występuje tylko, gdy nie są podłączone urządzenia mogące modyfikować kolejność rozruchu) obstawiam, że awarii uległa, z dużym prawdopodobieństwem, tablica MBR. Potrzebujesz do naprawy płyty z identyczną wersją systemu, co aktualnie zainstalowana. Następnie uruchom naprawę z wiersza poleceń i odpal dwie komendy: fixboot oraz fixmbr. Jeżeli natomiast to nie tablica MBR jest winowajcą, użycie powyższych nie jest ryzykowne. Nie musisz mieć płyty z Windows - wystarczy pobrać instalację, co samo w sobie jest legalne i zrobić bootowalny pendrive (zakładam, że pendrive masz). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam płyty z windowsem 7 swojej (jeszcze szukam), a windows7 kompa z morele który się zepsuł był na chyba ssd.

 

Obecnie jestem w posiadaniu nowego dysku 120GB, podłączyłem go i w biosie widać że komp go widzi w dziale harddrive. Gdy ustaliłem bootowanie na cd pod ewentualnie znalezioną płytę z windowsem, to gdy odpala to od razu się uruchamia ten napis co zwykle: exiting pxe rom.

 

 

 

Dobra, raz się żyje - podłączę uszkodzony ssd do mojego kompa i zobaczę czy zassa dane, niech Pan dobry Bóg ma mnie i mojego kompa w opiece :<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

Widzisz, tutaj nie chodzi o posiadanie oryginalnej płyty z Windows. Kwestie oryginalności biorą pod uwagę tylko i wyłącznie klucz instalacji (klucz musi być oryginalny i unikalny), natomiast sam obraz instalacji systemu możesz legalnie pobrać z internetu - nie musisz od razu kupować czy martwić się, że nie dostałeś płytki w zestawie z komputerem, na którym zainstalowany był system. 

 

Natomiast jeżeli chodzi o klucz do konkretnej instalacji - w tym przypadku uszkodzonej, znajdującej się na tym SSD - po podłączeniu tego dysku do swojego PC spróbuj pobrać program Windows product key viewer i za jego pomocą powinieneś odczytać klucz tamtej instalacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak - podłączyłem pod swój komp dysk ssd i w ogóle mój komp nie chciał wystartować, pod dwa inne dyski podłączałem i to samo było. Natomiast hdd spoko, pokazało mi go w kompie jako dysk i miałem do niego dostęp.

 

Czyli ssd jest rąbnięty, i mam nowy.

 

Teraz pytanie - skąd zassać windowsa, i na usb czy wypalić płytę? Klucz mam naklejony na kompie więc spoko.

 

Dobra już mam, tu się pobiera: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7

 

Czyli tak - wpisałem klucz i wyskoczyło mi to co na dole wpisałem. Zadzwoniłem do X-KOM (to jednak nie morele), i rozłożyli ręce, mam skądś skombinować siódemkę i jak podam klucz to będzie wszystko legalnie. Tylko skąd ją pobrać? Nie będę się w jakieś torrenty bawił. Może mi ktoś podać skąd to ściągnąć np. na USB?

 

Błąd

Wprowadzony przez Ciebie klucz produktu dotyczy prawdopodobnie oprogramowania preinstalowanego przez producenta urządzenia. Skontaktuj się z producentem urządzenia, aby poznać opcje odzyskiwania oprogramowania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciągnąłem 7, wrzuciłem na pena, odpaliłem rufusa i ciągle nie daje rady nic zrobić - raz że nie można się dostać, udostępniłem we właściwościach, ciągle jakieś problemy, co ja robię źle?

 

 

 

https://imgur.com/a/y6Q0h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

Jak to bootowalny pendrive, to system plików powinieneś ustawić jako FAT32. Aczkolwiek nie wiem, czy w tym przypadku akurat to jest problemem gdyż nie miałem styczności z tym programem. Zwykle w takich sytuacjach używam narzędzia dostarczanego przez system Windows, czyli DISKPART. Instrukcja znajduje się tutaj i jest to banalnie prosta czynność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały
Spokojnie, powoli. 

System plików na pendrivie polecam ustawić na FAT(gdyż jest to domyślny system plików na "Penach").
Nie twórz bootowalnego pendrive'a z obrazu, który jest na tym pendrivie, którego chcesz stworzyć jako boot, gdyż program go formatuje przed tworzeniem bootowalnej partycji, a w tym momencie może wystąpić sprzeczność i program wywali błąd :D Zrzuć obraz Windowsa na dysk HDD gdziekolwiek indziej niż na pendriva, następnie wybierz go w rufusie za pomocą ikonki po prawej stronie napisu "Obraz ISO".
Sprawdź, czy jest ustawiony schemat partycjonowania MBR dla BIOS lub UEFI-CSM.

I kliknij "start".

Powinno zadziałać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.