Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kochani bracia. Jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie niealkoholowe stłuszczenie wątroby co wiązało się z powiększeniem organu i jego niewydolną moim zdaniem pracą. Czy macie jakieś pomysły co z tym fantem zrobić ? Byłem u gastrologa i po serii nieprzyjemnych badań wyszło że tylko ten organ mi szwankuje. Poza dietą i tabletkami raczej nie ma innej opcji aby z tego stanu wyjść i trwa to miesiącami.

 

Czy ktoś z Was miał albo ma problemy z wątrobą i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami ?

 

Stan ten mam od 2 lat i wyszło przy okazji badań USG gdzie szukałem przyczyn ciągłych wzdęć, chronicznego cyklicznego przemęczenia oraz problemów ze snem. Była też ciężkość i charakterystyczny ucisk pod prawym łukiem żebrowym który ostatnio się nasilił.

Edytowane przez maVen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to witam w klubie kolego @maVen z własnego dośw. powiem ci tak, na pewno nic smażonego :) dieta lekko strawna, najlepiej coś gotowanego na parze plus ograniczyć słodycze i słodkie napoje najbardziej te gazowane.

Olej roślinny / rybi twoim przyjacielem :) np. ten z tuńczyka z puszki, polecam również ostropest plamisty, ja kupuje worek ziaren i miele je w młynku do kawy.

Przed posiłkiem bądź po jedna łyżkę od zupy i popić woda przed snem również jedna łyżka, można kupić tez gotowy zmielony ale tam bankowo dosypują czegoś ale to wedle uznania.

Ja posunąłem się do tego stopnia ze nie smaruje pieczywa żadnym masłem i margaryna z początku ciężko się przyzwyczaić ale idzie ;)

Wiec po krotko, lekko strawna dieta unikać słodkiego i ciężko strawnego, na plus w sumie to wszystko wychodzi bo idzie zrzucić kilka kilo i człowiek lepiej się czuje :)

Można czasem sobie coś tam skubnąć żeby nie oszaleć, ale w ramach zdrowego rozsądku bo inaczej niemiły ucisk pod żebrem się odezwie. Aa i jeśli palisz ograniczaj wiem ze łatwo się mówi ale sam po sobie wiem ze jak zapale to potem po prawej stronie znowu się wszystko potrafi "odezwać".


Jeśli coś sobie przypomnę dam jeszcze znać ;)
Pozdro i szybkiego powrotu do zdrowia ! :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- sylimarol (wyciąg z ostropestu plamistego), kwas ursodeoksycholowy

- antyoksydanty: selen, beta-karoten, wit. E, wit. C

- wit. D, szczególnie jesień-zima

- omega-3 (najlepiej w odpowiednim stosunku do omega-6, np. olej lniany zimno tłoczony w ciemnych butelkach), margaryny, oleje palmowe itp. do kosza

- wywalić wszystko co ma syrop glukozowo-fruktozowy, sacharozę, fruktozę - czyli wszystkie słodzone napoje, owocowe przetwory mleczne, słodycze

- nie łączyć, a jeżeli już to w małych ilościach tłuszcze z węglowodanami prostymi

- jak najmniej leków, szczególnie paracetamolu, unikać alkoholu, orzeszków ziemnych (afla-toksyny)

- wysiłek fizyczny!!!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje bracia wezmę to do serducha bo nie chce się na stare lata rozlecieć .... ponoć na swój stan wątroby zapracowałem latami. Eh naprawdę lubiłem tłusto jeść ale nie jestem otyły ale widocznie ten tłuszcz, brak sportu i spadek metabolizmu rozwalił mi narządy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.