Skocz do zawartości

Szkicowanie - jak rozwijać?


Quo Vadis?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie małe hobby, któremu lubię się czasem oddać. Czasem, bo od niedawna cierpię na totalny brak chęci i nie ma we mnie czegoś co by pozwalało mi dalej iść w tym kierunku. Napisałem to w tak zagmatwany sposób, że nie wiem czy ktokolwiek z Was to zrozumie ale mam nadzieję, że jednak ktoś pojmie co mam na myśli. Sprawia mi to przyjemność ale też potrafi mnie porządnie zirytować jeśli nie idzie w ten sposób w który zakładam. Mam mniej cierpliwości niż kiedyś a ta mi się przydawała, bo choć jestem samoukiem to, gdy przysiadłem nad czymś dłużej to potrafiłem stworzyć np to:

f5cfb357baadb.jpg

Jestem całkiem zadowolony choć widzę trochę niedociągnięć. I po to jest ten temat, czyli: co dalej? jak się rozwijać w tym kierunku? Przejrzałem trochę yt poradników, trochę ołówków połamałem, trochę technik popróbowałem, jakoś tam się z tym obyłem ale mnie to nie zadowala i chciałbym móc tworzyć jeszcze lepiej. Druga kwestia, to taka, że z tego rodzaju, nazwijmy to sztuki raczej chleba nie będzie ale rezygnować nie chcę bo jako coś dodatkowego jest fajną opcją.

  • Like 10
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzę z założenia, że człowiek powinien posiadać kilka różnych hobby, a kiedy robisz coś dostatecznie długo stajesz się w tym coraz bardziej wytrenowany, a może nawet swego rodzaju specjalistom. Jeżeli chciałbyś uczynić ten rodzaj aktywności głównym środkiem zarobku to czekają Cię dziesiątki tysięcy godzin rysowania, darmowe dzielenie się umiejętnościami, żeby jakoś się wypromować w niektórych środowiskach i dopiero wtedy będzie czas na obcinanie kuponów. 

Co do irytacji to samodyscyplina ponoć jest na to najlepszym lekarstwem i kiedy wyrobisz sobie nawyk, żeby rysować 3minuty dziennie,a później 5,10,15,30 itd. Warto sobie zadawać pytania "Dlaczego się zirytowałem, co mogę zrobić, żeby następnym razem nie popełnić tego błędu" lub też racjonalizować sobie "Ten mały błąd nie przekreśla całego projektu ani moich umiejętności". Obczaj jakieś fora poświęcone tej tematyce. Na pewno spotkasz kogoś kto rozszerzy Twoje horyzonty, wskaże błędy i popchnie trochę dalej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Quo Vadis? Wow, nieźle! Masz rękę do rysowania! Proporcje twarzy dobrze zachowujesz, ja tego nigdy nie potrafiłem. Nos mi wychodził na środku twarzy i uszy jak u psa :)

W twoim mieście jest jakaś sekcja rysowania? Zapisałbym się na twoim miejscu. Zainwestował w szkicownik i rysował z kawiarni sceny z ulicy np. Do tego masz idelną bajerkę na kobiety - jako artysta to większość z nich wyłącza myślenie i będzie chciało, żebyś je rysował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Ci nawet @Quo Vadis? zazdraszczam ;) Przy moich zdolnościach rysowniczych wyszedłby pewnie emblemat na drzwi do damskiego kibla z kilku kresek. Więc nieco fotografuję, żeby się szkłem obiektywu wyręczyć. Ale nie mam od dawna woli skierowania przysłony w stronę kobiety.

