Skocz do zawartości

Krakowska Szkoła Ekonomiczna - zapomniana szkoła ekonomii z Polski


Enemy

Rekomendowane odpowiedzi

Mało kto w Polsce pamięta kim był Julian Dunajewski, tymczasem portret tego wybitnego polskiego ekonomisty do dziś wisi w parlamencie austriackim. Do historii przeszedł jako człowiek, który uratował budżet Austro-Węgier doskonałymi reformami gospodarczymi, jako minister skarbu tego kraju w latach 1880-1891. Po Dunajewskim to stanowisko zaczęli obejmować również inni Polacy: Leon Biliński, Witold Korytowski, Seweryn Kniaziołucki czy Wacław Zaleski. W zaborze austriackim Polacy byli nie tylko lepiej traktowani niż w zaborze niemieckim i rosyjskim, ale byli zwyczajnie doceniani. Dlatego tak wielu z nich mogło pełnić ważne funkcje, w tym nawet w rządzie. Carl Menger, założyciel Austriackiej Szkoły Ekonomii, urodzony w Nowym Sączu bronił doktorat z prawa właśnie u Dunajewskiego. Ludwig von Mises z Galicji, chyba najbardziej znany ekonomista ASE czerpał garściami wzorce właśnie od Polaków, którzy stanowili większość mieszkańców Galicji.

 

Po odzyskaniu niepodległości w II RP działalność rozpoczęła Krakowska Szkoła Ekonomiczna, wzorowana zarówno na Szkole austriackiej, jak i ekonomii klasycznej (Adam Smith etc.) ze wskazaniem na ASE. A w raz z nią jej najważniejsi przedstawiciele Adam Heydel, Adam Krzyżanowski i Ferdynand Zweig. Polecam świetny film na temat tej prawie zapomnianej szkole ekonomicznej:

 

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ASE polecam

-"Ekonomia w jednej lekcji", Henry Hazlitt 

-"Zasady ekonomii", Carl Menger

-"Ludzkie działanie", "Kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie", "Socjalizm", "Teoria pieniądza i kredytu" - Ludwig von Mises

-"Złoto, banki, ludzie, krótka historia pieniądza", "Wielki Kryzys w Ameryce", "Tajniki Bankowości" - Murray Rothbard

-"Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne", Jesus Huerta de Soto

-"Pieniądz i kryzysy", Friedrich von Hayek 

 

Ze Szkoły krakowskiej to na pewno "Dzieła zebrane" Adam Heydla. A tak to w sumie nie wiem. Trzeba by poszukać coś na Googlu po autorach. Tak np.:

http://lubimyczytac.pl/autor/50789/adam-heydel

http://lubimyczytac.pl/autor/21123/adam-krzyzanowski

 

Plus, luknij na PW ;) 

Edytowane przez EnemyOfTheState
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ekonomię należy traktować jako dziedzinę naukową jak matematyka czy fizyka, "wolną od wartościowania". Inaczej zacznie się popełniać błędy metodologiczne i logiczne, patrząc przez pryzmat własnych poglądów, odczuć itp. Bastiata i spółkę wymienionych powyżej również polecam. Warto też zapoznać się czym była Szkoła z Salamanki, pierwsza ekonomiczna szkoła w historii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

@EnemyOfTheState Mogę jeszcze od siebie dodać to, co ostatnio sam czytam i zamierzam przeczytać:

- "Ekonomia Stosowana", "Oni wiedzą lepiej" - Thomas Sowell (czy Austriak to nie wiem, ale wolnościowiec i bardzo dobrze przedstawia trudne tematy łatwym jezykiem, co dziwne - Afroamerykanin)

- "Zgubna pycha rozumu - o błędach socjalizmu" (trudna jest), "Droga do Zniewolenia" - Friendrich von Hayek

- "Liberalizm w tradycji klasycznej", "Mentalność Antykapitalistyczna" - Ludwig von Mises;

- "Ekonomiczny Punkt widzenia", "Ekonomia Wolnego Rynku" - Murray Rothbard;

- "Jak zrujnować gospodarkę czyli Keynes wiecznie żywy" (bardzo polecam) - Nelson Hultberg, Hans Hermann Hoppe, Murray N. Rothbard, Joseph T. Salerno.

- "Demokracja - Bóg, który zawiódł", "Krótka historia człowieka" - Hans Hermann-Hoppe;

- "Inflacja" - Henry Hazlitt

No i tyle, jak na razie. Zapewne jak ktoś już wszystkie tu wymione przeczyta, to wpadnie na kolejne, bo wciąga to jak Ukrainki z mojego akademika...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EnemyOfTheState ... z całym szacunkiem ale ekonomia nie jest nauka ścisłą i nie można jej traktować jak matematyki (której metody tylko wykorzystuje) czy fizyki. Ekonomia inaczej jak wymienione nie jest wolna od błędów, ale przez to, że nie jest nauką ścisłą ten fakt w niczym jej nie umniejsza...

 

 

 

 

Edytowane przez Starzec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomia należy do nauk społecznych więc stosuje się w niej inną metodologię niż w naukach przyrodniczych. Kłania się dualizm metodologiczny:

http://mises.pl/blog/2017/01/27/sanchez-mises-o-umysle-i-metodzie/

https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/kto-jest-kim-i-jakie-ma-zaslugi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EnemyOfTheState... nie lubię się czepiać, ale nie chodzi mi o metodologię, tylko o to, że nauki społeczne nie są naukami ścisłymi ...

 

W zasadzie to nauki społeczne można przyrównać to stawiania horoskopów, które też wyróżnia się swoistą metodologią

 

Wiem, wiem ...przeginam bo w dzisiejszych czasach, w których "kapłani" nauk społecznych dzierżą rząd dusz to czyste bluźnierstwo ... ;) 

 

W naukach ścisłych buduje się na fundamencie poprzednich pokoleń uczonych, w naukach społecznych zbyt często kwestionuje się ich dokonania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.