Skocz do zawartości

"Wołyń"


Endeg

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj na festiwalu filmowym w Gdyni zaprezentowano publiczności "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, najbardziej oczekiwany firm roku (nie wszyscy chętni dostali się na projekcję).  Reżyser jest znany z tego, że nie boi się poruszać kontrowersyjnych kwestii z historii, polityki, lubi grać na czułych, wręcz przeczulonych strunach.

 

Nie oglądałem jeszcze obrazu, ale z opisów dziennikarzy i komentarzy widzów wynika, ze film jest bardzo mocny, a końcówka wręcz wbija w fotel. Zaczyna się idyllą w 1939; tak jak w "Panu Tadeuszu" młoda Zosia się zakochuje, potem są sekwencje z wesela przypominające nawiązujące do "Łowcy jeleni". Wszystko zmienia wybuch wojny, zaś cała akcja zmierza do tragicznego finału. Odtwórca jednej z głównych ról Arkadiusz Jakubik mówił" "Lekko nie było, chciałem uciec z planu. Te straszne obrazy długo mi się śniły".
 

Symptomatyczne, że Ukraińcy byli zainteresowani dystrybucją filmu w swoim kraju, ale po obejrzeniu dzieła zrezygnowali z zakupu.

 

Czy ktoś z Braci już obejrzał?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie niepokoi coś innego - właśnie wstałem i w zetce słyszałem ochy i achy nad tym filmem szabas gojów z gówna wyborczego - i to zastanawia. Prawdopodobnie chodzi o pokazanie morderstw żydów przez UPA, stąd taki ich zachwyt nad produkcją. Nie miejmy złudzeń - gdyby film pokazał pełną prawdę, Smarzowski dostałby depresji w piątek wieczorem i się powiesił.

 

Pytanie brzmi ile prawdy tam będzie - 5%? 7%?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Silny napisał:

Prawdopodobnie chodzi o pokazanie morderstw żydów przez UPA, stąd taki ich zachwyt nad produkcją.

 

Chodzi o napuszczenie Polaków na Ukraińców i odwrotnie. U nas się robi takie produkcje, u nich o dzielnych banderowcach i już w wypadku większej zawieruchy masz 2 nienawidzące się nacje obok siebie.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś pisałem, ten film i pojawienie się go akurat teraz to nie przypadek...Tak jak wspomniał @Mosze Red chodzi o wywołanie odpowiedniej reakcji w Polsce, dlaczego film wychodzi w tym momencie gdzie w Polsce mamy ponad 1 milion banderowców? ''przypadeg? nie sondze''

Dlaczego nagłasiane są sprawy pobić Polaków w UK? wiadomo, są takie akcje ale to nie o to w tym chodzi, jakaś część Polaków wróci do kraju a tu co? Ukraincy zajeli ich miejsce, to znaczy wkurwienie, bunt i bitwa...Wizyta ministrów Prawa i Sprawiedliwości w UK to takie działanie pod publikę, alibi i odwrócenie uwagi, ze jak w razie czego to ''Ale my o was się upominaliśmy aby was nie bili w Anglii''

Dlatego PIS tak kocha Ukraińców, dlaczego mamy przypadki używania symboli UPA-OUN w Rzeszowie i innych miastach i nikt nic nie robi? jest to tolerowane...

PiS to proamerykańska partia który jest solidnie wykorzystywana przez USA jako piesek na Rosję poprzez bratanie się z Banderlandem...W zwiazku z tym mają naszą pomoc, miejsca pracy tutaj, kosztem Polaków i teraz pytanie, czy stosując takie metody rząd w Polsce jest polski? nie, jest zainstalowany przez obce służby...

Poczekajcie na moment kiedy na kresach Polskich  Ukrainców będzię większość :)

Samego filmu nie widziałem, ale chętnie zobaczę w kinie...

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Assasyn napisał:

Dlaczego nagłasiane są sprawy pobić Polaków w UK? wiadomo, są takie akcje ale to nie o to w tym chodzi, jakaś część Polaków wróci do kraju a tu co? Ukraincy zajeli ich miejsce, to znaczy wkurwienie, bunt i bitwa...Wizyta ministrów Prawa i Sprawiedliwości w UK to takie działanie pod publikę, alibi i odwrócenie uwagi, ze jak w razie czego to ''Ale my o was się upominaliśmy aby was nie bili w Anglii''

 

Nie wrócą, po kilku latach w UK mają ułatwioną drogę do Kanady czy Australii (jeśli mają fach w ręku), ewentualnie przytulą się do socjalnych krajów skandynawskich.

