Skocz do zawartości

Wolność i dobrobyt w Liechtensteinie


Enemy

Rekomendowane odpowiedzi

Jak czasem przeglądam sobie dyskusje lewaków i korwinistów w necie (nie powiem, niezła rozrywka, beka fhooy :D) to zauważyłem, że dosyć często z czerwonej strony barykady pada: "jak wam się nie podoba Polska, to sobie załóżcie własne państwo". Co prawda nie jestem korwinistą, ale jestem w stanie na to odpowiedź: takie państwo już istnieje i ma się bardzo dobrze, właściwie to jego mieszkańcy to najbogatsi i jedni z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Tym państwem jest Księstwo Liechtensteinu, które jest, że się tak wyrażę najbardziej "korwinowskim" krajem na świecie: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein

http://joemonster.org/art/32945

http://www.eurodesk.pl/europraca/liechtenstein-tylko-dla-wybranych

 

Po pierwsze jest to jedyne istniejące państwo na świecie, które powstało w sposób całkowicie pokojowy, po prostu przez kupienie ziemi przez ród Liechtensteinów. Po drugie to minipaństewko leżące między Szwajcarią i Austrią, to monarchia konstytucyjna, co prawda z cechami monarchii parlamentarnej, ale właściwie po referendum z 2003 r. stało się praktycznie monarchią absolutną, książę Jan Adam II, może powoływać i odwoływać parlament, do jego obowiązków należy także mianowanie sędziów Sądu Najwyższego, bez jego zgody niemożliwa jest zmiana Konstytucji. Jednak jednocześnie monarcha może zostać odwołany na drodze referendum, a każda gmina ma prawo do secesji. Do tego oczywiście nigdy nie doszło, mieszkańcy Liechtensteinu wiedzieli co robią, książę jest bardzo lubiany, dba o swoim poddanych, nawet urządza imprezki w swoim pałacu, na które każdy jest zaproszony w dniu jego urodzin.

 

FxbYfvK.jpg

 

Wraz z monarchią w Liechtensteinie w parzę idzie koszerny kapitalizm, przez wielkie K, gospodarka jest liberalna przez wielkie L. Proste prawo + jedne z najniższych podatków na świecie:

PIT - 4%

CIT - 12,5%

VAT - 8%

Podatek państwowy - 8 różnych progów podatkowych, maksymalna stawka to 8%

I jeszcze niewygórowany podatek gminny, wysokość zależna od regionu

 

Z czego podatku dochodowego prawie się nie płaci, dzięki kwocie wolnej od podatku wynoszącej bagatela 24 tys. franków szwajcarskich, czy jakieś 96 tys. zł. Dodam że niezapłacenie podatku w tym kraju nie jest traktowane jako przestępstwo, tylko wykroczenie. 

 

Kraj jest niesamowicie uprzemysłowiony, w rolnictwie pracuje jedynie 0,8% mieszkańców, 60% w usługach, reszta w przemyśle. Praktycznie nie ma tam bezrobocia. W statystykach wynosi ono 2,5%; ale i to typowe bezrobocie frykcyjne, związane ze zmianą miejsca zamieszkania, zmianą pracy itd. Na 36 tys. mieszkańców (wszystkich łącznie z dziećmi i starcami) przypada 30 tys. zarejestrowanych miejsc pracy. Więc praktycznie liczba miejsc pracy pokrywa się z liczbą obywateli zdolnych do pracy. Z kolei liczba zarejestrowanych firm to około 80 tys, ponad dwa razy więcej niż mieszkańców, urok raju podatkowego xD.

 

Nie obowiązuje żadna stawka płacy minimalnej. Można legalnie zatrudniać ludzi od 15 roku życia. A jak zarobki? W ramach kapitalistycznego wyzysku, średnie zarobki to 5,9 tys. franków miesięcznie, czyli około 23,6 tys. zł miesięcznie. Co gorsza brak płacy minimalnej sprawia że najniższe zarobki, w najmniej płatnych zawodach, latają w granicach "zaledwie" 3,7 do 5 tys. franków, czyli około 14,8 tys. do 20 tys. zł miesięcznie (strach się bać :P).

 

Liechtenstein wydaje znacznie mniej od innych państw europejskich na opiekę społeczną. W Europie przeznacza się na ten cel około 50% budżetu, tutaj około 20%. Nie ma zasiłku dla bezrobotnych, jego rolę pełni przymusowe ubezpieczenie od utraty pracy, składką 0,5% wynagrodzenia. W razie straty pracy ubezpieczony dostaje 80% wysokości poprzedniej pensji, pod warunkiem że płacił składki przez co najmniej 12 miesięcy, i jest gotowy podjąć każdą pracę znalezioną przez Urząd Pracy. Długość otrzymywanego z tego tytułu świadczenia jest uzależniona od wieku i okresu płacenia składek.

