Skocz do zawartości

Programowanie - od laika do kolesia ogarniającego temat.


Eliteq

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam, chłopaki. W małym skrócie, konkretnie. W grudniu kończę 21 lat, skończyłem rok temu technikum o profilu mechatronicznym. Z trzech egzaminów, które mieliśmy, zdałem tylko ten ostatni, można powiedzieć, najważniejszy. E.18 programowanie i projektowanie układów i systemów mechatronicznych. Wszyscy wiedzą jak wyglądają w szkołach te egzaminy zawodowe, więc wolę sprawę przemilczeć. Fakty są takie, że papier mam, ale umiejętności = laik. W tamtym roku zdałem na maturze wszystko, oprócz matematyki. W tym roku usiadłem do nauki i matematyka zdana. Na studia się nie wybieram. Uczyłem się od gimnazjum niemieckiego, ale uczyć się a nauczyć to dwie różne kwestie. Niemiecki ustny na 50%, pisemny 62%, rozszerzony 14%. Ale dopiero po wynikach zauważyłem, jaki to pic na wodę i w średnim stopniu owe matury sprawdzają nasze umiejętności, więc poszedłem na korepetycje od maja.

 

Po nowym roku wyjeżdżam do Niemiec, między innymi do pracy, ale taki wyjazd dobrze wpłynie na moją osobę, pod różnymi kątami - samodzielność, rozwój, poszerzenie swoich horyzontów, a efektem ubocznym wyjazdu oczywiście będą też pieniądze. Wziąłem się ostatnio za mordę, bo stwierdziłem, że mogę bardziej przycisnąć życie, aniżeli do tej pory. Od 10 października 2016 jestem na diecie(ekto, masa), od maja tego roku chodzę na korki z niemieckiego, tak jak pisałem wyżej, zagłębiam się powoli w kryptowaluty, nadrabiam audycje, inne działy na forum, bo wcześniej siedziałem tylko w tematach relacje "męsko-damskie" i książkach Marka i chcę nauczyć się podstaw programowania. Wyznaczyłem sobie wtorek i czwartek po 1h i w niedziele 2h. Więcej czasu na ten moment, nie mogę na to przeznaczyć - priorytety. Pojawia się podstawowy problem - w który język programowania iść. Mój szwagier polecił mi Mirosława Zelenta, kanał na yt - "Pasja Informatyki". Mówił mi że w mojej sytuacji warto byłoby pójść w stronę stron internetowych, a jeśli chodzi o język programowania, to na początek Python. Podpytywałem go też o bazy danych, Java, czy C++. Co byście mi poradzili w tej sytuacji? Ważnym dla mnie jest to, aby udzielali się głównie użytkownicy z branży. Miłego wieczoru, pozdrawiam wszystkich!

Edytowane przez Eliteq
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eliteq

 

Mikro kontrolery i procesorski ogarniasz?

 

Mam u siebie typa na studiach, który pracuje w zawodzie jako automatyk/programista mikroprocków - chłop robi typowo studia pod papier bo w niektórych dziedzinach zagina wykładowców. Przemyśl czy nie chcesz iść w programowanie w elektronice - czyli mechatronikę. Ten znajomy jest w wieku 29 lat i na brak pieniędzy nie narzeka.

 

Tym bardziej, że praca marzenie, bo z jego wiedzą on projektuje nowe stanowiska u siebie w zakładzie i narzeka, że 8h w pracy to za mało i muszą go wyganiać do pracy. I faktycznie jak opowiadał, to mu się nie dziwie, bo tak fajne rzeczy to nawet ja bym chciał umieć ;)

 

Może PLC? To też jest bardzo pożądany fach w ręku oraz dobrze opłacany.

 

Przemyśl czy to koniecznie musi być IT, bo dobry mechatronik głodny nigdy nie będzie chodził

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W technikum programowaliśmy właśnie sterowniki PLC. Nie pamiętam jaki to dokładnie był program, ale dopytam znajomych i dopisze. Mikro kontrolery, procesorki - nie miałem z tym styczności. Nie koniecznie to musi być branża IT. Musze pogadać jeszcze z 2 chłopakami. Jeden chodził ze mną do klasy, uczył się w domu programowania i po skończeniu szkoły dostał się do firmy w Katowicach i teraz jeździ trochę po świecie (Anglia, Austria, Francja, Słowacja) programuje i fizycznie uruchamia linię produkcyjną.

