Skocz do zawartości

Legia Warszawa - oprawa przy meczu - Powstanie Warszawskie


Smerfetka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Pewnie słyszeliście o oprawie przy meczu przez kibiców Legi :

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/legia-warszawa-oprawa-o-powstaniu-warszawski-dziennikarze-chwala-lekcja-historii-polski-dla-swiata

 

Coś pięknego! Mamy wspaniałych kibiców :) Mój tata aż puścił łezkę ze wzruszenia...

 

**** że Niemcy, to nie naziści słuchać się nie da. Wypowiedz Tomasza Lisa nie jest godna Polaka. Kiedyś go lubiłam...wstyd się przyznać:ph34r:

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Selqet napisał:

@Smerfetka nie słyszałam o tym. 

 

Gdzieś Ty się uchowała? ;) 

 

Oprawa oczywiście robi wrażenie, wymagało to na pewno wiele pracy i zaangażowania, szacun.

 

Jednak pomijając tę oprawę, to nie do końca widzi mi się upamiętnianie godziny W odpalaniem rac. Minuta ciszy w zupełności wystarczy moim zdaniem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarkan ze Stambuły też posiada obywatelstwo Niemieckie, a co ich łączy z Niemacami to język :)

 

Ale do rzeczy, to co zrobili kibice Legii, szacun! dzięki Legii świat się dowiedział że te polskie obozy zagłady to jedna wielka lipa, latami wciskana, wypracowana z mozołem propaganda tych szwabskich bydlaków raptem pękła jak gacie w kroku...dlatego teraz się tak wściekają szwaby....

To co zrobili kibice obiegło cały świat, od USA przez Brazylie po Bałkany...

Brawo i jeszcze raz brawo!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gest piękny. Trzeba mówić prawdę i tyle. Nie chodzi o rozliczanie a tym bardziej o ocenianie słuszności Powstania. Ale w 100% wyjaśnić powinniśmy, każdy fakt. Jeśli incydentalnie Polacy trudnili się wydawaniem żydów też nie ma co głowy chować w piasek. Jak powiedział jeden z powstańców, a żadnych faszystach nie słyszałem w czasie wojny, niemiec to był wróg i tyle. Nie każdy niemiec był może faszystą, ale prawie każdy hitlerowiec był niemcem. 

 

Obywatelstwo i narodowość to inne sprawy zupełnie, chociaż w naszej konstytucji we wstępie napisano, że naród tworzą obywatele (jeśli podejść logicznie do konstytucji to jeszcze kilka takich ciekawostek można znaleźć i się nieźle pośmiać, ale i przerazić).  

Można być narodowości Polskiej, a nie mieć obywatelstwa bo np. granica została przesunięta albo dziadów zesłano na Sybir. Ale jak ktoś dalej kultywuje nasze tradycje, mówi po Polsku to jest Polakiem (dla mnie). I  w drugą stronę jak, ktoś przyjechał 10 lat temu z Wietnamu płaci podatki, to może i dostać obywatelstwo, ale jeśli w wigilię z rodziną wcina psa w pomidorach to jakoś nie czuje z nim jedności kulturowej. Podobnie jak z panem, który gwałci 14 latki w imię swojej religii. Nawet jeśli by obywatelstwo dostał, to Polak nie jest. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe prawa do pokazania Europie cierpień miasta w 1944r. ma Polonia. Tam na boisku były walki w czasie powstania. Stadion Legii był położony w czasie wojny w obrębie tzw. dzielnicy niemieckiej.

W dodatku Legia od lat 20-tych do 60-tych była bardziej klubem miasta niż wojska, najpierw legionowo-piłsudczykowskiego, a później komunistycznego. I jeszcze jedno - forma graficzna oprawy jest wzięta z radzieckiego filmu "Idź i patrz" z 1985r.

 

http://www.filmweb.pl/film/Idź+i+patrz-1985-35185

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potężną moc ma taka forma działalności tłumu - w tym przypadku kibiców. 

 

Fajnie opisuje to Le Bon:

 

§ 5. Moralność tłumu.

Jeśli przez moralność rozumieć będziemy ciągłe przestrzeganie pewnych norm społecznych i ustawiczne przeciwstawianie się egoistycznym popędom, to jasne będzie, że tłum jest zbyt zmienny i nazbyt gwałtowny, by mógł być moralny. Jeśli jednak do tego pojęcia włączymy przejawy takich cech, jak poświęcenie, bezinteresowność, ofiarność, prawość, to można powiedzieć, że tłum zdobywa się nieraz na bardzo wzniosłe czyny moralne.

(...)

Tłum, będąc zdolny do mordu, podpalenia i każdej innej zbrodni, równocześnie jest w stanie wytężyć swe siły dla dokonania czynów wzniosłych i bezinteresownych, o wiele wspanialszych od tych, na jakie może się zdobyć jednostka. Każde odwołanie się do miłości Ojczyzny, do uczuć religijnych, do poczucia honoru oddziałuje na tłum, który jest zdolny do bezgranicznych poświęceń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.