Skocz do zawartości

Rozmowy o boksie - projekt (nazwa robocza)


colossus

Rekomendowane odpowiedzi

        
    "Każdy ma jakiś plan... dopóki nie zostanie trafiony." - Mike Tyson 
     "Boks jest najtwardszym i najsamotniejszym sportem na świecie" - Frank Bruno 
       "Aby być wielkim mistrzem, musisz uwierzyć, że jesteś najlepszy. Jeżeli nie jesteś, udawaj, że jesteś" - Muhammad Ali 


      Witam,chciałbym swoim (amatorskim oczywiście )okiem tu na blogu  zamieszczać opisy , opinie na temat podstaw boksu(opisy ciosów,postawy bokserskiej,technik łączenia ,ćwiczeń,trenowania na sprzęcie bokserskim).Jest to moja opinia,którą przez pare lat wypracowałem  na temat boksu. Oczywiście  nie zastąpi to dobrego trenera i świetnej sekcji boksu ,ale z własnej autopsji wiem że,uczęszczając do klubu gdzie jest 20 osób na sali trener wszystkiego Ci nie przekaże.Sam przez lata dopytywałem trenerów,testowałem,wertowałem książki i podglądałem wielkich mistrzów kunsztu  bokserskiego .Zapraszam Braci  do lektury ,z czasem będę w miarę  wolnego czasu uzupełniać wpis.I pamiętajcie nigdy nie jest za pózno na treningi boksu.

 

      Jeżeli chcesz bardzo zacząć przygodę z boksem ważne oprócz świetnej sali i doświadczonego trenera i dużego samozaparcia są podstawy które dobrze jest znać. Dobrze wiedzieć co to jest dystans,półdystans ,pozycja bokserska ofensywna i defensywna.Powinieneś choć trochE liznąć o ciosach (prosty na głowE/na dół, śierpowy na głowę/tułów,hak na brodę/tułów ),znać co to jest"bicie z kontry",zbicie ciosu.Czym się różni trening na worku wytrzymałościowy,szybkościowy,trening na gruszce bokserskiej.Zapewniam Cie Bracie ,że takie podstawy jak już podejmiesz decyzje o zapisaniu się(nie usprawiedliwiaj się że jesteś gruby,chudy,stary,masz kobietę,prace dzieci)pomoże zrozumieć "slang bokserski"kiedy trener na tarczy krzyknie: lewy,prawy unik prawy,lewy(a widzę na tarczy że dużo osób ciągle się myli .Nie będę dawał linków do filmów ,każdy zainteresowany sam znajdzie sobie wideo dotyczące zagadnienia pełno tego w internecie.


    Więć zaczynamy .


 
  1.Pozycja Bokserska .
     Podzielę ten punkt na nogi i ręce(garde):
 a.Stabilna postawa nóg.

 

  Pozycje bokserską można uznać za dobra wtedy,kiedy stojąć pewnie na nogach jestes w stanie wyprowadzić serie ciosów z łatwościa ,która nie wpływa
na twoje położenie nóg.Stań pewnie w lekkim kroku ,lewą nogą do przodu.Prawa nogę przesun po lini prostej w prawo(Pamietaj nogi nigdy nie mogą być
w lini prostej).Stopę nogi wykrocznej-lewą przekrecamy palcami stopy do środka,zakroczną-prawą tak samo ,palce stóp do środka .Ugnij leko kolana.
Rozłóż cieżąr ciała po 50/50 na nogach.Już na samym początku "zaszczepiaj" Sobie stanie na palcach i poduszkach stopy(pięta lekko uniesiona)


 Wskazówki:
-kiedy już przyjmiesz pozycje nóg poproś kolege żeby popchnoł Toba w lewo,prawo w tył .Musisz mieć tak rozłożony ciężar żeby stać stabilniej(balans 
na nogach)
-skręcając palce stóp wyobraś sobie ze kolana wyznaczają linie i w pewnym momencie muszą sie przeciać.
 Ciekawostka:
 Jeżeli chodzi o rozłożenie ciężaru na nogach Ja ze wzgledu na pozycje odwrotną(mańkut)rozkładam cieżar 65/35 (65% na lewą nogę)co pozwala Mi bić
dużo z kontry lewym prostym i hakiem na brode. Wiec Bracie, przyjmij ogolną postawe 50/50 na początek i testuj z czasem jak nabierasz doświadczenia.
Ważne też sa predyspozycje zawodnika :wysoki,niski (opisze to w pózniejszym czasie)

