Skocz do zawartości

Histrioniczny styl osobowości/HZO


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

zakupiłem ostatnio książkę pana Bernsteina Emocjonalne wampiry - polecaną przez guru - i jest w niej całkiem szeroko opisane Histrioniczne zaburzenie osobowości (HZO). Jest to zaburzenie powiązane z bordeline, generalnie z daleka od takich kobiet. Jednakże jest łagodniejsza forma, mieszącą się w  krańcowych normach normalnych zachowań czyli histrioniczny styl osobowości. Dotyka to w przewadze kobiet i polega na tym, że lubi słyszeć komplementy i pochwały. Zachowuje się w sposób czarujący i jest skłonna do subtelnego flirtowania. Zwraca uwagę na swój wygląd zewnętrzny, dba o siebie, czerpie przyjemność śledzenia trendów mody. Mimo, że bywa impulsywna zdolna jest odroczyć zaspokojenie. Chociaż lubi pozostawać w centrum uwagi, potrafi ustąpić z centralnej pozycji i zająć miejsce widza. Jest skłonna do poszukiwania wrażeń, pełna życia i wylewna w okazywaniu uczuć. Choć reaguje w emocjonalny sposób, to kontroluje emocje bardziej adekwatnie od osóbz HZO. (https://www.researchgate.net/publication/265050245_Histrioniczne_zaburzenie_osobowosci)

 

Sam znam jedną taką kobietę, z tym, że ona ma jeszcze silne programowanie religijne (prawdopodobnie na pokaz) + bardziej konserwatywne wychowanie, więc nie było słychać by "szukała wrażeń" czyli się puszczała na prawo i lewo, chyba, że dobrze to ukrywa. Do tego gra taką grzeczną, porządną itd ale to wiadomo często potem wychodzi wręcz na odwrót ;>

 

Co Panowie sądzicie o takich kobietach? Ktoś miał jakieś doświadczenia związkowe? ;> Można by to podciągnąć do atencyjnych księżniczek, jednak jest w takich osobach coś jakby ponad to, dodającego uroku (może ten element psychopatii).

 

Pozdrawiam o/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Dotyka to w przewadze kobiet i polega na tym, że lubi słyszeć komplementy i pochwały. Zachowuje się w sposób czarujący i jest skłonna do subtelnego flirtowania. Zwraca uwagę na swój wygląd zewnętrzny, dba o siebie, czerpie przyjemność śledzenia trendów mody.

 

-Ja też lubię usłyszeć komplement i pochwałę (kto nie lubi?)

-Jestem czarujący i skłonny do flirtowania z ładnymi loszkami

-Zwracam uwagę na wygląd zewnętrzny - swój, jak i otoczenia - to pokazuje, że czy ktoś dba o siebie czy nie [oraz czy jest zdrowy czy nie] - pierwotne instynkty, ale to część mnie.

-Czerpię przyjemność z tego, że się dobrze ubieram

-Lubię być w centrum uwagi, nie czuje się z tym źle

-Jestem skłonny do poszukiwania wrażeń, jestem ciekaw życia i mam sporo życia w sobie

 

 

Gdzie mogę uzyskać najbliższą pomoc?

 

 

To co odróżnia osobę zdrową od wampira - to kwestia tego, że ja niczego nie wymuszam na otoczeniu z cyklu "patrzcie i słuchajcie mnie".

Jak się gadka nie klei to idę gdzie indziej, 7 miliardów ludzi na Ziemi a ja mam stać z kimś z kim się nie dogaduję?

Jestem swoim centrum uwagi, ale nie kogoś. Zdrowy egoizm i narcyzm ;)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bałbym się osobowości histrionicznej niż borderline, z tego względu, że będzie uwodzić facetów, co będzie prowokowało i facetów i określone sytuacje, a do tego wkurwiało i budziło zazdrość.

 

Edytowane przez aras
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po opisie można by stwierdzić, że każda kobieta z wysokim SMV ma w sobie elementy HZO. Praktycznie wszystkie wyżej wymienione cechy mają na celu złowić odpowiedniego samca.

 

Poza tym nie klei mi się zdanie:

57 minut temu, Fedde napisał:

Choć reaguje w emocjonalny sposób, to kontroluje emocje bardziej adekwatnie od osóbz HZO. 

 

Opisujesz HZO, czy kogoś innego? Skoro porównujesz coś do HZO, to nie opisujesz HZO. Dałeś opis typowej kobiety z wyższym SMV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GluX cieszy, że wróciłeś. Zgodzę się z Tobą, ale te osoby chcą od każdego pochwał, komplementów, będą uwodzić każdego z otoczenia itd to już normalne nie jest ;>

 

@manygguh HZO jest zaburzeniem osobowości a to co opisuje jest tylko stylem osobowości, czyli, że teoretycznie normalne, zdrowe czy jak to tam ująć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.