Skocz do zawartości

Elektronika - potrzebna delikatna pomoc :)


Mocny Wilk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Wjebałem się w wykonanie w ramach części swojej pracy inżynierskiej układu dla akcelerometru analogowego. Od razu piszę, że na elektrodę z tym nie pójdę bo i tak mi nie odpowiedzą tylko zadrą nosy i zleją ciepłym czymś. Jeśli są na forum jacyś bracia ogarniający temat, to proszę się nie krępować i śmiało pisać :P

 

Info o scalaku http://html.alldatasheet.com/html-pdf/48923/AD/ADXL250JQC/82/3/ADXL250JQC.html

 

Może głupie pytanie ale chcę mieć pewność, a mianowicie: "when using ADXL250 both pins 13 and 14 need to be connected supply for device to function" czy to na 100% oznacza, że nóżka 13 i 14 mają być ze sobą połączone? (do 14 będą szły nóżki kondensatorów).

A zresztą co będę się szczypał:  ?ui=2&ik=129dafbb88&view=fimg&th=1586e299446f6233&attid=0.1&disp=emb&realattid=ii_ivl6vjui0_1586e231eca8569e&attbid=ANGjdJ_vjLIfvlGr5f6BJWdu-ap1cEAjJDKX2BorVrpIGoquHAMdnw-FSMvQ5jNglt245yjbEl1mJiCnGhom0LdyjJeIagrAWItWayoG8rszd3MER45bV9yvBVSMGdc&sz=w1088-h614&ats=1479486685292&rm=1586e299446f6233&zw&atsh=1

 

Płytkę kupiłem taką https://sklep.avt.pl/plytka-uniwersalna-do-smd-38416.html 

Dam radę połączyć na niej w miarę profesjonalnie SMD i elementy przewlekane? Osobiście uważam, że się nadaje ale nie mam z kim skonsultować.

 

Jeszcze kabel kynar, jak puszczę taki kabel między ścieżkami płytki w razie potrzeby co by połączyć coś z masą np. to czy zda to egzamin czy chujnia z grzybią i tak się nie robi?

 

Mam nadzieję, że w miarę jasno napisałem ;)

 

Kupiłem też laminat i marker olejowy w razie gdyby opcja wyżej nie wyszła to spróbuję samemu zrobić ścieżki i płytkię na układ zasilania i połączę kabelkami z nóżkami scalaka na fragmencie wyciętej gotowej płytki.

Pozdrowienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mocny Wilk napisał:

"when using ADXL250 both pins 13 and 14 need to be connected supply for device to function"

 

Mam wrażenie że to jest pisane engriszem, lub brakuje w tym zdaniu przecinków albo zamieniono pewne słowa.

 

To zdanie:

when using ADXL250, (przecinek) both pins 13 and 14 need to be connected (to power) supply for device to function


ma inne znaczenie od tego:
when using ADXL250, (przecinek) both pins 13 and 14 need to be connected, (przecinek) for device to function" (bez 'supply')

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to tera sie zgadza, ni.

 

Tłumaczenie:
Kiedy ADXL250 jest w użyciu (używane), oba piny 13 oraz 14 muszą być podłączone do zasilania, aby urządzenie działało poprawnie.

 

Zakładam że 'supply' w tym kontekście jest skróconym 'power supply' - czyli zasilanie.

 

Ale poczekaj, niech jakieś mądre głowy się wypowiedzą, bo ja formalnego wykształcenia technicznego, ani filologicznego nie posiadam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to się przyda, jest o czujnikach przyspieszenia w naszym języku (na pierwszy rzut oka dopatrzyłem się tam błędu dla układu ADXL150 na pinie 13 w stosunku do oryginalnej noty producenta):

http://elportal.pl/pdf/k01/39_06.pdf

 

W przypadku tego czujnika (ADXL250) zasilanie podajemy na dwa piny (13 i 14) dając pojemność 100 nF do masy (ADXL150 ma 13 pin wolny). Dobrze byłoby zastosować też oddzielny stabilizator 5V (np. LP2951 lub nawet zwykły 78L05), przynajmniej ja tak robię aby odseparować wrażliwe na zasilanie podzespoły takie jak np. czujniki.

Akurat konkretnie tego typu układów nigdzie nie miałem okazji zastosować ale inne to i owszem.

 

Natomiast co do płytki uniwersalnej ... wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i jakie masz obycie z lutownicą. Jeśli to ma być układ do testów to można zrobić nawet "pająka" (z elementów SMD ciężko jest zrobić "pająka" zwłaszcza początkującemu).

Edytowane przez Tadzik
Dalsza część odpowiedzi na zadane pytanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Mocny Wilk said:

Kupiłem też laminat i marker olejowy w razie gdyby opcja wyżej nie wyszła to spróbuję samemu zrobić ścieżki i płytkię na układ zasilania i połączę kabelkami z nóżkami scalaka na fragmencie wyciętej gotowej płytki.

Zaprojektuj płytkę w programie komputerowym(np. Eagle PCB - działa również pod Linux). Potem wydrukuj na folii, naprasuj żelazkiem na laminat, wytraw i masz profesjonalną płytkę. Pozostaje tylko nawiercić otwory pod przewlekane elementy. Otwory zrobisz zwykłą wkrętarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę to pod uwagę :) ale nie wiem czy narysowanie markerem nie wyjdzie prościej, widziałem na yt, że jakiś gościu tak zrobił. To w sumie było by kilka ścieżek, więc mazakiem rach ciach i gotowe bez jebania się z żelazkiem itp :) 

Przynajmniej tak zakładam, bo jeszcze nigdy tego nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to robić mazakiem, ale i tak dobrze jest najpierw mieć schemat układu. Nawet wydrukowany na kartce.

Przyklejasz do płytki, nanosisz otwory i rysujesz ścieżki pomiędzy nimi.

Nie będzie to może wyglądać profesjonalnie, ale nikt nie powie, że nie zrobiłeś tego sam :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.