Skocz do zawartości

Majątek dla dzieci a nie dla EX


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że temat stał się ostatnio na forum głośny warto go poruszyć. Może jest na sali prawnik i coś dopisze lub ktoś kto temat praktycznie ogarnął i wie.

 

Gdy chcemy przekazać swój majątek dzieciom (małoletnim) ale ze względów oczywistych :P nie np. EX żonie, możemy w testamencie dać zapis, że rzeczy (np. dom, mieszkanie) które dzieciom przekazujemy nie będą objęte nadzorem sprawowanym przez matkę dziecka czyli tej naszej EX - (art. 102 k.r i o. W umowie darowizny albo w testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny lub testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców). Trzeba wskazać w testamencie konkretną osobę, która będzie zarządzała majątkiem, który dziecko odziedziczy. Nie trzeba uzasadniać dlaczego nie chcemy aby matka dziecka zarządzała tym majątkiem.  Ważne jest aby wskazać konkretną i zaufaną dla nas osobę bo jeśli nie osobę taką wyznaczy sąd (chyba w postaci kuratora sądowego). 

 

Temat jest na tyle skomplikowany (np. jak w praktyce miałby wyglądać nadzór nad zgromadzoną kasą na lokatach?), że chyba warto skorzystać z usług dobrego prawnika a klepnąć wszystko u notariusza. 

Pozostaje też kwestia woli dzieciaka gdy przestanie być dzieciakiem po 18-stce. Wtedy już jak będzie chciał to i tak się z mamą może podzielić - ale na to już wpływu mieć nie będziemy. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat , ale właśnie wszystko rozbija się o pełnoletność dzieci.

Na przykład w moim przypadku obaj synowie są już właśnie pełnoletni , więc.... cokolwiek bym nie zrobił z testamentem, to Ex i tak łapę na tym położy...na 100%...

 

Przyszedł mi do głowy inny pomysł - zapis na kogoś zaufanego ze swojej rodziny.

Wtedy w razie mojej nagłej śmierci, niech ta osoba zdecyduje, KIEDY, ile i czy w ogóle COŚ należy się moim dzieciom.....

Mam na myśli ich zachowanie, tzn. przyszłe zachowanie dzieci wobec mnie, którego przecież nie znam w tej chwili.

Może się w końcu poprawi...?

Na razie jest niedopuszczalne i nic bym im nie dał. No niestety, za dużo tego się nazbierało...

Kłamstwa w Sądzie,  sprzedawanie moich rzeczy na allegro...a przede wszystkim praktycznie brak kontaktu już trzeci rok....brak elementarnego szacunku itp.

Starszy syn żądał 1500 zł alimentów , od razu przez Sąd, nie chciał nawet gadać ze mną..."spierdalaj", oto co mi odpisał...

Komornik, który został przez nich oszukany, i niesłusznie mi egzekwował (jest sprawa w  sądzie, wygram na 100%)...

Ech, naprawdę nazbierało się tego...

 

Człowiek całe życie harował dla nich, wszystko mieli, czego dusza zapragnie...a teraz zero wdzięczności i takie zachowanie, jakbym kurwa nie wiem co im zrobił...:huh:

 

Albo powiedzmy jakiś zapis w testamencie, że dzieci mogą cokolwiek dostać dopiero po ukończeniu przez nich 30-roku życia.

Wtedy będą mieli swoje życie i Ex chuja dostanie, nie dadzą jej nic... :P

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, RedBull1973 napisał:

Albo powiedzmy jakiś zapis w testamencie, że dzieci mogą cokolwiek dostać dopiero po ukończeniu przez nich 30-roku życia.

Wtedy będą mieli swoje życie i Ex chuja dostanie, nie dadzą jej nic... :P

 

Chyba fundacja rozwiązuje Twoje problemy. W statucie zapisujesz, kto ma dostęp do zasobów i pod jakimi warunkami. 

Niech ktoś mnie poprawi jak się mylę.

 

Jakbym usłyszał od syna "spierdalaj" to już by nie miał ojca, chyba, żeby szczerze przeprosił.

Szczerze czyli nie z powodu widma utraty jakiś korzyści materialnych.

Wtedy bym zaczął z nim gadać ale nad przekazaniem mu zasobów wciąż bym się zastanawiał.

 

Zastanawiam się, czy w dzisiejszym pojebanym świecie da się wychować normalnego człowieka.

Jak czytam takie posty to mi się krew mrozi w żyłach.

Sorry za off topa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat pełen dylematów, które występują głównie w krajach trzeciego świata. 

