Skocz do zawartości

Przed podręcznikowymi dziejami Polski...


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy według moich przekonań jest to temat na czasie. Zawsze interesował mnie fakt co się działo na ziemiach ówczesnej Polski (zresztą także innych słowiańskich krajów) przed chrztem, jednak nie przywiązywałem do tego większej uwagi ze względu na absolutną ufność pokładaną w podręcznikach od historii serwowanych przez MEN. Sęk w tym że to obce mocarstwo regionalne i światowe narzuciło nam ramy czasowe naszej historii, które możemy zgłębiać posiadając samemu na stanie pełne archiwa polskich kronikarzy. Jak wiadomo historie świata kreuje ten kto jest hegemonem w świecie. Przedstawia nam się kroniki spisane przez Jana Długosza jako baśnie i fantasy nie mające nigdy miejsca. Zastanawiające jest to, że przyswajamy mitologie innych kultur a zakopujemy coraz głębiej naszą MITOLOGIE SŁOWIAN.

 

Ja wiadomo naszym okupantom (nie dam rady ich zliczyć na palcach jednej dłoni) nie jest na rękę abyśmy mieli świadomość swojej wyjątkowości począwszy od czasów przed Chrystusem a skończywszy oczywiście pod okupacją Watykanu jak to Marek ładnie określił :). Sam się już otrząsnąłem po audycjach Marka i powoli się staram wychodzić z tego letargu który zawładnął moim "wyższym ja" od czasów dzieciństwa. Wiedzę swoją na temat korzeni polskości zacząłem zgłębiać nie dawno bo tak naprawdę jakiś rok temu dowiedziałem się, że istniało takie mocarstwo jak Lechia oraz, że początki osiedlania się naszych praprzodków datuje się na ok. 13000 lat p.n.e. Swoją wiedzę na razie opieram tylko na materiałach zaczerpniętych z internetu, lecz szykuje się powoli do zakupu jakiejś lepszej pozycji literackiej :).

 

indeks.jpg

 

Ostatnio oglądałem ciekawy filmik w którym facio pokazywał stare artefakty w lesie na pomorzu nie odwiedzane od czasów II WŚ (trwa godzinkę więc streszczę i wrzucę link poniżej). Wszystko było pozarastane chaszczami więc postanowił ściąć nieco tego balastu i odkopać stare kamienie, które były spontanicznie ułożone w sposób kompletnie niewymiarowy jak na dzisiejsze możliwości budownictwa a nawet budownictwa sprzed 200 lub 300 lat. Ludzie dbali o to miejsce, ponieważ było to bodajże niesamowite źródło energii - miejsce kultu Słowian i modlitw do Światowida lub innych słowiańskich bogów). Ponadto w obrębie kilku kilometrów co 100-200 metrów są kurhany w których ponad 10000 tyś lat temu były grobowce naszych przodków.

 

Na terenie tych lasów znajdują się podobno piramidy w które strzelił dawno dawno temu meteoryt i wyrył jeden wielki krater w ziemi i kratery mniejsze (poboczne) :D. Są one przysypane ale rozkład poziomów zwiększających się ku górze i zmniejszających w obrębie kilku kilometrów świadczy o tym, że znajdowały się tam podobno piramidy. Wojska Hitlera przez ten las się przedzierały i przetoczyła się tam jedna z większych bitew ze względu właśnie na te kurhany niewidome piramidy (były dobrym punktem obronnym dla naszych wojsk).  Podobno jest dużo więcej w Polsce takich miejsc energetycznych i na ich miejscu są postawiony kościoły, które ją wysysają i blokują energie. Ogólnie na świecie jest 7 miejsc w których znajdują się czakramy i pielgrzymują tam buddyści oraz hindusi. U nas w Krakowie podobno na Wawelu znajduję się pod ziemią jeden czakram. Przenieść stolice z Krakowa do Warszawy to jakaś pomyłka moim zdaniem :). Pewnie ktoś posiada większą wiedzę niż ja więc proszę o podzielenie się, chętnie poczytam :D

 

indeks.jpg

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurhan

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czakram_wawelski

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurhan

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czakram_wawelski

https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/04/22/poczet-krolow-lechii-kosciol-w-polsce-od-1050-lat-ukrywa-przed-polakami-ze-jestesmy-starozytnym-antycznym-wielkim-imperium/

http://bialczynski.pl/czworksiag-wielki-wiary-przyrody/tom-iv-ksiega-wiedy/kopce-swiete-sanktuaria-bogow-albo-kurhany-wladcow/siedem-czakramow-ziemi-a-podciete-korzenie-polakow/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ziomuś, ale wszystkie te smuty o imperium Lechitów to takie pierdolenie, że aż uszy więdną. Skoro tak kochasz mitologię Słowian, to powinieneś doskonale wiedzieć, że o czymś takim jak Światowid żaden z naszych Przodków nigdy nawet nie słyszał ;)

 

Weź się za porządnych autorów takich jak Strzelczyk, Gieysztor albo - skoro interesujesz się Pomorzem - Kajkowski, a nie wrzucaj mi tutaj pierdoletów o Lechickiej husarii jadącej na swych raptorach by z wawelskiego czakramu naładować baterie w dzidach laserowych...

