Skocz do zawartości

Klątwa? Potęga ludzkiej zawiści?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym poruszyć pewną kwestię. Czy istnieją takie rzeczy jak klątwy czy szeroko pojęte "moce nadprzyrodzone"?

 

Mieszkam na wsi i pomagam ojcu w prowadzeniu gospodarstwa. Często jak mamy jakieś problemy, nie idzie robota, następują awarie, itp. Ojcu zdarzają  się stwierdzenia że to właśnie "wredne gały sasiadów" "potęga ludzkiej zawiści" itp.

 

Nie zrozumcie mnie źle, mój ojciec nie jest jakimś stereotypowym "januszem" z piwskiem w ręku i skarpetami do sandałów. Ma dużą wiedzę, szerokie horyzonty, wysoka reputację w naszym otoczeniu.. Tylko jest wg. mnie zbyt zabobonny.. Czy jego oskarżenia są uzasadnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to "głupie gadanie" starszego pokolenia pozostale z wczesniejszych przyzwyczajen. Co nie da się wytłumaczyć to mowia ze klątwa. Tez przerabialem to tysiące razy z moja babcią. Wychodzę z założenia, że w dawniejszych czasach ich podświadomość chciała jakoś wytłumaczyć to, ze rodzą się chore dzieci, czy psuje się jakąś rzecz w domu. Wiec uwierzyła w czarna magię, jaką jest złośliwe gadanie sąsiadki. Ot, prosta zagrywka podswiadomosci wynikajaca z wierzenia w siły szatańskie, nadprzyrodzone moce, żyły wodna itd.

Oczywiście to tylko moje poglądy i nie chciałbym nikogo urazic. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeśli podświadomość taty wierzy w możliwość szkodzenia na odległość, to nie jest to nic dobrego. Taka świadomość budzi strach, bo oznacza że ktoś może przypieprzyć, wystarczy krzywo spojrzeć, dzień dobry nie powiedzieć itd. Moim zdaniem klątwa jest możliwa, ale gdy podświadomość człowieka wierzy w swoje bezpieczeństwo, np. dobrego Boga który ochrania, to nie ma szans by ona zaszkodziła. Klątwa to w zasadzie sugestia, silna psychika ją wyśmieje, słabsza weźmie do siebie i zrealizuje w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, też uważam że te jego "klątwy" działają tylko dlatego że on w nie mocno wierzy, poczytałem w ciągu ostatnich miesiecy trochę o przekonaniach i potędze wiary w coś..

No ale już tyle czasu przeżył wierząc w nie, że już go chyba nie zmienię :)

 

Moje wątpliwości zostały rozwiane, temat do zamknięcia lub dalszej dyskusji, jak Admin zarządzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Braterstwo wilkow

Cuda w negatywna strone ? Moim zdaniem to ze cos sie staje wedlug Twojej wiary zlego,to znaczy ze koncentrjesz sie na zlych stronach a to bierze sie z negatywnej postawy i negatywnych destrukcyjnych przekonan...Takie jest moje zdanie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prawda jest taka ze nikt nie wie jak jest. Naukowe dodowy wszystkiego to tylko hipotezy. Logika mowi, ze wszystko co wiemy to jest na 99% ale nic nie wiemy na 100%. Mozliwe ze klatwy istnieja. Nikt jeszcze nie udowodnij ze nie istnieja gdyz nie jest to mozliwe. Widzieliscie kiedys bialego kruka? Ja nie, ale wiem ze sa. 10000 badan nie potwierdza ze cos jest nieprawda.

 

Ja osobiscie w nie nie wierze. Wierze za to w karme. Moze o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.