Skocz do zawartości

Jaki to model jawy?


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia, dziś chciałem zajrzeć do piwnicy, by zobaczyć czy czegoś nie ukradli, chociaż w sumie nic tam nie mam. Kiedy kupiłem te mieszkanie (była małżonka Rewińskiego, miała wymienić umywalkę i wyrzucić łóżko, temat olała gdy dostała kasę) w piwnicy było jakieś dwie tony śmieci, dosłownie cała była zapełniona - w trzy osoby harowaliśmy cały dzień, by to wyrzucić. No i został się stary motorek, którego z racji braku wiedzy na ten temat (i braku hajsu) nie ruszałem.

 

Ale teraz poczułem w duszy skubnięcie, i postanowiłem że wezmę go jutro w Podkarpackie - tam mam kolegę co się na tym zna, także świetnego mechanika i miejsce do składania tego. Wiecie co to za model? zdjęcia hujowe, bo i telefon nie najlepszy. Dwa silniki, dwa wydechy, na liczniku 1830 coś km, masa części, zapakowane ogumienie w papier z łodzi, nie widziałem daty. Cóż to za model?

 

Jak będzie tani, to pojeżdżę bo zawsze chciałem. Jak drogi, opylę.

 

http://imgur.com/a/hdtH8    - tu kilka zdjęć.

 

 

0exLQPA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawa 50 – motorower produkcji czechosłowackiej wyposażony w silnik Jawa 223.

Występował w czterech postaciach: Jawy skuter typ 20 (z podłogą), Jawy skuter typ 21 SPORT (stopnie do nóg), Jawy 50 Golden sport i Jawy mustang typ 23P, których produkcja rozpoczęła się w latach 60. Motorowery te pochodzą od dawniejszych motocykli Jawa: 550, 555 i J-05 - doświadczenia z tych konstrukcji pomogły projektantom w stworzeniu wygodnych motorowerów z dobrymi jak na tamte czasy osiągami: 3,5 KM przy 6500 obr./min oraz 4 Nm przy 6250 obr/min . Silniki te przy imporcie do Polski były blokowane ze względu na ograniczenia prędkości motoroweru przez: zmniejszenie otworu króćca, przedłużenie kolanka, zmianę wyprzedzenia zapłonu oraz zmniejszone dysze, co dało 2 KM przy 4500 obr./min oraz zmniejszenie maksymalnego momentu obrotowego do ok.3,5 Nm.

Silniki te zostały wykorzystane w Ogarze 200, ze względu na dobre osiągi i brak polskich silników, które sprostałyby stawianym im wymaganiom .

Następcą Jawy 50 została po 11 latach przerwy,w 1994 roku Jawa Robby 50 typu enduro.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jawa_50

 

250px-Jawa_50_23P.JPG

 

Jak będziesz składać, to pamiętaj, że niektóre jawy miały + na masie, nie pamiętam, czy ten model.

Jak zrobisz normalnie a jeśli ta jawa ma odwrotnie to nie zagada.

Edytowane przez kootas
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio.... no nic, niech mi spec powie, ile kosztuje zrobienie jej do jazdy, doliczyć rejestrację i ubezpieczenie, i będę kalkulował. Ale chyba się nie opłaca. Sprzedać w pizdu.

 

A jak w ogóle to zarejestrować, skoro nie mam na to papierów? Da się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz pojezdzic, ale jak Ci sie spodoba, to szybko przestanie wystarczac. To jest malenstwo i do tego slabe. Dla doroslego chlopa to juz 350-tka, ten dzwiek... :)

 

Ewentualnie moglbys zachowac na przyszlosc. Kiedys takie sprzety beda duzo warte, juz sie powoli staja. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przyjdzie ziomek, mówił mi że spróbuje uruchomić silnik. Jak się uda, składamy. Tzn. ja będę śrubokręt podawał, bo nic więcej nie umiem. Jak do 5 stów to się pobawię, trochę pośmigam i pouczę się jeździć. Jak się nauczę i czytelnicy rzucą kasą, kupie 125 - kę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze @icman do jazdy tylko japończyk. Stosunek cena / jakość najepszy. Moim zdaniem warto zacząć od yamaha 125 dt. Wystarczy prawko Kat B, nadaje się w lekki teren i do jazdy po drogach. Jak już nauczysz się jeździć, to kupisz coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, yamaha 35 konna dla mnie, jak ja nawet na motorynce nie umiem jeździć? Motorek za 10 tysięcy 9 letni? :))))

 

Tylko skuter z automatem 125ccm, żeby mi się nie psuł. Tak mi doradzajcie a nie takie szaleństwa :)

 

Czyli tak - muszę sprzedać kię oraz te części - trochę dołożę i może coś kupię. A jak mi się nie spodoba jazda skuterem to co, zamknąć do szopy i zostać bez pieniędzy? Trudna decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Farbowana Kita niehabilito napisał:

A jak mi się nie spodoba jazda skuterem to co, zamknąć do szopy i zostać bez pieniędzy? Trudna decyzja

 

Sprzedasz, będziesz w plecy kilkaset złotych co najwyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam hondę  500-kę i jest to mój pierwszy motocykl, niczym wcześniej nie jeździłem (nawet motorynką) i czasem w całym sezonie wyjadę 10 razy ale i tak uważam, że warto.

Kiedyś jeden kolo powiedział, że jazda na moto to coś najprzyjemniejszego co facet (mężczyzna ;)) może robić w spodniach;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na start kupić starszy motor w 4t. Np. honda 125xl. Tylko strasznie trudno znaleźć taką w dobrym stanie. Jak trafisz to będziesz miał bardzo uniwersalny motor do wszystkiego (łatwy teren + drogi publiczne). Na start musisz liczyć od 5kzł na motor i od 2 kzł na ubiór. Możesz kupić taniej motor, ale wtedy dołożysz w jego serwis (opony, części potrzebne na start). Potem utrzymanie takiego motoru to wydatek 1-3kzł na rok w zależności jak dużo jeździsz. To jest tylko hobby. Ja w jeździe motorem nie widzę praktycznych aspektów, ale za to jedno z najprzyjemniejszych hobbby jakie w życiu miałem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.