Skocz do zawartości

Kontrola i nauka odczuwania emocji (szablon)


Doug

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia,

 

temat emocji/uczuc jest czesto poruszany na naszym forum. Nie raz w naszych dyskusjach padaja porady w stylu "wez sie w garsc", "naucz sie kontrolwac swoje uczucia", "wiecej spokoju", itd. 
Tylko jak to robic? Jak sie tego nauczyc? 

 

Pierwszym krokiem jest oczywiscie tzw. mindfulness, czyli wlasna obserwacja swoich emocji i odczuc. Drugim krokiem jest znaleziene tzw. trigger, czyli czynnika sprawczego i w trzecim kroku nauczenie sie - lub przekierowanie dotychczasowej reakcji - na ta ktora chcemy (czyli czesto potocznie nazywane "zimna krwia).

 

Dzisiaj chcialbym sie z wami podzielic jak ja staram sie w sposob troszke ustrukturowany "uporzadkowac" swoje emocje. Kluczem jest zapisywanie - jednak przede wszystkim - podzielenie emocji na cztery komponenty:

 

1. Subjektywne doswiadczenie (jaka emocje/uczucie i jak mocno odczuwam w tym momencie?)

2. Poziom umyslowy: (jakie mam mysli w tym momencie? katastrofa? zawala sie swiat? jestem zajebisty? podobne wspomnienia, itd.)

3. Poziom cielesny: (napiecie, drzenie, przyspieszone bicie serca, pocenie sie, itd.)

4. Poziom akcji: (co zrobilem w tym momencie? ucieczka, atak, konfrontacja, rezygnacja, itd.)

 

Ja zrobilem sobie tabelke w Excel-u i zapisuje takie kluczowe lub wazne dla mnie przezycia. Staram sie to robic jak najszybciej od danego momentu, gdyz emocjie zmieniaja sie z uplywem czasu (oczywiscie nie zawsze sie udaje).

 

Podaje linka do ksiazki z ktorej to wzialem: https://www.amazon.com/Gefühle-Griff-Emotionen-braucht-reguliert/dp/3642353495 (dostepna niestety tylko po niemiecku)

 

Moze sie komus przyda.

 

Pozdrawiam,

 

Doug

Edytowane przez Doug
  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

A jak z samym mindfulness? praktykujesz sam czy na spotkaniach/ warsztatach grupowych? Sam niedawno rozpocząłem trening uwaznosci na sesjach grupowych, tyle że trochę się zalamalem gdy na ostatniej sesji nie mogłem uciec od myśli o seksie z jedną z uczestniczek. Karwa poszedłem tam aby pomóc sobie rozładować stres i napięcie a zamiast tego kombinuje jak tu zaruchac. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kontrolowania emocji, może komuś zadziała wyrobienie w sobie nawyku opóźniania reakcji. Na zasadzie "cokolwiek się dzieje, zawsze najpierw 3 sekundy milczenia, a potem się odzywam". I tak w większości sytuacji natychmiastowa reakcja nie jest niezbędna. Akurat ja z kontrolą emocji problemu nie mam, bo całe szczęście nie mam za dużo do kontrolowania, także może ta porada okaże się niewykonalna dla niektórych, no ale to oceńcie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.