Skocz do zawartości

Mandat - egzekucja -spłata bezpośrednio u wierzyciela.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,potrzebuję porady i pomocy.

 

Dostałem mandat.Nie zapłaciłem.Teraz mam egzekucję.Zajęcie wynagrodzenia.Komornik kwotę powiększył 2 krotnie. Z 300 ponad 600.

Chcę to wpłacić,ale u wierzyciela.

 

Pytanie numer 1:

Czy spłata u wierzyciela ma teraz sens, skoro zajęte zostało wynagrodzenie?

 

Pytanie numer 2:

Rozumiem, że ściągną mi całą należność,a nie np. w 2,3 ratach?

 

Pytanie numer 3:

Czy udając się jutro do wierzyciela i wpłacając bezpośrednio do niego całą kwotę uniknę kosztów komorniczych, a z wynagrodzenia nie potrącą mi żadnej kasy?

 

Pierwszy raz mam taką sytuację i nie bardzo wiem jak to rozegrać jak najmniejszym kosztem.

 

PS.

Wiem, wiem mogłem wpłacić wcześniej i uniknąć całej sytuacji, ale czasu już nie cofnę.

 

Dziękuję za rady!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, spłata u wierzyciela ma sens(pierdol komornika)

2. Pierdol komornika, ale pamiętaj że wierzyciel musi złożyć wniosek do KS o umorzenie postępowania egzekucyjnego w związku ze spłatą

3 Komornik jak ma z czego to ściągnie całą należność, nie idź na żadne ugody z komornikiem. Komornik nie jest wierzycielem czyli dysponentem postępowania egzekucyjnego tylko organem egzekucyjnym. Sam gówno może działa w granicach wniosku.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, raven napisał:

@dobryziomek Sugerujesz dobrowolną spłatę, a wynagrodzenie już zajęte, więc zapłaci faktycznie dwukrotnie. Jak wtedy odzyskać to, co ściągnął komornik, gdy wcześniej dłużnik dokonał bezpośredniej spłaty wierzycielowi?

powstanie nadpłata, która musi zostać zwrócona 

Edytowane przez dobryziomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trochę nie rozumiem. Wypłatę mam do końca miesiąca,czyli de facto do 29go. Jeśli jutro pójdę i wpłacę całość w skarbówce,a pracodawca przeleje do komornika zaległość,to zapłacę podwójnie...

Jakoś nie wierzę,żeby komornik przelał z powrotem, to co dostał. Trochę patowa sytuacja...

Edytowane przez giorgio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, giorgio napisał:

No właśnie trochę nie rozumiem. Wypłatę mam do końca miesiąca,czyli de facto do 29go. Jeśli jutro pójdę i wpłacę całość w skarbówce,a pracodawca przeleje do komornika zaległość,to zapłacę podwójnie...

Na bank pracodawca przeleje pieniądze komornikowi, ale te środki powinny być Tobie zwrócone.

 

 jednak w takiej sytuacji jak masz za parę dni wypłatę to bym się w to nie bawił :)

 

Stanowczo bym się nie bawił, ale w sytuacjach w których możesz płacić bezpośrednio wierzycielowi to płać tylko musi być wniosek o zawieszenie/umorzenie egzekucji.

Edytowane przez dobryziomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, giorgio napisał:

Pytanie numer 1:

Czy spłata u wierzyciela ma teraz sens, skoro zajęte zostało wynagrodzenie?

NIE - skoro masz zajęte wynagrodzenie, całość łącznie z kosztami należy spłacić bezpośrednio do komornika.

Wierzyciel mówiąc potocznie ma ,,gdzieś" to, że teraz chcesz u nich spłacić.

Godzinę temu, giorgio napisał:

Pytanie numer 2:

Rozumiem, że ściągną mi całą należność,a nie np. w 2,3 ratach?

TAK - całość, mało który komornik rozkłada takie kwoty na raty.

Godzinę temu, giorgio napisał:

Pytanie numer 3:

Czy udając się jutro do wierzyciela i wpłacając bezpośrednio do niego całą kwotę uniknę kosztów komorniczych, a z wynagrodzenia nie potrącą mi żadnej kasy?

NIE - skoro już masz sprawę u komornika, on doliczył sobie wszystkie koszty, nawet jakbyś spłacił samą kwotę wynikającą z mandatu, to zostaniesz odesłany do komornika celem uregulowania kosztów.
Potrącenie z wynagrodzenia nastąpi wtedy, kiedy do zakładu pracy przyjdzie odpowiedni papier od komornika i pracodawca jest zobowiązany do dokonania stosownego potrącenia.

 

Skontaktuj się z biurem komornika, poproś o wyliczenie kwoty całkowitej na dany dzień, zapłać i poproś aby przesłali Tobie na e-mail wszystkie skany zwolnień kont bankowych, wynagrodzenia za pracę - takie papiery możesz przedłożyć w banku oraz u pracodawcy zanim takie zwolnienia zostaną wysłane od komornika i takie dokumenty są akceptowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Odlotowy

No ok, ale wpłacając bezpośrednio u wierzyciela mogę go(wierzyciela) poprosić o zaprzestanie egzekucji. Wtedy komornik za swoje usługi policzy mniej (około 5%), bo skoro nic ode mnie fizycznie nie ściągnął,to dlaczego mam uiszczać opłatę egzekucyjna rzędu 300zł?? Prawda to jest, czy się mylę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@giorgio

1) Wpłać wszystko poza kosztami komornika na rachunek wierzyciela

2) Przekaż wierzycielowi informację o wpłacie wraz z prośbą o umorzenie postępowania

3) Wierzyciel zgłasza do komornika umorzenie postępowania

4) Poczekaj na pismo od komornika odnośnie rozliczenia kosztów

5) Samo poświadczenie spłaty możesz również wysłać do komornika

6) Licz się jednak z tym, że papiery doszły do firmy i być może z wynagrodzenia, dana kwota zostanie wysłana do komornika - jednak wtedy komornik zobligowany jest do zwrotu tej kwoty

Edytowane przez Odlotowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

1. Pojechałem do wierzyciela i kasę wpłaciłem bezpośrednio u niego.

2. Wierzyciel wysłał list do komornika z prośbą o zakończenie egzekucji.

3. Okazałem się dowodem wpłaty u komornika.

4. Komornik wysłał mi rozliczenie własnych kosztów.

5. Po zapłacie kosztów sprawa została zamknięta.

 

@Odlotowy i @dobryziomek dzięki!

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Mandat - egzekucja -spłata bezpośrednio u wierzyciela.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.