Skocz do zawartości

Całowanie w dłoń


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

co uważacie na temat powitania kobiet poprzez całowanie w dłoń? Czy jest to już passé? 

 

Zauważyłam, że szczególnie mężczyźni powyżej 35 lat mają zwyczaj całować w ten sposób. Mam pozytywne uczucia względem takiego przywitania lub pożegnania, choć w niektórych sytuacjach można sobie to odpuścić.

 

GDZIE NIE WYPADA CAŁOWAĆ KOBIET W RĘKĘ?

 

- Pod gołym niebem (co trochę stałoby w opozycji ze zdjęciem w miniaturze tego wpisu, ale jeśli całujemy naszą dziewczynę na luźnej randce, to nie ma powodów do stosowania się do tej zasady);

w tramwaju, autobusie i wszelkich innych środkach komunikacji;

- w sklepie, urzędzie itp. (po prostu za duży dystans dzieli nas od ekspedientki, albo „pani z okienka”, żeby je całować w rękę).

- w pracy (niezależnie od tego czy to nasza koleżanka, szefowa, czy podwładna).

 

http://www.facetemjestem.pl/savoir-vivre-calowanie-w-reke/

 

Kogo całować?

 

Najbezpieczniej praktykować ten zwyczaj wobec kobiet z najbliższego nam towarzystwa i rodziny. Często po ubiorze można poznać, czy dana kobieta chce być uważana za koleżankę/kumpelę, czy za „płeć słabą”. To już dużo mówi. Unikać należy też całowania dziewczyn młodych, zarezerwujmy ten zwyczaj dla kobiet. Całowanie dłoni pracownic, czy innych kobiet podległych, również jest nie na miejscu. Może być poczytane za wykorzystywanie swojej pozycji. Pamiętajcie też, że powyższe zwyczaje to ich polska wersja. Pocałunek w dłoń może być zupełnie inaczej odczytany za granicą, dlatego, jeśli nie mamy pewności jak zostanie odebrany, lepiej go w ogóle nie stosować w innych krajach.

 

http://czasgentlemanow.pl/2012/02/o-calowaniu-raczek/

 

 

calowanie-duzy.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie pocałowałem i nie pocałuję. Lubię i potrafię być dżentelmenem i traktować kobiety szarmancko ale akt pocałowania kobiety w dłoń uznaję za zbyt spolegliwy i usłużny przez co sama kobieta może mnie zaszufladkować jako słabszego. Nie dla mnie ta zasada savoir vivre.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, SennaRot napisał:

Nigdy nie pocałowałem i nie pocałuję. Lubię i potrafię być dżentelmenem i traktować kobiety szarmancko ale akt pocałowania kobiety w dłoń uznaję za zbyt spolegliwy i usłużny przez co sama kobieta może mnie zaszufladkować jako słabszego. Nie dla mnie ta zasada savoir vivre.

Wszystko w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest spora różnica w takich umizgach do obcej kobiety a "swojej". Do obcej jakikolwiek gest tego typu to upokorzenie i białorycerstwo do potęgi n-tej. Jednak ogólnie tego typu zabawy publicznie to porażka... ciekawe kiedy kobiety zaczną się w taki sposób upokarzać w ramach równouprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tego nie praktykowałem. Dla mnie jest to uwłaczające godności mężczyzny i zwykłe pajacowanie. To jest taka typowo polska przypadłość jak białe skarpetki do czarnego garnituru lub skarpety do sandałów. Słyszałem, że się na świecie śmieją z polaków jak zobaczą takie zachowanie.  Poza tym dawno nie widziałem takiej akcji w realu.

 

I tu zadam pytanie - kto to jest kobieta, żebym miał praktykować taki zwyczaj całowania w rączkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto dzisiaj całuje kobiety w Polsce w rękę? Mężczyźni 50+ Premier Szydło czasem niektórzy ministrowie całują podczas tradycyjnego przemarszu wokół stołu zebrań przed posiedzeniem rządu. Same kobiety, z tego co wiem, wcale za tym nie przepadają. No... chyba że liże im rękę jakiś przystojniaczek, ale z tym jak ze wszystkim i zawsze - nie każdemu miło dać się wycałować i wymacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojezu ale się zażenowałem. Podziwiając Korwina, że z każdą kobietą, którą zaczyna rozmawiać, całuję w rąsię na przywitanie, postanowiłem postąpić tak przy każdej zapoznanej dziewczynie.

Raz się odważyłem i poczułem, że chyba to nie tak miało wyjść (sytuacja na przystanku pod gołym niebem). Kumpel wybił ten pomysł z głowy, twierdząc, że jest debilny. Nie mylił się.

Edytowane przez koksownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie poza moim stryjem nie znam nikogo kto by tak robił. A on robił tak od zawsze :) Przy czym absolutnie nie powiedziałabym, że to akt uległości. Jak @koksownik wspomniał - Korwin również tak robi, a białorycerstwo mu ciężko zarzucić. Jak facet trzyma ramę to wysoka kultura osobista i dobry obyczaj działają jeszcze na korzyść. Ogólnie lubię takie drobne uprzejmości - puszczenie w drzwiach, pomoc w założeniu płaszcza itp. Miłe to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całowanie kobiet w rękę uważam za przestarzały model grzeczności.

 

Spotykam się z tym zjawiskiem, jednak zawsze dotyczy ono już starszych panów, wychowywanych na innych kanonach szacunku.

 

Osobiście preferuję zwykłe podanie ręki, bądź delikatne skinienie głowy, zależnie od sytuacji i wieku kobiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mi sie chyba z raz czy dwa zdarzyło, obecnie bym tego już nie zrobił :D Powinniśmy odchodzić od takich starych zwyczajów, które przyczyniają się chyba tylko do wymiany bakterii (pomyślcie, jak kiedyś taka kobieta poszła, gdzieś na jakieś balety bą tą sivuple to jak musiała mieć "uślinioną" dłoń! :lol:). Stanowcze nie! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, SennaRot napisał:

Pocałować w dłoń można jedynie matkę. To jedyna kobieta kochająca faceta bezinteresowną miłością.

 Nie jest to miłość bezinteresowna. Jeżeli byłaby bezintesowna kochala by także dziecko sąsiadów, a tak jest JA, MNIE, MOJE. Właśnie to MOJE wyklucza bezinteresowność. 

  • Like 1
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm..... czy pocałowałbym kobietę na powitanie ?

Odpowiedź zawarta jest w tym jakże wymownym 5-cio sekundowym filmiku.

Ale nie tylko na to pytanie !!! Czy w końcu wydorośleję ? Czy założę spodnie ? Czy w końcu stanę się prawdziwym facetem, odpowiedzialnym facetem ?

a proszę Was, odpowiadam .............

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.