 

P.S.

 

Być może moja reakcja była zbyt ostra, ale siedzę w tym dość głęboko, więc się trochę wkurwiłem. Jako że jesteś nowy w temacie, wyjaśnię na spokojnie.

 

Każdy ma prawo wierzyć w to co chce, jednak uważam że moim obowiązkiem jest ostrzec Braci aby nie dali się nabrać. Wiem że to trudniejsze od czytania Białczyńskiego, ale każdy kto jest poważnie zainteresowany wiarą dawnych Słowian powinien zacząć od lektur naukowych. Gieysztor, Strzelczyk, Szyjewski. Od strony archeologicznej i bardziej szczegółowo - np. Kajkowski i Szczepanik, na academia.edu można sobie znaleźć arty o sanktuariach, posążkach, pochówkach itp. Tutaj nie ma łatwych rozwiązań, każdy musi sam zapoznać się ze źródłami i wyrobić sobie pogląd. Podkreślam - ze źródłami a nie z majakami różnych patafianów.

 

Pierdolenie o pomorskich piramidach, które na pewno były ale teraz ich nie ma bo meteoryt w nie jebnął, zostawmy gimnazjalistom. Żeby się zorientować w tym jak fałszowana była historia Słowian - również w dobrej wierze, przez naszych i sympatyków - warto zerknąć np. na sprawę słowiańskich runów.

 

Moim zdaniem cała ta histeria ws. Wielkiej Lechii to prowokacja. Stawiam na to, że niemiecka propaganda wrzuciła ten temat żeby ośmieszyć rosnące w siłę środowiska nacjonalistyczne i rodzimowiercze, jak i w ogóle wszystkich zainteresowanych dziejami dawnych Słowian.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już było na forum. Cały mit Turbosłowian ;) to nic innego jak tylko ściema. Aż żal, że jeszcze ktoś się na to łapie ...

 

@rejdi ile Ty masz lat chłopie ? 15 ? Istnieje coś takiego jak krytyka źródeł, a więcej niż 10 minut z wujkiem Google powie Ci dokładnie skąd ta blaga się wzięła.

Edytowane przez GurneyHalleck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Codziennie się na coś nabieramy. Wole osobiście na taką rzecz, niż na coś czego będę ponosił konsekwencje do końca życia.
@GurneyHalleck Trochę więcej niż 15 :). Jednak spotkanie spontanicznych informacji w necie szybko motywuje do zgłębiania się w to dziadostwo (ze względu na pewną nowość a nie ciągłą monotonność). Pozdrawiam :)

 

Edytowane przez rejdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ziomisław napisał:

Wybacz ziomuś, ale wszystkie te smuty o imperium Lechitów to takie pierdolenie, że aż uszy więdną. Skoro tak kochasz mitologię Słowian, to powinieneś doskonale wiedzieć, że o czymś takim jak Światowid żaden z naszych Przodków nigdy nawet nie słyszał ;)

 

 

Z Bogów słowiańskich ponoć tylko Perun jest pewien. Kamil Janicki w "Damy ze skazą" twierdzi, że na terenie obecnej Polski nie zachował się nawet fragment świątyni pogańskiej.

Równie mało dorzeczne jak głoszenie glorii dawnej, wielkiej Lechii są teorie Zdzisława Skroka o wikińskim pochodzeniu władców polskich. On i paru innych autorów dopatruje się skandynawskich korzeni Mieszka I, bo w jednym z dokumentów było użyte imię Dagome.

Następny raczej równie fałszywy trop, to teoria "odprysku wielkomorawskiego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co wy chcecie od @rejdi. Założył ciekawy temat a wy na niego najeżdżacie. Hmm niech zgadnę - Katolicy tak ? No to faktycznie pogratulować bardzo empirycznej religii. Skoro tak się wyśmiewacie z bogów słowiańskich a ludzi interesujący się tą tematyką traktujecie nonszalancko to kim wy jesteście? Wiara w jakieś dziewice co zostały zapłodnione przez ducha świętego. Jakiś Jezusek co nawet nie ma dowodów, że istniał niby chodził po wodzie i rozmnażał chleb a wodę przemieniał w wino. No faktycznie pozazdrościć dowodów. A skoro nie jesteście chrześcijanami to pewnie ateusze. No tam to jeszcze lepiej - wiara, że człowiek pochodzi od małpy a całe stworzenie jest dziełem przypadku.  

 

@rejdi stara się podjąć ciekawy temat szukania korzeni i tożsamości a wy na niego naskakujecie żądając dowodów. Zresztą wolę być turbosłowianinem niż jakimś katolem czy ateistą.

