Skocz do zawartości

Rozszerzenie granic obrony koniecznej


Rnext

Rekomendowane odpowiedzi

"Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren."

 

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1072115,rzad-przyjal-projekt-rozszerzenia-granic-obrony-koniecznej.html

 

Czas już był najwyższy. Oczywiście czas i praktyka pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... to jest ogólnie ciekawa kwestia, zwłaszcza dla mnie jako posiadacza broni i instruktora strzelectwa, wokół której narosło sporo, ja wiem..., mitów. Obecnie można się bronić tym, co akurat mamy pod ręką i nie ma tu żadnych wątpliwości natury prawnej. Ale jest jeszcze coś takiego jak eksces intensywny i ekstensywny. Panowie, w dużym skrócie, żadne prawodawstwo w cywilizowanym świecie was nie uniewinni, jeśli strzelicie w tył głowy uciekającemu złodziejowi. Nie czytałem projektu nowej ustawy, ale to wygląda na czcze gadanie, że "rozszerzymy". Ale o co? O możliwość odpalenia uciekającego lub nieatakującego nas bezpośrednio złodzieja?

W kwestii broni, sytuacja przykładowa ukazująca implikacje i zależności prawne. Zostaję zaatakowany nożem. W obronie własnej strzelam do bandyty z broni posiadanej na pozwolenie kolekcjonerskie. Odparcie skuteczne - Bandyta zostaje unieszkodliwiony. Efekt: Jest śledztwo i sprawa, w trakcie której zostaję uniewinniony od zarzutu spowodowania śmierci, działałem w uzasadnionej samoobronie. Ale pozwolenie tracę i tak. Dlaczego? Użyłem broni poza strzelnicą w celu innym, niż do którego broń została zarejestrowana. A na to jest paragraf. W Ustawie o Broni i Amunicji.

Edytowane przez Big Q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext rażące przekroczenie to takie, gdy osoba, która działa w ramach obrony koniecznej powoduje uszkodzenia ciała lub zgon napastnika, w momencie gdy nie stanowił on już zagrożenia. 

 

Np.

 

1 Zaczniesz napierdalać znokautowanego napastnika, który nie stanowi już zagrożenia nogą od stołu.

 

2 Strzelisz w plecy gościowi, któremu stawiłeś opór, on się przestraszył i ucieka z twojej posesji.

 

3 Będziesz gonił faceta, który ucieknie z twojej posesji przez pół miasta i włożysz mu nóż pod żebra. 

 

Generalnie, atak został odparty, zagrożenie minęło, napastnik jest niezdolny do wyrządzenia ci szkody lub ucieka, a ty wtedy wyrządzasz mu krzywdę. 

 

Oczywiście i tu może być odstąpienie od wykonania kary jeśli wystąpiły szczególne okoliczności, np. skatowałeś lub goniłeś i zabiłeś gościa, który skrzywdził twoje dziecko czy żonę.  

 

28 minut temu, Big Q napisał:

Efekt: Jest śledztwo i sprawa, w trakcie której zostaję uniewinniony od zarzutu spowodowania śmierci, działałem w uzasadnionej samoobronie. Ale pozwolenie tracę i tak. Dlaczego? Użyłem broni poza strzelnicą w celu innym, niż do którego broń została zarejestrowana. A na to jest paragraf. W Ustawie o Broni i Amunicji.

No i stracisz pozwolenie na broń sportową, ale będziesz miał podstawy do uzyskania pozwolenia na broń do obrony osobistej. Wiem, że to jest śmieszne/ głupie ale taki prawny paradoks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Big Q napisał:

żadne prawodawstwo w cywilizowanym świecie was nie uniewinni, jeśli strzelicie w tył głowy uciekającemu złodziejowi

Ależ ten cwaniak specjalnie napadał na mnie idąc tyłem! 