 

Wrócą tylko ci, którzy w swoim pojęciu już się "zarobili" zbudowali dom w PL, kupili auto, ewentualnie hektary i mają trochę oszczędności + zawód pozwalający w PL zarobić kilka tysi miesięcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mosze Red napisał:

 

Nie wrócą, po kilku latach w UK mają ułatwioną drogę do Kanady czy Australii (jeśli mają fach w ręku), ewentualnie przytulą się do socjalnych krajów skandynawskich.

 

Wrócą tylko ci, którzy w swoim pojęciu już się "zarobili" zbudowali dom w PL, kupili auto, ewentualnie hektary i mają trochę oszczędności + zawód pozwalający w PL zarobić kilka tysi miesięcznie. 


Z UK z jakims konkretnym zawodem mozna do Kanady, USA i Australii leciec kilka razy latwiej niz z PL. Szczegolnie do USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://naekranie.pl/aktualnosci/festiwal-w-gdyni-wolyn-dostaje-nagrode-od-kurskiego-i-tvp-smarzowski-nie-przyjmuje-1239173

 

Ja jednak stoję po stronie Smarzowskiego, który sam mówił, że ten film może nas zjednoczyć niż podzielić. Mają być w nim pokazane nie tylko okrucieństwo Ukraińców ale i błędy i nieudolność Polaków w tej sprawie. Wiadomo nigdy nie jest coś czarne albo białe w życiu.

 

Odnośnie filmu, z pewnością idę na niego do kina, na Smarzowskim już byłem 3 razy i to reżyser na którego zawsze będę chodzić do kina. Dołuje, niszczy psychikę ale go cenię i uwielbiam bo czuć w nim artyzm i wrażliwość. Jest brutalny i dosadny, ale czasami takie też bywa życie. Sam mówił, że kręci filmy o tym co go boli. Podejrzewam, że kolejny film może być o pedofilii w kościele np.

 

"Wołyń" na pewno mnie zniszczy, już jedna sama recenzja mnie mocno zdołowała a co dopiero widzieć to w kinie. To cholernie smutne i straszne, że ludzie mordowali innych tylko dlatego, że byli innej narodowości. Dla mnie to jest niepojęte.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wielkim fanem "Smarza", wszystkie jego filmy zwalają z nóg swoją dosadnością i realizmem. Jest też twórcą dobrych widowisk teatralnych, tj. "Małżowina", "Kuracja". Mam pewność, że tym razem też się nie zawiodę. :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
23 minuty temu, Assasyn napisał:

(u)Kraińcy komentują ''Wołyń'' i ich obecny stosunek do Polaków, nasi ''kumple'' :)

 

I ten filmik z ich komciami powinien być puszczany przez tydzień w naszej publicznej telewizji w godzinach najwyższej oglądalności, żeby ludzie mieli świadomość jakie podejście do nas mają "sąsiedzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mosze Red napisał:

I ten filmik z ich komciami powinien być puszczany przez tydzień w naszej publicznej telewizji w godzinach najwyższej oglądalności, żeby ludzie mieli świadomość jakie podejście do nas mają "sąsiedzi".

 

Ja bym się tak nie rozpędzał. To jest profil nacjonalistycznego ugrupowania ukraińskiego (??) umieszczony na rosyjskiej stronie.
Na mur duża część tych komentarzy jest made in russia ... FSB nie po to ma wyspecjalizowane działy do takich spraw, żeby odpuścić taką okazję.
Na pewno nie traktowałbym tego jako reprezentatywnej próbki poglądów całego społeczeństwa ukraińskiego.

 

A na film się na pewno wybiorę.

Edytowane przez GurneyHalleck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mosze Red napisał:

 

I ten filmik z ich komciami powinien być puszczany przez tydzień w naszej publicznej telewizji w godzinach najwyższej oglądalności, żeby ludzie mieli świadomość jakie podejście do nas mają "sąsiedzi".

Większą oglądalność ma niestety to co ktoś zjadł na śniadanie i czemu najukochańsza gwiazda dała dupy temu, a nie tamtemu :) tak wygląda ogólne zainteresowanie tematem :)

Edytowane przez Assasyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Nie wiem czy ten film chcę oglądać.

 

Znam ten wątek historii, znam setki opisanych metod tortur, zastosowanych na polskich sąsiadach. To nie ludzkie, okraszone modlitwą do szatana.