A drugi koleś, po 30-tce od moich tam znajomych jest po politechnice - kierunek mechatronika i ściąga sprzęt z Niemiec, naprawia i sprzedaje tutaj. Ten mój znajomy z klasy, chciał iść na studia ale Szef powiedział mu, że wystarczą mu umiejętności, chęci do nauki i ma olać studia, papier i tak zrobił. Zanim się zacznę uczyć, a chcę już w ten wtorek, to muszę do tego czasu to przemyśleć. Czy branża IT czy Mechatronika.

Edytowane przez Eliteq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie blisko sprzętu (mikro kontrolery etc.) to głównie C i Assembler.  Z pracą na chwilę obecną nie ma problemu tylko trzeba pamiętać że jest to dość spora nisza i generalnie próg wejścia jest wyższy. Zarobki w Polsce w porównaniu np. z robieniem webu też są gorsze (co nie znaczy że niskie :)). Co do stron internetowych (a raczej aplikacji sieciowych) to dobry będzie każdy język programowania + jakiś framework (w C# masz ASP.NET, w PHP z bardziej popularnych Laravel, Synfony, Yii, w Javie Spring, w Pythonie Django i tak dalej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć w co pójść, szczególnie jeśli nie zna się pytającego(i nie wie się co lubi).

 

U mnie na polibudzie z 80% ludzi deklaruje chęć pracy w Javie, nawet jeśli w życiu nie napisali w niej żadnej linijki.

 

Sporo osób męczy JS'a i resztę pierdół z tym związanych.

 

Obstawiam, że niezależnie od czego zaczniesz (tak na poważnie) to po jakimś czasie sam będziesz wiedział czego chcesz się uczyć.

Edytowane przez Young
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie musisz na początku wiedzieć gdzie chcesz dojść dokładnie.

 

1. Na początek: bym uczył się C++, polecam podręcznik Symfonia stary ale nie spotkałem nic lepszego

2. Bez angielskiego ani rusz, nie ma przesady w stwierdzeniu że to najważniejszy język dla programisty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy w czym chcesz programować. Najpierw zastanów się do czego używa się danego języka a potem zaplanuj sobie jaką rzecz chcesz stworzyć.

Przykładowo

 

Jak chcesz tworzyć strony to JavaScript + CSS + HTML + framework

Jak chcesz tworzyć aplikacje na smartfony to Swift, Android itp itd.

 

Każdy język wykorzystywany jest do czegoś innego. Niby w PHP można tworzyć gry ale po co skoro jest to nie optymalne i zbyt skomplikowane i w innym jezyku można zrobić to dużo lepiej?

 

Następnie jak już wybierzesz język to przerób wszystkie podstawy(zajmie ci to od 2 tygodni do miesiaca max 2.) następnie wymyśl sobie jakiś prosty projekt np przeglądarka internetowa, odtwarzacz, prosta stona itp. Wybierasz sobie jeden język i opanowujesz go do dobrego stopnia. Nie ma sensu uczyć się naraz javy, c++, php, pascala i RoR - wybierasz jeden i opanowujesz do perfekcji. Napotkasz wtedy wiele przeszkód i będziesz musiał szukać pomocy w internecie = nauczysz sie programować. Następnie robisz coraz bardziej skomplikowane programy, możesz też dołączyć do jakichś open-source(jakieś 4-5 miesiecy). Robisz 2-3 porządne apki/stronki do portfolio. Łącznie po pół roku intensywnej nauki(80-100 godzin miesięcznie) możesz szukać jakiegoś stażu/praktyk cokolwiek. Chodźby Ci płacili po 1000 miesięcznie. Po stażu i własnych projektach aplikacja na stanowisko juniora nie powinna być trudna. Jak będziesz kosił to już na staży możesz dostac oferte na juniora.

 

programminginfoz1.png

Edytowane przez Zbychu
.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj głupot @Eliteq, że na początku trzeba uczyć się c++ lub pythona. Od razu zacznij uczyć się tego czego chcesz. Dlatego warto zweryfikować, co tak na prawdę chcesz programować, aplikacje na n androida? tworzyć strony www? tworzyć aplikacje? itd. Musisz dokonać wyboru w tej kwestii, a następnie zorientować się jaki/e język/i są potrzebne w tym dziale. 

 

Język angielski jest domeną każdego programisty, tego nie obejdziesz w żaden sposób. Poza tym znajomość angielskiego otworzy przed tobą wiele ścieżek w karierze zawodowej. Niby nic, a jednak duży krok do przodu. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zarejestrować się w serwisie codeacademy.com, porobić trochę ćwiczeń i sprawdzić, co będzie Ci odpowiadało, tylko tak jak przedmówca mówi angielski to mus w tym przypadku i na codeacademy jest położony nacisk na front-end, co nie każdego interesuję.

