Skocz do zawartości

Przekwalifikowanie


viko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym zapytać o jedną, a właściwie to się poradzić jak do tego podchodzicie. Obecnie pracuje w IT od 6 lat, zajmuje się testowaniem oprogramowania, często piszę też narzedzia, albo automaty. W obecnej pracy wykonuje bardzo dużo manualnej pracy, co zaczyna mnie już nużyć. Testowanie, też nie było moją pasją i nadal nie jest, co prawada pojawiają się jakieś ciekawe przypadki ale nie jest to to co chciałbym robić przez kolejne 10, lub wiecej lat. 

Chciałbym się przekwalifikować na programiste. W pracy czasami nie mam czasu żeby zająć się właśnie "własnymi sprawami", mogę dłubać po godzinach. Kolejna sprawa jest taka, że jeśli już szukałbym pracy w programowaniu to zaczynam wszystko od poczatku, przynajmniej tak lubia patrzeć pracodawcy. Programowanie mi się podoba i chciałbym się w nim rozwijać, po pewnym czasie wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie. 

 

Jakbyście podeszli do temtu?

Edytowane przez viko
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@viko - Zależy co konkretnie chcesz programować i w jakim języku. Najlepiej jest udzielać się na zagranicznych forach programistycznych i wspólnie rozwiązywać problemy programistyczne innych ludzi. Sami możemy coś odkryć i poznać ciekawe rozwiązania od innych na przyszłość w naszej pracy. 

Warto też dołączać do jakichś projektów open source albo konkursów i coś tworzyć. Fajnie jest też ustalić sobie jakiś mini-program dla siebie i go napisać. Ulepszać z czasem.

Jeśli chodzi o materiały edukacyjne, to dokumentacja języka w angielskim, DevDocs http://devdocs.io/ i ogólnodostępne portale z danym językiem gdzie można się udzielać. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Portfolio to podstawa, jeśli nie możesz pochwalić się CV.

 

Załóż konto na GitHub'ie i wgrywaj swoje programy ;), na początek Python albo C++ jeśli będziesz miał mocne podstawy (przekonasz się też czy Ci to leży) to możesz coś zacząć działać. 

 

Angielski to najważniejszy język programisty, i to nie jest truizm tylko prawda. 

 

Możesz napisać coś i udostępnić za darmo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dodam od siebie : nie ucz się z książek, bo z tego co zauważyłem u innych i u siebie - nie działa albo nie ma oczekiwanych wyników. Najlepiej to wymyślić sobie jakiś projekt (to nie musi być nic trudnego) i po prostu próbować, szukać, pytać się, kombinować. Myślę, że to najlepszy sposób. 

 Sam tworzę muzykę i widzę tu pewne podobieństwo z programowaniem. Niczego nie nauczysz się z książek, oglądania tutoriali na temat produkcji. Sam musisz robić to co inni pokazują, samemu zmieniać itd.  

  Oczywiście nie wierz mi na słowo, ale po prostu sprawdź.

 PS. Ważne, żeby od samego początku złapał jakieś takie podstawy, bo często ludzie na początku uczą się złych nawyków i potem nawyk trudno zmienić. Ale to się tyczy każdej dziedziny życia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jestem po rozmowie z szefem o przedłużenie umowy. Chce przedłużyć, troche hajsu rzucił ale nie tyle ile bym chciał. Wiem, że sporo na mnie zarabia, nie dostaje z tego 1/3 nawet. Wracajac do przekwalifikowania, mam troche czasu na to żeby się ogarnąć i zbudować portfolio, co stanie się moją kartą przetargową, albo czymś czym moge pozytywnie zakoczyć potencjalnego pracodawcę. Może jakiś certyfikat, wiem że w pracy certyfikaty można sobie wsadzić w 4 litery, ale podczas rozmowy zawsze lepiej to wyglada, ponieżważ facetowi się chciało, rozwija się, nie stoi w miejscu, w razie czego jeśli znajdziemy wymagajacego klienta przedstawimy papiery, że mamy ogarnietych ludzi co zrobią robotę dobrze. 

On 26.09.2017 at 5:48 PM, Piter_1982 said:

Angielski to najważniejszy język programisty, i to nie jest truizm tylko prawda. 

Tak to prawda. Mam z tym doświadczenie, pracowałem dla kilku zagranicznych klientów i dawałem rade. 

On 26.09.2017 at 5:48 PM, Piter_1982 said:

Załóż konto na GitHub'ie i wgrywaj swoje programy ;), na początek Python albo C++ jeśli będziesz miał mocne podstawy (przekonasz się też czy Ci to leży) to możesz coś zacząć działać. 

Konto mam, na razie jest tam niewiele, i troche podstawy, co nie robi wrażenia. 

 

On 26.09.2017 at 5:42 AM, CalvinCandie said:

Najlepiej jest udzielać się na zagranicznych forach programistycznych i wspólnie rozwiązywać problemy programistyczne innych ludzi.

No i @CalvinCandie dotknąłeś sedna, boje się że coś palne jakaś głupote, że ktoś mnie zjedzie, że za mało wiem, że jestem za słaby ... Kiepskie myślenie, wiem ale to mnie mega blokuje. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@viko - W zawodzie programisty będziesz się często spotykał z uwagami/pytaniami odnośnie kodu, który klepiesz. Błędnie zakładasz w swojej głowie, że czyjeś pytanie zaraz będzie atakiem na Ciebie by Cię zjechać. Owszem, są tacy ludzie co sieją jad i mają ego z kosmosu bo w myśl powiedzenia "Zapomniał wół jak cielęciem był". 

Na forach też są w porządku ludzie, którzy pomogą/doradzą. Oczywiście licząc na pomoc staraj się też wykazać ambicją ze swojej strony. Bo nie muszę dodawać, że irytuje ludzi jak ktoś przychodzi i chce by ktoś mu to całe rozwiązał albo napisał gotowca. Warto zachowywać się tak jakby wspólnie z innymi rozwiązać Twój problem.

Z tym palnięciem głupoty, to ja sam wiele razy paliłem głupa i wiesz co? Żyję, nie powiesiłem się ze wstydu. Popełnianie głupoty/błędów to coś co czyni nas ludźmi. Wszystkie dokonania ludzkości zawsze miały początek na próbach błędów aż osiągnięto sukces i odkrycie weszło do użytku codziennego. 

Ci wszyscy cenieni/znani ludzie od nauki albo od świata IT też popełniali masę błędów. Sami niejednokrotnie o tym mówili w wywiadach. 

Także głowa do góry i śmiało rozwijaj się. Popełnisz błędy? Naprawisz je, a przy okazji będziesz miał cenną wiedzę co zrobić gdy znów taki błąd się pojawi albo jak rozwiązać grubszy problem z wieloma podproblemami używając wcześniejszej wiedzy z rozwiązanych błędów.

Właśnie takie rozwiązywanie problemów/błędów na forach programistycznych ma Ci dać obraz jak je rozwiązywać. Gdzie je chwycić by mieć punkt zaczepienia i rozwiązać je. 

Owocnej nauki życzę byś dostał normalną pracę z dala od Januszka biznesu. 
Django-django-unchained-34728806-500-211

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.