Skocz do zawartości

Wojna domowa w byłej Jugosławii


Esej

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze jest to jeden z moich ulubionych motywów historycznych zapraszam serdecznie do dyskusji. Mile widziane publikacje na ten temat, filmy zarówno dokumentalne jak i fabularne, wywiady, reportaże, propaganda, wojskowość oraz ogólna dyskusja- dlaczego Jugosławia upadła, kto za tym stał, jak wygląda dzisiaj region Bałkanów Zachodnich.

 

Z mojej strony na początek rzetelna publikacja Marka Waldenberga- Rozbicie Jugosławii

 

http://chomikuj.pl/ziela25/Ksi*c4*85*c5*bcki+historyczne/06+Historyczne+R*c3*b3*c5*bcne/Waldenberg+Marek+-+Rozbicie+Jugos*c5*82awii+*5bJSL*5d,2771779928.pdf

 

oraz słoweński dokument:

 

 

 

oraz po 20 latach od tamtych wydarzeń:

 

Zagrzeb

 

 

Skopje

 

http://www.youtube.com/watch?v=HBgbvdw3xek

 

Belgrad

 

 

Bosnia vs Serbia

 

 

 

dodam tylko, ze obydwa mecze pomiedzy Chorwacją, a Serbią odbywały sie bez kibiców gości, co jest rzadkoscią w meczach reprezentacyjnych

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w tym temacie przeczytałem taką oto pozycję:

http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1013266/henryk_pajak_bandytyzm_nato,114198.html

 

Powiem tak - pod względem merytorycznym książka bardzo ciekawa, rzucająca kompletnie inne światło na wydarzenia ukazywane przez media, na NATO i USA, zawierająca wiele faktó które nigdy nie przeszły i nie przejdą przez mainstream. Przeszkadza jednak nieco nieustanne bicie piany autora praktycznie na wszystkich i wszystko, a w szczególności na naszą pseudoelitę postokrągłostołową, ocierające się o skrajną nienawiść czasami. Nieco zniekształca to odbiór książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie wojny w Jugoslawii konflikt ten trwa juz od II wojny swiatowej mianowcie  przypominaja mi sie pewne teskty ktore wyczytalem gdzies w internecie a takze widzialem gdzies w filmach dokumentalnych .Najkrwawsza byla wojna Chorwacko-Serbska ...W szeregach Chorwatow byli tzw Ustasze ktorzy okrucienstwem dorownywali panom z UPA .Kto pomagal Ustaszom ? Niemcy i Watykan a mianowicie Jezuici .Organizowane byly masowe mordy na czas specjalnym nozem ,rekordzista byl jeden z Jezuitow ktory wlasnorecznie zamordowal kilkadziesiat osob .Watykanowi chodzilo glownie o ''nawrocenie'' prawoslawnych Serbow na katolikow .Metody i okrucienstwo Chorwatow bylo tak duze ze nawet Niemcy interweniowali .Lata 90-te i Jugoslawia sie rozpada ,do dzis trawaja tam konflikty religijne i narodowosciowe poiedzy katolikami ,prawoslawnymi i muzulmanami z Bosni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda z ustaszami i handscharem bosniackim, ale trzeba uczciwie dodac, ze czetnicy tez głowy odcinali,tam w II Ws wszystko było pojebane, lokalne sojusze nawet czetników z ustaszami, współpraca z niemcami i włochami zwłaszcza, wspolny front przeciwko tito, a w tle neisamowita brutalnośc wszystkich narodów bałkańskich. Swoja droga trzeba miec naprawde rozpierdoloną głowę, zeby obcinac głowy w konkursach organizowanych w obozach koncentracyjnych na bezbronnych ludziach. Później, pewnie tez na bazie własnie II WS okrucienstw,ludzie mieli dość i tak powstała Jugosławia Tito, twór sztuczny, który na przeszło 45 lat,a nawet krócej przytłumił aspiracje niepodległosciwoe tych narodów, zepchnął je do podziemia,ale wybuch był nieunikniony, zwłaszcza pamiec o niesamowitych okrucienstwach, oficjalnie potepiana i chyba nawet w jugosławii tito tabu, a nieoficjalnie z ojca na syna i wnuka przechowywana. Interesuje mnie te panstwo równiez z tego wzgledu, ze to były chyba troche takie współczesne nam Chiny to znaczy rządzi partia komunistyczna,ale gospodarka jest quasi-kapitalistyczna, zwłaszcza turystyka była waznym zródłem dochodu mieszkanców. w 1989 roku te wazne panstwo południowoeuropejskie miało 23 mln mieszkanców i 255 tys. km kw. gdyby nie zostało rozpierdolone przez Niemców (teza S. Michalkiewicza) dzisiaj byłoby solidnym europejskim graczem na południu.

Dzisiaj, trudno ocenic na oko, nienawisc do siebie tych narodów. Nie wiem, nie byłem tam i nie wiem jak to wygląda wsród ludzi innych niz srodowiska kibicowskie. Pewnie jak wszędzie, wiekszosc chce w koncu zarobić, nażreć, nachlać sie i naruchać do syta. Nie bez przcyzyny w takiej Serbii został prezydentem zwolennik przepraszania i kajania sie za wszystko Tadić.Serbowie ciagle wahaja sie pomiedzy rosyjską, tradycyjna, prawoslawna przyjaźnią a paszportem UE i zarabianiem jak dzisiejsi Polacy na saksach.  Bośnia to tragedia gospodarcza, Chorwacja i Słowenia gospodarczo stoją silnie. Macedonia tez chyba niezbyt bogata, a Kosowo to oczywiscie szkoda gadać, chociaz dla Serbów bezpowrotnie stracone, ze wzgledu na demografie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda z ustaszami i handscharem bosniackim, ale trzeba uczciwie dodac, ze czetnicy tez głowy odcinali,tam w II Ws wszystko było pojebane, lokalne sojusze nawet czetników z ustaszami, współpraca z niemcami i włochami zwłaszcza, wspolny front przeciwko tito, a w tle neisamowita brutalnośc wszystkich narodów bałkańskich. Swoja droga trzeba miec naprawde rozpierdoloną głowę, zeby obcinac głowy w konkursach organizowanych w obozach koncentracyjnych na bezbronnych ludziach. 

