Skocz do zawartości

Choroby odkleszczowe.


deleteduser28

Rekomendowane odpowiedzi

W czerwcu u kogoś z rodziny w okolicy uda pojawiła się plama wyglądająca podobnie do rumienia spowodowanego ugryzieniem kleszcza.

Lekarz po obejrzeniu tego stwierdził, że pewnie jakiś pajęczak ugryzł, to sprawa raczej uczuleniowa/alergiczna i nie ma powodu do obaw, nie zalecił żadnych badań ani antybiotykoterapii.

Niedawno podobna plama mniejszej wielkości pojawiła się na wewnętrznej stronie ramienia, czerwona lampka się zapaliła mocniej.

Stwierdziłem, że dobrze byłoby się upewnić, czy aby na pewno wszystko jest w porządku, bo nie bardzo chciało mi się w to wierzyć.

 

Dzisiaj przyszły wyniki badań przeciwciał IgG i IgM i tak to wygląda:

 

Przeciwciała w surowicy w kl.IgG

Wynik ujemny <10 AU/ml

Wynik wątpliwy 10-15 AU/ml

Wynik dodatni >15 AU/ml

 

Wynik badania: 97,7 AU/ml

 

Przeciwciała w surowicy w kl.IgM

Wynik ujemny <18 AU/ml

Wynik wątpliwy 18-22 AU/ml

Wynik dodatni >22 AU/ml

 

Wyniki badania: 83,8 AU/ml

 

Czyli pierwszy przekracza normę ponad pięciokrotnie, drugi prawie czterokrotnie.

 

Dzisiaj idzie do rodzinnego i gdybym miał zgadywać co się stanie, to pewnie zostanie przepisany antybiotyk jakaś doksycyklina/tetracyklina/amoksycylina.

Jednak trochę się obawiam czy nie za późno na zdławienie tego ścierwa w zarodku, wygląda na to, że w chuja przygrał ten dochtór bagatelizując sprawę.

Później powtórka badań jakiś czas po odstawieniu antybiotyku i może ten protokół buhlera jest ok w celu doprowadzenia organizmu do kultury, ale to już dyskusyjna sprawa.

W razie potrzeby może wizyta u dr Wojciecha Ozimka, wydaje się być dosyć dobrym fachowcem. No nic, zobaczymy jak się sprawa potoczy, chyba średnio to wygląda na ten moment, za

pare m-cy będzie można jakąś aktualizację napisać w tym wątku.

 

Jak macie doświadczenia albo przemyślenia ogólnie w tym temacie to fajnie gdybyście się podzielili, pozdro.

 

Edytowane przez Pogromca_wdów_i_sierot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kleszczami to jakiś meksyk w ogóle, o co tu chodzi?Mieszkam przy niedużym lesie, za małolata tam spędzałem całe dnie chodziłem po krzakach i rzadkością było spotkanie kleszcza, rzadko się zdarzyło żeby w ogóle ktoś tam go złapał, trzeba było się postarać.Teraz wchodzę dosłownie 2-3 metry wgłąb do tego lasu i można zobaczyć ich na ciele nawet kilka czasem. Zrezygnowałem z wypraw tam właśnie z obawy przed boreliozą, nie uśmiecha mi się mieć np. jedną sparaliżowaną kończynę, właśnie jak mój znajomy po boreliozie. Skąd taki wysyp tego dziadostwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ugryzł mnie kleszcz 3 razy w życiu jednak nie miałem rumienia. Przeszedłem oczywiście po zgłoszeniu się do lekarza kuracje antybiotykową ale postanowiłem jeszcze przejść kurację ziołami. Niestety jest to kuracja trwająca aż 2 lata i uciążliwa. Nie mniej jednak ze względu na wiek ( 40 +) nie będę ryzykował ze za parę lat mnie połamie tak jak moją matkę która przez boreliozę ma rozwalone stawy kolanowe i nie może chodzić.

 

Niestety krętki boreliozy w badaniu krwi nie jest łatwo wykryć, Czasami w wynikach nie ma niczego by później za parę lat mieć różnego rodzaju dolegliwość. Dobrze jest jak lekarz pierwszego kontaktu skieruje na odpowiednie badania bo przeważnie jesteś leczony na co innego a choroba się rozwija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś dramat z tymi kleszczami, strach pójść gdzieś w góry.

 

Dobrze chociaż, że te gówna nie skaczą i nie latają. Kwestia więc, żeby się nie ocierać o jakieś krzaczory.

 

Ja miałem raz w życiu dwa kleszcze po takim górskim wypadzie. Na szczęście, zauważyłem je jak jeszcze nie zdążyły się porządnie napić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To z tymi surowymi zimami to MIT jest jeden z najbardziej powszechnych jaki znam :D 

 Żadna zima nie zniszczy, nie zmniejszy populacji robactwa, chorób i innych. Był wywiad z leśnikiem to miał ubaw po pachy. Pokazywał pod korą drzewa przetrwalnikowe formy robali i nic im nie był po -25 C. Żeby je wymorziło to by musiało być z -50, 60. 

 Borelioza i choroby odkleszczowe były zawsze, ale wcześniej nie było wp, pudelków, tyle kanałów TV i dostępu do informacji, więc nie było takiej paniki jak teraz. :D

Edytowane przez Metody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Tak jak podejrzewałem, doksycyklina na miesiąc i skierowanie do szpitala na badania...