 

BTW dowodów jest cała masa np. Kronika Prokosza, Kronika Dzierzby, Kroniki Perskie, Wedy Hinduskie. Kto chce ten znajdzie. Z rzeczki Zbrucz na Ukrainie wydobyto posąg Trygława więc mylisz się @Endeg, że tylko Perun był pewien. Poczytaj sobie Czesława Białczyńskiego. Słowianie mieli cały panteon bóstw, nie różniący się od bóstw nordyckich, celtyckich czy greckich. 

 

A co do świątyń pogańskich to zachowały się m.in. Łysa Góra na której był zakon słowiańskich wiedźm. A wiedźma to kapłanka wiedzy. Wiedźma - Wiedma - Wieda - Weda - Wiedza.

 

I na koniec to dziadostwem jest ta żydowska mitologia dla Polskich gojów. O Jezuskach czy innych dziewicach.

 

@AdrianoPeruggio Słowianie nie składali ofiar z ludzi. Nie siej tej niemieckiej dezinformacji. Równie dobrze ja mogę powiedzieć, że katole wybili i spalili na stosie tysiące jeśli nie miliony kobiet i mężczyzn wolnomyślicieli. Fascynuje mnie u Polaków takie sranie we własne gniazdo. Takie samoupodlenie. Każdy szanujący się naród na gwałt szuka swojej tożsamości w tym upadłym świecie globalizacji no ale nie Polacy. Oni wolą zadowolić się żydowskimi bajeczkami o dziewicach i chodzeniu po wodzie. Żal.pl

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rejdi, jeśli temat Cię interesuje, to badaj to i nie przejmuj się opiniami innych. Miałem okazję widzieć dwie książki o mitologii Czesława Białczyńskiego. Niesamowite prace. Bogata bibliografia. Jerzy Jaśkowski mówił, że pruskie podręczniki w XIX wieku podawały, że niejaki Lech był władcą Polski w latach 520-549. Ktoś tu nam uciął kawałek historii. Na pewno maczali w tym palce agenci pewnej korporacji - misjonarze, biskupi i księża... Co my, Słowianie, mamy w sobie takiego, że aż tak nas nienawidzą?

 

Przy okazji wstawiam to, choć nie wiem, ile w tym prawdy:

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to ładnie żeś się rozpruł, panie @Geralt.

 

Wsadzasz nas do zamkniętej szufladki, naklejasz etykietkę i ustawiasz z wiatrem, żeby łatwiej opluwać. Gratuluję rzeczowej argumentacji! Równie dobrze mógłbyś mnie nazwać gejem/masonem/cyklistą czy innym weganem i stwierdzić, że ci z definicji racji nigdy nie mają. To się nazywa dyskusja? No ale po kolei:

 

1. Nienawidzisz KK? Wali mnie to kompletnie. Twoja niechęć do tej firmy nie wnosi nic do tematu i nie jest żadnym argumentem.


2. Drwij sobie z katolicyzmu ile wlezie: patrz pkt. 1. Napisz mi tylko jedno: gdzie szydzę ze słowiańskich bogów?


3. Nie traktuję nonszalancko kolegi. Wyśmiewam bajki o piramidach i imperium Lechitów. Brat wdepnął w niezłe gówno, a ja go głośno ostrzegam. Nie żądam też dowodów, tylko wskazuję literaturę naukową, od której warto zacząć poszukiwania. Przeczytaj mojego posta ze zrozumieniem.


4. Kronika Prokosza to nowożytne fałszerstwo. Poczytaj sobie o tym. Nie będę sobie strzępił języka i pisał ściany tekstu o pozostałych rzeczach. Sięgnij po Słownik Starożytności Słowiańskich (kojarzysz coś takiego?  ) i sam to sobie wyszukaj.


5. Co do "słowiańskich wed" i całej etymologii, to takich rzeczy szuka się w słowniku etymologicznym a nie u p. Białczyńskiego. Jego wizja to, delikatnie mówiąc, nadinterpretacja i ma więcej wspólnego z new age niż ze Słowianami.


6. @Endeg jest rzeczywiście w błędzie, źródła historyczne wymieniają wiele imion, wspominają o świątyniach itp. Zachęcam żeby sięgnąć do autorów, których wymieniłem w pierwszym poście.


7. Co do zakonu wiedźm: WTF?! Uśmiałem si. Miejsce kultu - tak, wiedźmy - ok. Ale, przecinek, zakon? No weź mnie nie osłabiaj. A czy wiesz Geralt, że szczątki pogańskiej świątyni odkryto we Wrocławiu i archeolodzy wiedzą nawet to, w którym miesiącu i roku ścięto na nią drzewa? 


