Skocz do zawartości

Slight Edge - przekształcamy niewielką rutynę w ogromny sukces.


Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do stosowania ww metody. Nie ma w niej wielkiej filozofii. Metodą małych kroczków osiągamy sukces - sami nawet nie wiemy kiedy. Przykładów od siebie mogę podać kilka; najnowsze to:

Przykład A
basen co 2 dzień i do tego restrykcyjna dieta 
1. 1 Posiłek rano - płatki owsiane (błonnik, cukry złożone, energia na cały dzień)
2. Syty obiad o określonej porze

3. Kolacja najpóźniej o 19:00
W połączeniu z tym basenem i ruchem schudłem 9 kg od 20.05.2017 do dzisiaj. Super, co nie? Nie katowałem się dietą, nie robiłem praktycznie nic a osiągnąłem właśnie ten "massive succes". Książka jest po angielsku, ale ideą zaraził mnie nauczyciel programowania, rozwoju i samozrozumienia.

 

Przykład B
Bieganie. Od gościa który miał zadyszkę po 30 sekundach biegu do przebiegnięcia 11km w zimie. To wszystko w 2 miesiące i na dodatek w środku zimy. 
Zaczynamy od prostej tabelki, pójścia do sklepu po buty (za 50zł kupimy dobre na początek w sklepie DE...ON). Jesteś ulaną świnią i masz zadyszkę jak musisz podbiec na autobus? Za 3 tygodnie będziesz mógł biedać 3-4 minuty bez przerwy i większego wysiłku.

Na dole artykułu macie tabelkę.


To samo z nauką programowania itp. Robię coś, uczę się, zapisuje i nagle wpadam na pomysł napisania prostego programu. Udaje się. Udaje się coś o czym kilka tygodni temu nawet nie śniłem. Panowie zachęcam do wtłoczenia sobie prostych nawyków które sprawią że za 40 lat nie będziecie potrzebować nikogo do potania mitycznej szklanki wody i pchania wózka. Możecie to osiągnąć przez zdrową dietę i styl życia. Rozwijanie się, psychologia, sport, dieta, budowanie swojej moralności i etyki to klucz do udanego życia. Polecam i zachęcam do lekkich, "nic nie znaczących" zmian. Pozdrawiam

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brat Jan

 

Ja nawet byłem na jednym posiłku dziennie - więc o co chodzi? ;)

 

Kwestia przyzwyczajeń, odpowiedniej adaptacji, genetyki i wielu rzeczy na które mamy czasem wpływ, a czasem nie.

Więc nie pierdol o tym, że trzeba jeść 5 posiłków dziennie bo to mit, taki sam ja kwestia nie jedzenia po 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Brat Jan napisał:

@Tomber_Tone Tylko 3 posiłki dziennie?

Da się znaleźć buty za 5 dych?

Widzę kolego, że chcesz coś robić z życiem. W miarę możliwości Ci pomogę. Na PW mogę Ci podesłać buty jakich ja używałem na początku. Odnośnie diety - musisz eksperymentować sam, ale musisz trzymać się pewnych zasad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brat Jan

 

Myślałem, że te buty za 5 dych to metafora która ma na celu pokazać abstrakcje autora, której nie ma.

 

Anyway - buty za 5 dych nie polecam.

Czemu nie polecam - z własnego doświadczenia, cały czas ćwiczyłem z butach do siatkówki - w myśl zasady: "buty to buty".

 

Dokładnie ten model:

 

ASICS-GEL-ROCKET.jpg

 

Kupiłem je 2 lata temu i od tego momentu zawsze miałem problem z kolanami - bolały mnie po prostu.

Akurat dziwnym trafem miesiąc po zakupie tych butów doznałem poważnej kontuzji - rozszczepiona łękotka w kolanie.

Potem operacja, rehabilitacja - mnóstwo pieniędzy - czy doznałem kontuzji m.in. dzięki tym butom? Nie wiem.