 

Przypomniałeś mi coś, na co onegdaj trafiłem:

https://www.wykop.pl/wpis/9020540/postanowilem-w-koncu-nauczyc-sie-rysowac-szczyt-mo/

http://www.wykop.pl/ramka/2151254/podsumowanie-mirkowego-projektu-rysowaniew30dni/

 

IMO zaczynasz gdzieś dużo wyżej ale może jakaś inspiracja.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajebiście rysujesz. Zajebiście ci idzie. Rysuj, rysuj, rysuj. Jeśli ci się nie chce to, jeśli ci nie idzie tak jak chcesz...to znaczy że w głowie siedzi ci ten mały skurwysynek, ten jebany troll, jeździ skodą w gazie, ma zieloną skóre i czerwone oczy. Do tego jebie mu z ryja. On nie chce abyś robił to dobrze, on nie chce aby rysowanie sprawiało ci przyjemność. Ciągle coś mu nie pasuje, ciągle mu mało. Mówi ci że za mało wiesz, że nie jesteś dobry, że inni robią to lepiej Masz wszystko czego ci trzeba, masz swoje ręce, kartkę papieru, ołówek i internet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mosze Red napisał:

mam pytanie to była modelka, przypadkowo zauważona osoba,  czy owoc wyobraźni?

Modelka :) mam podobno bujną wyobraźnię ale na szkicowanie to się nie przekłada, muszę widzieć coś przed sobą bo potrafię to jakoś tam skopiować.

Pani nazywa się Barbara Palvin. Było gdzieś w sieci podobne zdjęcie ale nie mogę znaleźć to załączam trochę inne:

barbara-palvin-blue-eyes-model-perfect-F

Generalnie w tym przypadku początkowo wzorowałem się na tutorialu na YT ale jako, że nie miałem wszystkiego co tamten Pan to musiałem zrobić po swojemu i dlatego może wyszła jak wyszła :P 

55 minut temu, Gromisek napisał:

Co do irytacji to samodyscyplina ponoć jest na to najlepszym lekarstwem i kiedy wyrobisz sobie nawyk, żeby rysować 3minuty dziennie,a później 5,10,15,30 itd.

W sumie może i masz racje :) 

52 minuty temu, Tomko napisał:

W twoim mieście jest jakaś sekcja rysowania? Zapisałbym się na twoim miejscu.

Przyznam szczerze, że kiedyś myślałem trochę o tym.

Tu jeszcze kilka bardziej udanych jakby kogoś interesowało: http://pho.to/AniVC

I dziękuje wszystkim za miłe słowa :) 

 

Edytowane przez Quo Vadis?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Quo Vadis? No usta pierwsza klasa. Aż mi stanął :D Tak na serio, rozejrzyj się za tą sekcją, może jest. Zajęcia w grupach itp. Masz portale jak pinterest i digart - mnóstwo inspiracji. Rysunków takich jak twoje tam są tysiące, ale może z kimś się skumasz, podłapiesz kontakty itp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Od ostatniego czasu coraz więcej czasu i uwagi poświęcam na szkicowanie, chyba też znalazłem metodę, dzięki której bardziej czuję "wymiary i proporcje" i mogę tylko powiedzieć, że właśnie od chyba 3 dni ją testuje :D Póki co jest okej, zrobiłem mały upload umiejętności od poziomu, w którym zaczynałem do.. teraz :) Przepaści dużej nie ma ale różnicę widać:

25fcf8f6d3fd2.jpg

Oczywiście po lewej jest z teraz ( i w dodatku nie skończone) a po prawej w momencie, gdy zaczynałem :D Aż mi się buźka cieszy, jednak fajnie jest zachować jakieś stare rysunki czy zdjęcia aby potem mieć co porównać :) 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz się rozwijać w rysunku portretów proponuje pod paczyć prace studentów z Repin Academy.

Prace którą pokazałeś jest ładna ale nie stoi za nią żadna historia a o to w tym chodzi. Taki portret ma pokazywać lub pozwalać widzowi na dopisanie historii osoby portretowanej.

Zobacz na te szkice :

Przechwytywanie.JPG.4cf20c48570c193760d4b750bb3968fb.JPG

Chociaż nie są precyzyjne jak twoje to wzbudzają jakieś emocje w odbiorcy.

Proponuje również studiować anatomie zajmie Ci to masę czasu takie efekty widoczne nie są od razu to wymaga mega cierpliwości, dyscypliny i walki z frustracją.