8. Co do ofiar z ludzi (chrześcijan i wrogów), to jest to rzecz dyskusyjna, ale nie rozumiem dlaczego mówienie o nich miałoby być pluciem na własne gniazdo. Jak kler uciskał ludzi a Słowianie powstawali przeciwko ciemiężcy, kiedy toczono wojny i zdobywano grody, to się nie opieprzano tylko robiono co trzeba. Myślisz że nasi Przodkowie to jakaś pomojowa wioska Kriszny (słowiańskie wedy, trzymajcie mnie! :D ) spędzająca swój żywot na wąchaniu kwiatków?Czyżby hipiso-Słowianin?


9. Posąg Trygława ze Zbrucza?!  Zadam Ci 2 pytania:

A ) ile głów ma ten Trygław?
B )dlaczego z taką pewnością siebie wypowiadasz się na tematy, o których gówno wiesz?

 

Na koniec coś konstruktywnego. Wszystkim zainteresowanym polecam książkę Jerzego Strzelczyka, Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian.

Edytowane przez Ziomisław
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam dlaczego w taki ciekawym temacie przerzucacie się mięsem.

Jeżeli ktoś ma wiedzę, to proszę to robić rzeczowo, podpierając się źródłami, a nie jakieś takie gówno wiesz, wyzywanie się od Katoli, hipisów, itd. Można się spierać, niezgadzać, ale trzeba się też szanować.

Ja jestem bardzo ciekawy tego tematu i jak na razie srogo się zawiodłem wypowiedziami starszych forumowiczów.

ps. @Ziomisław podaj jeszcze jakieś ciekawe pozycje w tym temacie.

Edytowane przez Miner
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale ten temat, zwłaszcza w połączeniu z nieuczciwą i bzdurną argumentacją, podnosi mi ciśnienie.

 

Ze Zbrucza wyłowiono posąg tzw. (podkreślam tzw., bo nie był podpisany, a samo słowo Światowid powstało w XIX w. i nie jest poprawne) Światowida. On ma 4 twarze i jest bardzo znany, więc jeśli ktoś pisze o nim "Trygław", to znaczy że naprawdę gówno wie.

 

Wieczorem postaram się podrzucić trochę linków i literatury. Teraz piszę z komórki i przez ten wrzucony filmik cały ekran mi chodzi, więc nic nie mogę wkleić a pisanie to mordęga. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zagłębiamy się w historię:

http://www.karpackatroja.pl/skansen_14_0.html

"Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy, w województwie podkarpackim, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

Odkryto tu ponad 160 tys. zabytków.
Zakarpacka kultura Otomani-Füzesabony datowana na okres 1650-1350 p.n.e.

Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają 10 m wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest "Wałami Królewskimi". Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e."

 

W tym czasie w Egipcie panowała: https://pl.wikipedia.org/wiki/XVIII_dynastia,   

a w Grecji:   https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_mykeńska

Zastanawia mnie ten brak ciągłości. Przez przypadek Słowianie 2000 lat później założyli gród w tym samym miejscu?

"Otomani" co to za lud?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie temat jest ciekawy, tylko może lepiej wymieniać argumenty niż śmierdzące mięso?

Na temat Słowian Rzymianie już pisali, zresztą nie wydaje wam się dziwne że część Angli podbili a tutaj nic? albo prawie nic

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ziomisław napisał:

Ze Zbrucza wyłowiono posąg tzw. (podkreślam tzw., bo nie był podpisany, a samo słowo Światowid powstało w XIX w. i nie jest poprawne) Światowida. On ma 4 twarze i jest bardzo znany, więc jeśli ktoś pisze o nim "Trygław", to znaczy że naprawdę gówno wie.  Przecież zawracam ci honor Putinku;). Każdy może się pomylić ale to tylko świadczy o tym, że tych bóstw było więcej niż Perun. Nie napinaj się tak bo ci żyłka pęknie. I nie Światowid tylko Świętowit. Szybko już określiłeś moją wiedzę bo jednej pomyłce. Dobry jesteś. 

 

 

2 godziny temu, Ziomisław napisał:

 

No to ładnie żeś się rozpruł, panie @Geralt.

 

Wsadzasz nas do zamkniętej szufladki, naklejasz etykietkę i ustawiasz z wiatrem, żeby łatwiej opluwać. Gratuluję rzeczowej argumentacji! Równie dobrze mógłbyś mnie nazwać gejem/masonem/cyklistą czy innym weganem i stwierdzić, że ci z definicji racji nigdy nie mają. To się nazywa dyskusja? No ale po kolei:  A gdzie ja powiedziałem, że wy nimi jesteście ? Wskaż mi twierdzenie w moim wpisie, że uczestnicy tej dyskusji to katolicy ? Powiedziałem, że BYĆ MOŻE nimi jesteście a nie że na pewno jesteście. Ale twoje ciasne myślenie, że tylko "naukowe dowody" mają pierwszeństwo bo ktoś ma tytuł świadczą jednak, że jednak masz zamknięty umysł na wiele informacji. Nawet gdyby były one błędne, czy nie warto szukać i "pływać" po temacie ?

