Skocz do zawartości

Split payment czyli VAT po PiSowsku


Rnext

Rekomendowane odpowiedzi

"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy". Alexis de Tocqueville

Oczywiście należy czytać to w obie strony, czyli również - jeśli rząd popełnia niegodziwości, to znaczy że brakuje mu pieniędzy.

 

Powiem szczerze, że pomysł wprowadzany pod pozorem "uszczelniania systemu podatkowego" okrutnie mnie bulwersuje. Nie jestem żadnym przewalaczem VATu ani kanciarzem, jednak rząd zakłada że:

a. jestem głupi i nie potrafię zarządzać VATem należnym i zapłaconym 

b. jestem oszustem (może jeszcze gwałcicielem?) i tylko szukam okazji jak kogoś ocyganić (oczywiście umiłowany rząd)  

c. mam za mało do roboty, żeby móc dodatkowo obsłużyć system podatkowy na którym cwaniaki sobie urządziły żerowisko

 

Bo jeśli dobrze rozumiem intencje ustawy, to sprzedając komuś cokolwiek w cenie powiększonej o prawie 1/4 (!) ceny tego produktu ukrytym w VAT, owym pobranym VATem nie będę mógł dysponować przy zakupie czegokolwiek u kogokolwiek. Czyli zmniejsza mi się kapitał obrotowy, ponieważ "cudzy" VAT będę musiał płacić z własnych cen netto, nie mogąc nim zarządzać (płacić cudzy VAT swoim VATem), bo go tknąć nie mogę z konta. No po prostu wsparcie i promocja małej i średniej przedsiębiorczości po byku. Czyja to agentura? Niechaj im to kołkiem stanie! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GurneyHalleck - skopiowałem sobie do Evernote ten fragment bo tak się wqrwiłem:

Cytuj

 

Beata Szydło przekazała, że ustawa o tzw. split payment to "kolejna ustawa, która ma za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego" i "spowodowanie, że do budżetu wpływać będą należne podatki".

W projekcie wyjaśniono zaś, że celem ustawy jest utrudnienie lub niemożliwienie powstawania nadużyć już na etapie samej transakcji. Ma zapewniać też lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich i utrudniać wyprowadzanie pieniędzy za granicę.

Zgodnie z projektem wystawca faktury, w której płatność zostanie podzielona, będzie mógł swobodnie dysponować tylko kwotą netto.

 

Na pewno gdzieś linka znajdziesz. Mam nadzieję że kształt ustawy będzie inny, bo to by były jakieś kosmiczne jaja. Chyba że dziennikarze dali czadu? Chociaż może niepotrzebnie, po prostu zakładam z góry złą wolę i wrogość ustawodawcy. Może @Mosze Red zrobił już research bo ja się natknąłem na to info dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext OK ... dzięki, poszukam.

Hmm, czegoś nie rozumiem. Przecież VAT do odprowadzenia to różnica między podatkiem należnym a naliczonym. CZyli co ? Zamrażają pełna kwotę VAT, a co z odliczeniami ? Pachnie mi to "faktem prasowym".
.. znalazłem ...

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1044037,zmiany-w-vat-split-payment-2018-podzielona-platnosc-bank.html

 

.. aż tak tragicznie to nie wygląda. Natomiast kolejny popierdolony pomysł i traktowanie przedsiębiorcy ja złodzieja .

Edytowane przez GurneyHalleck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, GurneyHalleck napisał:

Pachnie mi to "faktem prasowym"

Niemal się o to modlę. Nie mieściła by mi się w głowie tak piramidalna głupota jak zamrażanie należności z VAT. Po południu będę miał chwilę żeby rozeznać się w temacie, choć jak na razie to i tak tylko spekulacje bo nie wiadomo jaki będzie finalny kształt. Jednak intencje ustawodawcy zwykle mi cuchną co najmniej obornikiem. Po prostu nie mogę się wyzwolić od podziału "my i oni" bo pamiętam czołgi "ślepowrona" na ulicach jako przerażone dziecię i po prostu zakładam, że interes władzy jest zwykle rozbieżny z interesem "suwerena".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tego typu rozwiązaniach mówiło się już w końcu 2015r. Jak się prowadzi biznes, to nie powinno być zaskoczeniem, bo PiS w odróżnieniu od innych spełnia obietnice wyborcze.

 Podobno najpierw będą tym podzielonym VATem objęte duże firmy. I nie będziemy pierwszym krajem, który wprowadzi splita. To ustrojstwo chodzi w Czechach i we Włoszech.

 

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/split-payment/752871,Split-payment-podzielona-platnosc-w-VAT-projekt-jeszcze-w-2017-roku.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Endeg ogólnie nie uznaję argumentu "bo gdzieś już to jest". Na tej zasadzie można wprowadzać komunizm, bo czy to w chinach czy koreańskim "mocarstwie" nuklearnym jest. Albo prawo szariatu, bo też jest w paru miejscach nie w kij dmuchał.

Cytuj

 

Nowe zasady mają też przeciwników, głównie wśród stowarzyszeń zrzeszających właścicieli firm. Nazywają oni ten system „przymusową pożyczką” i twierdzą, że wiele firm ma kłopoty z płynnościami z tego powodu, ponieważ otrzymują tylko kwotę netto. Nakładają się na to, podkreślają, ogromne opóźnienia, zwłaszcza w zwrotach należnych sum, które są powszechne w rozliczeniach z państwowymi podmiotami.

Krajowa Konfederacja Rzemiosła oraz Małych i Średnich Firm (CNA) twierdzi, że split payment przynosi „katastrofalne skutki”. Prezes Konfederacji Daniele Vaccarino zaapelował o zniesienie tego mechanizmu.

 

Do tego weźmy szacowane hurraoptymistycznie 3 mld (czyli nieco ponad 10% kosztów 500+) z tytułu "uszczelnienia VAT" gdy prawdziwe rezerwy "mocy" są np. po stronie gigantycznie rozrośniętej armii (częstokroć skorumpowanych) urzędników (ogólnie ich nazywając). Szacuje się że kosztują nas oni circa 80 mld. Mikro 10% optymalizacyjnych oszczędności w tym miejscu dałoby 8 mld.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext Twoja argumentacja jest klarowna i przekonująca, ja tylko zaznaczyłem że te rozwiązania stosuje się w krajach UE, do której Polska też należy. Nie jesteśmy na szczęście w jednej strukturze gospodarczej/ politycznej z KRL-D ani Arabią.

Analogicznie mogę napisać, że na Węgrzech maksymalna stawka VAT-u wynosi 27%, co nie znaczy że chciałbym, aby w naszych sklepach cena zakupu była obłożona podatkiem na węgierskim czy szwedzkim (25%) poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.