 

b.Bokserska garda (pozycja bojowa)

 Znając juz podstawy ułożenia nóg podpowiem dużo istotnych szczegółów dotyczących trzymania rąk.Dużo osób zapomina że oprócz ochrony szczęki należy 
skupić sie na tułowiu.Czasem cios na brzuch lub na schaby (szczególnie wątrobe) jest skutecznejsze niż cios na głowe .Pamiętajcie o tym.Dobra garda
dołu potrafi Cie ochronić nawet na ulicy przed okreżnym kopnięciem (tzw.midle kick -poprawcie mnie jak zle napisałem).
  Bedąc w pozycji praworęcznej ,lewą ręke ustaw tak żeby pięść mieć na wysokość nosa(lekko pięść obróc do środka ).Łokies "oprzyj"na żebrach osłaniajac
tym sposobem bok tułowia.Prawą rekę oprzyj na prawym boku kładąc także łokieć na żebrach.Prawa reka powinna byc prawie "przylepiona do górnej części szczęki
(Pamietaj o tym to ma Ci wejsć w krew).Kolejną sprawą jest głowa ,która jest schowana i "opancerzona" barkiem lewym na wysokość prawie górnej szczęki.
Broda "przylepiona" do klatki piersiowej.Patrzysz w tej pozycji na przeciwnika "z pod byka"


Wskazówki:
-Ucz sie tzw.kociego grzbietu przyjmując pozycje gardy.Wciągniety brzuch i ja to nazywam narzucenie łopatek i barków do przodu pozwola zasłonic zarówno 
góre jak i dół(oczywiscie póznie bokser uczy sie wyłapywać "ciosy na garde" zmieniajać położenie rąk-nabijanie łokciem na hak z dołu -częsta kontuzja).
-Staraj się wyrabiać nawyk luzu przy gardzie .Wyobraż Sobie lekkość ciała i mięśni ,nie spinaj sie .Ucz się tego nawyku już od początku. Owocem tego 
będą w pózniejszym czasie lużno bite ciosy(jak wyrobisz nawyk spinania się ciosy będą pchane i mogą prowadzić do kontuzji).
-Pamiętaj głowa nie może w w pozycji bokserskiej wychodzić po za linie kolan(tracisz stabilność na nogach,jesteś narażony na uderzenie przeciwnika
głową ,wyprowadzając cios wpadasz)

 

 

Proszę o opinie czy jest sens robienia takiego poradnika -przemyśleń(może jakieś pomysły jak nazwać ten twór:)  ).

                                                                                                                                                                                                                                 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colossus co Ci dał boks jakie cechy charakteru dzięki temu rozwinąłeś? co zmienił w Twoim życiu? jakie masz rady dla początkującego janusza, który chciałby się stać bardziej zdyscyplinowany?

 

Czy jest sens? Jak najbardziej z chęcią skorzystam z Twojego doświadczenia z pewnością wiele bym się od Ciebie nauczył. 

 

 

Edytowane przez dobryziomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej w moim temacie opisałem jaki wpływ miał na mnie boks,temat Jak zacząć przygodę z boksem, będziesz miał chwile to poczytaj.Dodam jeszcze pewność siebie ,szacunek ,odpowiedzialność ,duży dystans do siebie .Po prostu dobryziomek-zapisz się i nie czekaj .Tak jak wspomina Marek boks to sport dla prawdziwych mężczyzn .Możesz ćwiczyć na siłowni 5 lat,będziesz miał 48 cm w bicepsie i co ? znam wielu którzy tyrali na siłce po 10 lat i rzucili to w diabli bo zero z tego pożytku,a po alkoholu chcieli by coś boksować ale nie oszukujmy się są za cieńcy (wizja 70 kg chłopaka w okularach który spuszcza im oklep :)  ).Bo na dobrej sekcji jak to mówi Burnejka ,faitter wszech czasów-"Nie ma opierdalania się" :) A pomyśl co za 5 lat osiągniesz jak będziesz trenował boks .Będziesz zdyscyplinowany,pewny siebie ,będziesz znał swoje możliwości -zapewniam będziesz podziwiany .Stań przed lustrem i odpowiedz sobie sam czy jest sens .  Powodzenia