 

Nie zapominaj o integralnym ukraińskim nacjonaliźmie Dmytra Doncowa, który narodził się w latach 20-tych XX wieku, a ukrystalizował się w postaci Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów która powstała w roku 1929 w Wiedniu. Doprowadził on do potwornego ludobójstwa dokonanego przez OUN-B i UPA w latach 1943-1945 na polskiej, bezbronnej ludności cywilnej. Skala okrucieństwa i sadyzmu przewyższa wszystko co wyczyniały NKWD, RKKA, Wehrmacht czy Waffen SS. 

 

Myślę że pod względem zwyrodnienia zbrodnie na Wołyniu i w Gaicji Wschodniej oraz zbrodnie w Jugosławii są do siebie porównywalne.

 

Ukraińcy też kolaborowali z III Rzeszą. Dowodem jest chociażby 14 Ukraińska Dywizja Grenadierów SS "Galizien" i masakra w wykonaniu 5 pułku SS wchodzącego w skład tej dywizji Huty Pieniackiej, gdzie było ponad 1000 trupów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to sie zastanawialem w tej kwestii mordow .No bo patrzcie ;Ukraincy jak i Serbowie badz Chorwaci to potomkowie Slowian ,czyli ludow spokojnych ,rolniczych a jak wezmiemy historie i otworzymy na dowolnej stronie to ciagle walczylismy z krajami germanskimi badz innymi i to na nasz plus.To Germanie byli barbarzynscami i ludzmi od mordow i bicia,podbijania  patrz.Wandale,Wikingowie i tak dalej konczac na Imperium Brytyjskim.My Slowianie(Rosja,Polska itd) Czasami spuszczalismy taki wpierdol ze inne narody sie przez dekady pozbierac nie mogly ,niestety jestesmy ciagle sklocani.Rosja na Polske ,Polska na Ukraine ta z kolei na Rosje Serbia na Chorwacje i tak dalej .Nie wiem po co?Na co? Ale ten fakt mnie zawsze zastanawial ze jako potomkowie rolnikow rozpierdalalsmy w pyl inne armie przez wieki i rzadzilismy w Europie .Warto dodac ze w XVII wieku Polska byla najwiekszym panstwem w Europie a polski byl glownym jezykiem.Dzis to jako slowianska sila to chyba tylko Rosja zostala ..,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okrucienstwo na Bałkanach w mojej ocenie jest skutkiem potwornego spadku w postaci ponad 500letniej niewolii tych narodów pod butem osmanskim, a czym jest orientalizm to widac jeszcze dzisiaj np. ISIS przeciwko syryjskim wojskom rzadowym, ludnosci cywilnej, jazydom itd. Co do UPA to mordy tzw. czerni, typowe zachowanie dla wojen chłopskich, brak broni palnej, olbrzymia nienawiść do Polaków spowodowały uzycie tego co chłopi ukrainscy mieli pod ręką, stąd myślę ta brutalność i zaciekłośc w potowrnym mordowaniu.

 

Ostatnio mecz Serbia- Albania:

 

http://www.youtube.com/watch?v=cTTRp2aJUtc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosowo, to degrengolada rządzona przez gangsterów. Z Serbów w zachodnich mediach zrobiono w czasie wojen na Bałkanach hitlerowców i sadystów, gdy tymczasem prawda była taka, że w tym regionie nikt nie był święty i każdy mordował każdego. A w szczególności Albańczycy. Serbowie przynajmniej weszli jakiś czas temu na normalną drogę, a Kosowo to w tej chwili upadłe państwo żyjące z przemytu, narkotyków i handlu ludźmi, prześladujące mniejszości, będące w ogromnej zapaści gospodarczej. Niestety nasz rząd dołożył rękę do tego bagna uznając niepodległość Kosowa, po to by przypodobać się USA i NATO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serbowie ogolnie to faecie w wiekoszci z jajami.Sa strasznie zawzieci,twardzi Podobnie jak ruscy i my Polacy.Ogolnie potrafia sie napierdalac ale przewaznie byli osamotnieni,wydaje mi sie Jugoslawia rozpadla sie takze dlatego iz pozycja Rosji Jelcyna byla slaba ...Zeby wtedy rzadzil Putin nie potoczyloby sie tak jak sie potoczylo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

sprawa wygląda na ciekawą, jeśli chodzi o albańców w macedonii, gdzie stanowia 25% ludności. Tam z tymi albańcami cały czas jest kocioł, bo są podpuszczani przez jankesow. wydaje sie jednak, ze jak piszesz Assasyn teraz albańcy już niewiele zrobią, Rosja putinowska na pewno nie dopuści tym razem do ponownego rozpierdoelnia sie ich na Bałkanach, tym razem w Macedonii.

Mnie zastanawia kwestia Republiki Serbskiej w BiH. Tamtejsze wladze od dawna mówią o oderwaniu się, ale to póki co pusta gadka.  Zreszta jak długo ten cały sztuczny BiH będzie trwał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.