 

Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie paszportu państwa z poza UE, które ma normalne prawo spadkowe (czytaj, ty decydujesz w testamencie komu co się należy, kiedy i w jakiej formie ma zostać przekazane).

 

Oczywiście majątek należy wtedy trzymać i gromadzić  poza granicami RP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o stanie prawnym obowiązującym w PL to zastanówcie się nad założeniem fundacji celowej.

Cel fundacji np. edukacja dzieci i pokrycie kosztów związanych z tą edukacją. Wówczas środki nie idą bezpośrednio

na samo dziecko, które przekabacone przez matkę może jej je przekazać.

 

Zapis z KRO o którym wspomniał @Normalnyniestety kończy się z momentem pełnoletności. Wówczas brzdąc decyduje jak

chce (zwykle głupio - ale to taki wiek, nic nie poradzisz...) a jak matka chce to go przekona/przekupi itd.

 

IMHO - jedynie fundacja. Dla ciekawskich świata - można ustanowić ją w testamencie i 'do ostatnich chwil' o tym fakcie nikogo nie informować ;)

Niespodzianka jak się patrzy :D

 

@RedBull1973- jak zapiszesz w testamencie wszytko na osobę trzecią - dzieciom będzie należał się zachowek. Żeby go nie dostały - trzeba je wydziedziczyć. Trochę niefajna opcja ...

 

http://www.infor.pl/prawo/spadki/testament/78826,Jak-kogos-wydziedziczyc.html

 

Kwestie stricte biologiczno-reproducyjne w zakresie łożenia na potomstwo i obowiązku przejścia majątku na niego - jest ciężko obejść. Tak to Matka Natura ustaliła, tak to reguluje pi-razy-drzwi prawo. Ciężko zawrócić kijem Wisłę ...  Całe życie - łóż, płać, przekaż wszystko i ... umrzyj B)

 

 

S.

Edytowane przez Subiektywny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
On 11/29/2016 at 11:58 AM, Subiektywny said:

Jeśli mówimy o stanie prawnym obowiązującym w PL to zastanówcie się nad założeniem fundacji celowej.

Cel fundacji np. edukacja dzieci i pokrycie kosztów związanych z tą edukacją. Wówczas środki nie idą bezpośrednio

na samo dziecko, które przekabacone przez matkę może jej je przekazać.


@Normalny

@RedBull1973

 

 

Czy ktoś już ma za sobą zakładanie fundacji w celu przekazania spadku z pominięciem byłej żony? W artykule http://poradnik.ngo.pl/zakladanie-fundacji  jest napisane:


 

Quote

 

...

Czasem może wydawać się, że cel dla którego chcielibyśmy powołać fundację, jest jak najbardziej użyteczny, np. pomoc finansowa w formie wieloletniego stypendium dla osieroconego dziecka. Jednak cel wyżej podany nie ma charakteru publicznego. Dlatego też ważne jest, aby określając zakres działań organizacji pamiętać, że fundacja nie powinna być tworzona w celu zaspokojenia prywatnego, osobistego dobra fundatora lub jakiejkolwiek innej osoby, lecz dla dobra ogólnego.


Cechą charakterystyczną fundacji jest niedochodowość celu, dla którego została ona ustanowiona.
...


 

Z tego rozumiem, że nie da się założyć fundacji, która będzie wypłacać środki finansowe mojemu dziecku po mojej śmierci. Czytałem że fundacje można zakładać też w Austrii, ale kapitał z jakim trzeba w to wejść to 70 000 EUR.

 

To co chciałbym zrobić, to założyć fundację, która spełni kilka celów:

1) wypłaci środki fundacji w przypadku mojej śmierci dziecku po ukończeniu pewnego roku życia

2) zastosować mechanizm prawny, aby w przypadku mojej śmierci, mój majątek prywatny był przekazany na fundację

3) chciałbym aby fundacja mogła swoje środki inwestować na giełdzie

4) chciałbym, aby alimenty na dziecko również były wypłacane ze środków fundacji

5) zarządcą fundacji chciałbym być ja oraz zaufana osoba.

 

Mam wątpliwości czy w ogóle możliwe jest założenie takiej fundacji: 1) cytat, 2) testamenty można podważać, jest też tzw. zachowek, 3) mi się kłóci z niedochodowością, 4) nie wiem czy to jest w ogóle możliwe.

 

Jak widać sprawa nie jest taka prosta. Dlatego prosiłbym o trochę szczegółów osób które przez to przechodziły. Czy książka Marka "Poradnik Rozwodnika" porusza ten temat dogłębnie?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.