 

1. Nienawidzisz KK? Wali mnie to kompletnie. Twoja niechęć do tej firmy nie wnosi nic do tematu i nie jest żadnym argumentem. Skoro wali to po co komentujesz ?


2. Drwij sobie z katolicyzmu ile wlezie: patrz pkt. 1. Napisz mi tylko jedno: gdzie szydzę ze słowiańskich bogów? A gdzie ja napisałem, że szydzisz. Przestań manipulować i wmawiać  mi czegoś czego nie powiedziałem !!! Powiedziałem, że wyśmiewacie a nie, że szydzicie. Następnym razem odnoś się dokładnie do moich wpisów.


3. Nie traktuję nonszalancko kolegi. Wyśmiewam bajki o piramidach i imperium Lechitów. Brat wdepnął w niezłe gówno, a ja go głośno ostrzegam. Nie żądam też dowodów, tylko wskazuję literaturę naukową, od której warto zacząć poszukiwania. Przeczytaj mojego posta ze zrozumieniem.        No tak bo tylko naukowcy mogą mówić prawdę i mieć na nią monopol. BO jak ktoś szuka na własną rękę dowodów za własne pieniądze w przeciwieństwie do monopolistów prawdy ( naukowcy i historycy) to nie ma racji. Jeśli nie wiesz co to jest POLITYKA HISTORYCZNA i w jakim celu się ją stosuje to się doucz a wtedy być może zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi. To jest geopolityczna gra. Skoro dla ciebie ten temat to niezłe gówno to nie mam więcej pytań.

 

BTW. Semir Osmanagic mówi ci to coś ta postać ? Piramidy w Vissoko mówi ci to coś czy też nie ? Datowane na 12000 lat. Więc mi tu nie opowiadaj, że nie było żadnych piramid. Zbudowane na mocno Słowiańskich terenach czyli na Bałkanach.


4. Kronika Prokosza to nowożytne fałszerstwo. Poczytaj sobie o tym. Nie będę sobie strzępił języka i pisał ściany tekstu o pozostałych rzeczach. Sięgnij po Słownik Starożytności Słowiańskich (kojarzysz coś takiego?  ) i sam to sobie wyszukaj. No tak dla ciebie wszystko będzie fałszerstwem. Skoro fałszerstwo to bardzo dobrze zrobione. Marek mówił podczas jednej z audycji dlaczego wydawane są gigantyczne pieniądze na "naukowców" i "badania" w celu dyskredytowania niezależnych badaczy. Ośmieszanie tak zwanych teorii spiskowych ma na celu założenie FILTRA WIEDZY. Gdyby ziomkowie pana, którego masz w awatarze podczas zaborów i II wojny nie zniszczyliby bibliotek w posiadłościach szlacheckich to pewnie miałbyś te swoje dowody. Była tam cała masa dowodów o przedchrześcijańskiej Lechii/Sarmacji czy Scythi jak zwał tak zwał. Na początku zaborów w Pruskim zaborze nauczano o królach ze wczesnego średniowiecza. Datowanie od. ok. 550 r. W klasztorze na Jasnej Górze wisi nawet obraz z podobiznami tych wszystkich królów


5. Co do "słowiańskich wed" i całej etymologii, to takich rzeczy szuka się w słowniku etymologicznym a nie u p. Białczyńskiego. Jego wizja to, delikatnie mówiąc, nadinterpretacja i ma więcej wspólnego z new age niż ze Słowianami.  Zarzuciłem mi, że nie czytam ze zrozumieniem. A ty czytasz ze zrozumieniem czy nie ? Gdzie ja w swoim wpisie wspomniałem o Wedach Słowiańskich co ? Przestań manipulować i łączyć wspomniane przeze mnie Wedy Hinduskie z Czesławem Białczyńskim. Bo to były osobne kwestie w moim wpisie.


6. @Endeg jest rzeczywiście w błędzie, źródła historyczne wymieniają wiele imion, wspominają o świątyniach itp. Zachęcam żeby sięgnąć do autorów, których wymieniłem w pierwszym poście.


7. Co do zakonu wiedźm: WTF?! Uśmiałem si. Miejsce kultu - tak, wiedźmy - ok. Ale, przecinek, zakon? No weź mnie nie osłabiaj. A czy wiesz Geralt, że szczątki pogańskiej świątyni odkryto we Wrocławiu i archeolodzy wiedzą nawet to, w którym miesiącu i roku ścięto na nią drzewa?  To jeszcze mało wiesz. Kultura Słowiańska była kulturą matriarchalną i kobiety pełniły w niej kluczową role jako doradczynie książąt.  A czy był to zakon czy loża to już szczegół.


