Skocz do zawartości

Dotyczy: Paraliż senny


Eloquence

Rekomendowane odpowiedzi

Najbardziej zapadły mi w pamięć dwie sytuacje związane z paraliżem sennym:

 

1. Obudziłam się i nie mogłam się ruszyć - od razu zrozumiałam o co chodzi, w końcu dość często mi się to przytrafiało i jak zwykle spróbowałam "wyjść z tego stanu". Jakoś udało mi podnieść i zostać w pozycji siedzącej, ale dalej opadały mi powieki, nie mogłam za bardzo się poruszyć i z dużym wysiłkiem starałam się nie zasnąć. Dopiero po minucie całkowicie mi przeszło.

 

2. Miałam sen, w którym o 2 w nocy byłam przy drzwiach, gdyż chciałam pójść na spacer. W momencie w którym wysyłałam wiadomość do kogoś z prośbą o spotkanie, olśniło mnie i zrozumiałam, że normalnie o tej godzinie nie wychodziłabym swobodnie z domu i obudziłam się z paraliżem sennym :D Kolejnym razem zobaczyłam jakąś postać przed sobą i słyszałam włączony telewizor z pokoju obok. Po obudzeniu dalej był włączony, więc to nie był tylko sen, a kolejne doświadczenie.

 

Odkąd zaczęłam się tym interesować i starać się wywołać świadomy sen nie mogę zasypiać na plecach. Nie wiem czym to jest spowodowane, aczkolwiek zawsze po zaśnięciu widzę różne barwy, potem słyszę głośny dźwięk i się budzę. Raz usłyszałam rozmowę i nie potrafiłam stwierdzić czy to zdarzenie rzeczywiste (są to omamy hipnagogiczne oraz hipnopompiczne, ale czemu akurat przytrafiają się tylko w takiej pozycji?).

 

Techniki świadomego snu:

1. Technika MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams) - w skrócie - przypominamy sobie w czasie snu, że śnimy. Przed snem można powtarzać w myślach "będę świadomy, że śnię".

2. Technika WBTB (Wake Back To Bed) -  polega na obudzeniu się po kilku godzinach snu oraz ponownym zaśnięciu (zawsze po czymś takim mam paraliż senny).

3. Technika WILD (Wake Induced Lucid Dream) - polega na zaśnięciu bez utraty świadomości. Etapy:
- relaksacja,
- sensacje (wrażenia falowania, unoszenia),
- paraliż senny (można doświadczyć np. ucisku klatki piersiowej),
- hipnagogi (wrażenia wizualne lub dźwiękowe podczas zasypiania).

(To wszystko jest ogólnie ze sobą powiązane).

 

Macie jeszcze jakieś doświadczenia, znacie ciekawe książki o tym zagadnieniu? Czy możliwe jest, że człowiekowi może się wydawać, że świadomie śni? Kilka lat temu niby miałam świadomy sen, ale do końca nie jestem pewna, czy może to mi się tylko wydawało. Ciężko mi to wytłumaczyć. Dodam, że u mnie paraliż bardzo często występuje po snach, w których staram się pływać, wykonywać wysiłek fizyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Eloquence napisał:

Odkąd zaczęłam się tym interesować i starać się wywołać świadomy sen nie mogę zasypiać na plecach.

 

Nie widzę związku z pozycją w której zasypiamy. Ja prawie najczęściej na plecach lub na boku. 

 

11 godzin temu, Eloquence napisał:

Macie jeszcze jakieś doświadczenia, znacie ciekawe książki o tym zagadnieniu? Czy możliwe jest, że człowiekowi może się wydawać, że świadomie śni? 

 

Najwięcej takich doświadczeń miałam do 20 lat. Na początku spontanicznie świadome sny, z czasem starałam się je bardziej kontrolować. Nie korzystałam z pomocy książek, tak samo jak w przypadku medytacji. Robiłam na sobie eksperymenty. Najczęściej efekty dawała autosugestia - "W tą noc będę świadomie uczestniczyć w śnie". Swojego czasu bardzo zależało mi na tym, aby od początku zasypiania być pełni świadomą zachodzących zmian w mózgu. Założenia udały się w 10%, ale i tak było bardzo ciekawie :) Świetne są efekty obrazowe występujące w trakcie wchodzenia w stan spoczynku, nie jestem w stanie nawet to opisać. Różne kolory, formy "dymne" układające się z chaosu w formę. 

 

Temat od paru lat sobie odpuściłam, ale spontanicznie nadal to występuje z częstotliwością raz na 3 miesiące około. 

 

Myślę, że dobra na początek jest zwykła relaksacja z połączoną sugestią.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.