 

Nie chcę tego oglądać, za bardzo boli. Np. Po 'Drogówce', Smarzowskiego, miałem doła. Znając prawdę jak to działa. Spodziewałem się efektu przedstawionego w filmie.

Zabolało.

 

Dawno już nie oglądałem filmu dla przyjemności. Od jakiegoś czasu stałem, się cynikiem, każdy wytwór kinematografii uważam za próbę wywarcia wpływu na mnie, i moją opinię.

 

"Wołyń" za jakiś czas obejrzę, ale muszę się przygotować na ból jaki doznam. Swojego czasu miałem to z horrorami. Do dzisiaj nie oglądam. Za bardzo się boję.:wacko:

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem. Trochę się zawiodłem.

A może przyczyniło się do tego towarzystwo w jakim oglądałem film, nie wiem.

Tak czy siak jeden czy drugi moment troszku mnie ruszył a tak to nudnawe.

A może po prostu znam tą historię i wiedziałem czego mogę się spodziewać a dostałem 25% z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest to film zrobiony na światowym poziomie. Ujęcia, gra aktorów, budowanie napięcia (brak muzyki!), a przede wszystkim przekaz, że nie wszystko jest czaro - białe, że wystarczy nutka zazdrości (Ukraińcy), doza zadufania w sobie (Polacy) i przy niesprzyjających okolicznościach można rozbuchać taką nienawiść o jakiej nie śniliśmy. Nikt tam nie jest do końca dobry i nikt nie jest do końca zły, a wszystko na tle dziewczyny z dzieckiem. Ot ładnej kobiety z małym dzieckiem, jakich tam było tysiące. Seks, przemoc, strach, radość. Od wieków tak to wyglądało. To jest ukazanie jakiejś części prawdy, a Smarzowski ewidentnie, jednoznacznie nikogo nie obwinia za to co się tam stało, ale jasno daje do zrozumienia, że to co spotkało Polaków, ta nienawiść i żądza mordu jest niczym w kontekście agresji Niemców. A Ukraińcy na tym co zrobili wyszli jak zabłocki na mydle (Kołchozy, Stalin, Oligarchowie), co też film w domyśle pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nasi przodkowie się w grobach przewracają, po tym, co wysmarował ten anty polski sejm.

Obsadzony przez zdrajców PISPONOWOCZESNA.
Uchwała w takim brzmieniu:

Cytat

 

 

U C H WA Ł A SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 2016 r.
Deklaracja Pamięci i Solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Verkhovnej Rady Ukrainy
Kierując się duchem solidarności pomiędzy narodami Polski i Ukrainy, działając zgodnie z duchem strategicznego partnerstwa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską
i Ukrainą, podkreślając nasze niezachwiane zaangażowanie we wspólną obronę podstawowych zasad prawa międzynarodowego, suwerenności narodowej oraz

integralności terytorialnej każdego z naszych państw, przywołując wielkie i niepodległości, historyczne ofiary  naszych narodów w obronie wolności

dążąc do szczęśliwego życia naszych narodów w zjednoczonej Europie, my, przedstawiciele Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Verkhovnej Rady Ukrainy:
Wspólnie i jednocześnie przyjmujemy niniejszą „Deklarację Pamięci i Solidarności”, aby oddać hołd milionom ofiar poniesionych przez nasze narody w czasie II wojny światowej
oraz potępić zewnętrznych agresorów, którzy próbowali zniszczyć naszą niepodległość.

 

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/8D8F9F90C03DD360C12580520025A9F1/%24File/946.pdf

 

Podpisana, przegłosowana przez zdrajców:

 

Głosowanie nad uzupełnieniem porządku dziennego o punkt w brzmieniu: Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały Deklaracja Pamięci i Solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Verkhovnej Rady Ukrainy, druk nr 946

Wyniki indywidualnew formacie PDF

Głosowało - 431  posłów   Za - 379    Przeciw - 44    Wstrzymało się - 8    Nie głosowało - 29 

Wyniki głosowania wg klubów
Klub/Koło Liczba czł. Głosowało      Za      Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
PiS 234 226 221 1 4 8
PO 133 119 119 - - 14
Kukiz15 36 35 - 35 - 1
N 30 28 27 - 1 2
PSL 16 13 8 3 2 3
ED 4 4 4 - - -
niez. 4 3 - 2 1 1
WiS 3 3 - 3 - -

 

Można odczytać nazwiska w źródle:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=8&NrPosiedzenia=28&NrGlosowania=1

Jasno i wyraźnie widać, że władza w Polsce nie należy do Polaków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.