8. Co do ofiar z ludzi (chrześcijan i wrogów), to jest to rzecz dyskusyjna, ale nie rozumiem dlaczego mówienie o nich miałoby być pluciem na własne gniazdo. Jak kler uciskał ludzi a Słowianie powstawali przeciwko ciemiężcy, kiedy toczono wojny i zdobywano grody, to się nie opieprzano tylko robiono co trzeba. Myślisz że nasi Przodkowie to jakaś pomojowa wioska Kriszny (słowiańskie wedy, trzymajcie mnie! :D ) spędzająca swój żywot na wąchaniu kwiatków?Czyżby hipiso-Słowianin?  Kolejna manipulacja. Co ma Kriszna wspólnego z tym tematem albo jakiś hipiso-słowianin ? I gdzie ja w swoim wpisie pisałem o Słowiańskich Wedach, które są według mnie fałszywką. Skoro byli tacy bojowi to dlaczego nie potrafili się obronić przez zalewem Katolicyzmu ? No właśnie było widać jak robiono. Tak robiono, że w każdym Słowiańskim miejscu mocy i świątyni postawiono Katolickie a zamiast Słowiańskich świąt mamy Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki itp. Jak widać racjonalisto nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i ciągle manipulujesz moimi słowami wciskając mi coś o czym nawet nie wspomniałem.


9. Posąg Trygława ze Zbrucza?!  Zadam Ci 2 pytania:

A ) ile głów ma ten Trygław?
B )dlaczego z taką pewnością siebie wypowiadasz się na tematy, o których gówno wiesz?       Dobrze mój błąd. Pisałem na szybko i się pomyliłem. Zwracam tobie honor. Oczywiście to był Światowid. Ale to nie oznacza, że masz mówić, że gówno wiem. Nie znasz mnie człowieku więc się nie wypowiadaj.

 

 

Na koniec coś konstruktywnego. Wszystkim zainteresowanym polecam książkę Jerzego Strzelczyka, Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian.

 

Edytowane przez Geralt
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miner masa filmów na you tubie o piramidach w Vissoko, książki Białczyńskiego, pojedź sobie do klasztoru na Jasnej Górze i poszukaj z jednej z kaplic obrazu wysoko podwieszonego pod sufitem na jednej ze ścian.  Poleciłbym ci jeszcze książkę Janusza Bieszka ale @Ziomisław zaraz powie, że to bzdury bo tylko naukowcy i historycy mają rację. A co do Gieysztora to wiedza już dawno trąci myszką bo jest o wiele więcej informacji dotyczące zwyczajów i wierzeń. Skoro sami hinduscy Bramini mówią wprost, że swoją kulturę, wiedzę oraz cywilizację zawdzięczają nam Słowianom.

 

@Miner nikt ci na tacy nie poda dowodów i źródeł. Ty sam musisz szukać. Przy tylu wojnach, zaborach tych źródeł informacji praktycznie w Polsce nie ma.

 

Poczytaj sobie o Słowiańskim kręgu - http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/168370,Centrum-astronomiczne-sprzed-6000-lat

Poczytaj tutaj masz ciekawostkę nt. Kultury Pucharów Lejkowatych, która jest datowana nawet kilka tysięcy lat przed założeniem przez przybyłego na te tereny Persa państwa Lechickiego w 1800 r. p.n.e.

https://vigilinclinaverat.wordpress.com/2016/02/10/czarni-krolowie-i-szamani-czyli-kultura-pucharow-lejkowatych-w-polsce/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra .... smutek mnie ogarnia ... ale wrzucę podstawy podstaw ...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kronika_Prokosza

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przybysław_Dyjamentowski

 

Poczet kruluw (! tak ma być !) starożytnej Lechii przechowywany na Jasnej Górze pochodzi z 17.-18. wieku i nie ma nic wspólnego w jakimkolwiek dziełem historycznym.

Mistrz Wincenty (zwany Kadłubkiem) także coś bajdurzy w temacie królów i cesarzy, ale skutecznie orze się sam nie mogąc ogarnąć chronologii całości.
Stanowczo nie doceniamy zdolności naszych przodków do konfabulacji czy fantastyki. Troszkę tak jakby za 1000 lat ktoś znalazł ostatni zachowany egzemplarz książki Sapkowskiego i opisał plemię (zakon ?) wiedźminów żyjących na terenach ówczesnej Redanii, której znakiem biały orzeł na czerwonym polu był.

 

Ale dobra :) załóżmy, że była Wielka Lechia ... jako państwo (cesarstwo ?)

zorganizowane nie mogło się obyć bez struktury władzy, prawa, słowa pisanego (!!) czy monety.
Bardzo proszę mi pokazać monetę z tego okresu - lechicką albo dowolny kawałek skały, stellę czy cokolwiek opisaną ichnim językiem.
Bo jakim oni się alfabetem posługiwali ? Dajcie mi proszę kawałeczek dowodu z epoki, a nie 18. i 19. wieczne fałszerstwa .. !!! Nic więcej nie chcę !!