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colossus

Taki poradnik to fajna sprawa, ale bez grafiki to może być cieżko zrozumiałe dla tych, którzy nigdy nie trenowali zadnych sportów walki. Nie każdy potrafi sobie zwizualizować opis, lub co gorasz zwizualizować go źle. Chociażby trzymanie gardy w pewnej odległości od głowy zamiast "przyklejonej" co jest bardzo ważnym aspetke, żeby nie nabijać się na własne ręce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colossus - temat ok, ale zlituj się nad nami i nie rób takich błędów, gubisz litery, problem z polskimi znakami. Nawet jak masz problemy z ortografią czy interpunkcją, to nie jest problem napisać w office gdzie jest korekta błędów i wkleić, ewentualnie zainstalować wtyczki do przeglądarki z korektą pisowni. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mosze Red zmienił(a) tytuł na Rozmowy o boksie - projekt (nazwa robocza)

@colossus Jest jakaś metoda jak poradzić sobie z przenoszeniem ciężaru na prawą nogę gdy uderzam prosty z lewej ręki? Jestem praworęczny - gdy biję z prawej to naturalnie wspieram się na lewej nodze, ale z lewym prostym jest już gorzej. To dość nienaturalna pozycja. Trener mi mówił, żeby skręcić biodra i oderwać piętę w lewej nodze zginając lekko kolano. Sam wykminiłem, że mógłbym narazie podczas ciosu po prostu lekko oderwać lewą od ziemi.

Masz na to jakiś sposób czy samo wyjdzie w praniu?

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Tomko,wnioskuje z Twojego pytania ,że masz problemy ze stabilną pozycją.Z ćwiczeń na przyzwyczajenie się do obciążenia prawej nogi to skakanka (skakając podnosisz lewą nogę i skaczesz na prawej)i skakanie na prawej nodze z nogą lewą w górze( skaczesz,przenosząc ciężar na prawą nogę).

 

   Nie rozumiem trochę Twojego pierwszego pytania.Bijąc lewy prosty chcesz przenieść ciężar na prawą nogę,czyli w tym przypadku chcesz zrobić krok w prawo z ciosem prostym lewą?Bo jak chcesz wyprowadzić cios prosty lewą i "wpadasz" z ciosem prostym to palce lewej stopy skieruj do środka. 

   Piszesz także,że jak bijesz prawą to wspierasz się na lewej nodze. Więc wpadasz z prawym prostym. Bijąc prawy prosty stoisz stabilnie (twardo na prawej nodze i skracając lekko kolano i biodro do środka)bijesz prawy.

  Trener dobrze Ci podpowiada,cios lewy zaczyna się od lekkiego oderwania pięty,skrętu lekkiego palców i kolana do środka i wyrzut ręki z biodra i barku(wyobraź sobie że całą siłę ciosu musisz wypracować,od skrętu stopy,biodra,tułowia i barku a cios ręką to efekt tego).

  Uważam,że wszystko z czasem skorygujesz  z trenerem więc narazie słuchaj.Podpatrz także jak zwraca uwagę innym co do błędów i eliminuj je u Siebie .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colossus

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Trochę nie zrozumiałem jak to się odbywa. Czyli wyprowadzając prawy prosty ciężar ciała automatycznie wspiera się na lewej nodze (która jest wysunięta do przodu w pozycji wyjściowej). Ale gdy biję lewy prosty to nie mogę sobie wyobrazić jak mam przenieść ciężar na prawą nogę jak mówi trener. Ten cios wtedy nie idzie z ciała tylko jest taki... papierowy. Wychodzi na to, że lewa noga powinna przyjąć ciężar ciała w obu kombinacjach ponieważ to ona jest wysunięta do przodu.

 

We wtorek mam następny trening, dobrze się przypatrzę. Jeszcze zerknę na youtube jak się chłopaki ruszają.

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.09.2017 o 10:41, Tomko napisał:

@colossus Jest jakaś metoda jak poradzić sobie z przenoszeniem ciężaru na prawą nogę gdy uderzam prosty z lewej ręki? Jestem praworęczny - gdy biję z prawej to naturalnie wspieram się na lewej nodze, ale z lewym prostym jest już gorzej. To dość nienaturalna pozycja. Trener mi mówił, żeby skręcić biodra i oderwać piętę w lewej nodze zginając lekko kolano. Sam wykminiłem, że mógłbym narazie podczas ciosu po prostu lekko oderwać lewą od ziemi.

Masz na to jakiś sposób czy samo wyjdzie w praniu?

Pozdro!