Wiem jedynie, że teraz kupiłem porządne buty do ćwiczeń, typowo pod crossfit:

 

AR3198_01.jpg?sw=2000&sfrm=jpg

 

W ciągu dwóch tygodni przestały boleć mnie kolana, treningi stały się o wiele efektywniejsze, a ja mam lżej na duchu bo wiem, że z kolanami znowu jest dobrze.

Winne były buty.

 

Niestety, kwestia tego jak pada noga podczas wykonywania danego ćwiczenia jest ważna.

Ale zaraz przyjdzie zapewne kilka osób, które powiedzą "że to tylko wymówka, że najważniejsze to trzeba biegać" - i tak zgodzę się z tym.

Tylko, że zamiast patrzeć krótkodystansowo - warto zainwestować te 200-300zł na dobre obuwie - do chodzenia na co dzień.

Bo właśnie niby buty, taki mały szczegół - ale metodą slight edge - budujemy sobie problem za kilka lat - metodą małych kroczków.

 

 

A co do biegania - to uważam to za mega nieefektywny sposób jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej - tutaj link do Artykułu na FB

Bieganie służy jedynie do budowania bazy tlenowej - i ew. budowaniu jakiejś tam kondycji jeśli chodzi o kowalskiego co ostatnie 10+ lat spędził w ciągu dom-samochód-praca-samochód-dom.

 

Osobiście również zastanawiam się na butami do podnoszenia ciężarów:

 

170310-Lifter-improvement-PDP-Tech-Card.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomber_Tone

Byłem trochę na diecie, opis w tym temacie:

Parę kilo zeszło w 1 fazie, potem stagnacja, aż do teraz, zapewne przez brak regularnego ruchu oraz poluzowanie diety.

Pora to zmienić!

 

 

11 minut temu, GluX napisał:

Bieganie służy jedynie do budowania bazy tlenowej - i ew. budowaniu jakiejś tam kondycji jeśli chodzi o kowalskiego co ostatnie 10+ lat spędził w ciągu dom-samochód-praca-samochód-dom.

Właśnie prowadzę  podobny "styl życia" (nie licząc roweru w weekendy w letnim sezonie i stacjonarnego poza sezonem) 

A pamiętam jak zajebiście się czułem robiąc okrążenia w zimie wokół boiska...ale to daaaawno było

Edytowane przez Brat Jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh @GluX robisz młyn w temacie, który jest odnośnie całkowicie czego innego. Wg mnie buty Rebooka to wydmuszki których z pewnością nie polecam. Może wytrzymają na bieżni czy na siłowni ale z pewnością nie sprawdzą się w terenie/na ulicy. Przypominam że to temat o rozwoju a nie o tym jakie buty kupić. Na początek nie warto przepłacać. Początkujący amatorzy pytają o aparat do 300zł - nie wiem po co kupować taką zabawkę skoro za 7000 można już mieć coś porządnego. Odnośnie dobrych butów to warto zainwestować w nie po miesiącu, dwóch regularnego biegania. Nie mówię że ma ich do śmierci używać :D Z resztą marketowe buty z Decathlonu za 50zł ~ przepłacone rebooki za 200zł bez żadnego systemu gdzie płacimy za logo, także trzeba spojrzeć na to szerzej. Zależność ceny od jakości nie jest liniowa. 

 

Cytuj

A co do biegania - to uważam to za mega nieefektywny sposób jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej


Kto mówi o spalaniu tkanki tłuszczowej? Biega się dla siebie, rekordów, osiągnięć i ruchu. Spalanie tłuszczu to skutek uboczny. Zauważ że to najtańszy sport jeśli chodzi o rozpoczęcie przygody. 