 

6 minut temu, Geralt napisał:

Skoro sami hinduscy Bramini mówią wprost, że swoją kulturę, wiedzę oraz cywilizację zawdzięczają nam Słowianom.

 

Którzy konkretnie ? Ci Słowianie, to chyba ręka w rękę z Ariami .... :) których wysłannicy Himmlera szukali po Tybecie ...

Edytowane przez GurneyHalleck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Oświecony napisał:

@rejdi, jeśli temat Cię interesuje, to badaj to i nie przejmuj się opiniami innych. Miałem okazję widzieć dwie książki o mitologii Czesława Białczyńskiego. Niesamowite prace. Bogata bibliografia. Jerzy Jaśkowski mówił, że pruskie podręczniki w XIX wieku podawały, że niejaki Lech był władcą Polski w latach 520-549. Ktoś tu nam uciął kawałek historii. Na pewno maczali w tym palce agenci pewnej korporacji - misjonarze, biskupi i księża... Co my, Słowianie, mamy w sobie takiego, że aż tak nas nienawidzą?

 

Przy okazji wstawiam to, choć nie wiem, ile w tym prawdy:

 

 

 

 

Odnośnie obrazka to wyjątkowość naszych genów polega na tym, że są odporne na wódę. ;)

 

Z nauczaniem się zgodzę, bardzo mało się uczy o czasach przedchrześcijańskich, pomimo, że jest dużo wykopalisk, ale zapewne dlatego, że jest mało źródeł pisanych.

To samo z mitologią słowiańską i obyczajami. Chociaż powoli odżywają, np "noc kupały".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Brat Jan napisał:

Z nauczaniem się zgodzę, bardzo mało się uczy o czasach przedchrześcijańskich, pomimo, że jest dużo wykopalisk, ale zapewne dlatego, że jest mało źródeł pisanych.

To samo z mitologią słowiańską i obyczajami. Chociaż powoli odżywają, np "noc kupały".

 

Mało się uczy bo to jest temat słabo udokumentowany z uwagi na brak źródeł pisanych. Trzeba pamiętać, że położenie geograficzne nasze jest takie, że przetaczały się tędy masy ludzkie pędząc a to ze wschodu na zachód, a to z północy na południe, a to odwrotnie ... poza tym, o jakich czasach my mówimy - 2000 p.n.e ? 1000 p.n.e ? Jakby w szkole zaczęli uczyć o tym, to by zajęło ze semestr, tyle tego było. Dlatego uczy się od czasów, które są udokumentowane, gdzie mamy dowody na istnienie konkretnych osób i zdarzeń.

 

Przywołany przez @Geralt artykuł  http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/168370,Centrum-astronomiczne-sprzed-6000-lat jest typowym faktem prasowym - bo tytuł ma się nijak do treści, bo to było "chyba", "prawdopodobnie", "może" - no odkryli osadę z miejscem kultu :) - normalnie Turbosłowianie pełną gębą - ja powiem więcej - brak śladów okablowania w tamtym miejscu wyraźnie wskazuje, że to wszystko chodziło po WIFI !!! 

Edytowane przez GurneyHalleck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GurneyHalleck no tak dla was wszystko będzie fałszerstwem. Wiesz ja wolę rozmawiać z Braminami niż opierać się na Wikipedii. Drwiny i jeszcze raz drwiny.

 

 

 

5 minut temu, GurneyHalleck napisał:

Mało się uczy bo to jest temat słabo udokumentowany z uwagi na brak źródeł pisanych.

No tak bo ty chcesz mieć wszystko na papierze. Co za ignorancja. Nie wystarczy sam fakt istnienia takich zwyczajów w praktyce.

 

23 minuty temu, GurneyHalleck napisał:

zorganizowane nie mogło się obyć bez struktury władzy, prawa, słowa pisanego (!!) czy monety.
Bardzo proszę mi pokazać monetę z tego okresu - lechicką albo dowolny kawałek skały, stellę czy cokolwiek opisaną ichnim językiem.
Bo jakim oni się alfabetem posługiwali ? Dajcie mi proszę kawałeczek dowodu z epoki, a nie 18. i 19. wieczne fałszerstwa .. !!! Nic więcej nie chcę !!

 

Gadaj z klerem z Watykanu lub jedź na Wawel. To się dowiesz. A propo monet jeśli nie wiesz co to jest BARTER to przykro mi.  Przecież jest cała masa wykopalisk kręgów, ruin. Jesteś takim leniem czy ignorantem, że chcesz mieć wszystko na tacy ? Ja w przeciwieństwie do ciebie mam otwarty umysł i nie boję się śmiałych tez, które zawsze potem mogę obalić. Przynajmniej szukam a nie czekam jak ciele na dowody. Wolę sam odnaleźć prawdę niż liczyć na skorumpowaną naukę akademicką.