Owszem, można obejść się bez angielskiego, czytając polskie przekłady książek np. z wydawnictwa helion, wykonując tam zawarte ćwiczenia ale żeby się doskonalić, przy szybko zmieniających się technologiach np. biblioteki Javascript jak AngularJs, ReactJs które rozwijają się w zastraszającym tempie, trzeba śledzić dokumentacje po angielsku, czy tutoriale z Lyndy, Udemy itd. które też są po angielsku.

 

W przypadku front-endu znajomość Wordpressa + html i css i ewentualnie Jquery, może zapewnić nam pracę w większym mieście, a to można dość szybko opanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem programistą, ale styczności trochę miałem. Polecano Ci pasję informatyki i kurs C++ (nigdzie nie widziałem tak świetnie wytłumaczonych klas) ten kurs pokazuje o co chodzi w programowaniu.

 

Jeśli chodzi o pracę, to jest dużo ofert na front i end developerów

pojawia się c++ i c

python dość często

skrypty w bashu (linux) są o tyle fajne, że możesz w nich wykonywać polecenia systemowe i przetwarzać dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eliteq najważniejsze w nauce programowania jest - po prostu zacząć. Od czego? Ja zaczynałem jako dzieciak od asemblera Z80. Pisałem kody w zeszycie, bo dostęp do "Spectrumny" miałem tylko raz w tygodniu, żeby to sprawdzić. Taki to był cudak:

1920px-ZXSpectrum48k.jpg

Czy mi się przydało? Praktycznie nie, ale IMO bezcenne jest rozumienie architektury, stosu, rejestrów, magistral, przerwań, zarządzania pamięcią itd. Dzisiejsze języki wysokiego poziomu, praktycznie izolują programistę od sprzętowych "trzewi", więc można powiedzieć że to zbędne. Dlatego to tylko moja subiektywna opinia, że warto chociaż liznąć język maszynowy. Dużo łatwiej wówczas ogarniesz też mikrokontrolery. 

 

Język? Hm, ciężki temat, zależy w co chcesz docelowo uderzać, bo języki to głównie frameworki z nimi związane, gdzie de facto nie tyle ogarniasz język pod kątem struktur danych, składni etc. ile jego frameworki właśnie.

Do jednych zastosowań lepiej się sprawdzi Node.js+Typescript+Angular, co innych C# z WCF i do innych ten sam C# z Windows.Forms a gdzie indziej Java i Spring czy C# z Xamarin do np. apek multiplatformowych. To na dziś. A co będzie jutro? Stary pies będzie się i tak musiał uczyć nowych sztuczek. Tego możesz być pewien. Jeśli chcesz programować, to bądź gotów na nieprzerwaną naukę.

 

Liźnij też trochę "inżynierii" - wzorce projektowe (http://www.algorytm.org/wzorce-projektowe/) oraz S.O.L.I.D na początek (https://scotch.io/bar-talk/s-o-l-i-d-the-first-five-principles-of-object-oriented-design)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakter to swoj drogą ale czy nie mając talentu i pasji do programowania, można być w tym dobrym?

Albo w przypadku front- endu, nie mając zmysłu estetycznego kodować schludny i atrakcyjny front-end? Zakadając, że poświęci się na naukę, praktykę x godzin.

Edytowane przez BrightStar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z tymi talentami to moglibyśmy już dać sobie spokój. Już udowodniono, że żeby być w czymś dobrym, utalentowanym trzeba poświęcic temu czas i odpowiedni trening. Zasada 10 000 godzin działa. 5,6 lat temu z długimi przerwami w życiu bym nie pomyślał, że mogę robić takie numery jak teraz, a jednak je robie. Gdybym całkowicie się temu oddał to byłbym jeszcze lepszy. Albo kumple zawsze mówili, że za jaki sport się nie zabiorę to jestem dobry, ale ja całe dzieciństwo biegałem z piłką, koordynacja ruchowa, wyczucie itd, a oni oglądali cartoon network. 

 Oczywiście są takie przypadki, że ktoś tam ma naprawdę predyspozycje do czegoś (genetyka itd) i odstaje, ale to nie znaczy, że ktoś nie może być w czymś dobrym.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JoeBlue Prawda jest taka, że programiści nie istnieją bez Project Managera czy grafików , więc fajnie jak każdy odkryje to co lubi robić. Z drugiej strony znam kilku programistów co pojechali do Norwegii czy Niemiec pracować na magazynie i sobie chwalą, więc różnie to bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.