Jest fajne ćwiczenie na tę bolączkę. Wez sztange na barki ( sam gryf) złap ją szeroko i stań w pozycji do walki. Zacznij robić skręty z lewej do prawej. Zauważ. że mając to obciążenie automatycznie musisz balansować jeśli chodzi o przenisienie ciężaru. Kiedy skręcasz ze sztangą w lewo, ciezar ciała idzie na lewą nogę, a prawe kolano idzie do wewnątrz i pięta skręca na zewnątrz. Jest to taka symulacja ciosu prawego. Oczywiscie cała siła idzie z biodra. Robisz to ćwiczenie dokładnie technicznie w miarę postępu przyspieszasz maksymalnie, tak żeby mieśnie w korpusie aż piekły.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tomko Bracie, bijesz prawy prosty bezpośrednio tylko w paru przypadkach:

-bijąc z kontry.

-bijąc z uniku.

 W tych  akcjach bijesz zazwyczaj prawym prostym ,wtedy obciążasz prawą nogę.A tak zawsze akcje rozpoczynasz od lewego prostego(odw.pozycja od prawego).

 W pozycji bokserskiej musisz rozłożyć ciężar po 50 % na nogę(na początek )gdzie później możesz zmienić dostosowując pozycje pod siebie(nawet do 70%na prawą)ale nigdy nie idzie to w drugą stronę.

 

 Więc Tomko ,bijąc lewy nie możesz przenieść ciężaru na prawą nogę(bo na chłopski rozum po co),myślę że nie zrozumiałaś podpowiedzi trenera.Wyrzuć to z głowy .Cios prosty lewą z krokiem do przodu idzie automatycznie z ręką,prawą tylko dociągasz i dokładasz cios prawą(popularna akcja lewy z prawym).

 Narazie oglądaj bokserów zwracaj uwagę na ustawienie i ćwicz sobie przed lustrem pozycję i ten lewy prosty.

 

 Pracuję dalej nad tym poradnikiem ale jeszcze trochę mi zejdzie (pisze w wolnych chwilach a mało ich mam).Do tego jeszcze musze popracować nad ortografią ?.Postaram się opracować wszystko i wrzucić w formie bloga.

  Powodzenia Tomko.

 

Edytowane przez colossus
błąd ortograficzny
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dzięki! Spróbuję z tą sztangą ćwiczenie.

@colossus Oglądam właśnie. Chyba nie do końca zrozumiałem albo gość mi źle wytłumaczył. Faktycznie bijąc z lewego ciężar ciosu wychodzi z prawej nogi a lewa tylko mnie hamuje w ostatniej fazie ciosu, żebym nie poleciał do przodu. Może o to mu chodziło.

Na spokojnie, dopracuj bloga. Szkoda, żebyś dostał punkty za ortografię i gramatykę robiąc coś pożytecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Tomko ,nie może ciężar ciosu przy lewym wychodzić z prawego (lub poprostu się nie dogadujemy ,ja o kozie ty o wozie hehe). Jeżeli chcesz zadać cios lewą ,pracuje twoja lewa strona ciała( od stopy aż po bark).Wywal z głowy te teorie i o nich nie myśl .?.Boksuj,boksuj i powtarzaj samo wejdzie w krew aż do zesrania?.

  Hehe już dostałem bana? za ortografie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@colossus Elegancko, dopracuj dopracuj. Moje treningi idą nieźle :) Zapraszam na mojego bloga, weszły tam dwa wpisy nowe chyba. 4 trening za mną, regeneracja dużo lepsza.

 

Musisz bracie @colossus dawać znak @ za każdym razem jak kogoś wywołujesz. Bo jak nie dajesz, to ja nie będę widział, że piszesz do mnie.

 

Scalony i poprawiony

As.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@self-aware To samo! Skakanka mnie po prostu dobija! Ostatnio to już nawet nie łydki mnie zaczęły boleć a cała dupa!

@Miodożerny W rękawicy twoja dłoń jest jak w łonie - nie ma ch..a żebyś się nabawił kontuzji palców bo dłoń jest dobrze amortyzowana. Rękawice 12OZ wzwyż i jest jak poducha. Owiń sobie bandażem dłoń (wskocz na mojego bloga jest tam link do filmiku na yt) i kciuk. Rękawice koniecznie z przyszytym kciukiem. U mnie na boksie jest taki młody chłopaczek co zawsze bije mi w nadgarstki zamiast na rękawicę co jest później dość upierdliwe bo łapy się trzęsą ze zmęczenia i uderzeń. Ale przy prawidłowym boksowaniu nie ma opcji na kontuzję bo starasz się bić na rękawicę. 

Ja gram na gitarze elektrycznej i przed treningiem wypierniczam solo takie samo jak po treningu :D 

Pozdro!

Edytowane przez Tomko
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.