Joke ;)

 

A teraz poważniej - złodziej/napastnik będzie musiał wprowadzić dodatkowy element wysokiego ryzyka do swoich kalkulacji. Obecnie ma państwową niemal gwarancję bezbronności ofiary i jej ograniczonych faktycznie możliwości obrony jakiegokolwiek "dobra chronionego prawem". Mnie bardziej chodzi o zniechęcająco-odstraszający aspekt, czyli de facto jakaś forma rozszerzenia prewencji. Zwał jak zwał. Nie muszę nikogo zabijać a wręcz wolałbym nie. Wystarczy:

b957a507978ac4003d2cb305dd451b4d.gif

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RnextCzyli taka sytuacja jak ta z zawodowym żołnierzem, trenującym sztuki walki, będzie się kwalifikować pod ustawę? :)

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22403431,jeden-wylecial-na-klatke-razem-z-drzwiami-nowe-szczegoly.html

 

Cytat

'' Kiedy w mieszkaniu pojawili się policjanci, jeden z nich został dosłownie rzucony na drzwi. - I tu cytat z prokuratora: został rzucony przez mężczyznę tak, że wyleciał na klatkę schodową razem z drzwiami'' :)

Edytowane przez Assasyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moja korporacja religijna nigdy się nie zgodzi na uchwalenie tej ustawy.:) My promujemy pokój i miłość.:)

ps

A mówiąc poważnie chodzi o to, żeby rozbroić społeczeństwa europejskie.

Ma to związek z napływem muzułmanów do Europy.

Mają tu zrobić z nami porządek i przejąć nasz kontynent w przyszłości.

Przypomnijcie sobie ... przed II wojną światową rozbrojono Żydów - co było dalej z nimi każdy wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, można też spojrzeć na to z drugiej strony - osiedlono Żydów na ziemiach euro-tubylców, żeby zapewnić tubylcom zaplecze, na którym mogliby wyładować frustracje i mordercze zapędy. Na miejscu "uchodźców" w tym świetle, zaczął bym się bać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rnext:

A oni jakos sie nie boja. I maja darmowych adwokatow i sa uniewinniani cokolwiek zrobia.

 

manygguh:

Gumowe kulki... Nie porazaj mnie.

Wkurwiony bysio nawet po 3 prawdziwych kulach w mniej drazliwe miejsca bedzie na ciebie szedl i zanim padnie ukreci ci łeb golymi rekami.

Byly instrukcje dla policji amerykanskiej co do tego bo dla nich to codzienna rzeczywistosc.

 

 

Edytowane przez JoeBlue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, paazik napisał:

przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące

Duże pole do popisu. Oglądałem kiedyś filmik o jakimś super kierowcy co zdawał w PL prawo jazdy. I nie zdał:D Nie pamiętam już szczegółów, ale egzaminujący zinterpretował sytuacje na drodze inaczej niż kierowca. Tu może być tak sam, ale... To już pierwszy krok w dobrą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały offtop względem pozwolenia na broń. Jak ktoś jest tym zainteresowany to proszę bardzo, tutaj macie link jak to mniej więcej wygląda: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-uzyskac-pozwolenie-na-bron-3080765.html

 

Macie tam podane koszta oraz opisane wymagania względem zdobycia pozwolenia.

Edytowane przez HORACIOU5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, JoeBlue napisał:

Byly instrukcje dla policji amerykanskiej co do tego bo dla nich to codzienna rzeczywistosc

O ile pamiętam, głównie raczej chodzi o to, żeby np. doprowadzony postrzałem do inwalidztwa bandzior nie był w stanie zaskarżyć o odszkodowanie. Dlatego mają strzelać żeby zabić a nie ranić. Ale może coś źle pamiętam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdobyc pozwolenie mozna znalezc w wielu miejscach.

Chodzi o to zeby to nie bylo przechodzenie wielbłąda przez ucho igielne.

Na ten temat jest jednak projekt innej ustawy, bedzie poddany pod glosowanie w srode.

Obrona konieczna ma z tym jakis zwiazek bo co za sens posiadac bron gdy nie mozna jej uzyc.

 

Co do tego zabijania Rnexta - raczej sie nie zgodze.

Wszedzie to jest ostatecznosc a nie optymalne wyjscie z sytuacji, moze poza Koreą Północną.

Gdyby bylo inaczej - po co istnieliby negocjatorzy?

Ze maja zasade "przede wszystkim sam nie daj sie zabic" to chyba dosc oczywiste.

Edytowane przez JoeBlue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2017 o 14:48, Rnext napisał:

O ile pamiętam, głównie raczej chodzi o to, żeby np. doprowadzony postrzałem do inwalidztwa bandzior nie był w stanie zaskarżyć o odszkodowanie. Dlatego mają strzelać żeby zabić a nie ranić. Ale może coś źle pamiętam. 

Podobny test usłyszałem od  majora w armii przed pierwszą wartą..., albo udawaj że nie widzisz albo strzelaj tak żeby zabić, no i były różne przypadki...

No mniej więcej, prawie 30 lat minęło

Edytowane przez kryss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.