Skocz do zawartości

Dusza jako dwuletnie dziecko


KurtStudent

Rekomendowane odpowiedzi

Marek zdaje się sugerować by tak o niej myśleć tj jako o 2 letnim dz. 

 

Oczywiście abstrachując od sensu takich rozmów bo "czym jest dusza - nie wiem. Podziemie 98 na uszach".

 

Czy dusza tj niższe ja "nie drze ryja" (cóz za nieneutralny język!) to nie wiem. Chyba właśnie często tak się dzieje i wtedy np zagłusza się alko czy grami video.

 

Wszystko zależy oczywiście od przyjmowanego modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Marek mówiąc o 2-3 letnim dziecku nie miał na myśli dokładnie duszy, on mówił o podświadomości, że to podświadomość ma taki rozumek a jest ona częścią duszy tak jak dusza jest częścią Boga.

Bardzo fajny temat, pogadałbym o tym chętnie bo ja myślę że ona faktycznie jest, a wy jakie macie poglądy na ten temat?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli hipotetyczna dusza ma bagaż hipotetycznych przeszłych wcieleń, to ciężko mi jest sobie wyobrazić, że ma inteligencję 2 letniego dziecka. Ale:

"Żeby wejść do królestwa niebieskiego, musicie się stać jak dzieci" - filozof Jezus z Nazaretu. Co pod tym rozumiem? Że dziecko nie ma na sobie warstw pancerza, chroniącego przed skurwielami, nie ma bagażu smutków, uprzedzeń, zgryzot i takich tam, w naturalny i wrodzony sposób cieszy się światem, relacjami międzyludzkimi, ba - jest częścią natury. Dopiero z czasem człowiek styka się z doktryną "idź do szkoły i wkuwaj ten cały chłam, bo z głodu umrzesz", i więź zostaje zerwana.

Również w założeniach satanizmu (tego pierwszego, Antona Szandora Lavey'a) dziecko i zwierzę są traktowane jako świętość, bo nie są skalane przez ludzkie społeczeństwo.

Stąd wnioskuję, że dusza to nie tyle intelektualny dwulatek, co raczej czysty byt, taka jakby matryca człowieka, bez zbroi uspołecznienia i hamulców = coś, co biega nago po ogrodzie Eden i nie czuje wstydu. Jest nietykalna dla ziemskiego brudu i patoli

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.