 

Statystyki przestępstw:

W 2014 r. liczba osób osadzonych w więzieniach została zliczona przez Eurostat na... 19 osób. W latach 2000-2002 liczba morderstw w Liechtensteinie spadła z "zawrotnej" liczby jednego do zera.

 

 

Poza Liechtensteinem na świecie istnieją jeszcze dwa księstwa, są to: Księstwo Monako i Księstwo Andory. Funkcjonują dosyć podobnie do Liechtensteinu, również to raje podatkowe z wysokim poziom życia. Problemem opinii publicznej jest to, że takie małe kurwidołki zazwyczaj nie są brane w większości statystyk. Np. pod względem PKB na mieszkańca, dwa pierwsze miejsca na świecie:

Monako - 187,6 tys. dolarów,

Liechtenstein - 157 tys

 

dla porównania:

Katar - 97,5 tys. dolarów

Szwajcaria - 85,3 tys.

Wielka Brytania - 44 tys.

Polska - 14 tys. (z czym do ludzi? :P)

 

Chciałem wrzucić linka z wikipedii, co do powyższych danych, ale już jakiś psi cycek to edytował, i nie ma wszystkich krajów, więc niech będzie link poniżej:

http://www.listnbest.com/25-richest-countries-europe-wealthiest-european-countries/

 

Trochę mniej aktualne dane, ale widać przewagę Monako i Liechtensteinu nad resztą.

 

Na koniec polecam analizę Liechtensteinu z hoppeańskiego punktu widzenia (koncepcja "Europy tysiąca Liechtensteinów" według Hansa-Hermanna Hoppe'go, o której pisałem na blogu omawiając libertarianizm):

http://mises.pl/blog/2013/07/02/young-wolnosc-i-dobrobyt-w-liechtensteinie-analiza-hoppeanska/

 

I wywiad z samym księciem Liechtensteinu:

http://mises.pl/blog/2014/05/21/jan-adam-ii-liechtenstein-panstwo-przetrwa-iii-tysiaclecie/

 

Gada jak koszerny libertarianin :). Głupek prawda? Zamiast  nakładać na ludzi ogromne podatki, wciągać społeczeństwo w długi nie do spłacenia, ściągać na siłę hordy muzułmanów, wprowadzać gender do szkół i przedszkoli i wprowadzić kraj do UE, ten pozwala ludziom normalnie żyć i się bogacić. Jest tak staroświecki, że nawet nie wie, że teraz w modzie jest co najmniej 100%-200% PKB długu publicznego, znaczy tego jawnego, bo dług ukryty (łącznie z zobowiązaniami na przyszłe emerytury to średnio w Europie jakieś 400-500% PKB):

http://www.spolkigieldowe.bdo.pl/biuletyn/67/bankowosc-i-finanse/czy-swiat-zbankrutuje.html

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 minut temu, Adolf napisał:

Właśnie się zarejestrowałem

Już jestem z Nimi od roku, widzę progresję, a nawet ich wspomogłem przekazem w BTC.

Prezydent to łebski gość, był korposzczurem, jak się upasł, to poszedł swoją drogą.

 

Adolf to będziemy wafle hehe.

Sory za offtop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kootas napisał:

 

Już jestem z Nimi od roku, widzę progresję, a nawet ich wspomogłem przekazem w BTC.

Prezydent to łebski gość, był korposzczurem, jak się upasł, to poszedł swoją drogą.

 

Adolf to będziemy wafle hehe.

Sory za offtop

     Jak mnie zaakceptują, zadeklarowałem kilka razy 10000usd, czy to wystarczy? Jeszcze mój wiek...

Fajnie by znaleźć się pionierem w takim towarzystwie. Zycie pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O,ooo :-)

Widzę, że wielu pragnie wolności.

Jak otrzymam paszport, to opiszę ile mnie to kosztowało.

 

Bardziej chodzi mi, nie o zamieszkanie tam, ale o zdeponowanie, leganie tego, co mam, w tamtym kraju.

Uwaga, oficjalna waluta to Bitcoin, w tym państwie.

Edytowane przez kootas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tamten Pan napisał:

Orientujecie się jakie mają być ceny ziemi w tym kraju? Bo mały jest niebywale, więc pewnie kosmiczne. I jak tam mieszkać? W szałasie?

 

Spójrz na ankietę rejestracyjną, tam nic nie ma na temat cen ziemi, tylko deklaracja na temat ile możesz zainwestować w swój rozwój i pośrednio w rozwój republiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liberland to nie jedyny taki projekt. Ostatnio powstało również Królestwo Enklawy. Jest to minipaństewko na granicy między Słowenią a Chorwacją, założone przez.... Polaków :):

http://turystyka.wp.pl/kat,1036545,title,Na-granicy-Chorwacji-i-Slowenii-grupa-Polakow-zalozyla-nowe-panstwo,wid,17553438,wiadomosc.html?ticaid=117025

 

Waluta obowiązują to Dogecoin. Jedyny podatek to VAT 1%. Życzmy powodzenia, w końcu Polak potrafi ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.