Skocz do zawartości

Parkiet do salonu


Qsiorz

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie tematu, mam już parkiet, starodawny cały z drewna dębowego będzie kładziony w salonie, moje pytanie jest następujące,

-Jaki klej do tego?

-Jak przygotować posadzkę pod niego ?

-Jak go układać ?

-Jak go cyklinować? Czy lepiej kogoś zatrudnić co by to za mnie wykonał ?

-Opłacalność takiego parkietu ? Ile wytrzyma ?

-Jak się o niego dba ?

-Ponoć gdy się go układa zawsze powstają szczeliny, jeżeli tak to czym je wypełnić ?

-Porady dotyczące takiego parkietu

Ps. Każdy kto ma wiedze o tym jak taki parkiet ułożyć, żeby to miało ręce i nogi PROSZONY jest aby się podzielił wiedzą.

Ps 2. Przeglądałem trochę youtube, za takim parkietem ale nigdzie nie znalazłem takiego jak mój, gdy ktoś pokazuje ja co z czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Jaki klej do tego?-klej klejowy taki jak w sklepie

-Jak przygotować posadzkę pod niego ?-zagruntować gruntem gruntowym przed klejeniem

-Jak go układać ?-wzorki dowoli

-Jak go cyklinować? Czy lepiej kogoś zatrudnić co by to za mnie wykonał ?- jak ci sie hajs zgacza to niech to firma robi

-Opłacalność takiego parkietu ? Ile wytrzyma ?- fhooy lat

-Jak się o niego dba ?.cyklinowanie.nowy lakierek i sprzatanie

-Ponoć gdy się go układa zawsze powstają szczeliny, jeżeli tak to czym je wypełnić ?- nie powstaja jak dobijasz klepki

-Porady dotyczące takiego parkietu - sprzatac%-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układać to masz kilka opcji do wyboru - wzdłużnie z przewiązaniem wątku (jak w murze), jodełka lub szachownica. Bo zakładam, że mozaik żadnych nie masz? Przy układaniu wzdłużnym zastanów się, czy lepiej układać prostopadle, czy równolegle do padania światła słonecznego - te dwa ustawienia będą się różniły kolorem, tonacją i uwydatnieniem rysunku drewna. 

Co do lakieru to nie warto brać najtańszego chłamu z marketu. Ze swojej strony mogę polecić np Syntilor. Miałem z tą firma do czynienia jak pracowałem w branży konserwatorskiej i nawet sobie szefostwo chwaliło produkty tej firmy. Aczkolwiek nie były to lakiery stricte podłogowe, częściej werniksy i pasty woskowe do snycerki i rzeźb. Mam właśnie świeżo wycyklinowaną sosnową deskę na podłodze w pokoju i użyłem lakieru tego Syntilora w wersji 'połysk'. Świecić jak psu jajca, to się nie świeci, ale przy 2 warstwach jest całkiem zacnie. Czy wytrzyma próbę czasu - zobaczymy. Już parę wgniotek zauważyłem. Ale nie zwalałbym tego na lakier, raczej na gatunek drewna. Sosna to nie dąb.
Tak czy inaczej polecam zrobić próbkę kilku lakierów, zwłaszcza że masz parkiet, więc jedną klepkę możesz na próbki poświęcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że niektóre lakiery po użyciu zmieniają kolor drewna na ciemniejszy, co mi się bardzo nie podobało, bardzo piękne jest to dębowe drewno w naturalnym kolorze.

Ponoć najlepszy jest lakier na bazie wody, lub wodno rozpuszczalny, lecz nikt mi nic nie potrafił doradzić lub ,, nie było na stanie " aby go wypróbować.

 

Co do układania to chyba będzie mijanka jak w murze, nie jestem bóg wie jak uzdolniony, ale przeraża mnie to dobijanie klepek, są suche jak pieprz.

Jak w nią walne to czy się nie rozwali?  Z tego co pamiętam panele były bardzo na to wrażliwe.

 

A i jak to zacząć układać, jedni mówią że od środka trzeba to rozpocząć układanie, inni że od ściany...

Nie żadnych mozaik nie mam.

A Syntilor zobaczę jaka jest jego dostępność w miejscowych sklepach, w ostateczności będę zmuszony szukać czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten lakierek, co pisałem, to jest właśnie wodorozcieńczalny. Schnie w 20 minut i jest prawie bezwonny. Do pełnego utwardzenia to jakieś 72h. Ja bym kładł 3 warstwy. Teraz trochę żałuję bo u siebie dałem tylko 2. Ten lakier nie ściemnia drewna.
Co do klepania klepek, to nie bój żaby. Najwyżej kup sobie gumowy młotek. Dąb to nie gówniany panel ze zmielonej kory, korzeni, nornic, dżdżownic, żywicy epoksydowej, i chuj wie co tam jeszcze.

Przed kładzeniem klepek wnieś je do pomieszczenia gdzie będą kładzione i potrzymaj przez kilka dni. Deskę podłogową trzeba tak 'sezonować' w danym pomieszczeniu przez 2 tygodnie. Klepka jest cieńsza i mniejsza więc tyle czasu raczej nie potrzeba. Chodzi o to, żeby drewno nabrało wilgotności identycznej jaka panuje w pomieszczeniu. Jeżeli tego nie zrobisz i położysz wysuszona na wiór klepkę w pomieszczeniu gdzie jest wilgotność dajmy na to 90% to klepka napuchnie i się wypaczy. A tak położysz i wszelkie ewentualne nierówności powstałe podczas wyrównywania wilgotności i tak będą cyklinowane w późniejszym etapie.

Syntilor dostaniesz w Castoramie. Spróbuj poprosić o próbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.