 

14 minut temu, Metody napisał:

To z tymi surowymi zimami to MIT jest jeden z najbardziej powszechnych jaki znam :D 

 

Właśnie podobno niska temperatura zabija tylko jaja i niektóre larwy, a reszta sqrwysynów chowa się w ściółce leśnej i tam hibernuje na zimę, po czym budzi się gdy jest cieplej.

 

15 minut temu, Metody napisał:

Borelioza i choroby odkleszczowe były zawsze, ale wcześniej nie było wp, pudelków, tyle kanałów TV i dostępu do informacji, więc nie było takiej paniki jak teraz.

 

Nikt tego nie neguje, ale i tak mam wrażenie, że częstotliwość zachorowań jest sporo większa niż np. paręnaście lat temu.

 

No nic, trzeba będzie monitorować temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najagresywniejsze są nimfy w okresie maj-lipiec. Potem jest jeszcze szczyt osobników dorosłych we wrześniu, ale już nie tak agresywny. 

Jeżeli chory ma jakieś objawy to niech pamięta, że nawet po antybiotykoterapii (do kilku tygodniu) może mieć jeszcze niewielkie dolegliwości co nie jest jednoznaczne z niepowodzeniem terapii. Doksycyklina daję całkiem niezłą wyleczalność, więc bez obaw. Jednak jeżeli pojawiłyby się jakieś problemy ze stawami, ewentualnie neurologiczne, za kilka, kilkanaście miesięcy to warto udać się ponownie do lekarza i wspomnieć o tym incydencie z kleszczem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jakiś czas temu zauważyłem tą czarną mendę wbitą w stopę :) wiadomo wyjąłem kleszcza nie zdążył się napić ale to o niczym nie świadczy. Co do rumienia to pojawia się on tylko u 30% zarażonych. Zrobiłem sobie badania najpierw po 6 tygodniach jak kazali w laboratorium bo dopiero po tym czasie wytwarzają się przeciwciała a potem po 6 miesiącach. Badania były te najtańsze za około 70zł Wyszły ujemnie ale ja czuję, że jest coś nie tak. Poczekam jeszcze trochę i zrobię sobie te badania za około 200-300zł i wtedy zobaczę. W ogóle z tymi kleszczami to nie ma żartów. Znajomy mi opowiadał, że rano musiał sobie nalać ciepłej wody do wanny żeby móc rozprostować rozruszać stawy tak miał wszystko usztywnione. Było jeszcze kilka historii ale mniejsza z tym. Także jest to takie gówno niby małe ale nawet taki Pudzian z kleszczem nie ma szans. Jest fajny film na YT i tam ostrzegają jak to wyjmować powinno się to robić w rękawiczkach ponieważ wydzieliną kleszcza można się zarazić. Jeśli można to poproszę o więcej Waszych historii (lub usłyszanych) związanych z kleszczami i boreliozą. Czy mogę tu wkleić link do filmu z YT o kleszczach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu robiłem zestaw badać na choroby od-kleszczowe, Wklejam cennik jaki dostałem stan na wrzesień 2015.

 

Borrelia burgdorferi p/ciała Western blot ilościowo (recomBead) surowica 15 dni 200,00 zł

Borrelia burgdorferi p/ciała IgM w płynie mózgowo-rdzeniowym Western Blot pmr 15 dni 150,00 zł

Borrelia burgdorferi p/ciała IgG w płynie mózgowo-rdzeniowym Western Blot pmr 15 dni 150,00 zł

Borrelia burgdorferi p/ciała IgM w płynie mózgowo-rdzeniowym pmr 15 dni 50,00 zł

Borrelia burgdorferi p/ciała IgG w płynie mózgowo-rdzeniowym pmr 15 dni 50,00 zł

Borrelia burgdorferi p/ciała IgM, RN-AT surowica 10 dni 153,00 zł

Borrelia burgdorferi p/ciała IgG, RN-AT surowica 10 dni 153,00 zł

Krążące kompleksy immunologiczne (KKI) zawierające przeciwciała p. Borrelia burgdorferi IgG* surowica 15 dni 286,00 zł

Krążące kompleksy immunologiczne (KKI) zawierające przeciwciała p. Borrelia burgdorferi IgM* surowica 15 dni 286,00 zł

Borrelia burgdorferi DNA PCR krew EDTA/PMR 20 dni 200,00 zł

Borrelia burgdorferi DNA PCR (płyn stawowy) płyn stawowy 20 dni 200,00 zł

Kleszcz - badanie PCR w kierunku boreliozy kleszcz 20 dni 200,00 zł

Borrelia- LTT* krew heparyna + krew skrzep 15 dni 500,00 zł
Zakażenia odkleszczowe - pakiet surowica 15 dni 650,00 zł

(Bartonella henselae IgG, Babesia microti IgG, Babesia divergens IgG, Yersina enterocolitica IgG, Mycoplasma pneumonia IgG i IgM, Chlamydia pneumoniae IgG,Ehrlichia/Anaplasma phagocytophilum IgG, IgM)

 

Kleszczowemu zapaleniu mózgu p/ciała IgM surowica 7 dni 100,00 zł

Kleszczowemu zapaleniu mózgu p/ciała IgG surowica 7 dni 100,00 zł

Kleszczowe zapalenia mózgu (TBE) DNA krew EDTA 20 dni 960,00 zł

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.