 

Cytuj

Osobiście również zastanawiam się na butami do podnoszenia ciężarów:

Nikogo to nie obchodzi. Na pewno nie kogoś kto przyszedł poczytać o rozwoju :D Ale podziwam że podnosisz ciężary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda i książka IMO bardzo dobra (dużo lepsza od Nawyk samodyscpliny http://lubimyczytac.pl/ksiazka/227/nawyk-samodyscypliny-zaprogramuj-wewnetrznego-stroza  , którą teraz doczytuję w ramach pozbycia się prokrastynacji)

 

W praktyce używam jeszcze aplikacji typu Goodtime (Tomato Timer) i Nawyki  - banalne narzędzia, ale baaaaardzo pomocne i efektywne.  Polecam :) .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomber_Tone porównujesz aparat do butów - SŁABO. Buty nosisz na sobie, słabe źle dobrane powodują degradację Twojego ciała.... A aparat robi jakąś degradację w Twoim ciele?? Na sprzęcie osobistym się nie oszczczedza!

 

Ww firma nie jest moja ulubiona ale promuje crossfit, wypuszcza jakieś nowości sytemy i szczerze wole te wydmuszki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomber_Tone Propsuje metodę, lecz niejedzenie po 19 jest często strzałem w kolano. Wiele osób chodzi spać późno, często nawet po północy. Więc odległość między posiłkiem przykładowo o 19 a śniadaniem o 7/8 jest zbyt długa, jeszcze jak zjemy coś małego. Dla osób chodzących o 22 jak najbardziej super sposób na przyswojenie zdrowych nawyków, ale dla osób lubiących siedzieć po nocach ta opcja nie bedzię optymalna. Z właśnego doświadczenia polecam sporo białka pełnowartościowego na kolacje, pozwoli zaspokoić głód na dłużej i co najważniejsze (dla facetów :D), pozwoli zachować więcej mięśni po nocnym kataboliźmie. Reszta super, basen jak i bieganie na +. Polecam dla osób otyłych wypróbowanie długich, spokojnych spacerów w początkowej fazie zamiast biegania, nasze stawy nam za to podziękują :rolleyes:

Edytowane przez Rexer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miałem napisać tutaj mój slidge edge, ale dostałem 5 min wcześniej bana od moderacji :lol:

Wiele osób zapomina że buty 50zł a buty za 200-400zł różnią się technologią - jeśli chodzi o np. buty do crossfitu - tutaj widać, poza wykonaniem jest również technologia. Więc to nie jest tak, że jakiś Picasso wymyśli sobie buty i jedziemy z koksem na produkcję - są testy, prototypy itp. Ale również sposobem wykonania oraz materiał - szczególnie cenię sobie takie obuwie jak Ecco

 

Jeśli chodzi mój slidge edge jest następujący:
-Czytam książki z zakresu programowania 1h dziennie w pracy
-Czytam książki z zakresu filozofii, ekonomii, motywacji (hobbystycznie coś mądrego) - min 1h przed snem

-Staram się nie korzystać z komputera/telewizora po 20:00

-Czytam książki przed snem przy świeczce - żeby się wyciszyć

-Ćwiczę codziennie min 1h

-Słucham audiobooki w wolnych chwilach

-Każdego dnia rano wypisuję sprawy które dokonuję każdego dnia na kartce

-Każdego wieczoru rozliczam się z tego co zrobiłem

-Każdego tygodnia, daję sobie czas na określenie tygodniowych celów

-Każdego miesiąca, daję sobie czas na określenie miesięcznych celów w oparciu o moje cele główne

-Każdego miesiąca planuję moje wydatki na następny miesiąc

-Trzymam dietę każdego dnia w 100%

-Rozciągam się każdego dnia po treningu

-Daję sobie 30min dziennie na myślenie

-Medytacja 15min dziennie

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei

 

Wzrok się mi nie męczy przy świeczce, nie wiem jak Tobie ;)

 

Zapomniałem dodać jeszcze kilka rzeczy:

-rozmowa z mamą przez telefon 1h tygodniowo

-daję sobie 6h kompletnego odcięcia się od świata i gram w gry raz na tydzień (obecnie gram tomb rider :lol:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.