Do nauki proponuje:

Glenn Vilppu, George Bridgman

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam/zaproponuje szkice architektury(dowolnej) w izometrii.

Rozwija zmysł przestrzenny . Co owocuje umiejętnościami reklam/wizualizacji.

Jeśli coś pamiętam z rysunku to u mnie zawsze istotne były pojęcia "cieniowanie gaussa i phonga", zwłaszcza w grafie "computrowej"

 

Głębia szklistości oka lewego Level HARD :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego co Cie interesuje rysunek, malarstwo to jest zajawka na całe życie jak starczy Ci cierpliwości i chęci.

Jest masa rzeczy których trzeba się nauczyć jak walor, kompozycja, perspektywa, praca z kolorem itd.

Tu masz fajną stronę z pracami w concept artcie, 2D, 3D https://www.artstation.com/   sam się trochę tym zajmuje w formie hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quo Vadis? Super.

Pamiętam w zeszłym roku trochę robiłem w lecie nad morzem. Wieczorami tak łaziłem nad morze itd. Był tam Pan który rysował. Zapytałem czy mogę popatrzeć. Zgodził się.

Miał przed sobą pudełko blaszane po ciastkach a w nich różne kredki takie Bambino, różne kolory o różnych długościach od 0,5cm do paru cm. Tak siedzieliśmy nic nie odzywaliśmy się do siebie. On rysował ja patrzyłem.

Rysował z pamięci. Były momenty że, zawieszał się Pan, patrzył tak w dal, prawie nie mrugał powiekami, jakby odpływał myślami. Wyczuwało się taki spokój jakby czas nie naglił, spokojnie bez pośpiechu a rysowanie było dla niego jakby hmm.. odskocznią od tego pośpiechu w dzisiejszych czasach. Wtedy czułem jakby się nie myślało, żadnych emocji, jakby relax a nawet medytacja.

Jeszcze dwa razy Go widziałem , nawet kupiłem  taki obrazek A4. Z motywem  kobiety z długimi włosami stojącej w domu przy otwartym oknie oparta łokciem o parapet  patrząca w dal jakby zamyślona.

Także warto Bracie rysować jak sprawia Ci przyjemność i jeszcze jak Masz talent co widać.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaktus Nie masz mi czego zazdrościć, bo ile ja razu musiałem w trakcie wstać i wyjść, tylko po to, żeby nie zacząć rysować szybciej (a mam do tego skłonności :D) to nie zliczę.

W sumie nie wiem, nad tym siedziałem z jakieś pewnie dobre kilka godzin a jeszcze trzeba częściowo wycieniować, wygładzić.. ale ja amator jestem, Ci co w tym siedzą, zrobią to znacznie szybciej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz, w pierwszym poście, jest normalne... Odpuść na trochę, schowaj kartki i narzędzia... Jezeli to jest TO! To samo to przyjrze znów do Ciebie. Ja tak mam. 

I wiem jak piszesz o irytacji jakie to już jest wkurwiajace... Odsapnij od tego...

 

Chciałem pisac o tutorialach na yt... Czasem można naprawde kozackie rzeczy znaleść... , Anie tylko poradniki dla dziewczynek...

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Bracia oraz Drogie Siostry,

Pragnę Wam przedstawić owoc mojej najświeższej twórczości: "El Marko, czyli Guru Pochłonięty Rozmyślaniem O Idei Przy Zachodzie Słońca".

Subtelne cienie podkreślają powagę, majestat (poświęcenie dla społeczności) oraz dostojność a jego wpatrzone w dal oczy symbolizują dalekowzroczne myślenie.

Nasyćcie swe oczy, powiadam Wam albowiem streamów póki co nie ma.

 

26297299_254132468458759_166137148843281

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MG-42 Kilka godzin, bo jest tylko lekko cieniowane no i nie jestem jeszcze tak wprawiony, żeby robić szybciej. W połowie byłem bliski rzucenia ale jednak dokończyłem i chyba najgorzej nie wyszło :D Oczywiście to jest na podstawie zdjęcia z Samczego Runa (FB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.