Skocz do zawartości

Biblijne piekło to nie wieczne męki, a po prostu unicestwienie grzeszników


Enemy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
Dnia 29.10.2016 o 15:23, Enemy napisał:

W zasadzie to wizja wiecznych mąk piekielnych stoi na bakier z samymi podstawami chrześcijaństwa, które mówią o tym, że karą za grzech jest śmierć, nagrodą za dobro, jest natomiast zmartwychwstanie i życie wieczne:

Bo żeby poprzeć czymś swoją ideę potrzeba argumentów nie z tej ziemi. Jeżeli napiszesz idealna receptę życia (taką jest według mnie biblia) to jak przekonasz ludzi żeby to stosowali, nawet dla ich własnego dobra? Znając jednocześnie naturę człowieka. Oczywiście musi to być coś czego nie sprawdzi i nikt nie sprawdził. Coś czemu nie zaprzeczy i czego nie potwierdzi. Co pozostaje? Wizja piekła lub nieba po śmierci. Myślę że w tym nie ma się co doszukiwać sensu większego niż istnieje. Jeżeli powiesz dziecku żeby nie wkładało rąk do ognia pewnie i tak to zrobi i wtedy się przekona. Jeżeli zagrozisz konsekwencjami których nie sprawdzi i nie będzie w stanie zaprzeczyć wywołasz głębszą refleksję i często osiągniesz skutek. 

Reasumując - biblia to jedna z mądrzejszych książek napisana przez mega bystry mózg. Gotowa recepta jak żyć szczęśliwie i zrozumieć siebie.

  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odnosząc się do pierwszego tytułowego postu Enemy. Tak Bóg jest miłosierny... ale np. w Głównych Prawdach Wiary punkt 2 jest powiedziane „Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a z zło karze”. I można dyskutować jaka to kara... Jezus owszem wybacza swoim oprawcom... ale z kolei kiedy zostaje ukrzyżowany to ma „towarzystwo” dwóch łotrów z których jeden żałuje za swe występki i zostają mu one wybaczone... zkolei drugi z łotrów nie okazuje żadnej skruchy a nawet wręcz zaczyna kpić i szydzić z Jezusa... tutaj możemy domniemać jaka będzie kara za grzechy. Co do kary w postaci „wiecznych męk”... wynika raczej że człowiek wierzący pokłada ufność w wyroki Boże... więc jak mógłby trafić człowiek do Raju (Nieba) podważając je... Pewien smutek ludzką duszę by ogarnął że nie ma twych bliskich z tobą razem w Raju... ale ufasz że Bóg jest sprawiedliwy. Zasadniczo zgadzam się ze kara ma czegoś uczyć, stąd istnieje idea „Czyścca”... ale zdania są tu podzielone... ktoś jest zwyrodniały i niereformowalny, zakładam że mówisz od duszy takiego nieszczęśnika... a duszy nie można zgładzić, mówią o tym znowu Główne Prawdy Wiary punkt 5. „Dusza ludzka jest nieśmiertelna”. Istnieje również teoria „Pustego Piekła” mówiąca że Bóg jest tak miłosierny że na nie nie skazuje. Ale wtedy gdzie sprawiedliwość... możesz być dobrym człowiekiem, pomagać innym itp. albo zwyrodnialcem, mordercą i gwałcicielem... a i tak trafisz do Raju. Poza tym idea samego „Piekła” tez ewoluowała, co jest też ciekawym tematem do dyskusji. Piszesz również o chorobie CIPA która wyłącza zakończenia nerwowe, co skutkuje nie odczuwaniem bólu, więc rozumiem że w „Piekle” spodziewasz się bólu fizycznego. A co do Piekła to ta wersja wydaje się „wiarygodna” dla mnie...

http://www.zajezusem.com/index.php?num=6245

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Oksymoron napisał:

Głównych Prawdach Wiary

Wymysł kościoła.

32 minuty temu, Oksymoron napisał:

Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a z zło karze

Tak? to w takim razie Jezus przyszedł na świat po to aby ludzi pokarać? bo Biblia wyraźnie mówi że przyszedł do tych którzy potrzebują miłosierdzia. W dodatku niezrozumienie tego stwierdzenia, co charakteryzuje wielu katolików, dobitnie sugeruje że Bóg ma w dupie okoliczności w których człowiek popełnił coś złego. Podobnie jak fakt żeby nadstawiać drugi policzek, wg katolików trzeba pozwolić sobie aby Cię napierdalali w twarz, aż spuchniesz :) 

32 minuty temu, Oksymoron napisał:

stąd istnieje idea „Czyścca

Kolejny wymysł kościoła, aby trzepać kasiore na moheros beretos itd, po cholerę Bogu papierki?

Nigdzie tego w Biblii nie ma, ale zgadza się z tradycją kościoła :) 

 

Ten lud czci Mnie wargami, 
lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. 
Ale czci Mnie na próżno, 
ucząc zasad podanych przez ludzi. 
Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, ». 

 

I mówił do nich: «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez The Motha
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że część cytatów traktujesz dosłownie... Nigdzie nie stwierdziłem że katolik nadstawia jeden potem drugi policzek... a potem to chyba tylko dupę nadstawić do kopa może... Z nadstawieniem drugiego policzka bardziej chodzi o to żebyś mu nie odpłacał tym samym... poza tym mówisz o Biblii a ona nie powstała za jednym zamachem... jest raczej zbiorem "zebranych" tekstów... a niektóre do niej nie trafiły... tak po prostu jak choćby "ten wymysł Kościoła" Główne Prawdy Wiary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Oksymoron napisał:

Nigdzie nie stwierdziłem że katolik nadstawia jeden potem drugi policzek

A ja nigdzie nie napisałem że Ty to stwierdziłeś, to moje zdanie które wynikało jako uzupełnienie myśli, coś w rodzaju dodatku.

10 minut temu, Oksymoron napisał:

Z nadstawieniem drugiego policzka bardziej chodzi o to żebyś mu nie odpłacał tym samym

Wiem.

10 minut temu, Oksymoron napisał:

poza tym mówisz o Biblii a ona nie powstała za jednym zamachem

Za jednym zamachem to powstał Koran :P 

11 minut temu, Oksymoron napisał:

tak po prostu jak choćby "ten wymysł Kościoła" Główne Prawdy Wiary...

Kościół od wieków dodaje sobie co nowe treści, jakieś przykazania i tym podobne, wystarczy być odrobinę świadomy. Religia zawsze była przeciwko bogaceniu się materialnemu i intelektualnemu, bo w motłochu lepiej utrzymać swoją władzę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.