Skocz do zawartości

Skąd ja to biorę?


NEO

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę rozgryźć tego skąd wzięła się we mnie zdolność odgadywania ludzkich intencji, oceny charakteru po zachowaniach, odkrywanie prawdziwych myśli po tym co mówią. Od dziecka miałem analityczny umysl i dorośli mówili, że jestem dojrzalszy emocjonalnie od rówieśników. Oczywiście można to też wykorzystywać, można dostrzegać pewne absurdy wynikające z ustaleń społecznych i z nimi walczyć tak jak ja to robiłem (przez to byłem uważany za aroganta). Tylko skąd to wszystko się bierze? Potem czytałem o modelach psychologicznych, o NLP i coachingu, duchowości i odkrywałem, że to wszsytko się zgadza, dowiedziałem się kilku nowych rzeczy. Ale potem przychodzi taka myśl "a może się mylę?" każdy może się mylić i każdy się myli. Zastanawiam się tylko jak zweryfikować to czy skuteczność tego wszystkiego jest tylko skutecznością i modelem pasującym wielu ludziom jako coś mądrego czy to po prostu w dużej mierze prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże Machiavelli radził ostrożne podjeście do takich zdolności jak przenikliwość czy szczęście.  Tzn, że warto aby tak o sobie myśleć i nawet bardziej warto by inni myśleli tak o Tobie. Natomiast bardzo nieroztropnie jest opierać swoje plany na rzeczach tak niemierzalnych - bo w najgorszej chwili właśnie to potrafi zawieść. Wnioski polecam wyciągnąć samemu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste ale najbardziej chodzi mi o fakt, że to pokrywa się z tym co jest nauczane jako wiedza psychologiczna, coachingowa. Słyszałem wiele razy, że mógłbym być dobrym terapeutą bo potrafię rozmawiać z ludźmi i odnajdować przyczyny ich problemów z tego co mówią, podczas gdy oni nie zdają sobie sprawy, że to tu był problem. I to wszystko opiera się o nauce o ego i mówią, że każde ego jest takie samo - na tym się opieram teraz. Tylko pytanie czy to faktycznie prawda z tym ego czy to tylko kolejny model a jeśli tak to skąd on się bierze? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.