Skocz do zawartości

Barki (bolący bark ) pomoc


metromisiek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Bracia

 

Zdradzę swój wiek 38 lat I 76 kg wagi  . Piękny , młody,  zwinny i mundry tyż :) .

A tak na serio to .

Ćwiczę na siłece 3 lata 3-4 razy w tygodniu , stosunkowo dobrze się odżywiam (widać po budowie ) I zawsze się rozciągam przed ćwiczeniami .

Nie podnoszę za dużych ciężarów bo jestem już stary ale jary . Dla porównania i zobrazowania mojej siły (wyciskanie na klatę na płaskiej ławeczce 4 serie 60/70/80/90kg po 12 powtórzeń czasami 100 ale tylko 6-7 razy )

 

Mam problem z bolącym prawym barkiem  około 1.5 miesiąca  , ból około 6 na 10 (bardziej dyskomfort ) przy ćwiczeniach . Nic nie skrzypi czy przeskakuje itp . Nie biorę supli obecnie , jedynie kolega zalecił Omega3 kwasy biorę od miesiąca .

Nie biorę żadnych przeciwbólowych leków bo to bez sensu marnować sobie żołądek . Nie robiłem sobie przerw ćwiczeniach . Ok ,  krótkie wakacje 11 dni bez siłki ale I w nie robiłem pompki co drugi dzień żebym z siłą nie spadł 100-130 dziennie robione na raz  .

 

Proszę o poradę jakiś ekspertów trenerów personalnych lub dobrych lekarzy czy kogokolwiek z podobnymi doświadczeniami który znaleźli na to sposób .

 

Dziękuję i docenię każde "dobre rady"

 

Wasz "Świeżak" Brat

Metromisiek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ból barku od siłowni. Ból rwący, kłujący, szarpiący. Głównie pojawiał się co dziwne nie przy samym wyciskaniu ciężarów, a przy ruchach rękami, przy leżeniu na kontuzjowanym barku. Ból dokuczał mi kilka miesięcy, nic z nim nie zrobiłem, chyba odpuściłem wtedy treningi na tydzień, pomogło, ale znowu wracało, chociaż ból był do zniesienia. Teraz też czasami mam coś z barkiem- na przykład bardzo mnie szarpie, gdy wykonuje cwiczenie na triceps- wyciskanie francuskie sztangielki oburącz, dlatego zamieniłem to cwiczenie. Pamiętam, że ból był też przy pompkach na poręczach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałeś o łokciu tenisisty, ja rozjebalem dwa, czasem ludzie maja podany problem w nadgarstku i właśnie barku poczytaj o tym tez miałem ten problem z barkiem... Odpowiednie ćwiczenia, glukozamina, kolagenu itd.... Ale zacznij od odpuszczenia tych ćwiczeń kiedy czujesz ból. Trener ze mnie jak z koziej dupy trąba, ale mi pomogło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno najczęstszą kontuzją barku jest uszkodzenie pierścienia rotatorów. Zapoznajcie się z tematem, bo artykułów o tym jest masa. Niby objawy pasują do obu z was ale takich rzeczy się nie diagnozuje przez internet. Idźcie do fizjoterapeuty, on zrobi testy i dowiecie się co jest z barkiem nie tak. Jeśli sprawa zostanie rozwiązana to do treningu trzeba włączać ćwiczenia na rotatory które będą pełnić role prewencyjną. Radzę nie olewać tematu bo za jakiś czas może się okazać, że konieczna będzie operacja.

 

To teraz krótka ankieta która może rzuci trochę światła na przyczynę problemu:

1. Technika wyciskania leżąc. Czy ćwiczenie robione było z lekkim mostkiem a łopatki były spięte i stabilnie osadzone czy leżeliście plackiem na ławce? Czy łokcie szły pod kątem ok 45 st czy rozłaziły się całkiem na boki?