 

Jeśli chodzi o strukturę władzy to była to federacja plemion. Nie było jednej stolicy. Stolic było wiele. Odbywały się wiece na których decydowano o migracji ludności czy o innych kwestiach spornych np. wybór Lecha ( taki tytuł króla) w przypadku wojny. Stelli żadnych nie było. Były drewniane chramy. W związku z tym, że głównym budulcem było drewno to wszystko było z drewna. W tamtych czasach Słowianie byli mobilni i nie potrzebowali budować kamiennych molochów. I ty się dziwisz, że nie ma żadnych namacalnych dowodów ?

 

A co do języka. TO były dwa. Jeden to starosłowiański tzw. Lechicki. Z etymologicznego punktu widzenia podobne języki do tych pierwotnych są m.in Chorwacki i Serbski. Drugim językiem było pismo do obrazowania tak zwana Głagolica. Pan Tadeusz Mroziński się tym zajmuje.

 

Jak widać jest tutaj dużo sił równoważących co nie dopuszczają  zresztą jak wszędzie aby Słowiańska tożsamość i duch się odrodził. Ciągle będą prosić o dowody. A gdy im się będzie pokazywać oni nadal będą chcieli ujrzeć dowody i tak w kółko.

 

 

I PRZESTAŃ MÓWIĆ O MNIE TURBOSŁOWIANIE IGNORANCIE . Jak masz zamiar drwić to nie mam czego tu szukać . Żegnam.

Edytowane przez Geralt
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Geraltszanowny adwersarzu, nie mów do mnie "was" bo ja jestem jeden. Coś się tego kleru uczepił ? Ani w jednym słowie o nich nie wspomniałem. Wiem, że na forach poświęconych Turbosłowianom jest to temat popularny i wałkowany. IMHO obraz kleru w sutannach mozolnie przekopujących teren wielkości sporego państwa na 5 metrów w głąb, żeby zniszczyć pozostałości wielkiej cywilizacji, jest pociągający, już przez sam rozmach przedsięwzięcia.

 

Czy oprócz wyparcia z głowy faktu że nie istnieją dowody na istnienie Wielkiej Lechii masz jeszcze coś w zanadrzu ? Bo mi tu nie pokazałeś nic.

Bo że istniała jakaś cywilizacja na "naszych" terenach to nie ma co do tego wątpliwości. Ale najpierw czytam brednie o cesarstwie, które trzęsło połową Europy, teraz mi piszesz, że to była luźna federacja państewek, bez jednego władcy, bez stolicy, a z jakimś sejmikiem ?? Piszesz, że Słowianie byli mobilni - tak najprawdopodobniej byli - tylko, że to samo w sobie jest zaprzeczeniem idei Państwa (!!) Zrozum to wreszcie. Żeby mówić o państwie Słowian to właśnie potrzebna jest ta hierarchia = teren, władca, prawo, moneta. Mieszko I, który ustanowił państewko będące w tym układzie ledwie cieniem potęgi Cesarstwa Słowian (??), prawa ustanawiał, monetę bił, kronikarzy zatrudniał. Poza tym jeśli mamy mówić wogóle o jakichś prastarych państwach słowiańskich to są to raczej tereny dzisiejszej Ukrainy - Krym.

 

Barter jest OK :) nawet bardzo. Tylko weź mi wyjaśnij czemu np. Rzymianie bili monetę - po co ? przecież można było barter uprawiać. A nawet w naszych terenach znajduje się oszałamiające ilości tych monet.

Do czego służyły ?

 

Teraz dalej -- język i pismo to dwie sprawy, język to mówiony, a pismo służy do zapisywania tego co się mówi.

Język lechicki - jako jednorodny język nigdy nie istniał - istnieje za to grupa https://pl.wikipedia.org/wiki/Języki_lechickie ..

Języków było pewnie z 10 albo i 15 ... i tak pewnie były do siebie zbliżone - bo Serbski i Chorwacki to tylko dialekty tej samej mowy :) Ja znając polski i czeski mogę rozmawiać z Chorwatem - kulawo - ale mogę.

Te języki zresztą pochodzą z terenów dzisiejszego Iranu, ale to to już szczegół.

Głagolica ? Fajnie super ... tylko najstarsza tablica z tym alfabetem pochodzi z IX wieku n.e. - to znaczy że był używany w Wielkiej Lechii ??

 

Żeby nie było, jestem otwarty na ideę państwowości pogańskich Słowian wcześniej niż w V-VI w n.e. To ciekawy temat i wart zgłębienia.

Natomiast idea Wielkiej Lechii i supremacji  Słowian wyrosła z tego SAMEGO korzenia co paragermanizm i mity o supremacji Germanów - z XIX-wiecznych bzdurek wymyślanych przez ułomne umysły.
Wszystko to ma swój początek dokładnie w tym samych czasie i prawie w tym samym miejscu. I jako takie jest mi wstrętne ideologicznie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.