Skocz do zawartości

Chińskie ledy do jazdy dziennej


pioben

Rekomendowane odpowiedzi

Na drogach można dostrzec coraz większa ilość aut z podczepionymi ledami do jazdy dziennej. Mam tutaj na myśli sytuację w której kierowcy używają ich nie tylko w dzień przy dobrej widoczności, ale też po zachodzie słońca czy w miastach w których świecą latarnie w nocy ;/

Trochę się dziwię, że czegoś z tym nie zrobią, bo widoczności aut z pewnością to nie poprawia, a nawet wprowadza w bład.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie prawo dopuszcza poruszanie się pojazdu z dodatkowym oświetleniem (reflektory dalekosiężne, doświetlające, światła jazdy dziennej).

 

Oświetlenie to musi spełniać dwa wymagania:

1. Posiadać znak CE oraz dopuszczenie homologacją (E1, E2 itd)

2. Być zamontowane oraz być zbudowane w taki sposób, by nie wystawały żadne elementy ostre.

 

Rzeczą, o której zapominają kierowcy a jest również regulowana przez kodeks drogowy to:

 

Nie można stosować samych świateł jazdy dziennej do godziny po wschodzie słońca, w godzinie przed zmierzchem, w czasie ograniczonej widoczności typu: deszcz, śnieg, burza, mgła itp- w tych przypadkach obowiązuje kierowcę stosowanie świateł mijania.

 

Jeżeli w wyżej wymienionych warunkach są stosowane jedynie światła do jazdy dziennej- to policja ma obowiązek zatrzymać  i pouczyć bądź wystawić mandat. To, że tego nie robią- to albo niechciejstwo albo niedouczenie.

Edytowane przez Arox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem auto z już zamontowanymi i dodam jeszcze, że muszą automatycznie włączać się po przekręceniu kluczyka i wyłączać jak przełączamy na mijania i nie mogą jednocześnie świecić. W praktyce jeszcze z policją tego nie sprawdzałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, ale stosowane jako element pokazów tuningowych.

 

Żarówki LED typoszeregu H do aut nie dostały homologacji polskiej i europejskiej. Czyli jeżeli policja Cię złapie i zainteresuje się światłami, to zabiorą Ci dowód za auto nie spełniające norm do poruszania się po drogach publicznych.

 

Do tego jeszcze stosunkowy system przetwornic i układu do zamontowania sprawia, że na razie bym się wstrzymał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Ludzki.Człowiek napisał:

Powinno to być zabronione, w ogóle nie jest to widoczne przez co ciezej ocenić prędkość zbliżającego sie pojazdu. Ale polaczkowi nie wytłumaczysz, w końcu może się pochwalić ze ma ledy.

 

Zgadzam sie z kolegą. Jeżeli ktoś ma fabryczne ledy, to one jeszcze świecą jako tako. Widoczność jest na przyzwoitym poziomie. Ale te śmieszne światełka za 30 zł, czy tak jak tutaj http://allegro.pl/swiatla-do-jazdy-dziennej-dzienne-led-drl-ledowe-2-i5337996543.html

nawet tańsze. I ludzie to kupują i montują :|

Tutaj znalazłem interesujący wpis: https://nocar.pl/blog/led-owcy-w-natarciu-czyli-ciemne-strony-swiatel-do-jazdy-dziennej-led/

W którym tematyka ta jest dobrze opisana.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto inwestować w chińskie i tanie światła LED, bo najzwyczajniej są one kiepskie. Zauważyłem, że w takich lampach dość szybko diody się wypalają, a klosze i odbłyśniki matowieją. Jeśli już ktoś planuje zakupić taki wynalazek, to warto dołożyć i wybrać coś z wyższej półki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.