2. Czy trening był kompleksowy (całe ciało) czy robiony był zestaw plażowy(klata + biceps)?

3. Czy poza wyciskaniem leżąc ćwiczenia na resztę ciała(o ile takie robiliście) były oparte o wolny ciężar czy maszyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Imali

 

1. Właściwie przez rok czasu przy wyciskaniu na poziomej ławce leżałem plackiem.

2. Trening przez rok czasu to właściwie typowy split. Od 3-4 miesięcy FBW.

3. Na plecy wchodziły takie cwiczenia jak wyciągi( przyciąganie drążka do karku, przyciąganie drążka do klatki, przyciąganie drążka wyciagu dolnego), na klatkę rozpiętki, na barki wyciskanie zza karku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem fizjoterapeuta i tak jak mowię problem ze stożkiem rotatorów jest zawsze ten sam, zużycie materiału poprzez ciągły nieprawidłowy wzorzec ruchu unoszenia kończyny górnej. Musisz rozciągać mm. piersiowe, wzmacniać rotatory zewnętrzne stawu ramiennego(wtedy załatwiasz powolutku problem od strony fizjoterapeutycznej, ale nie naprawiasz wzorca) a najprostsza opcja jest po prostu przy każdym podnoszeniu ręki do góry zaczynać ruch od zbliżenia łokcia do ciała. Ale jednak tu się przyda ktoś kto Ci pokaże jak masz to robić w realu bo ludzie potrafią takie błędy popełniać jeśli chodzi o swoje ciało, ze czasem wprawiają mnie w niemały podziw. 

 

Dobrze zrobisz jak przejrzysz wszystkie filmiki na YouTube z tematyki chest workout i shoulder workout Pana od Athlean-X. Podziękujesz mi później.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wypracować nowy wzorzec trzeba zmienić nawyk wykonywania ruchu wiec kazde podnoszenie ręki ma znaczenie. Po paru miesiącach można wyluzować i robić wszystko naturalnie, ale osoby z bolącymi barkami maja tak potężnie znieruchomiały stozek rotatorów od ciągłego utrzymywania rotacji wewnętrznej, lekarstwem jest po kolei: rozluźnienie napiętych tkanek, wzmocnienie osłabionych, praca nad prawidłowym wzorcem. W praktyce jednak nieraz (nie zawsze) można dwa pierwsze etapy ominąć tzn. ze nie trzeba się rozciągać przed każdym podniesieniem ręki, wystarczy pilnować techniki, stretch i ćwiczenia celowane zostawiamy na trening. 

 

Podchodziłbym z duża rezerwa do generalnej zasady: znajdź dobrego fizjoterapeutę/ortopedę i wszystko będzie dobrze. Pierwszy da Ci ćwiczenia do robienia w domu, którymi pewnie się znudzisz a ból będzie wracał jak będziesz je zaniedbywał, drugi będzie chciał Cię ciąć bo ma za to hajsy z NFZ. Nie spotkałem się z wieloma fizjoterapeutami, którzy potrafią pracować nad rytmem ramieno--lopatkowym gdyż temat po prostu przekombinowują Jako nie-praktycy osadzeni w środowisku medycznym z czasem chcąc niechcąc zaczynaja myśleć jak lekarze, czyli katastroficznie. 

 

Nie zrozumcie mnie zle, fizjoterapeuta tak samo jak gimnastyk, dobry trener personalny itd. może wyłapać Wasze błędy w ustawieniu ciała podczas ćwiczeń i dobrze mieć kogoś takiego kto będzie Wam punktował Wasze błędy w ustawieniu ciała. Fizjoterapeuta ma lepsze przygotowanie do tego niż 90% personalnych ale wielu rzeczy praktycznych nie uczą na studiach, a większości rzeczy nie nauczysz się póki sam nie zaczniesz praktykować, czuć swoje ciało - co mu służy a co nie; dzięki temu z czasem robisz się i lepszym teoretykiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ciekawyswiata no to masz odpowiedź skąd problemy :P. Skoro pisałeś w czasie przeszłym to rozumiem że "płaską" robisz już jak należy. Pilnuj techniki ćwiczeń, spiętego brzucha, retrakcja + depresja łopatek. Wzorce wyuczone na siłowni trzeba przenosić poza nią czyli postawa prawidłowa na co dzień.

Nie ćwicz do karku bo to też jest obciążające dla barków. Wymieniłbym wyciąg na podciąganie na drążku jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś w swoim FBW. Olewanie pleców i dysproporcja między nimi a mięśniami klatki będzie pogarszać problem. Poza tym zrezygnuj z ćwiczeń które powodują ból.

 

@Samiec92 Zawsze byłem pewny, że fizjo jest od tego żeby oprócz ćwiczeń, terapii manualnych wyłapać przyczynę problemu (tak jak tutaj ćwiczenia w rotacji wewnętrznej łopatek) ale skoro znasz temat od wewnątrz to może i masz rację. Z drugiej strony w czasie internetu znalezienie dobrego fachowca nie powinno być aż tak trudne przecież nie trzeba chodzić od gabinetu do gabinetu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.